Konopné semienka

kendermag

6 zdravotných prínosov konopných semienok podložených dôkazmi

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Konopné semienko je semeno rastliny konope. Konopné semienka sú mimoriadne výživné, bohaté na zdravé tuky, bielkoviny a rôzne minerály.

1. Konopné semienka sú neuveriteľne výživné

Hempseed Konopné semienko

Konopné semienka sú veľmi výživné a majú jemnú orieškovú chuť. Konopné semienka obsahujú viac ako 30% tuku. Je výnimočne bohatý na dve esenciálne mastné kyseliny, kyselinu linolovú (omega-6) a kyselinu alfa-linolénovú (omega-3). Obsahujú tiež kyselinu gama-linolénovú, ktorá je spojená s mnohými zdravotnými výhodami.

Konopné semienko je vynikajúcim zdrojom bielkovín, pretože viac ako 25 % jeho celkového obsahu kalórií pochádza z vysokokvalitných bielkovín. To je oveľa viac ako podobné chia semienka a ľanové semienka, ktoré obsahujú iba 16 – 18 % bielkovín.

Konopné semienka sú skvelým zdrojom vitamínu E a minerálov, ako je fosfor, draslík, sodík, horčík, síra, vápnik, železo a zinok.

Konopné semienka možno konzumovať surové, varené alebo pražené. Konopný olej je tiež veľmi zdravý. V Číne sa používa ako potravina a liek už najmenej 3 000 rokov.

Konopné semienka sú bohaté na zdravé tuky a esenciálne mastné kyseliny, vynikajúci zdroj bielkovín a obsahujú veľké množstvo vitamínu E, fosforu, draslíka, sodíka, horčíka, síry, vápnika, železa a zinku

2. Konopné semienka môžu znížiť riziko srdcových chorôb

Choroby srdca sú celosvetovo najčastejšou príčinou úmrtí. Je zaujímavé, že konzumácia konopných semienok môže znížiť riziko srdcových chorôb.

Semená obsahujú veľké množstvo arginínu, ktorý v tele produkuje oxid dusnatý. Oxid dusnatý je molekula plynu, ktorá rozširuje a uvoľňuje cievy, znižuje krvný tlak a riziko srdcových ochorení. V komplexnej štúdii s viac ako 13 000 ľuďmi zvýšený príjem arginínu znížil hladinu C-reaktívneho proteínu (CRP). Hladina CRP v krvi stúpa, keď je niekde v tele zápal. Vysoká hladina CRP je spojená s ochorením srdca.

Kyselina gama-linolénová nachádzajúca sa v konopných semenách je tiež spojená so znížením zápalu, čo môže tiež znížiť riziko vzniku srdcových chorôb.

Štúdie na zvieratách navyše ukázali, že konopné semienka alebo konopný olej môžu znížiť krvný tlak, znížiť riziko vzniku krvných zrazenín a pomôcť srdcu regenerovať po srdcovom infarkte.

Konopné semienka sú vynikajúcim zdrojom arginínu a kyseliny gama-linolénovej, ktoré znižujú riziko srdcových ochorení

3. Konopné semienka a konopný olej môžu priaznivo pôsobiť na kožné ochorenia

Mastné kyseliny môžu ovplyvniť imunitné reakcie tela. Štúdie ukazujú, že fungovanie imunitného systému závisí od rovnováhy omega-6 a omega-3 mastných kyselín.

Konopné semienka sú dostatočným zdrojom polynenasýtených a esenciálnych mastných kyselín. Pomer omega-6 k omega-3 je približne 3:1, čo sa považuje za optimálny rozsah.

Štúdie ukázali, že konopný olej môže zlepšiť hladiny esenciálnych mastných kyselín v krvi u pacientov s ekzémom.

Konopný olej môže zmierniť príznaky suchej pokožky, znížiť nepohodlie spôsobené svrbením, a tak dokonca zabrániť potrebe ošetrovania pokožky.

Konopné semienka sú bohaté na zdravé tuky, pomer omega-6 ku omega-3 je 3:1, čo môže priaznivo pôsobiť pri kožných ochoreniach a zmierňuje ekzémy a ich nepríjemné prejavy

4. Konopné semienka sú skvelým zdrojom rastlinných bielkovín

Asi 25 % kalórií v konopných semienkach pochádza z bielkovín, čo je relatívne vysoké číslo. Podľa hmotnosti konopné semienka poskytujú podobné množstvo bielkovín ako hovädzie a jahňacie – 30 gramov (2-3 polievkové lyžice) konopných semienok obsahuje asi 11 gramov bielkovín.

Považuje sa za kompletný zdroj bielkovín, čo znamená, že poskytuje všetky esenciálne aminokyseliny. Esenciálne aminokyseliny si telo nevie vyrobiť, preto ich musíme prijímať zo stravy.

Kompletný zdroj bielkovín je v rastlinnom svete veľmi vzácny, pretože rastlinám často chýba jedna aminokyselina: lyzín. Quinoa je ďalším príkladom kompletného rastlinného zdroja bielkovín.

Konopné semená obsahujú značné množstvo metionínu a cysteínu, ako aj veľmi vysoký obsah arginínu a kyseliny glutámovej.

Proteín z konopných semien je tiež veľmi stráviteľný – lepší ako mnohé bielkoviny z obilnín, orechov a strukovín.

Približne 25 % kalórií v konopných semienkach pochádza z bielkovín, navyše obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny, vďaka čomu sú kompletným zdrojom bielkovín

5. Konopné semienka môžu znížiť PMS a symptómy menopauzy

Až 80 % žien v reprodukčnom veku môže trpieť fyzickými alebo emocionálnymi príznakmi spôsobenými predmenštruačným syndrómom (PMS). Tieto príznaky sú s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobené citlivosťou na hormón prolaktín.

Kyselina gama-linolénová (GLA) v konopných semienkach produkuje prostaglandín E1, ktorý znižuje účinok prolaktínu. V štúdii žien s PMS, konzumácia 1 gramu esenciálnych mastných kyselín denne, vrátane 210 mg GLA, výrazne znížila symptómy. Keďže konopné semená majú vysoký obsah GLA, niekoľko štúdií ukázalo, že môžu tiež pomôcť znížiť príznaky menopauzy.

Presný proces nie je známy, ale GLA v konopných semienkach môže regulovať hormonálnu nerovnováhu a zápaly spojené s menopauzou.

Konopné semienka môžu znížiť príznaky spojené s PMS a menopauzou v dôsledku vysokej hladiny kyseliny gama-linolénovej (GLA)

6. Celé konopné semienka môžu napomáhať tráveniu

Vláknina je nevyhnutnou súčasťou stravy a je spojená s lepším trávením. Celé konopné semienko je dobrým zdrojom rozpustnej aj nerozpustnej vlákniny, ktorej obsahuje 20 a 80 %.

Rozpustná vláknina tvorí v čreve látku podobnú gélu, ktorá je cenným zdrojom živín pre prospešné tráviace baktérie a môže tiež znížiť skoky cukru v krvi a regulovať hladinu cholesterolu.

Nerozpustná vláknina zahusťuje stolicu a môže pomôcť potrave a odpadu pohybovať sa črevným traktom. Súvisí to aj so zníženým rizikom cukrovky.

Celé konopné semienka obsahujú vysoké množstvo vlákniny – rozpustnej aj nerozpustnej – čo je dobré pre zdravie tráviaceho traktu

Zatváranie slova

Hoci konopné semená sa na Západe stali populárnymi len nedávno, v mnohých spoločnostiach sú základnou potravinou s vynikajúcou nutričnou hodnotou.

Je veľmi bohatý na zdravé tuky, vysokokvalitné bielkoviny a množstvo minerálov.

Konopné semienka sú celkovo neuveriteľne zdravé. Môže to byť jedna z mála superpotravín, ktorá zodpovedá svojej povesti.

Konopný olej na vlasy a pokožku zvonka aj zvnútra

Konopný olej na vlasy

Čo je to konopný olej?

Konopný olej je čistý zelený olej vyrobený z konopných semien lisovaných za studena. Konopný olej má mnoho zdravotných výhod vrátane ochrany vlasov pred poškodením.

Možné výhody konopného oleja na vlasy

Neexistuje veľa klinických výskumov o výhodách používania konopného oleja na vlasy. Zástancovia tejto praxe naznačujú, že výskum iných podobných olejov s priaznivými účinkami na vlasy sa môže vzťahovať aj na olej z konopných semien.

Napríklad štúdia z roku 2015 zistila, že určité oleje, ako napríklad kokosový olej, môžu zohrávať úlohu pri ochrane vlasov pred poškodením:

 • bráni vlasom absorbovať príliš veľa vody
 • pomáha zabrániť prenikaniu určitých látok do vlasových folikulov
 • zabraňuje lámaniu vlasov zvýšením mastnoty
 • zabraňuje lámaniu vlasov znížením sily potrebnej na rozčesanie mokrých vlasov

Niektorí veria, že sa to môže týkať aj oleja z konopných semien.

Omega-3, omega-6 a antioxidanty pre vlasy

Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny sú prospešné pre vlasy, keď sa užívajú perorálne. Konopný olej má veľa oboch.

Napríklad štúdia z roku 2015 ukázala zlepšenie hrúbky a hustoty vlasov u účastníkov, ktorí užívali doplnky omega-3 a omega-6 perorálne po dobu šiestich mesiacov.

Výskumníci štúdie tiež zistili, že omega-3 a omega-6 mastné kyseliny v kombinácii s antioxidantmi zabránili vypadávaniu vlasov.

Čo obsahuje konopný olej?

Konopný olej obsahuje esenciálne mastné kyseliny omega-6 a omega-3 v pomere 3:1. Obsahuje tiež menšie množstvá troch ďalších polynenasýtených mastných kyselín: kyseliny olejovej, kyseliny stearidonovej a kyseliny gama-linolénovej.

Jedna polievková lyžica konopného oleja obsahuje 14 gramov tuku, 1,5 gramu nasýteného tuku a 12,5 gramu polynenasýteného tuku.

Konopný olej tiež obsahuje: antioxidanty (napr. vitamín E), karotén, fytosteroly, fosfolipidy, chlorofyl.

Okrem skromného množstva železa a zinku obsahuje konopný olej aj mnoho minerálov vrátane: vápnika, horčíka, síry, draslíka, fosforu.

Zatváranie slova

Hoci neexistuje žiadny konkrétny klinický výskum na podporu ich tvrdení, zástancovia aplikácie konopného oleja na vlasy, či už lokálneho alebo ako doplnok stravy, veria, že olej hydratuje a posilňuje vlasy a stimuluje rast vlasov.

Tieto skúsenosti sú založené na neoficiálnych dôkazoch a výskume podobných olejov prospešných pre vlasy.

Konopný olej na pokožku

Prehľad

Konopný olej sa často nazýva „konopný olej“ a získava sa z konopných semien lisovaných za studena. Konopný olej je často nerafinovaný. Je to čistý zelený olej, ktorý má zvyčajne orieškovú chuť.

Konopný olej má mnoho zdravotných výhod vrátane tých, ktoré zlepšujú zdravie pokožky. Vďaka svojim výživným vitamínom a hydratačným vlastnostiam má mimoriadne priaznivý vplyv na zdravie pokožky.

Aké priaznivé účinky má konopný olej na vašu pokožku?

Konopný olej môže poskytnúť mnoho výhod pri starostlivosti o pokožku, keď sa aplikuje zvonka alebo konzumuje.

Znižuje mastnotu

Konopný olej je ideálny pre väčšinu typov pleti, pretože hydratuje bez upchávania pórov. Môže tiež pomôcť vyrovnať rovnováhu mastnej pleti, hydratovať ju a regulovať produkciu kožného mazu.

Suchá pokožka môže tiež spôsobiť, že pokožka bude produkovať nadmerné množstvo mazu, čo zase môže stimulovať výskyt akné. Konopný olej zabraňuje vysušovaniu pokožky bez upchávania pórov. Pomáha to redukovať akné spôsobené prebytočným tukom.

Zvlhčuje a upokojuje zápal

Jednou z omega-6 mastných kyselín nachádzajúcich sa v konopnom oleji je kyselina gama-linolénová (GLA), ktorá pôsobí ako silné protizápalové činidlo a zároveň stimuluje produkciu kože a tvorbu buniek.

Môže to pomôcť upokojiť zápaly a podráždenie pokožky vrátane akné a určitých stavov, ako je psoriáza, a zároveň vyživovať a hydratovať pokožku.

Lieči atopickú dermatitídu

Časť toho, čo robí konopný olej tak užitočným pre pokožku, je to, že je bohatý na omega-6 a omega-3 mastné kyseliny. Konzumácia týchto živín môže pomôcť pri liečbe kožných ochorení, ako je atopická dermatitída.

Jedna štúdia našla dôkazy, že diétny konopný olej znižuje symptómy a prejavy klinickej atopickej dermatitídy po 20 týždňoch.

Má vlastnosti proti starnutiu

Okrem toho, že konopný olej hydratuje a upokojuje pokožku, má aj vlastnosti proti starnutiu. Konopný olej môže pomôcť redukovať jemné linky a vrásky a predchádzať známkam starnutia.

Kyselinu linolovú a kyselinu olejovú, ktoré sa nachádzajú v konopnom oleji, si telo nedokáže vyrobiť, ale môžu zohrávať kľúčovú úlohu v zdraví pokožky a v boji proti starnutiu. Preto sú to dôležité živiny, ktoré je potrebné pridať do vašej stravy.

Ako sa konopný olej používa?

Existuje mnoho spôsobov, ako môže konopný olej prospieť pokožke.

Lokálna aplikácia konopného oleja

Prvým spôsobom je nanesenie konopného oleja priamo na pokožku. To môže fungovať, ak máte okamžité podráždenie alebo suché miesta na koži, ktoré chcete rýchlo upokojiť.

Pred použitím oleja vyskúšajte náplasťový test, aby ste sa uistili, že nedochádza k nežiaducim reakciám:

 • Umyte a osušte malú časť nadlaktia (napríklad ohyb lakťa).
 • Naneste malé množstvo čistého konopného oleja. (Ak používate zmes konope a esenciálneho oleja opísanú nižšie, vyskúšajte na inom mieste a v inom čase ako čistý olej.)
 • Zakryte škvrnu obväzom a nechajte ho na mieste 24 hodín, pričom sa uistite, že obväz nezvlhne.
 • Ak pociťujete akékoľvek začervenanie, pálenie, svrbenie alebo iné podráždenie, môžete byť citliví na olej a nemali by ste ho používať. Ak dôjde k reakcii, okamžite odstráňte obväz a umyte miesto mydlom a vodou.
 • Ak nevidíte alebo necítite žiadnu reakciu, použitie oleja je pravdepodobne bezpečné.

Ak používate konopný olej na liečbu akné a chcete ho aplikovať lokálne, naneste olej priamo na čistú pokožku a nechajte ho minútu alebo dve pôsobiť a potom ho zmyte teplou vodou.

Zmes konopného oleja a esenciálnych olejov. Konopný olej a ďalšie protizápalové a upokojujúce zložky môžete skombinovať aj s nasledujúcim receptom, ktorý môžete aplikovať priamo na pokožku:

 • 1/4 šálky konopného oleja
 • 2 čajové lyžičky rozpusteného kokosového oleja (môže sa roztopiť aj v mikrovlnnej rúre; požadované množstvo vložte do nádoby vhodnej do mikrovlnnej rúry a zahrievajte v 30-sekundových intervaloch, pričom medzi jednotlivými intervalmi miešajte, kým sa úplne neroztopí)
 • 4 – 5 kvapiek esenciálneho oleja na posilnenie pokožky, ako je levanduľový alebo rozmarínový olej

Poznámka: Esenciálne oleje ako levanduľa alebo rozmarín by sa mali používať iba lokálne a v zriedenej zmesi. Neužívajte esenciálne oleje vnútorne. Mnohé z nich sú jedovaté.

Ústne použitie konopného oleja

Druhou metódou je konzumácia konopného oleja, ktorý poskytuje rovnaké výhody pre pokožku a ďalšie všeobecné zdravotné výhody ako topická aplikácia oleja. Ak užívate konopný olej perorálne, existuje menšie riziko podráždenia pokožky alebo vyrážky, hoci to môže spôsobiť dočasné poruchy trávenia.

Pred užitím konopného oleja ústami sa poraďte so svojím lekárom.

Ak ho užívate perorálne, môžete konzumovať 1-2 čajové lyžičky denne – buď naraz, alebo rozdelené do dvoch dávok.

Ak neradi priamo konzumujete konopný olej, povedzme pre jeho chuť, môžete ho použiť v rôznych receptoch. Jednou z možností je primiešať ho do jedál, ako sú smoothies, šalátové dresingy alebo polievky. Alebo sa dá použiť aj na varenie.

Aké sú vedľajšie účinky a riziká?

Používanie oleja z konopných semienok je pre väčšinu ľudí bezpečné.

Niektorí ľudia môžu pri lokálnom použití pociťovať mierne podráždenie, preto aplikujte najskôr na malú časť pokožky (či už pomocou čistého konopného oleja alebo konopného oleja zriedeného esenciálnymi olejmi).

Konzumácia konopného oleja môže u niektorých ľudí spôsobiť negatívne vedľajšie účinky:

 • Najčastejším vedľajším účinkom je uvoľnenie stolice alebo poruchy trávenia, ku ktorým môže dôjsť v dôsledku jej mastnej a mastnej povahy. Aby ste tomu zabránili, začnite denným užívaním malého množstva konopného oleja a postupne dávku zvyšujte.
 • Konopné semienko môže interagovať s liekmi na riedenie krvi potenciálne inhibíciou tvorby krvných doštičiek, preto sa pred pravidelným užívaním konopného oleja poraďte so svojím lekárom.

Zhrnutie

Či už sa aplikuje topicky alebo orálne, konopný olej má mnoho výhod pre zdravie pokožky.

Konopný olej je pre väčšinu ľudí bezpečný a môže pomôcť hydratovať pokožku.

Pred zvýšením dávky začnite s 1/2-1 čajovou lyžičkou konopného oleja denne.
Chcem konopné semienka!

Zobrazenie:
Zmena objednávky:
Zobrazenie:
Zmena objednávky: