Shatavari

Shatavari

Čo je shatavari a ako sa používa?

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov zverejnenými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Shatavari, tiež známy ako asparagus racemosus, je špargľová adaptogénna bylina. Adaptogénne byliny údajne pomáhajú telu vyrovnať sa s fyzickým a emocionálnym stresom.

Shatavari sa považuje za všeobecnú bylinu, ktorá zlepšuje vitalitu a má povzbudzujúce účinky, vďaka čomu je základnou súčasťou ajurvédskej medicíny.

1. Má antioxidačné vlastnosti

Rastlina Shatavari Rastlina Shatavari

Antioxidanty pomáhajú predchádzať poškodeniu buniek spôsobenému voľnými radikálmi. Bojujú aj proti choroboplodnému oxidačnému stresu. Shatavari má vysoký obsah saponínov. Saponíny sú zlúčeniny s antioxidačnou kapacitou.

Štúdia z roku 2004 identifikovala nový antioxidant, racemofurán, v koreni shatavari. Boli v ňom nájdené aj dva známe antioxidanty – asparagamín A a racemozol.

2. Má protizápalové vlastnosti

Racemofurán nachádzajúci sa v shatavari má výrazné protizápalové vlastnosti. Racemofuran pôsobí na telo podobným spôsobom ako protizápalové lieky na predpis známe ako inhibítory COX-2. Predpokladá sa, že tieto typy liekov znižujú zápal bez závažných vedľajších tráviacich účinkov.

3. Môže pomôcť posilniť imunitný systém

Shatavari sa v ajurvéde používa na posilnenie imunity. Štúdia z roku 2004 zistila, že zvieratá liečené extraktom z koreňa shatavari mali zvýšené protilátky proti kmeňu čierneho kašľa v porovnaní s neliečenými zvieratami. Ošetrené zvieratá sa rýchlejšie zotavili a ich zdravotný stav sa zlepšil. To naznačuje zlepšenú imunitnú odpoveď.

4. Môže pomôcť zmierniť kašeľ

Koreň Shatavari Koreň Shatavari

Štúdia na myšiach z roku 2000 zistila, že šťava z koreňov shatavari je prírodným liekom proti kašľu v Indii a Západnom Bengálsku. Vedci testovali jeho antitusické schopnosti na kašľajúcich myšiach. Zistili, že extrakt z koreňa shatavari zastavil kašeľ, rovnako ako liek proti kašľu na predpis kodeín fosfát. Na určenie toho, ako shatavari ovplyvňuje kašeľ, sú potrebné ďalšie štúdie.

5. Môže pomôcť pri liečbe hnačky

Shatavari sa používa aj ako ľudový liek proti hnačke. Hnačka môže spôsobiť vážne problémy, ako je dehydratácia a nerovnováha elektrolytov.

Podľa štúdie z roku 2005 pomohlo shatavari zastaviť hnačku vyvolanú ricínovým olejom u potkanov. Na určenie, či má shatavari podobné výsledky u ľudí, sú potrebné ďalšie štúdie.

6. Môže pôsobiť ako diuretikum

Diuretiká pomáhajú telu zbaviť sa prebytočnej tekutiny. Často sa predpisuje ľuďom s kongestívnym srdcovým zlyhaním na odstránenie nadbytočnej tekutiny okolo srdca. Diuretiká na predpis môžu spôsobiť závažné vedľajšie účinky.

Podľa štúdie z roku 2010 na potkanoch sa Shatavari používa v ajurvéde ako diuretikum. Štúdia zistila, že 3 200 mg shatavari malo diuretický účinok bez toho, aby spôsobilo akútne vedľajšie účinky. Na to, aby bolo možné bezpečne odporučiť shatavari ako diuretikum, sú potrebné ďalšie štúdie u ľudí.

7. Môže pomôcť pri liečbe vredov

Vredy sú rany žalúdka, tenkého čreva alebo pažeráka. Môžu byť veľmi bolestivé a spôsobiť vážne komplikácie, ako je krvácanie alebo perforácia. Štúdia z roku 2005 na potkanoch zistila, že shatavari účinne lieči žalúdočné vredy vyvolané liekmi.

8. Môže pomôcť pri liečbe obličkových kameňov

Obličkové kamene sú tvrdé usadeniny, ktoré sa tvoria v obličkách. Môžu spôsobiť obzvlášť veľkú bolesť pri prechode močovými cestami. Väčšina obličkových kameňov je tvorená oxalátmi. Oxaláty sú zlúčeniny nachádzajúce sa v určitých potravinách, ako je špenát, repa a hranolky.

Podľa štúdie z roku 2005 extrakt z koreňa shatavari pomohol zabrániť tvorbe oxalátových kameňov u potkanov a tiež zvýšil koncentráciu horčíka v moči. Predpokladá sa, že dostatočné hladiny horčíka v tele bránia tvorbe kryštálov v moči, ktoré tvoria obličkové kamene.

9. Môže pomôcť udržať hladinu cukru v krvi

Počet pacientov s cukrovkou 2. typu a dopyt po bezpečnejšej a efektívnejšej liečbe neustále narastajú. Podľa štúdie z roku 2007 môže shatavari pomôcť kontrolovať hladinu cukru v krvi. Predpokladá sa, že zlúčeniny v ňom stimulujú produkciu inzulínu, hoci nie je jasné, ako presne.

10. Môže pôsobiť proti starnutiu

Shatavari môže byť jedným z najlepšie strážených prírodných tajomstiev proti starnutiu. Podľa štúdie z roku 2015 saponíny v koreni shatavari pomohli znížiť účinky voľných radikálov, ktoré spôsobujú vrásky, poškodzujúce pokožku. Shatavari tiež pomohol zabrániť rozpadu kolagénov. Kolagény pomáhajú udržiavať elasticitu pokožky.

Je potrebných viac štúdií, ale niektorí výskumníci sa domnievajú, že shatavari môže byť budúcnosťou bezpečnej starostlivosti o pleť proti starnutiu.

11. Môže pomôcť pri liečbe depresie

Veľká depresívna porucha postihuje každoročne stovky miliónov dospelých na celom svete, no mnohí nemôžu užívať lieky na depresiu na predpis pre ich negatívne vedľajšie účinky.

Shatavari sa používa aj v ajurvéde na liečbu depresie. Podľa štúdie na hlodavcoch z roku 2009 majú antioxidanty v shatavari silné antidepresívne schopnosti. Mali tiež vplyv na mozgové neurotransmitery. Neurotransmitery prenášajú informácie v našom mozgu. Niektoré z nich spôsobujú depresiu.

Zhrnutie

Shatavari sa v ajurvédskej medicíne používa po stáročia, no na ľuďoch sa neuskutočnilo toľko vedeckých štúdií, aby sa dalo odporučiť na akúkoľvek chorobu. Napriek tomu je bezpečné ho konzumovať v malých množstvách, čo vám umožní využívať jeho antioxidačné a imunitu posilňujúce výhody.

Ak chcete užívať väčšie množstvá shatavari, poraďte sa so svojím lekárom skôr, ako ho pridáte do vašej stravy. Môžu posúdiť vaše individuálne riziká a potenciálne výhody a prediskutovať akékoľvek otázky, ktoré môžu vzniknúť.
Chcem Shatavari!

Zobrazenie:
Zmena objednávky:
Zobrazenie:
Zmena objednávky: