Vitamín E

Vitamín E

Výhody vitamínu E

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Vitamín E je živina, ktorá v tele pôsobí ako antioxidant. Prirodzene sa vyskytuje v určitých potravinách. Existuje osem chemických foriem. Alfa-tokoferol je forma, ktorá najlepšie spĺňa nutričné ​​potreby ľudí. Vitamín E sa rozpúšťa v tuku a ukladá sa v pečeni a tukovom tkanive.

Môže znížiť oxidačný stres

Pravdepodobne ste už videli hrdzu na bicykli alebo aute. K podobnému procesu oxidácie a zrýchlenému starnutiu dochádza v tele, keď sú bunky vystavené molekulám nazývaným voľné radikály.

Voľné radikály oslabujú a rozkladajú zdravé bunky. Tieto molekuly môžu tiež prispieť k chronickým zdravotným problémom, ako sú srdcové choroby a rakovina. Oxidačný stres nastáva, keď existuje nerovnováha medzi antioxidačnou ochranou a reaktívnymi formami kyslíka alebo voľnými radikálmi.

Antioxidanty neutralizujú voľné radikály, čím chránia pred poškodením buniek. Vitamín E pôsobí v tele ako antioxidant. Výskumníci skúmajú, ako môžu jeho protizápalové vlastnosti hrať úlohu pri zmierňovaní alebo liečbe určitých chronických ochorení, keď sa užívajú ako doplnok.

Môže zmierniť príznaky osteoartritídy

Osteoartritída je chronický stav, ktorý zahŕňa degeneráciu kĺbov, čo má za následok bolesť a stuhnutosť. Výskumníci študovali doplnky vitamínu E a symptómy osteoartritídy a našli niekoľko sľubných výsledkov, ktoré je potrebné overiť ďalšími štúdiami.

Malá štúdia z roku 2017 zistila, že jedinci s artritídou kolena v poslednom štádiu, ktorí dostávali 400 IU (medzinárodných jednotiek) vitamínu E raz denne počas 2 mesiacov, zlepšili klinické príznaky a znížili účinky oxidačného stresu.

>

Môže pomôcť pri liečbe cukrovky

Diabetes je ďalší chronický stav spojený s inzulínovou rezistenciou a zvýšeným oxidačným stresom v tele.

Viaceré štúdie sa zaoberali suplementáciou vitamínu E a cukrovkou (typ 1 a 2) a zdá sa, že existujú dôkazy, že vitamín E môže pomôcť oddialiť nástup ochorenia a zmierniť príznaky.

/p>

Metaanalýza z roku 2018 dospela k záveru, že vitamín E môže byť cennou stratégiou na zvládanie komplikácií diabetu, ale na to, aby bolo možné niečo definitívne povedať, je potrebných viac štúdií.

Pôsobí priaznivo na pokožku

Vitamín E je bežnou zložkou kozmetiky pre zrelú pleť a často sa používa aj v produktoch na hojenie rán.

Keďže vitamín E pomáha chrániť telo pred oxidačným stresom, môže tiež pomôcť chrániť pokožku pred environmentálnymi stresormi. Zatiaľ čo niektoré štúdie ukázali, že topický vitamín E má vlastnosti ochrany pred slnečným žiarením (čo znamená, že môže pomôcť chrániť pokožku pred poškodením slnkom), neexistujú žiadne presvedčivé dôkazy o jeho účinkoch na hojenie rán.

Na vyvodenie záverov o priaznivých účinkoch vitamínu E na pokožku sú potrebné ďalšie kontrolované štúdie, ktoré odporúčajú perorálne podávanie a zdôvodňujú topickú aplikáciu.

Ďalšie oblasti výskumu

Rovnako ako mnoho iných populárnych antioxidantov výskumníci skúmali použitie vitamínu E pri liečbe rôznych degeneratívnych ochorení, ako sú:

Koronárna choroba srdca

Zatiaľ čo niektoré malé štúdie zistili súvislosť medzi zníženým výskytom srdcových chorôb a vyššími hladinami vitamínu E, iné klinické štúdie, väčšinou u dospelých v strednom veku, neposkytli žiadny dôkaz, že suplementácia vitamínom E predchádza kardiovaskulárnym ochoreniam alebo ich znižuje. závažnosti alebo úmrtnosti.

Očné choroby súvisiace s vekom

Oxidačný stres zohráva úlohu pri očných ochoreniach, ako je šedý zákal, ktoré sa môžu s vekom častejšie vyskytovať. Zatiaľ čo niektoré štúdie naznačujú možnú súvislosť medzi doplnkami vitamínu E a zníženou pravdepodobnosťou vzniku šedého zákalu, v súčasnosti neexistuje dostatok dôkazov na vyvodenie definitívnych záverov.

Úpadok kognitívnych funkcií

Poškodenie mozgových neurónov voľnými radikálmi môže časom prispieť k poklesu kognitívnych funkcií a neurodegeneratívnym ochoreniam, takže je logické, že výskumníci chcú vedieť, či antioxidant, akým je vitamín E, môže pred nimi chrániť.

Výskum v tejto oblasti je obmedzený. Existujú pozitívne výsledky aj výsledky, ktoré naznačujú, že doplnky vitamínu E nemajú žiadny jasný prínos pri poklese kognitívnych funkcií, takže je potrebný ďalší výskum.

Rakovina

Ak voľné radikály v tele nie sú kontrolované, môžu spôsobiť rakovinu. Pokiaľ ide o antioxidačnú úlohu vitamínu E pri prevencii rakoviny, dôkazy sú v súčasnosti príliš nejednoznačné na to, aby podporili výhody užívania vitamínu E na prevenciu rakoviny.

Okrem toho sa ukázalo, že vyššie dávky doplnkov vitamínu E zvyšujú riziko rakoviny prostaty.

Dávkovanie vitamínu E

Nedostatok vitamínu E inak nie je u zdravých jedincov taký častý a väčšina ľudí má dostatok z jedla, ktoré jedia.

Podľa odporúčania amerického Národného inštitútu zdravia (NIH) je denné množstvo vitamínu E vhodné pre väčšinu ľudí starších ako 14 rokov 15 mg a 19 mg pre dojčiace matky.

Zdravotné riziká nadmerného množstva vitamínu E

Aj keď je predávkovanie vitamínom E na báze potravín nepravdepodobné, NIH uvádza, že užívanie vysokých dávok tohto vitamínu ako doplnku môže spôsobiť vážne vedľajšie účinky. Jedným závažným vedľajším účinkom je zvýšené riziko hemoragickej mŕtvice. Ďalším skúmaným vedľajším účinkom je možné zvýšené riziko rakoviny prostaty.

Pre väčšinu dospelých, ktorí používajú syntetické doplnky stravy, by dávky nemali prekročiť 1 000 miligramov denne.

Interakcie s liekmi

Vitamín E môže potenciálne interagovať s určitými liekmi. Hoci nižšie uvádzame niekoľko príkladov, vždy je dôležité, aby ste sa o akýchkoľvek doplnkoch stravy, ktoré užívate, porozprávali so svojím lekárom skôr, ako ich začnete používať.

Vitamín E môže negatívne interagovať s antikoagulačnými a protidoštičkovými liekmi, simvastatínom a niacínom, ako aj s chemoterapiou a rádioterapiou.

Zhrnutie

Vitamín E je antioxidant rozpustný v tukoch, ktorý môže pomôcť chrániť telo pred oxidačným stresom. Môže byť prospešná pri prevencii alebo liečbe symptómov chronických zápalových stavov, ako je cukrovka a osteoartritída. Napriek tomu je potrebný ďalší výskum, kým sa dajú vyvodiť nejaké definitívne závery.

Aktuálny vitamín E môže mať priaznivé účinky na pokožku, ale neverte všetkému, čo kozmetika alebo séra proti starnutiu hovorí, pretože je potrebný ďalší výskum.

Konzumácia príliš veľkého množstva vitamínu E počas dlhého obdobia môže mať vedľajšie účinky a vitamín E môže interagovať s určitými liekmi.

Ak uvažujete o pridaní väčšieho množstva vitamínu E do vašej stravy, porozprávajte sa najskôr so svojím lekárom o vašich konkrétnych zdravotných problémoch.
Chcem vitamín E!

Zobrazenie:
Zmena objednávky:
Zobrazenie:
Zmena objednávky: