Vitamín C

Vitamín C

7 úžasných spôsobov, ako vitamín C prospieva vášmu telu

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Vitamín C je esenciálny vitamín, ktorý si telo nevie vyrobiť samo. Má však mnoho úloh a pôsobivé zdravotné prínosy.

Je rozpustný vo vode a nachádza sa v mnohých druhoch ovocia a zeleniny vrátane pomarančov, jahôd, kivi, papriky, brokolice, kelu a špenátu.

1. Môže znížiť riziko chronických ochorení

Vitamín C je silný antioxidant, ktorý dokáže posilniť prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Antioxidanty sú molekuly, ktoré posilňujú imunitný systém. Robia to tak, že chránia bunky pred škodlivými molekulami nazývanými voľné radikály.

Keď sa nahromadia voľné radikály, môžu vyvolať stav známy ako oxidačný stres, ktorý je spojený s mnohými chronickými ochoreniami.

Štúdie ukazujú, že konzumácia väčšieho množstva vitamínu C môže zvýšiť hladinu antioxidantov v krvi až o 30 %. Pomáha to prirodzenej obrane tela v boji proti zápalu.

Vitamín C je silný antioxidant, ktorý môže zvýšiť hladinu antioxidantov v krvi, čo môže pomôcť znížiť riziko chronických ochorení, ako sú srdcové choroby

2. Môže pomôcť pri liečbe vysokého krvného tlaku

Mnoho dospelých má vysoký krvný tlak. Vysoký krvný tlak zvyšuje riziko vzniku srdcových chorôb, ktoré sú jednou z hlavných príčin úmrtí na celom svete.

Štúdie ukázali, že vitamín C môže pomôcť znížiť krvný tlak u ľudí s vysokým krvným tlakom, ako aj u ľudí s normálnym krvným tlakom. Štúdia na zvieratách ukázala, že suplementácia vitamínom C uvoľnila krvné cievy, ktoré odvádzajú krv zo srdca, čo znižuje krvný tlak.

Analýza 29 štúdií na ľuďoch navyše zistila, že suplementácia vitamínom C znížila systolický krvný tlak (najvyššia hodnota) v priemere o 3,8 mm Hg a diastolický krvný tlak (spodná hodnota) v priemere o 1,5 mm Hg zdravých dospelých.

U dospelých s vysokým krvným tlakom doplnky vitamínu C znížili systolický krvný tlak v priemere o 4,9 mm Hg a diastolický krvný tlak o 1,7 mm Hg.

Aj keď sú tieto výsledky sľubné, nie je jasné, či sú účinky na krvný tlak dlhodobé. Ľudia s vysokým krvným tlakom by sa pri liečbe nemali spoliehať len na vitamín C.

Zistilo sa, že doplnky vitamínu C znižujú krvný tlak u zdravých dospelých aj ľudí s vysokým krvným tlakom

3. Môže znížiť riziko srdcových chorôb

Srdcové choroby sú jednou z hlavných príčin úmrtí na celom svete. Mnoho faktorov zvyšuje riziko srdcových chorôb vrátane vysokého krvného tlaku, vysokého triglyceridov alebo LDL (zlého) cholesterolu a nízkeho HDL (dobrého) cholesterolu.

Vitamín C môže pomôcť znížiť tieto rizikové faktory, čo môže znížiť riziko srdcových ochorení.

Napríklad analýza 9 štúdií s celkovým počtom takmer 300 000 účastníkov zistila, že po 10 rokoch mali ľudia, ktorí užívali aspoň 700 mg vitamínu C denne, o 25 % nižšie riziko srdcových ochorení ako tí, ktorí ho neužívali. užívali doplnok vitamínu C. Je zaujímavé, že analýza 15 ďalších štúdií zistila, že konzumácia vitamínu C z potravín, nie z doplnkov, bola spojená s nižším rizikom srdcových chorôb.

Vedci si však neboli istí, či tí, ktorí jedli potraviny bohaté na vitamín C, mali zdravší životný štýl ako tí, ktorí tento doplnok užívali. Zostáva teda nejasné, či sú rozdiely spôsobené vitamínom C alebo inými aspektmi stravy.

Ďalšia analýza 13 štúdií sa zamerala na účinok užívania aspoň 500 mg vitamínu C denne na rizikové faktory srdcového ochorenia, ako je hladina cholesterolu a triglyceridov v krvi.

Analýza zistila, že suplementácia vitamínom C významne znížila LDL (zlý) cholesterol o približne 7,9 mg/dl a krvné triglyceridy o 20,1 mg/dl.

Skrátka, zdá sa, že užívanie alebo konzumácia aspoň 500 mg vitamínu C denne môže znížiť riziko srdcových ochorení. Ak však už jete stravu bohatú na vitamín C, doplnky nemusia poskytnúť ďalšie výhody pre zdravie srdca.

Doplnky vitamínu C sú spojené so zníženým rizikom srdcových chorôb, tieto doplnky môžu znížiť rizikové faktory srdcových chorôb vrátane vysokého LDL (zlého) cholesterolu a triglyceridov

4. Môže znížiť hladinu kyseliny močovej v krvi a pomôcť predchádzať záchvatom dny

Dna je typ artritídy, ktorý postihuje významnú časť dospelých. Je to neuveriteľne bolestivé a zahŕňa zápal kĺbov, najmä veľkých prstov. Ľudia s dnou pociťujú opuchy a náhle záchvaty silnej bolesti.

Príznaky dny sa vyskytujú, keď je v krvi príliš veľa kyseliny močovej. Kyselina močová je odpadový produkt produkovaný telom. Pri vysokých hladinách môže kryštalizovať a usadzovať sa v kĺboch. Je zaujímavé, že niekoľko štúdií ukázalo, že vitamín C môže pomôcť znížiť hladinu kyseliny močovej v krvi a v dôsledku toho chrániť pred záchvatmi dny.

Napríklad štúdia 1 387 mužov ukázala, že tí, ktorí konzumovali najviac vitamínu C, mali výrazne nižšie hladiny kyseliny močovej v krvi ako tí, ktorí konzumovali najmenej.

V inej štúdii bolo sledovaných 47 000 zdravých mužov starších ako 20 rokov, aby sa zistilo, či príjem vitamínu C súvisí s rozvojom dny. Zistilo sa, že tí, ktorí užívali doplnky vitamínu C, mali o 44 % nižšie riziko dny.

Analýza 13 štúdií navyše zistila, že užívanie doplnku vitamínu C počas 30 dní výrazne znížilo hladinu kyseliny močovej v krvi v porovnaní s placebom.

Aj keď sa zdá, že existuje silný vzťah medzi príjmom vitamínu C a hladinami kyseliny močovej, je potrebný ďalší výskum účinkov vitamínu C na dnu.

Potraviny a doplnky bohaté na vitamín C znižujú hladinu kyseliny močovej v krvi a riziko dny

5. Pomáha predchádzať nedostatku železa

Železo je dôležitá živina, ktorá v tele plní mnoho funkcií. Je nevyhnutný pre tvorbu červených krviniek a transport kyslíka v tele.

Doplnky vitamínu C môžu pomôcť zlepšiť vstrebávanie železa z vašej stravy. Vitamín C pomáha premieňať zle vstrebateľné železo, ako sú zdroje železa rastlinného pôvodu, do formy, ktorá sa ľahšie vstrebáva. To je užitočné najmä pre tých, ktorí majú bezmäsitú diétu, pretože mäso je významným zdrojom železa.

Konzumácia 100 mg vitamínu C môže zlepšiť vstrebávanie železa o 67 %. V dôsledku toho môže vitamín C pomôcť znížiť riziko anémie u ľudí náchylných na nedostatok železa. V jednej štúdii dostávalo 65 detí s miernou anémiou z nedostatku železa doplnky vitamínu C. Výskumníci zistili, že samotný doplnok pomáha kontrolovať anémiu.

Ak máte nízke hladiny železa, konzumácia väčšieho množstva potravín bohatých na vitamín C alebo užívanie doplnkov vitamínu C môže pomôcť zlepšiť hladiny železa v krvi.

Vitamín C môže zlepšiť vstrebávanie zle absorbovaného železa, ako je železo z bezmäsitých zdrojov, a znížiť riziko nedostatku železa

6. Posilňuje imunitu

Jedným z hlavných dôvodov, prečo ľudia užívajú doplnky vitamínu C, je posilnenie imunity, pretože vitamín C sa podieľa na mnohých fázach funkcie imunitného systému.

Po prvé, vitamín C podporuje tvorbu bielych krviniek známych ako lymfocyty a fagocyty, ktoré pomáhajú chrániť telo pred infekciou.

Po druhé, vitamín C pomáha týmto bielym krvinkám pracovať efektívnejšie a zároveň ich chráni pred poškodením spôsobeným potenciálne škodlivými molekulami, ako sú voľné radikály.

Po tretie, vitamín C je nevyhnutnou súčasťou obranného systému pokožky. Aktívne sa vstrebáva do pokožky, kde môže pôsobiť ako antioxidant a pomáha posilňovať ochranné vrstvy pokožky.

Štúdie tiež ukázali, že užívanie vitamínu C môže skrátiť čas hojenia rán.

A čo viac, nízke hladiny vitamínu C sú spojené so zlým zdravotným stavom. Napríklad ľudia so zápalom pľúc majú tendenciu mať nižšie hladiny vitamínu C a ukázalo sa, že doplnky vitamínu C skracujú čas na zotavenie.

Vitamín C môže posilniť imunitu tým, že pomáha bielym krvinkám pracovať efektívnejšie, posilňuje obranný systém pokožky a pomáha rýchlejšie hojiť rany

7. S pribúdajúcim vekom podporuje pamäť a myslenie

Demencia je široký pojem používaný na opis symptómov chybného myslenia a pamäti. Postihuje viac ako 35 miliónov ľudí na celom svete a zvyčajne sa vyskytuje u starších dospelých.

Štúdie naznačujú, že oxidačný stres a zápal v mozgu, chrbtici a nervoch (inak známy ako centrálny nervový systém) môžu zvýšiť riziko demencie.

Vitamín C je silný antioxidant. Nízke hladiny tohto vitamínu sú spojené so zhoršeným myslením a pamäťou.

Niekoľko štúdií navyše ukázalo, že ľudia s demenciou môžu mať nižšie hladiny vitamínu C v krvi.

Okrem toho sa ukázalo, že vysoký príjem vitamínu C z potravy alebo doplnkov má ochranný účinok na myslenie a pamäť, keď starneme.

Doplnky vitamínu C môžu pomôcť v boji proti stavom, ako je demencia, keď neprijímate dostatok vitamínu C zo stravy. Na pochopenie účinkov doplnkov vitamínu C na zdravie nervového systému sú však potrebné ďalšie štúdie na ľuďoch.

Nízke hladiny vitamínu C sú spojené so zvýšeným rizikom porúch pamäti a myslenia, ako je demencia, zatiaľ čo vysoký príjem vitamínu C z potravy a doplnkov má ochranný účinok

Nedokázané tvrdenia o vitamíne C

Zatiaľ čo vitamín C má mnoho vedecky dokázaných výhod, je k nemu pripojených aj veľa nepodložených tvrdení, či už pre slabé alebo žiadne dôkazy.

Tu je niekoľko neoverených tvrdení o vitamíne C:

  • Zabraňuje prechladnutiu: Zdá sa, že vitamín C znižuje závažnosť a čas zotavenia prechladnutia o 8 % u dospelých a 14 % u detí, nezabráni im však.
  • Znižuje riziko rakoviny: Niekoľko štúdií spája príjem vitamínu C s nižším rizikom niekoľkých druhov rakoviny. Väčšina štúdií však zistila, že vitamín C neovplyvňuje riziko vzniku rakoviny.
  • Chráňte pred očnými chorobami Vitamín C znižuje riziko očných chorôb, ako je šedý zákal a vekom podmienená degenerácia makuly. Doplnky vitamínu C na to však nemajú žiadny vplyv, ba dokonca môžu v tejto súvislosti ublížiť.
  • Môže liečiť otravu olovom: Hoci ľudia s otravou olovom majú nízke hladiny vitamínu C, neexistujú žiadne presvedčivé dôkazy, že by štúdie na ľuďoch preukázali, že vitamín C môže liečiť otravu olovom.

Aj keď má vitamín C veľa preukázaných výhod, nebolo dokázané, že zabraňuje prechladnutiu, znižuje riziko rakoviny, chráni pred očnými chorobami a lieči otravu olovom

Zhrnutie

Vitamín C je vo vode rozpustný vitamín, ktorý sa musí získavať prostredníctvom stravy alebo doplnkov stravy.

Spája sa s množstvom pôsobivých zdravotných výhod, ako je zvýšenie hladiny antioxidantov, zníženie krvného tlaku, ochrana pred záchvatmi dny, zlepšenie vstrebávania železa, posilnenie imunity a zníženie rizika srdcových chorôb a demencie.

Celkovo sú doplnky vitamínu C skvelým a jednoduchým spôsobom, ako zvýšiť príjem vitamínu C, ak ho nemáte dostatok v strave.
Chcem vitamín C!

Zobrazenie:
Zmena objednávky:
 
Zobrazenie:
Zmena objednávky: