Palmarosa esenciálny olej

Palmarosa

Priaznivé účinky palmarosového oleja na pokožku

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Zdá sa, že palmarosový olej je v súčasnosti v móde. Podľa niektorých tento olej dokáže takmer všetko.

Čo je toto?

Palmarózový olej je esenciálny olej získaný z rastliny Cymbopogon martini, vždyzelenej vysokej trávy bežnej vo východnej Ázii. Keď sa destiluje do esenciálneho oleja, jeho hlavnými zložkami sú geraniol a geranylacetát.

V priebehu histórie sa palmarosový olej používal na lekárske a kozmetické účely. Podľa štúdie z roku 2014 sa palmarosa používa v ajurvédskej medicíne na zmiernenie kožných problémov a bolesti nervov.

Podľa štúdie z roku 2010 sa geraniol stále často nachádza v kozmetických výrobkoch pre jeho príjemnú vôňu. Zistilo sa tiež, že: je antimikrobiálny, antioxidačný, protizápalový, priaznivo pôsobí na nervový systém, odpudzuje hmyz.

Výhody esenciálneho oleja palmarosa

Esenciálny olej Palmarosa má dlhú históriu, ale aké sú vedecky dokázané výhody jeho používania na telo?

Antimikrobiálne, antioxidačné a fungicídne vlastnosti

Podľa štúdie z roku 2020 sú antimikrobiálne a antioxidačné vlastnosti palmarosy čiastočne spôsobené zdrojom geraniolu bohatého na monoterpény, ktorý sa nachádza v esenciálnom oleji palmarosy.

Štúdia z roku 2020 však naznačuje, že iné esenciálne oleje môžu byť účinnejšie ako antimikrobiálne látky.

Antioxidačné vlastnosti palmarosového oleja boli skúmané v štúdii z roku 2021. Zistilo sa, že palmarosa má nielen antioxidačné vlastnosti, ale niekoľko bioaktívnych molekúl v esenciálnom oleji je potenciálne aktívnych proti hmyzu, rakovine a protozoálnym infekciám.

Štúdia z roku 2019 zistila, že esenciálny olej palmarosa pôsobí ako fungicíd tým, že narúša bunkovú membránu huby, a tým hubu poškodzuje.

Zdravie a liečivé účinky

Niektorí hovoria, že palmarosový olej nemá žiadne „overené“ výhody.

Štúdie však naznačujú, že palmarosový olej môže mať zdravotné výhody. Napríklad:

  • môže pomôcť znížiť hladinu cholesterolu
  • môže pomôcť predchádzať toxicite pečene
  • môže pomôcť predchádzať Alzheimerovej chorobe a demencii
  • môže pomôcť podporiť symptómy úzkosti a depresie

Štúdia z roku 2014 skúmala účinky inhalácie palmarosového oleja u potkanov. To viedlo k zníženiu hladín celkového cholesterolu a zabránilo sa toxicite pečene.

Iné štúdie ukázali, že palmarosa môže poskytnúť určité výhody pre nervový systém. Podľa štúdie z roku 2017 môže palmarosový olej zabrániť rozvoju Alzheimerovej choroby a demencie a upokojujúci účinok oleja môže pomôcť pri liečbe úzkosti a depresie.

Na potvrdenie alebo odmietnutie týchto potenciálnych výhod je však potrebných viac kvalitných štúdií na ľuďoch.

Výhody pre krásu

Vďaka svojim potenciálnym antioxidačným, antimikrobiálnym a antibakteriálnym vlastnostiam má palmarosový olej v kozmetickom priemysle dlhú históriu.

Esenciálne oleje sú rastlinné hormóny, teda fytoestrogény. Interagujú s naším telom a vstrebávajú sa do krvného obehu.

Na jednej strane to môže byť skvelá maska ​​na vlasy. Palmarosa údajne podporuje zdravie vlasov, pri aplikácii na pokožku hlavy odstraňuje odumreté kožné bunky a posilňuje vlasové folikuly od korienkov.

Avšak palmarosový olej by sa mal na pokožku používať opatrne. Hoci jeho vlastnosti môžu teoreticky pomôcť vyblednúť škvrny, zabrániť starnutiu a upokojiť podráždenie, určitým typom pleti môže spôsobiť aj viac vrások na tvári. Pred vyskúšaním produktu obsahujúceho palmarosový olej si vždy vykonajte náplasťový test a pred aplikáciou na pokožku zmiešajte palmarosový olej s nosným olejom.

Repelent proti hmyzu

Podľa štúdie o prírodných repelentoch hmyzu z roku 2020 poskytuje palmarosa 100-percentnú ochranu proti komárom počas 12 hodín.

Duchovné a emocionálne výhody palmarosového oleja

Palmarosa je obľúbený olej v aromaterapii, pretože sa o nej hovorí, že má priaznivý vplyv na náladu. Emocionálne zlepšuje náladu, uvoľňuje svaly a znižuje únavu. Aromaterapia Palmarosa môže pomôcť podporiť nasledovné: depresia, úzkosť, stres, nervozita, smútok.

Podľa niektorých sa táto vôňa dá použiť na upokojenie duše, zvýšenie koncentrácie, vyrovnanie negatívnych emócií ako je žiarlivosť a zvýšenie pocitu bezpečia.

Žiadny z týchto priaznivých účinkov však nebol potvrdený výskumom.

Ako ho používať

V kozmetických výrobkoch

Ak nemáte pleť so sklonom k ​​akné, palmarosový olej dokáže bojovať proti voľným radikálom, výsledkom čoho je žiarivá, čistá a mladistvá pleť.

Nájdite produkty, ktoré sú bezpečné pre citlivú pokožku a majú pozitívne recenzie od používateľov s rôznymi typmi pleti.

Palmarosa je možné kúpiť neriedenú, ale nikdy ju neaplikujte priamo na pokožku. Treba sa mu vyhnúť aj počas tehotenstva alebo dojčenia.

V difúzore

Ak chcete zažiť terapeutickú vôňu palmarosy, difuzér je skvelý spôsob, ako využiť jej výhody.

Stačí dať palmarosa esenciálny olej do fľaštičky s trstinovým difuzérom a vôňa sa rozšíri po miestnosti. Môžete tiež vyskúšať elektrický difúzor.

Nastriekajte ho na vankúš

Pridajte niekoľko kvapiek palmarosového oleja do nosného oleja a potom zmiešajte s vodou v rozprašovači. Zmes si nastriekajte na vankúš tesne pred spaním, aby ste sa uvoľnili a zaspali.

V receptoch

Ak sú vopred namiešané oleje a produkty na tvár pre váš vkus trochu nudné, vždy môžete byť kreatívni a pripraviť si svoje vlastné zmesi palmarosy doma.

Tieto zmesi možno použiť pri aromaterapii, kúpeľoch, masážach, starostlivosti o pleť a pod.

Vždy však nezabudnite použiť nosný olej s palmarosovým esenciálnym olejom a nikdy si palmarosový ani iný esenciálny olej neaplikujte priamo na pokožku.

Aj keď výskum ukazuje, že majú zdravotné výhody, je dôležité, aby ste sa pred použitím esenciálnych olejov porozprávali so zdravotníckym pracovníkom a nezabudnite skontrolovať kvalitu každej značky. Pred vyskúšaním nového esenciálneho oleja si vždy urobte náplasťový test a zrieďte všetky esenciálne oleje nosným olejom, aby ste si nespálili pokožku.

Bezpečnosť a vedľajšie účinky

Aj keď má palmarosový olej mnoho potenciálnych výhod, môže spôsobiť podráždenie citlivej pokožky. To, že je produkt prírodný, neznamená, že je lepší pre vašu pokožku. Kvalita esenciálnych olejov sa drasticky líši, preto je dôležité nakupovať od renomovaných alebo známych spoločností. Oleje by mali byť tmavej farby a/alebo v sklenených nádobách. Vyhnite sa vonným olejom, ktoré sa zvyčajne kombinujú s chemikáliami.

Esenciálne oleje by sa nemali požívať v žiadnej forme. Esenciálne oleje používajte na aromaterapiu alebo zriedené v nosnom oleji na masáž alebo kúpeľ.

Zamyslite sa aj nad tým, kto iný vo vašom okolí môže inhalovať aromaterapeutický olej. Niektoré éterické oleje sú toxické pre domáce zvieratá a deti.

Pred použitím akéhokoľvek nového produktu na koži vykonajte náplasťový test. Ak máte nejaké zdravotné problémy, vždy sa poraďte so zdravotníckym pracovníkom, či je palmarosa pre vás to pravé. Vyhnite sa palmarose, ak ste tehotná alebo dojčíte.

Alternatívy

Palmarosa má kvetinovú vôňu, ktorá je skvelá na relaxáciu. Ak hľadáte podobný esenciálny olej, skúste levanduľu, pelargóniu, ružu, citrónovú trávu, ylang-ylang, bergamot, jazmín.

Súhrn

Esenciálny olej Palmarosa je prírodná zložka, ktorá môže poskytnúť určité výhody ako súčasť vašej rutiny starostlivosti o pleť a vlasy. Navyše príjemne vonia a dobre sa mieša s mnohými inými vôňami, takže sa výborne hodí do aromaterapie, masážnych zmesí a domácich difuzérov.

Výskumy však nepotvrdili výhody palmarosy a môže dráždiť pokožku. Vždy vykonajte náplasťový test a ak máte nejaké zdravotné problémy, poraďte sa so zdravotníckym pracovníkom.
Chcem esenciálny olej Palmarosa!

Zobrazenie:
Zmena objednávky:
Zobrazenie:
Zmena objednávky: