Kakao
11 zdravotných a nutričných výhod kakaového prášku
Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.
Verí sa, že kakao bolo prvýkrát použité mayskou civilizáciou v Strednej Amerike. Španielski dobyvatelia v XVI. Do Európy bol privezený v 19. storočí a rýchlo sa stal populárnym ako liek na podporu zdravia.
Pri spracovaní kakaových bôbov sa najskôr drvia kakaové bôby, ak je drvenie hrubé, tak vznikajú drvené surové kakaové bôby a ak je jemné, tak kakaová hmota. Tuk sa extrahuje z kakaovej hmoty, čím sa vyrába kakaové maslo, a zvyšok sa po vysušení stáva kakaovým práškom.
Dnes je kakao najlepšie známe svojou úlohou pri výrobe čokolády. Moderný výskum však ukázal, že obsahuje dôležité zložky, ktoré môžu prospieť vášmu zdraviu.
1. Bohaté na polyfenoly, ktoré poskytujú mnoho zdravotných výhod
Kakaové bôbyPolyfenoly sú prirodzene sa vyskytujúce antioxidanty nachádzajúce sa v potravinách, ako je ovocie, zelenina, čaj, čokoláda a víno.
Súvisia s množstvom zdravotných výhod vrátane zníženého zápalu, zlepšeného prietoku krvi, nižšieho krvného tlaku a správnej hladiny cholesterolu a cukru v krvi.
Kakao je jedným z najbohatších zdrojov polyfenolov. Je obzvlášť bohatý na flavanoly, ktoré majú silný antioxidačný a protizápalový účinok.
Vplyvom spracovania a zahrievania však kakao môže stratiť svoje prospešné vlastnosti. Často sa alkalizuje, aby sa znížila horkosť, čo vedie k 60 % zníženiu obsahu flavanolu.
Aj keď je kakao skvelým zdrojom polyfenolov, nie všetky produkty obsahujúce kakao ponúkajú rovnaké výhody.
Kakao je bohaté na polyfenoly, ktoré poskytujú významné zdravotné výhody, vrátane zníženia zápalu a normalizácie hladiny cholesterolu, ale spracovanie kakaa na čokoládu alebo iné produkty môže výrazne znížiť obsah polyfenolov
2. Dokáže znížiť vysoký krvný tlak zlepšením hladiny oxidu dusnatého
Kakao vo forme prášku aj tmavej čokolády môže pomôcť znížiť krvný tlak. Tento účinok bol prvýkrát pozorovaný u ostrovanov Strednej Ameriky pijúcich kakao, ktorí mali oveľa nižší krvný tlak ako ich príbuzní z pevniny, ktorí nepijú kakao.
O flavanoloch v kakau sa predpokladá, že zlepšujú hladiny oxidu dusnatého v krvi, čo môže zlepšiť funkciu krvných ciev a znížiť krvný tlak.
Jeden prehľad analyzoval 35 štúdií, v ktorých pacientom bolo podaných 1,4 až 105 gramov kakaového produktu alebo približne 30 až 1218 mg flavanolov. Zistili, že kakao spôsobilo malé, ale významné zníženie krvného tlaku o 2 mmHg. Okrem toho bol účinok väčší u ľudí, ktorí už mali vyšší krvný tlak.
Je však dôležité poznamenať, že spracovaním sa výrazne znižuje množstvo flavanolov, takže tento efekt sa s priemernou čokoládou pravdepodobne nedosiahne.
Štúdie ukazujú, že kakao má vysoký obsah flavanolov, ktoré znižujú krvný tlak zlepšením hladiny oxidu dusnatého a podporou funkcie krvných ciev
3. Môže znížiť riziko srdcového infarktu a mozgovej príhody
Kakaové masloZdá sa, že kakao má okrem znižovania krvného tlaku aj ďalšie vlastnosti, ktoré môžu znížiť riziko srdcového infarktu a mŕtvice. Kakao bohaté na flavanol zlepšuje hladinu oxidu dusnatého v krvi, ktorý uvoľňuje a rozširuje tepny a žily a zlepšuje prietok krvi.
Okrem toho sa zistilo, že kakao znižuje hladinu „zlého“ LDL-cholesterolu, má podobný účinok ako aspirín na riedenie krvi, zlepšuje hladinu cukru v krvi a znižuje zápal. Tieto vlastnosti sú spojené s nižším rizikom srdcového infarktu, srdcového zlyhania a mŕtvice.
Revízia deviatich štúdií zahŕňajúcich celkovo asi 158 000 ľudí zistila, že vyššia konzumácia čokolády je spojená s výrazne nižším rizikom srdcových chorôb, mŕtvice a smrti.
Dve švédske štúdie ukázali, že konzumácia jednej porcie (19 – 30 gramov) čokolády denne bola spojená s nižším rizikom srdcového zlyhania, ale účinok sa neprejavil pri konzumácii väčších množstiev.
Tieto výsledky naznačujú, že častá konzumácia malého množstva čokolády bohatej na kakao môže mať ochranný účinok na srdce.
Kakao môže zlepšiť prietok krvi a znížiť hladinu cholesterolu, konzumácia porcie čokolády denne môže znížiť riziko srdcového infarktu, srdcového zlyhania a mŕtvice
4. Polyfenoly zlepšujú prekrvenie a funkciu mozgu
V mnohých štúdiách sa zistilo, že polyfenoly, ako napríklad tie, ktoré sa nachádzajú v kakau, môžu znížiť riziko neurodegeneratívnych ochorení zlepšením funkcie mozgu a prietoku krvi. Flavanoly prechádzajú hematoencefalickou bariérou a podieľajú sa na biochemických procesoch, ktoré produkujú nervové bunky a molekuly dôležité pre funkciu mozgu. Okrem toho flavanoly ovplyvňujú produkciu oxidu dusnatého, ktorý uvoľňuje svaly krvných ciev, zlepšuje prietok krvi a zásobovanie mozgu krvou.
Dvojtýždňová štúdia 34 starších dospelých, ktorí konzumovali kakao s vysokým obsahom flavanolu, zistila, že prietok krvi mozgom sa zvýšil o 8 % po jednom týždni a o 10 % po dvoch týždňoch.
Ďalšie štúdie naznačujú, že denný príjem flavanolov nachádzajúcich sa v kakau môže zlepšiť duševnú výkonnosť ľudí.
Tieto štúdie ukazujú, že kakao hrá pozitívnu úlohu v zdraví mozgu a má možné pozitívne účinky na neurodegeneratívne ochorenia, ako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba, ale je potrebný ďalší výskum.
Flavanoly v kakau môžu podporovať produkciu nervových buniek, funkciu mozgu, zlepšovať prietok krvi a zásobovanie mozgovým tkanivom a môžu hrať úlohu pri prevencii degenerácie mozgu súvisiacej s vekom, ako je Alzheimerova choroba, ale ďalší výskum potrebné
5. Môžete použiť rôzne nástroje na zlepšenie nálady a príznakov depresie
Okrem pozitívneho účinku kakaa na mentálnu degeneráciu súvisiacu s vekom môže jeho účinok na mozog tiež zlepšiť náladu a príznaky depresie.
Dôvodom pozitívnych účinkov na náladu môžu byť flavanoly kakaa, premena tryptofánu na serotonín, prírodný stabilizátor nálady, jeho obsah kofeínu alebo jednoducho zmyslové potešenie z konzumácie čokolády.
Jedna štúdia skúmajúca konzumáciu čokolády a úroveň stresu u tehotných žien zistila, že častejší príjem čokolády viedol k zníženiu stresu a lepšej nálade u dojčiat. Ďalšia štúdia zistila, že konzumácia kakaa s vysokým obsahom polyfenolov zvyšuje pokoj a spokojnosť. Štúdia na starších mužoch navyše zistila, že konzumácia čokolády bola spojená so zlepšením celkového zdravia a psychickej pohody.
Aj keď sú výsledky týchto skorých štúdií sľubné, je potrebný ďalší výskum účinkov kakaa na náladu a depresiu, kým sa dajú vyvodiť pevnejšie závery.
Kakao môže mať pozitívny vplyv na náladu a symptómy depresie tým, že znižuje hladinu stresu, zvyšuje pokoj, spokojnosť a celkovú psychickú pohodu, ale je potrebný ďalší výskum
6. Flavanoly môžu zlepšiť príznaky cukrovky 2. typu
Kakaový prášokZatiaľ čo nadmerná konzumácia čokolády určite poškodzuje kontrolu hladiny cukru v krvi, kakao má v skutočnosti určité antidiabetické účinky.
Laboratórne štúdie ukazujú, že kakaové flavanoly môžu spomaliť trávenie a vstrebávanie uhľohydrátov v čreve, zlepšiť sekréciu inzulínu, znížiť zápal a stimulovať vstrebávanie krvi do svalov. Niektoré štúdie ukázali, že vyšší príjem flavanolov, vrátane tých z kakaa, môže viesť k nižšiemu riziku cukrovky 2. typu. Okrem toho prehľad štúdií na ľuďoch zistil, že konzumácia tmavej čokolády alebo kakaa bohatej na flavanol môže znížiť citlivosť na inzulín, zlepšiť kontrolu hladiny cukru v krvi a znížiť zápal u diabetických aj nediabetických ľudí.
Napriek týmto sľubným výsledkom existujú vo výskume nezrovnalosti, pričom niektoré štúdie ukazujú len obmedzený účinok, mierne horšiu kontrolu cukrovky alebo vôbec žiadny zistiteľný účinok.
Tieto zistenia však spolu s konkrétnejšími pozitívnymi účinkami na zdravie srdca naznačujú, že kakaové polyfenoly môžu mať pozitívne účinky pri prevencii aj kontrole cukrovky, hoci je potrebný ďalší výskum.
Kakao a tmavá čokoláda môžu znížiť riziko cukrovky a udržať zdravú hladinu cukru v krvi, no vo vedeckých dôkazoch existujú protichodné výsledky, takže je potrebný ďalší výskum
7. Môže pomôcť pri kontrole hmotnosti
mnohými prekvapivými spôsobmiTrochu paradoxne môže konzumácia kakaa – dokonca aj vo forme čokolády – pomôcť pri kontrole hmotnosti. Predpokladá sa, že kakao pomáha regulovať výdaj energie, znižuje chuť do jedla a zápaly a zvyšuje oxidáciu tukov a pocit sýtosti.
Ľudia, ktorí jedli čokoládu častejšie, mali podľa populačnej štúdie nižší index telesnej hmotnosti (BMI) ako ľudia, ktorí ju jedli menej často, hoci prvá skupina konzumovala viac kalórií a tukov. Štúdia chudnutia s použitím nízkosacharidovej diéty navyše ukázala, že skupina, ktorá jedla 42 gramov 81 % čokolády denne, schudla rýchlejšie ako skupina, ktorá sa stravovala normálnou stravou.
Iné štúdie však zistili, že konzumácia čokolády môže viesť k priberaniu. Mnohí z nich však nerozlišovali medzi druhmi čokolády, ktorú konzumovali – biela a mliečna čokoláda nemajú také výhody ako horká čokoláda.
Celkovo sa zdá, že kakao a výrobky bohaté na kakao môžu byť prospešné pri chudnutí alebo udržiavaní hmotnosti, ale je potrebný ďalší výskum.
Kakaové produkty sú spojené s nižšou hmotnosťou, pridanie kakaa do vašej stravy vám môže pomôcť schudnúť rýchlejšie, ale na určenie presného typu a množstva kakaa je potrebný ďalší výskum
8. Môže mať protirakovinové vlastnosti
Flavanoly nachádzajúce sa v ovocí, zelenine a iných potravinách vzbudili veľký záujem vďaka svojim protirakovinovým vlastnostiam, nízkej toxicite a malému počtu škodlivých vedľajších účinkov.
Zo všetkých potravín má kakao najvyššiu koncentráciu flavanolov, takže môže výrazne ovplyvniť ich množstvo v strave.
Štúdie v skúmavke s kakaom zistili, že jeho zložky majú antioxidačný účinok, chránia bunky pred poškodením reaktívnymi molekulami, bojujú proti zápalu, inhibujú rast buniek, spôsobujú smrť rakovinových buniek a pomáhajú predchádzať šíreniu rakovinových buniek.< /p> p>
Pokusy na zvieratách so stravou bohatou na kakao alebo kakaové extrakty priniesli pozitívne výsledky v boji proti rakovine prsníka, pankreasu, prostaty, pečene a hrubého čreva, ako aj leukémii.
Štúdie na ľuďoch ukázali, že strava bohatá na flavanoly je spojená so zníženým rizikom rakoviny. Dôkazy konkrétne pre kakao sú však protichodné, pričom niektoré štúdie nezistili žiadny pozitívny účinok a niektoré dokonca zistili zvýšené riziko.
Malé štúdie na ľuďoch o kakau a rakovine naznačujú, že môže byť silným antioxidantom a zohráva úlohu pri prevencii rakoviny, ale je potrebný oveľa viac výskumu.
Laboratórne a zvieracie štúdie flavanolov kakaa ukázali sľubné protirakovinové vlastnosti, chýbajú však štúdie u ľudí
9. Obsah teobromínu a teofylínu môže pomôcť tým, ktorí trpia astmou
Astma je chronické zápalové ochorenie, ktoré spôsobuje upchatie a zápal dýchacích ciest a môže byť život ohrozujúce. Kakao sa považuje za prospešné pre astmatikov, pretože obsahuje antiastmatické zlúčeniny ako teobromín a teofylín.
Teobromín je podobný kofeínu a môže pomôcť pri pretrvávajúcom kašli. Kakaový prášok obsahuje asi 1,9 gramu teobromínu na 100 gramov. Teofylín pomáha rozširovať pľúca, uvoľňovať dýchacie cesty a znižovať zápal. Pokusy na zvieratách ukázali, že kakaový extrakt môže znížiť kontrakciu dýchacích ciest aj hrúbku tkaniva.
Tieto zistenia však ešte neboli klinicky testované na ľuďoch a nie je jasné, či je kakao v kombinácii s inými liekmi na astmu bezpečné.
Preto, hoci ide o zaujímavú oblasť výskumu, je príliš skoro hovoriť o tom, ako možno kakao použiť pri liečbe astmy.
Kakaový extrakt preukázal niektoré antiastmatické vlastnosti v štúdiách na zvieratách, ale pred odporúčaním na liečbu sú potrebné štúdie u ľudí
10. Jeho antibakteriálne a imunitu stimulujúce vlastnosti môžu priaznivo pôsobiť na zuby a pokožku
Početné štúdie odhalili ochranné vlastnosti kakaa proti zubnému kazu a ochoreniam ďasien. Kakao obsahuje mnoho zložiek, ktoré majú antibakteriálne, antienzymatické a imunitu stimulujúce vlastnosti, čo môže prispieť k jeho účinkom na zdravie ústnej dutiny.
V jednej štúdii sa počet dutín u potkanov infikovaných orálnymi baktériami, ktoré dostávali kakaový extrakt, výrazne znížil v porovnaní s tými, ktoré dostávali iba vodu.
Neexistujú však žiadne významné štúdie na ľuďoch a väčšina kakaových produktov konzumovaných ľuďmi tiež obsahuje cukor. Preto je potrebné vyvinúť nové produkty na testovanie prínosov kakaa pre zdravie ústnej dutiny.
Napriek všeobecnému presvedčeniu, kakao v čokoláde nespôsobuje akné. V skutočnosti sa ukázalo, že kakaové polyfenoly majú významné výhody pre pokožku.
Je dokázané, že dlhodobá konzumácia kakaa prispieva k ochrane pred slnkom, prekrveniu pokožky a zlepšuje povrch a hydratáciu pokožky.
Kakao môže pomôcť udržať zdravé zuby tým, že bojuje proti baktériám spôsobujúcim dutiny, to sa však netýka sladkých výrobkov a podporuje zdravú pokožku aj tým, že ju chráni pred slnkom a zlepšuje cirkuláciu, povrch pokožky a hydratáciu< /h3>
11. Je ľahké ho zaradiť do stravy
Nie je jasné, koľko kakaa by sa malo skonzumovať na dosiahnutie zdravotných výhod. Európsky úrad pre bezpečnosť potravín odporúča 2,5 gramu kakaového prášku s vysokým obsahom flavanolu alebo 10 gramov tmavej čokolády s vysokým obsahom flavanolu – obsahujúcej najmenej 200 mg flavanolov – denne na zlepšenie zdravia srdca. Toto číslo však považovali iní výskumníci za príliš nízke a tvrdia, že na dosiahnutie výhod sú potrebné vyššie množstvá flavanolov.
Vo všeobecnosti je dôležité vyberať si zdroje kakaa s vysokým obsahom flavanolov – čím menej spracované, tým lepšie.
Konzumujte kvalitnú tmavú čokoládu s obsahom aspoň 70 % kakaa, do mliečnych koktailov, pudingov pridajte kakaový prášok, drvené surové kakao, pripravte z nej čokoládovú penu a posypte ňou ovocie.
Pre zdravie srdca pridajte do svojho jedálnička 2,5 gramu kakaového prášku s vysokým obsahom flavanolu alebo 10 gramov čokolády s vysokým obsahom flavanolu
Zhrnutie
Kakao fascinuje svet už tisíce rokov.
Zdravotné výhody kakaa zahŕňajú zníženie zápalu, zlepšenie zdravia srdca a mozgu, reguláciu cukru v krvi a kontrolu hmotnosti a zdravé zuby a pokožku.
Výživné a ľahko kreatívne pridané do vašej stravy. Ak chcete maximalizovať prínosy pre zdravie, použite nealkalizovaný kakaový prášok alebo tmavú čokoládu, ktorá obsahuje viac ako 70 % kakaa.
Pamätajte, že čokoláda obsahuje značné množstvo cukru a tuku, takže ak ju chcete použiť, držte sa primeraných porcií a kombinujte ju so zdravou a vyváženou stravou.