Yerba Mate

Yerba mate

7 vedecky dokázaných zdravotných výhod yerba maté

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov zverejnenými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Yerba maté obsahuje antioxidanty, kofeín a mnoho živín. Niektoré výskumy naznačujú, že môže zlepšiť fyzickú výkonnosť, zvýšiť hladinu energie a podporiť reguláciu hmotnosti.

Yerba maté je tradičný juhoamerický nápoj, ktorý je celosvetovo čoraz obľúbenejší. Hovorí sa, že má silu kávy, zdravotné benefity čaju a radosť z čokolády.

Čo je yerba maté?

Yerba mate Yerba mate

Yerba maté je liečivý čaj vyrobený z listov a stoniek rastliny Ilex paraguariensis.

Listy sa zvyčajne sušia na ohni alebo na slnku a potom sa namáčajú v horúcej vode na prípravu čaju.

Yerba maté sa tradične konzumuje z nádoby nazývanej tekvica a popíja sa cez kovovú slamku s filtrom na spodnom konci, aby sa odfiltrovali kúsky listov. Ponúkanie tradičných tekvíc je znakom priateľstva a pripútanosti.

Yerba mate je druh čaju vyrábaného zo sušených listov a stoniek rastliny Ilex paraguariensis

1. Bohaté na antioxidanty a živiny

Yerba maté obsahuje mnoho prospešných rastlinných zlúčenín vrátane:

  • Xantíny: Tieto zlúčeniny pôsobia ako stimulanty. Patrí medzi ne kofeín a teobromín, ktoré sa nachádzajú aj v čaji, káve a čokoláde.
  • Kafeoylové deriváty: Tieto zlúčeniny sú hlavné antioxidanty podporujúce zdravie, ktoré sa nachádzajú v čaji.
  • Saponíny: Tieto horké zlúčeniny majú určité protizápalové vlastnosti a vlastnosti znižujúce cholesterol.
  • Polyfenoly: Ide o veľkú skupinu antioxidantov spojených so znižovaním rizika mnohých chorôb.

Je zaujímavé, že podľa staršej štúdie je antioxidačná sila čaju yerba maté podobná ako sila zeleného čaju.

Yerba maté obsahuje aj niekoľko ďalších dôležitých mikroživín, vrátane vitamínu C, tiamínu, riboflavínu a vitamínu B6. Obsahuje aj trochu draslíka, vápnika, horčíka, fosforu, mangánu a železa. Čaj však obsahuje veľmi malé množstvá týchto živín, takže je nepravdepodobné, že by sám o sebe výrazne prispel k strave.

Yerba maté je antioxidačná sila, ktorá obsahuje mnoho prospešných rastlinných zlúčenín a živín

2. Môže zvýšiť hladinu energie a zlepšiť mentálne sústredenie

S 80 miligramami kofeínu na šálku obsahuje yerba maté približne rovnaké množstvo kofeínu ako šálka kávy. Preto, ako každé iné jedlo alebo nápoj s kofeínom, môže zvýšiť hladinu energie a znížiť pocity únavy.

Kofeín môže ovplyvniť hladiny určitých signálnych molekúl v mozgu, vďaka čomu je obzvlášť prospešný pre duševné sústredenie. Niektoré výskumy naznačujú, že kofeín môže zlepšiť bdelosť, pozornosť a reakčný čas u účastníkov, ktorí konzumujú jednu dávku 40 – 300 mg kofeínu.

Aj pravidelní pijani yerba maté často chvália, ako zvyšuje bdelosť ako káva, ale bez vedľajších nervóznych účinkov.

Tieto odporúčania však ešte neboli vedecky dokázané.

Vďaka obsahu kofeínu môže yerba maté pomôcť zvýšiť hladinu energie a mentálne sústredenie

3. Môže zvýšiť fyzickú výkonnosť

Podľa niektorých starších štúdií kofeín zlepšuje svalové kontrakcie, znižuje únavu a zlepšuje športový výkon až o 5 %.

Keďže yerba maté obsahuje mierne množstvo kofeínu, jeho používatelia môžu očakávať podobný fyzický výkon.

V skutočnosti v štúdii z roku 2014 tí, ktorí užili 1-gramovú kapsulu mletých listov yerba maté bezprostredne pred cvičením, spálili o 24 % viac tuku počas cvičenia strednej intenzity. Ak sa počas cvičenia viac spoliehate na tuk, ušetríte si zásoby sacharidov pre kritické momenty vysokej intenzity, ako je jazda na bicykli do kopca alebo šprint do cieľa. Môže to znamenať lepší športový výkon.

Optimálne množstvo yerba maté na pitie pred tréningom však v súčasnosti nie je známe.

Yerba mate zvyšuje telesný tuk počas cvičenia, môže tiež zlepšiť svalové kontrakcie a znížiť únavu, čo všetko môže prispieť k zlepšeniu fyzického výkonu

4. Môže poskytnúť ochranu pred infekciami

Yerba maté môže pomôcť predchádzať infekciám spôsobeným baktériami, parazitmi a hubami.

Niektoré staršie štúdie skúmaviek ukázali, že vysoké dávky extraktu z yerba maté deaktivovali E. coli, ktorá spôsobuje príznaky otravy jedlom, ako sú žalúdočné kŕče a hnačka.

Zlúčeniny v yerba maté môžu tiež zabrániť rastu Malassezia furfur, typu huby zodpovednej za šupinatú pokožku, lupiny a určité kožné vyrážky.

Väčšina týchto štúdií však bola vykonaná na izolovaných bunkách. V súčasnosti nie je jasné, či sú tieto výhody rovnaké aj u ľudí, a preto je potrebný ďalší vysokokvalitný nedávny výskum.

Yerba maté môže mať antibakteriálne, antiparazitické a protiplesňové vlastnosti, ale je potrebný ďalší ľudský výskum

5. Môže vám pomôcť schudnúť a znížiť brušný tuk

Niektoré výskumy naznačujú, že yerba maté môže pomôcť pri kontrole hmotnosti a môže byť účinné pri znižovaní telesnej hmotnosti, brušného tuku a indexu telesnej hmotnosti.

Zdá sa, že znižuje celkový počet tukových buniek a znižuje množstvo tuku v nich. Ľudský výskum naznačuje, že môže tiež zvýšiť množstvo uloženého tuku, ktorý sa spaľuje na energiu.

V štúdii z roku 2015 na ľuďoch s nadváhou navyše tí, ktorí dostávali 3 g prášku yerba maté denne, schudli v priemere o 0,7 kg. Okrem toho sa ich pomer pásu a bokov znížil o 2 %, čo svedčí o strate brušného tuku. Na porovnanie, účastníci placeba pribrali v priemere 2,8 kg a zvýšili svoj pomer pása a bokov o 1 % počas rovnakého 12-týždňového obdobia.

Yerba mate môže zvýšiť váš metabolizmus a zvýšiť množstvo tuku spáleného ako palivo, čo vám môže pomôcť schudnúť

6. Znižuje hladinu cukru v krvi

Yerba maté môže znížiť hladinu cukru v krvi a komplikácie súvisiace s cukrovkou.

Štúdia na zvieratách zistila, že môže dokonca zlepšiť inzulínovú signalizáciu.

Môže tiež znížiť tvorbu konečných produktov pokročilej glykácie (AGE), ktoré sa podieľajú na vzniku a zhoršovaní mnohých stavov vrátane cukrovky. V štúdii z roku 2011 pacienti s cukrovkou 2. typu konzumovali 330 mililitrov yerba maté trikrát denne. Po 2 mesiacoch bola ich hladina cukru v krvi nalačno a hemoglobín A1c, ukazovateľ dlhodobej kontroly hladiny cukru v krvi, výrazne nižšie.

Na pochopenie toho, ako môže yerba maté ovplyvniť hladinu cukru v krvi u ľudí, je však potrebný ďalší vysokokvalitný výskum.

Yerba mate môže zlepšiť signalizáciu inzulínu a kontrolu hladiny cukru v krvi, ale je potrebný ďalší ľudský výskum

7. Môže znížiť riziko srdcových chorôb

Yerba maté obsahuje antioxidačné zlúčeniny, ako sú kofeoylové deriváty a polyfenoly, ktoré môžu chrániť pred srdcovými chorobami. Niektoré štúdie na zvieratách tiež uvádzajú, že extrakt z maté môže chrániť pred srdcovými chorobami.

Zdá sa, že Yerba mate znižuje hladinu cholesterolu u ľudí. Štúdia na 119 ženách s nadváhou zistila, že denná konzumácia yerba maté viedla k zníženiu celkového a LDL (zlého) cholesterolu počas 12 týždňov. Okrem toho yerba maté výrazne znížila hladiny triglyceridov v kombinácii s nízkokalorickou diétou.

Na vyvodenie pevných záverov je však potrebný ďalší výskum, pretože niektoré štúdie ukázali, že yerba maté nemá žiadny významný vplyv na hladinu cholesterolu.

Antioxidačné, protizápalové a cholesterol znižujúce vlastnosti Yerba mate môžu pomôcť chrániť pred srdcovými chorobami

Ako vyrobiť yerba maté

Yerba maté sa tradične podáva v tekvici, známej aj ako kalabasa. Zvyčajne sa nasáva cez kovovú slamku s filtrom na spodnom konci, aby sa odfiltrovali kúsky listov.

Ak chcete pripraviť maté, naplňte spodnú tretinu kalabasy sušenými alebo praženými listami maté pred pridaním horúcej vody. Ak nemáte kalabasu, môžete si ju pripraviť vo french press kávovare.

Čaj sa často podáva so spáleným cukrom, citrónovou šťavou alebo mliekom a pred použitím nových lístkov na prípravu novej dávky ho možno niekoľkokrát preliať horúcou vodou.

Aj keď sa yerba maté tradične konzumuje teplé, môže sa podávať aj studené, najmä v teplom podnebí.

Yerba mate sa môže konzumovať teplý alebo studený a pripravuje sa ako iné sypané čaje, tradične podávané v tekvici alebo kalabasi.

Bezpečnosť a vedľajšie účinky

Je nepravdepodobné, že by yerba maté ublížil zdravým dospelým, ktorí ho príležitostne pijú. Tým, ktorí ho pijú pravidelne, však môžu hroziť viaceré ochorenia.

Rakovina

Štúdie ukazujú, že dlhodobá konzumácia veľkého množstva yerba maté môže zvýšiť riziko rakoviny horných dýchacích ciest a tráviaceho traktu.

Jedným z možných vysvetlení je, že maté obsahuje polycyklické aromatické uhľovodíky (PAH), čo sú známe karcinogény nachádzajúce sa v tabakovom dyme a grilovanom mäse.

Často sa konzumuje pri veľmi vysokých teplotách. To môže poškodiť sliznicu dýchacieho systému a tráviaceho systému, čím sa zvyšuje riziko vzniku rakovinových buniek.

Niektoré z jeho zlúčenín však môžu chrániť pred inými typmi rakoviny.

Vedľajšie účinky súvisiace s kofeínom

Yerba maté obsahuje kofeín. Príliš veľa kofeínu môže u niektorých jedincov spôsobiť bolesti hlavy, migrény a vysoký krvný tlak.

Tehotné ženy by mali obmedziť príjem na maximálne 355 ml denne. Príliš veľa kofeínu môže zvýšiť riziko potratu a predčasného pôrodu.

Drogové interakcie

Štúdie ukazujú, že určité zlúčeniny v yerba maté majú aktivitu inhibítora monoaminooxidázy (MAOI). MAOI sa často predpisujú na liečbu depresie a Parkinsonovej choroby. Preto by ľudia užívajúci MAOI mali používať yerba maté opatrne.

V dôsledku obsahu kofeínu môže tiež interagovať s určitými svalovými relaxanciami alebo antidepresívami. Jednotlivci užívajúci takéto lieky by sa mali vyhýbať yerba maté, pretože môže zvýšiť účinky liekov.

Častá konzumácia yerba maté môže zvýšiť riziko niektorých druhov rakoviny, tehotné ženy a ľudia citliví na kofeín alebo užívajúci určité lieky na predpis by ho mali užívať s mierou

Súhrn

Yerba maté nemusí byť vhodné pre každého a pravidelná konzumácia pri veľmi vysokých teplotách môže zvýšiť riziko niektorých druhov rakoviny.

Tento nápoj však obsahuje aj rôzne prospešné zlúčeniny, ktoré majú pôsobivé zdravotné výhody.

Ak chcete vyskúšať yerba maté, začnite pomaly a pred pitím ho nechajte trochu vychladnúť.
Produkty Yerba maté

Zobrazenie:
Zmena objednávky:
Zobrazenie:
Zmena objednávky: