L-karnitín

L-karnitín

Výhody L-karnitínu

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

L-karnitín je prirodzene sa vyskytujúci derivát aminokyseliny, ktorý sa často používa ako doplnok stravy. Môže mať vplyv aj na chudnutie a funkciu mozgu. Populárne tvrdenia o doplnkoch stravy však nie vždy zodpovedajú výsledkom vedeckého výskumu.

Tento článok skúma potenciálne riziká a výhody doplnkov L-karnitínu a vysvetľuje, ako táto živina v tele funguje.

Čo je L-karnitín?

L-karnitín je výživový a výživový doplnok. Hrá dôležitú úlohu pri výrobe energie transportom mastných kyselín do mitochondrií buniek. Mitochondrie fungujú ako motory v bunkách, ktoré spaľujú tuky a vytvárajú energiu, ktorú môže telo využiť.

Telo si dokáže vyrobiť L-karnitín z aminokyselín lyzín a metionín. Aby si telo vytvorilo dostatočné množstvo, potrebuje veľa vitamínu C. Okrem toho, že L-karnitín je produkovaný telom, je možné ho získať aj konzumáciou malého množstva živočíšnych produktov, ako je mäso alebo ryby. Vegáni alebo ľudia s určitými genetickými problémami nemusia byť schopní dodať svojmu telu dostatok L-karnitínu.

Tieto robia z L-karnitínu životne dôležitú živinu.

Jeho úloha v tele

Hlavnou úlohou L-karnitínu je mitochondriálna funkcia a produkcia energie v tele. V bunkách pomáha prenášať mastné kyseliny do mitochondrií, kde sa môžu spaľovať na energiu. Približne 98 % zásob L-karnitínu sa nachádza vo svaloch, zvyšné stopy v pečeni a krvi.

L-karnitín môže pomôcť zlepšiť mitochondriálne funkcie, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu pri starnutí súvisiacej s chorobami a zdravom starnutí.

Nedávny výskum skúma potenciálne výhody rôznych foriem karnitínu, ktoré možno použiť na liečbu rôznych stavov vrátane ochorení srdca a mozgu.

L-karnitín je derivát aminokyseliny, ktorý prenáša mastné kyseliny do buniek, aby ich premenil na energiu, no telo si ho dokáže vyrobiť aj sám a je dostupný aj ako doplnok

Môže vám to pomôcť schudnúť?

Používanie L-karnitínu ako doplnku na chudnutie má teoreticky zmysel.

Pretože L-karnitín pomáha transportovať viac mastných kyselín do buniek na energiu, predpokladá sa, že zvyšuje spaľovanie tukov a chudnutie. Ľudské telo je však mimoriadne zložité a výsledky pokusov na ľuďoch a zvieratách sú zmiešané.

V osemtýždňovej štúdii s 38 ženami – so štyrmi tréningami týždenne – nebol žiadny rozdiel v strate hmotnosti medzi tými, ktoré užívali L-karnitín, a tými, ktoré ho neužívali.

Ďalšia štúdia na ľuďoch skúmala účinok L-karnitínu na spaľovanie tukov počas 90-minútového cvičenia na rotopede. Štyri týždne užívania doplnkov stravy nezvýšilo spaľovanie tukov.

Avšak napríklad analýza 9 štúdií – väčšinou u obéznych jedincov alebo starších dospelých – dospela k záveru, že tí, ktorí užívali L-karnitín, schudli v priemere o 1,3 kg. Na potvrdenie výhod L-karnitínu u mladšej a aktívnejšej populácie je potrebný ďalší výskum.

Hoci môže pomôcť pri chudnutí obéznym alebo starším dospelým, správna strava a cvičenie môžu byť dôležitejšie.

Hoci funkcia L-karnitínu naznačuje, že môže byť užitočný pri chudnutí, jeho účinky sú malé – ak vôbec nejaké –

Účinky na funkciu mozgu

L-karnitín môže zlepšiť funkciu mozgu.

Niektoré štúdie na zvieratách naznačujú, že acetylová forma, acetyl-L-karnitín (ALCAR), môže znížiť mentálny úpadok súvisiaci s vekom a zlepšiť markery učenia.

Štúdie na ľuďoch ukazujú, že denné užívanie acetyl-L-karnitínu pomáha zvrátiť pokles mozgových funkcií spojený s Alzheimerovou chorobou a inými ochoreniami mozgu.

Táto forma preukázala podobný prínos v celkovej funkcii mozgu u starších dospelých, ktorí nemali Alzheimerovu chorobu ani iné ochorenia mozgu.

V niektorých prípadoch táto forma chráni mozog pred poškodením buniek.

V 90-dňovej štúdii u ľudí so závislosťou od alkoholu preukázalo užívanie 2 g acetyl-L-karnitínu denne výrazné zlepšenie vo všetkých segmentoch funkcie mozgu.

Je potrebný ďalší výskum o dlhodobých prínosoch u zdravých jedincov.

L-karnitín – najmä acetyl-L-karnitín – môže mať priaznivý vplyv na funkciu mozgu pri rôznych ochoreniach

Ďalšie zdravotné prínosy

S doplnkami L-karnitínu sú spojené niektoré ďalšie zdravotné výhody.

Zdravie srdca

Niektoré štúdie ukazujú, že môže znížiť krvný tlak a zápalové procesy súvisiace s ochorením srdca.

V jednej štúdii viedlo užívanie 2 g acetyl-L-karnitínu denne k takmer 10-bodovému zníženiu systolického krvného tlaku – najdôležitejšieho ukazovateľa krvného tlaku a dôležitého ukazovateľa zdravia srdca a rizika ochorenia

Okrem toho bol L-karnitín spájaný so zlepšením u pacientov so závažnými srdcovými ochoreniami, ako je ochorenie koronárnych artérií a chronické srdcové zlyhanie.

12-mesačná štúdia zistila znížené riziko srdcového zlyhania a úmrtia u účastníkov, ktorí užívali doplnky L-karnitínu.

Športový výkon

Dôkazy sú zmiešané, pokiaľ ide o účinky L-karnitínu na športový výkon. Niekoľko štúdií však uvádza mierne výhody v súvislosti s väčšími alebo častejšími dávkami.

Výhody L-karnitínu môžu byť nepriame a objavia sa po týždňoch alebo mesiacoch. V tom sa líši od doplnkov – ako je kofeín alebo kreatín – ktoré môžu okamžite zlepšiť športový výkon.

L-karnitín

  • môže zlepšiť regeneráciu po tréningu;
  • môže zvýšiť prísun kyslíka do svalov;
  • môže stimulovať prietok krvi a produkciu oxidu dusnatého, čím pomáha oddialiť nástup nepohodlia a znížiť únavu;
  • môže znížiť bolesť svalov po tréningu;
  • môže zvýšiť produkciu červených krviniek, ktoré sú nevyhnutné na transport kyslíka do tela a svalov

Cukrovka 2. typu

L-karnitín môže znížiť príznaky cukrovky 2. typu a súvisiace rizikové faktory.

Štúdia na pacientoch s cukrovkou 2. typu ukázala, že karnitínové doplnky významne znižujú hladinu cukru v krvi v porovnaní s placebom.

Môže byť schopný bojovať proti cukrovke zvýšením produkcie kľúčového enzýmu nazývaného AMPK, ktorý zlepšuje schopnosť tela využívať sacharidy.

Výskum naznačuje, že L-karnitín môže zvýšiť športový výkon a liečiť zdravotné problémy, ako sú srdcové choroby a cukrovka 2. typu

Bezpečnosť a vedľajšie účinky

Pre väčšinu ľudí sú až 2 gramy denne relatívne bezpečné a bez akýchkoľvek závažných vedľajších účinkov.

Podľa jednej štúdie ľudia, ktorí užívali 3 gramy denne počas 21 dní, nezaznamenali žiadne negatívne účinky.

Podľa jednej recenzie o bezpečnosti L-karnitínu denne cca. Dávka 2 gramy sa z dlhodobého hľadiska javila ako bezpečná. Môžu sa však vyskytnúť mierne vedľajšie účinky vrátane nevoľnosti a žalúdočných ťažkostí.

Doplnky L-karnitínu však môžu časom zvýšiť hladiny trimetylamín-N-oxidu (TMAO) v krvi. Vysoké hladiny TMAO sú spojené so zvýšeným rizikom aterosklerózy, choroby, ktorá upcháva tepny.

Potrebné sú ďalšie štúdie o bezpečnosti doplnkov L-karnitínu.

Dávky 2 gramy alebo menej denne sa zdajú byť pre väčšinu ľudí dobre tolerované a bezpečné. Experimentálne dôkazy naznačujú, že doplnky L-karnitínu môžu zvýšiť riziko aterosklerózy.

Máte to vziať?

Hladina L-karnitínu je ovplyvnená tým, koľko zjete a koľko vaše telo vyprodukuje.

Hladina L-karnitínu je preto medzi vegetariánmi a vegánmi často nižšia, pretože obmedzujú alebo sa vyhýbajú konzumácii živočíšnych produktov. Z tohto dôvodu môžu vegetariáni a vegáni zvážiť užívanie doplnkov L-karnitínu. Existujú však štúdie, ktoré nepotvrdili výhody užívania karnitínových doplnkov v týchto špecifických skupinách.

Výskumy ukazujú, že hladina L-karnitínu s vekom klesá, preto by sa aj tu malo zvážiť jeho užívanie ako doplnok stravy. V jednej štúdii 2 gramy L-karnitínu znížili únavu a zvýšili funkciu svalov u starších dospelých.

Tiež ľudia s chorobami, ako je cirhóza pečene a obličiek, sú vystavení väčšiemu riziku nedostatku. Ak existuje ktorýkoľvek z týchto stavov, môže byť užitočný doplnok L-karnitínu.

Tak ako pri každom doplnku stravy, pred užitím L-karnitínu sa poraďte so svojím lekárom.

Určité skupiny môžu užívať doplnky L-karnitínu vrátane starších dospelých a ľudí, ktorí zriedka alebo vôbec nejedia mäso a ryby

Zhrnutie

L-karnitín je najlepšie známy ako spaľovač tukov, ale výskumné údaje ukazujú zmiešaný obraz. Je nepravdepodobné, že by to spôsobilo výrazný úbytok hmotnosti.

Štúdie zároveň podporujú používanie L-karnitínu pre zdravie, funkciu mozgu a prevenciu chorôb. Výživové doplnky môžu byť prospešné aj pre zraniteľnejšie skupiny, ako sú starší dospelí, vegáni a vegetariáni.
Chcem L-karnitín!

Zobrazenie:
Zmena objednávky:
Zobrazenie:
Zmena objednávky: