Jačmenná tráva

Jačmenná tráva

O jačmennej tráve

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Jačmenná tráva sa často nazýva superpotravina a používa sa ako doplnok na podporu chudnutia, posilnenie imunitnej funkcie a podporu celkového zdravia.

Čo je jačmeň?

Jačmenná tráva Jačmenná tráva

Jačmeň je považovaný za štvrtú najdôležitejšiu obilninu na svete. Jačmenná tráva je list rastliny jačmeňa. Bol široko skúmaný pre svoje priaznivé účinky na zdravie a často sa nachádza v zeleninových šťavách a doplnkoch výživy. Hoci je čerstvá jačmenná tráva ťažko dostupná, je dostupná v iných formách, vrátane práškov, štiav a tabliet. Často sa kombinuje s inými zelenými prísadami, ako je kel, spirulina alebo pšeničná tráva.

Jačmenná tráva je listom rastliny jačmeňa a dodáva sa v niekoľkých formách vrátane práškov, štiav a tabliet

Živiny

Jačmenná tráva je bohatá na mnoho dôležitých živín. Sušená jačmenná tráva je vynikajúcim zdrojom vlákniny, jedna polievková lyžica (10 gramov) obsahuje takmer 3 gramy vlákniny.

Každá porcia jačmennej trávy navyše obsahuje primerané množstvo vitamínu A, vitamínu rozpustného v tukoch, ktorý reguluje funkciu imunitného systému, rast buniek a zrak.

Má tiež vysoký obsah vitamínu C, ktorý hrá ústrednú úlohu v mnohých veciach, od zdravia pokožky cez hojenie rán až po zdravie ústnej dutiny.

Poskytuje tiež vitamín K, základnú mikroživinu potrebnú na zrážanie krvi, tvorbu kostí, zdravie srdca a ďalšie.

Nakoniec je bohatý na polyfenoly a flavonoidy. Tieto zlúčeniny pôsobia ako antioxidanty na zníženie oxidačného stresu a chránia pred chronickými ochoreniami.

Jačmenná tráva je dobrým zdrojom mnohých živín vrátane vlákniny, polyfenolov, flavonoidov a vitamínov A, C a K

Zdravotné prínosy

Jačmenná tráva sa spája s množstvom potenciálnych zdravotných výhod.

Dokáže vyvážiť hladinu cukru v krvi

Podľa niektorých štúdií môže jačmeň pomáha udržiavať zdravú hladinu cukru v krvi.

Môže to byť spôsobené obsahom nerozpustnej vlákniny, čo je typ vlákniny, ktorá sa nerozpúšťa vo vode. Predpokladá sa, že zvýšený príjem vlákniny môže znížiť hladinu cukru v krvi a zlepšiť citlivosť na inzulín, vďaka čomu telo ľahšie využije inzulín.

Štúdie o účinkoch jačmennej trávy sú však obmedzené a mnohé sú zastarané. Je potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, ako môže konzumácia tejto rastliny ovplyvniť hladinu cukru v krvi.

Môže podporovať zdravie srdca

Pridanie jačmennej trávy do vašej stravy je skvelý spôsob, ako podporiť zdravie srdca.

Podľa staršej štúdie na 36 ľuďoch s cukrovkou užívanie 15 gramov extraktu z listov jačmeňa počas 4 týždňov znížilo oxidáciu LDL (zlého) cholesterolu, ktorý je rizikovým faktorom srdcových chorôb. A čo viac, v staršom pokuse na zvieratách sa hladina celkového cholesterolu a triglyceridov u králikov kŕmených esenciou z jačmenných listov v porovnaní s kontrolnou skupinou znížila.

Jačmenná tráva obsahuje aj zlúčeniny ako saponarín, kyselina gama-aminomaslová (GABA) a tryptofán, ktoré sú všetky spojené so znižovaním krvného tlaku a zápalu a zlepšujú zdravie srdca.

Väčšina dostupných výskumov je však zastaraná a niektoré štúdie priniesli protichodné výsledky. V mnohých štúdiách sa navyše použil koncentrovaný extrakt z jačmennej trávy, ktorý nemusí priniesť rovnaké výsledky ako pridanie jačmennej trávy do stravy.

Preto je potrebné vykonať viac kvalitných štúdií, aby sme podrobnejšie preskúmali, ako môže konzumácia jačmennej trávy ovplyvniť zdravie ľudského srdca.

Môže podporiť chudnutie

Jačmenná tráva má nízky obsah kalórií, ale vysoký obsah vlákniny, vďaka čomu je skvelým doplnkom zdravej diéty na chudnutie.

Vlákna sa v tele pohybujú pomaly, čím poskytujú dlhší pocit sýtosti, čím znižujú chute a hlad. V skutočnosti niekoľko štúdií ukázalo, že zvýšený príjem vlákniny vám môže pomôcť schudnúť.

Napríklad v štúdii zahŕňajúcej 252 žien viedol každý gram vlákniny denne k úbytku hmotnosti o 0,25 kg a o 0,25 % menej telesného tuku počas 20 mesiacov. Podobne 6-mesačná štúdia s 345 dospelými s nadváhou alebo obezitou zistila, že tí, ktorí jedli viac vlákniny, schudli viac a ľahšie dodržali predpísanú diétu. Okrem toho štúdia na potkanoch s diétou s vysokým obsahom tukov ukázala, že pitie šťavy z jačmennej trávy bolo účinnejšie pri znižovaní telesnej hmotnosti a indexu telesnej hmotnosti (BMI) ako u kontrolných zvierat.

Na vyhodnotenie účinkov jačmennej trávy na chudnutie je však potrebný ďalší výskum u ľudí.

Aj keď je potrebný ďalší výskum, niektoré štúdie na ľuďoch a zvieratách naznačujú, že jačmeň môže podporovať chudnutie, zlepšovať hladinu cukru v krvi a podporovať zdravie srdca

Možné nevýhody

Hoci konzumácia jačmennej trávy je pre väčšinu ľudí vo všeobecnosti bezpečná, je potrebné zvážiť niektoré vedľajšie účinky a preventívne opatrenia.

Pri nákupe doplnkov nezabúdajte na nákup od renomovaného predajcu a hľadajte produkty, ktoré neobsahujú plnivá, prísady a umelé prísady.

Upozorňujeme tiež, že niektoré produkty z jačmennej trávy môžu obsahovať veľké množstvo mikroživín, ako je vitamín K alebo draslík.

Tí, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi, by mali venovať pozornosť príjmu vitamínu K. Ľuďom s ochorením obličiek sa navyše môže odporučiť, aby obmedzili príjem draslíka, aby pomohli udržať hladinu draslíka v krvi v normálnom rozmedzí.

Preto, ak užívate lieky alebo máte akékoľvek iné zdravotné problémy, pred použitím doplnkov z jačmennej trávy sa poraďte so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

Napokon, tí, ktorí sú citliví na múku alebo lepok, by mali byť opatrní pri nákupe produktov vyrobených z jačmennej trávy. Hoci sa lepok nachádza iba v jadrách jačmeňa, existuje riziko krížovej kontaminácie.

Používanie doplnkov z jačmennej trávy nie je regulované rovnakým spôsobom ako lieky a niektoré doplnky môžu obsahovať veľké množstvo určitých živín. Ak trpíte celiakiou alebo citlivosťou na lepok, buďte opatrní s výrobkami vyrobenými z jačmennej trávy.

Zhrnutie

Jačmenná tráva je bežnou zložkou zeleninových a ovocných štiav, potravinových doplnkov a zeleninových práškov.

Je bohatý na niekoľko živín a môže podporiť chudnutie, zlepšiť zdravie srdca a podporiť lepšiu kontrolu hladiny cukru v krvi, hoci na potvrdenie týchto výhod je potrebných viac štúdií na ľuďoch.

Prášok z jačmennej trávy je široko dostupný a funguje dobre v mnohých rôznych receptoch vrátane smoothies, zeleninových a ovocných štiav.
Chcem jačmennú trávu!

Zobrazenie:
Zmena objednávky:
Zobrazenie:
Zmena objednávky: