Baobab

Baobab

6 najdôležitejších výhod ovocia a prášku baobab

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Baobab – alebo opičí chlieb, vedecky známy ako Adansonia – je strom pochádzajúci z určitých oblastí Afriky, Arábie, Austrálie a Madagaskaru. Stromy baobabu dorastajú do výšky až 30 metrov a ich veľké jedlé plody sú vysoko cenené pre ich lahodnú citrusovú chuť. Dužina, listy a semená plodov baobabu – ktoré sú dostupné aj vo forme prášku – majú mnoho zdravotných výhod a sú prísadami do rôznych receptov a kuchýň.

1. Je bohatý na množstvo dôležitých vitamínov a minerálov

strom baobab Baobab

Baobab je zdrojom mnohých dôležitých vitamínov a minerálov.

Výskum ukazuje, že nutričný obsah baobabov sa môže líšiť v závislosti od geografickej polohy pestovania a rôznych častí rastliny, ako sú listy, dužina a semená, napríklad:

 • dužina je bohatá na vitamín C, antioxidanty a niekoľko kľúčových minerálov, ako je draslík, horčík, železo a zinok
 • jej listy sú bohaté na vápnik a vysokokvalitné, ľahko stráviteľné bielkoviny
 • semená a dužina ovocia sú plné vlákniny, tuku a mikroživín, ako je tiamín, vápnik a železo

Vo väčšine častí sveta, kde nie je dostupný čerstvý baobab, sa zvyčajne vyskytuje vo forme suchého prášku. Práškový baobab obsahuje veľa dôležitých živín, no má obzvlášť vysoký obsah vitamínu C, vitamínu B6, niacínu, železa a draslíka.

Dve polievkové lyžice (20 gramov) práškového baobabu obsahujú približne nasledovné:

 • Kalórie: 50
 • Proteín: 1 gram
 • Sacharidy: 16 gramov
 • Tuk: 0 gramov
 • Vláknina: 9 gramov
 • Vitamín C: 58 % referenčného denného príjmu (RDI)
 • Vitamín B6: 24 % RDI
 • Niacín: 20 % RDI
 • Železo: 9 % RDI
 • Draslík: 9 % RDI
 • Horčík: 8 % RDI
 • Vápnik: 7 % RDI

Preto sú baobab v prášku aj čerstvé časti rastliny mimoriadne výživné.

Baobab je mimoriadne výživný, rôzne časti rastliny ponúkajú rôzne množstvá bielkovín, vitamínu C, antioxidantov, draslíka, horčíka, železa, zinku, vápnika a vitamínov B

2. Môže vám pomôcť schudnúť zvýšením pocitu plnosti

Niektoré výskumy zistili, že pridanie baobabu do vašej stravy môže byť prospešné, ak chcete zhodiť pár kíl navyše. Môže pomôcť znížiť chuť do jedla a pocit plnosti, čím prispieva k menšej spotrebe potravy a tým aj k zníženiu hmotnosti.

Malá štúdia s 20 ľuďmi ukázala, že konzumácia smoothie obohateného o 15 gramov extraktu z baobabu výrazne znížila pocit hladu v porovnaní s placebom.

Baobab má vysoký obsah vlákniny, väčšina práškových prípravkov obsahuje 4,5 gramu vlákniny na polievkovú lyžicu (10 gramov). Vláknina prechádza tráviacim systémom veľmi pomaly, preto môže pomôcť spomaliť vyprázdňovanie žalúdka, čím sa predlžuje pocit plnosti. Jednoduché zvýšenie príjmu vlákniny o 14 gramov denne viedlo k zníženiu príjmu kalórií až o 10 % a priemernej strate hmotnosti 1,9 kg za štyri mesiace.

Baobaby majú vysoký obsah vlákniny, čím znižujú pocit hladu, čo môže podporiť chudnutie

3. Môže pomôcť vyrovnať hladinu cukru v krvi

ovocie baobab ovocie baoban

Pridanie baobabu do vašej stravy môže byť prospešné pri kontrole hladiny cukru v krvi.

Jedna štúdia zistila, že zapekanie extraktu z baobabu do bieleho chleba znížilo množstvo rýchlo stráviteľného škrobu a spomalilo zvýšenie hladiny cukru v krvi v tele.

Podobne ďalšia malá štúdia na 13 ľuďoch zistila, že pridanie baobabu do bieleho chleba znížilo množstvo inzulínu potrebného na transport cukru z krvi do tkanív, aby sa kontrolovala hladina cukru v krvi.

Vzhľadom na vysoký obsah vlákniny môže baobab pomôcť spomaliť vstrebávanie cukru do krvného obehu, čo môže zabrániť zvýšeniu hladiny cukru v krvi a jej nestabilite, čím sa hladina cukru v krvi dlhodobo stabilizuje.

Baobab môže pomôcť spomaliť nárast hladiny cukru v krvi a znížiť množstvo inzulínu potrebného na udržanie hladiny cukru v krvi pod kontrolou

4. Obsah antioxidantov a polyfenolov môže znížiť zápal

Baobaby sú plné antioxidantov a polyfenolov, čo sú zlúčeniny, ktoré chránia bunky pred oxidačným poškodením a zmierňujú zápaly v tele.

Podľa niektorých štúdií môže chronický zápal prispievať k mnohým ochoreniam vrátane srdcových ochorení, rakoviny, autoimunitných porúch a cukrovky. Hoci súčasný výskum je väčšinou obmedzený na zvieratá, niektoré štúdie naznačujú, že baobab môže pomôcť znížiť úroveň zápalu v tele.

Štúdia na potkanoch zistila, že dužina plodov baobabu znižuje niekoľko markerov zápalu a pomáha chrániť srdce pred poškodením. A štúdia na myšiach ukázala, že extrakt z baobabu znižuje oxidačné poškodenie buniek a úroveň zápalu. Napriek týmto sľubným výsledkom je však potrebný ďalší výskum na určenie toho, ako môže baobab ovplyvniť zápal u ľudí.

Štúdie na zvieratách ukazujú, že baobab môže pomôcť znížiť zápal a zabrániť oxidačnému poškodeniu buniek, ale je potrebný ďalší ľudský výskum

5. Vysoký obsah vlákniny môže podporiť zdravie tráviaceho traktu

Baobab je výborným zdrojom vlákniny, práškové verzie môžu obsahovať až 18 % odporúčanej dennej dávky v jednej polievkovej lyžici (10 gramov). Vláknina prechádza gastrointestinálnym traktom nestrávená a je nevyhnutná pre zdravie tráviaceho traktu. Napríklad jeden prehľad piatich štúdií zistil, že konzumácia väčšieho množstva vlákniny zvyšuje frekvenciu pohybov čriev u ľudí so zápchou.

Vláknina pôsobí aj ako prebiotikum a vyživuje prospešné baktérie v čreve, čím optimalizuje zdravie črevného mikrobiómu.

Iný výskum ukazuje, že zvýšený príjem vlákniny môže tiež chrániť pred stavmi, ako sú vredy, zápalové ochorenie čriev a hemoroidy.

Baobab má vysoký obsah vlákniny, ktorá môže zlepšiť trávenie a predchádzať zápche, črevným vredom, zápalovým ochoreniam čriev a hemoroidom

6. Skvelý, výživný doplnok k vášmu jedálničku

Baobab pochádza z celej Afriky, Madagaskaru a Austrálie a môže dodať dezertom, duseným pokrmom, polievkam a smoothies veľa chuti a živín. Získanie čerstvých baobabov však môže byť problém v krajinách, kde sa ovocie nepestuje. Našťastie sú práškové verzie široko dostupné po celom svete.

Ak chcete získať svoju dennú dávku baobabu rýchlo a pohodlne, skúste prášok zamiešať do svojich obľúbených nápojov, ako je voda, džús, čaj alebo smoothies. Pre ošetrenie bohaté na antioxidanty môžete prášok pridať do pečiva alebo ním posypať jogurt či ovsené vločky. S trochou kreativity si môžete Baobab vychutnať neobmedzenými spôsobmi a využiť jedinečné zdravotné výhody, ktoré ponúka.

Baobab sa môže konzumovať čerstvý alebo v prášku a môže sa pridať do rôznych receptov

Možné vedľajšie účinky

Aj keď väčšina ľudí môže bezpečne konzumovať baobab, je potrebné zvážiť niektoré potenciálne vedľajšie účinky.

Po prvé, semená a dužina obsahujú antinutrienty, ako sú fytáty, taníny a kyselina šťaveľová, ktoré môžu znížiť vstrebávanie a dostupnosť živín. Počet antinutrientov nachádzajúcich sa v baobabe je však príliš nízky na to, aby vyvolával obavy u väčšiny ľudí, najmä ak jedia vyváženú stravu bohatú na iné zdravé, plnohodnotné potraviny.

Vyskytli sa aj určité obavy týkajúce sa prítomnosti cyklopropenoidných mastných kyselín v baobabovom oleji, ktoré môžu narúšať syntézu mastných kyselín a prispievať k zdravotným problémom. Štúdie však ukazujú, že tieto škodlivé zlúčeniny sú počas spracovania výrazne znížené a je nepravdepodobné, že by spôsobovali problémy väčšine ľudí.

Výskum účinkov baobabu na tehotné alebo dojčiace ženy je obmedzený, preto je najlepšie obmedziť príjem na miernu úroveň a v prípade akýchkoľvek otázok alebo obáv sa poradiť so svojím lekárom.

Účinok baobabu nie je dostatočne preskúmaný u tehotných a dojčiacich žien a obsahuje aj niektoré antinutrienty a cyklopropenoidné mastné kyseliny, ktoré môžu mať negatívny vplyv na konzumentov, no pri spracovaní sa ich množstvo znížilo

Zatváranie slova

Baobab je ovocie, ktoré má mnoho pôsobivých zdravotných výhod.

Okrem toho, že pridanie baobabu do vašej stravy poskytuje veľa dôležitých živín, môže podporiť chudnutie, pomôcť vyrovnať hladinu cukru v krvi, znížiť zápal a optimalizovať zdravie tráviaceho traktu.

Najlepšie zo všetkého je, že baobab, prinajmenšom v práškovej forme, je ľahko dostupný a neuveriteľne všestranný, vďaka čomu sa dá ľahko pridať do vašej stravy.

Olej z fazule bao: starostlivosť o pleť

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Aj keď ste o baobabovom oleji nikdy nepočuli, možno poznáte strom, z ktorého pochádza. Strom baobab (u nás bežne známy ako: opičí chlieb) má vysoký, hrubý kmeň a vyzerá, akoby rástol koreňmi nahor. Tento ovocný strom pochádza z krajín južnej Afriky, ako je Malawi, Keňa a Madagaskar. Vedecký názov stromu baobab je Adansonia Digitata. V Afrike ho ľudia nazývajú „strom života“ a „liečivý strom“ pre jeho mnohoraké využitie vrátane baobabového oleja.

Je baobabový olej komedogénny?

Nie. Baobabový olej je klasifikovaný ako komedogénny 2. To znamená, že neupcháva póry, ale ak máte citlivú alebo mastnú pokožku, používanie olejov, ako je baobab, môže stále upchávať póry a spôsobiť ďalšie podráždenie pokožky.

Výhody baobabového oleja

baobab oil Baobab olej

Baobab olej sa lisuje za studena zo semien na rôzne účely, od varenia cez starostlivosť o vlasy až po starostlivosť o pleť.

Baobab olej je bohatý na omega-3 mastné kyseliny a ďalšie tuky, ako je kyselina palmitová, kyselina olejová, kyselina linolénová, kyselina linolová.

Klinický výskum ukazuje, že omega-3 mastné kyseliny v baobabovom oleji majú mnoho zdravotných výhod pre pokožku, vrátane:

 • hydratácia
 • pomáha predchádzať dehydratácii pokožky
 • zjemňuje pokožku
 • zlepšuje textúru pokožky
 • zlepšuje elasticitu pokožky
 • pomáha zlepšiť ochranné schopnosti vrchnej vrstvy pokožky
 • pomáha pokožke rýchlejšie sa hojiť
 • znižuje zápal

V skutočnosti sú kyselina linolová a linolénová najbežnejšie používanými mastnými kyselinami v starostlivosti o pleť, kozmetike a vlasovej starostlivosti na svete.

Baobab olej môže tiež pomôcť pri liečbe ekzému. Omega-3 mastné kyseliny v tomto oleji môžu pomôcť pri hojení vrchnej vrstvy pokožky a pomáhajú udržiavať vlhkosť, keď sa používajú ako lokálne ošetrenie pokožky. To môže pomôcť vyliečiť alebo upokojiť ekzémovú vyrážku.

V prípade akné, pupienkov

Klinická štúdia zistila, že baobabový olej môže u niektorých ľudí pomôcť zmierniť problémy s akné. Je to preto, že obsahuje veľa kyseliny linolovej – typu omega-3 mastnej kyseliny – ktorá má protizápalové vlastnosti. Z tohto dôvodu môže baobabový olej pomôcť znížiť začervenanie pokožky, podráždenie a opuch v prípade akné.

Na pokožku hlavy a vlasy

Lekárska štúdia uvádza, že používanie baobabového oleja pri liečbe vlasovej pokožky môže predchádzať lupinám a odlupovaniu alebo ich liečiť.

Vlasom prospieva aj vysoký obsah omega-3 mastných kyselín v baobabovom oleji. Baobabový olej, ktorý sa používa ako vlasová maska ​​alebo kondicionér, môže pomôcť zvlhčiť suché vlasy a posilniť slabé, krehké vlasy.

Baobab olej neobsahuje veľa bielkovín, takže sa nestará o poškodené vlasy ako iné produkty bohaté na bielkoviny.

Vedľajšie účinky a používanie baobabového oleja

Nie je známe, koľko živín z plodov baobabu a semien zostane v oleji po lisovaní za studena alebo skladovaní. Avšak používanie baobabového oleja ako prírodného produktu starostlivosti o pleť a vlasy má stále veľa výhod.

Ak máte veľmi mastnú, aknóznu alebo citlivú pokožku, používajte baobabový olej s mierou. Niektorým ľuďom môže upchať póry, čo môže spôsobiť alebo zhoršiť akné. U niektorých ľudí môže spôsobiť podráždenie kože alebo vyrážky.

Pri prvom použití baobabového oleja na pokožku, vlasy alebo vlasovú pokožku urobte test. Naneste malé množstvo oleja do ohybu lakťa a počkajte 24 hodín. Ak nepociťujete začervenanie ani svrbenie, pokojne môžete použiť baobabový olej.

Zhrnutie

Boaba olej, rovnako ako ostatné časti stromu baobab, má mnoho vlastností, ktoré majú pozitívny vplyv na zdravie. Vysoký obsah omega-3 mastných kyselín v baobabovom oleji môže byť prospešný pre pokožku a vlasy.

Baobab olej sa používa v mnohých kozmetických výrobkoch na pokožku a vlasy. Čistý baobabový olej môžete použiť aj ako zvlhčovač pokožky a vlasovú kúru. Pred prvým použitím si urobte test, aby ste sa uistili, že to vaša pokožka znáša.
Chcem baobab!

Zobrazenie:
Zmena objednávky:
Zobrazenie:
Zmena objednávky: