Matcha čaj

Matcha

Matcha čaj zlepšuje zdravie 7 overenými spôsobmi

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Obľúbenosť matcha v poslednej dobe prudko vzrástla. Matcha shoty, latté, čaje a dokonca aj dezerty sa objavili všade, od obchodov so zdravými až po kaviarne.

Rovnako ako zelený čaj, aj matcha pochádza z rastliny camellia sinensis. Vyvíja sa však inak a má jedinečný nutričný profil.

Poľnohospodári pestujú matchu tak, že čajovníky zakryjú 20-30 dní pred zberom, aby ich chránili pred priamym slnečným žiarením. To zvyšuje produkciu chlorofylu, zvyšuje obsah aminokyselín a dodáva rastline tmavší zelený odtieň. Po zbere čajových lístkov sa odstránia stonky a žilky a listy sa pomelú na jemný prášok známy ako matcha.

Matcha obsahuje všetky živiny z čajových lístkov, čo má za následok vyššie hladiny kofeínu a antioxidantov ako zelený čaj vo všeobecnosti.

Štúdie matchy a jej zložiek odhalili mnoho výhod, ktoré ukazujú, že môže pomôcť chrániť pečeň, podporovať zdravie srdca a dokonca pomôcť pri chudnutí.

Tu je 7 zdravotných výhod čaju matcha, ktoré sú všetky založené na vedeckom výskume:

1. Vysoký obsah antioxidantov

Matcha Matcha

Matcha je bohatá na katechíny, čo sú prírodné, silné antioxidanty. Antioxidanty pomáhajú stabilizovať škodlivé voľné radikály, zlúčeniny, ktoré môžu poškodiť bunky a spôsobiť chronické ochorenia.

Keď zamiešate prášok matcha do horúcej vody na prípravu čaju, čaj obsahuje všetky živiny z listu, takže môžete získať viac katechínov a antioxidantov, než keď listy zeleného čaju jednoducho uvaríte.

Podľa jedného odhadu je množstvo určitých katechínov v čaji matcha až 137-krát vyššie ako v iných druhoch zeleného čaju.

Jedna štúdia ukázala, že podávanie doplnkov matcha myšiam znížilo poškodenie voľnými radikálmi a zvýšilo antioxidačnú aktivitu.

Pridanie matcha do vašej stravy môže zvýšiť príjem antioxidantov, čo môže pomôcť zabrániť poškodeniu buniek a dokonca znížiť riziko mnohých chronických ochorení.

Matcha obsahuje koncentrované množstvo antioxidantov, ktoré môžu znížiť poškodenie buniek a zabrániť chronickým ochoreniam

2. Môže pomôcť chrániť pečeň

Pečeň je životne dôležitá pre zdravie a zohráva ústrednú úlohu pri odstraňovaní toxínov, metabolizme liekov a spracovaní živín.

Niektoré štúdie zistili, že matcha môže pomôcť chrániť zdravie pečene.

V jednej 16-týždňovej štúdii sa diabetickým potkanom podávala matcha a zistilo sa, že pomáha predchádzať poškodeniu obličiek a pečene.

V inej štúdii dostalo 80 ľudí s nealkoholickým stukovatením pečene placebo alebo 500 mg extraktu zo zeleného čaju počas 90 dní. Po 12 týždňoch extrakt zo zeleného čaju výrazne znížil hladiny pečeňových enzýmov. Zvýšené hladiny týchto enzýmov sú markerom poškodenia pečene.

Analýza 15 štúdií navyše ukázala, že konzumácia zeleného čaju je spojená so zníženým rizikom ochorenia pečene.

Je však dôležité poznamenať, že v tejto asociácii môžu hrať úlohu aj iné faktory. Na preskúmanie účinkov matcha na všeobecnú populáciu je potrebný ďalší výskum, pretože väčšina výskumov sa obmedzuje na štúdie skúmajúce účinky extraktu zo zeleného čaju u zvierat.

Niektoré štúdie ukázali, že matcha môže zabrániť poškodeniu pečene a znížiť riziko ochorenia pečene, ale je potrebných viac štúdií na preskúmanie účinkov na ľudí v bežnej populácii

3. Zlepšuje funkciu mozgu

Dezert Matcha Dezert Matcha

Niektoré výskumy ukazujú, že niekoľko zložiek matcha môže pomôcť zlepšiť funkciu mozgu.

Štúdia na 23 ľuďoch skúmala, ako ľudia plnili sériu úloh určených na meranie výkonnosti mozgu. Niektorí účastníci pili buď čaj matcha alebo 4 gramy matcha, zatiaľ čo kontrolná skupina pila placebo alebo čaj. Vedci zistili, že matcha zlepšila pozornosť, reakčný čas a pamäť v porovnaní s placebom.

Ďalšia malá štúdia ukázala, že konzumácia 2 gramov prášku zo zeleného čaju denne počas 2 mesiacov zlepšila funkciu mozgu u starších ľudí.

Okrem toho obsahuje matcha viac koncentrovaného kofeínu ako zelený čaj, pol čajovej lyžičky (približne 1 gram) prášku matcha obsahuje 35 mg kofeínu.

Niekoľko štúdií spája spotrebu kofeínu so zlepšenou funkciou mozgu, pričom uvádza rýchlejší reakčný čas, zvýšenú pozornosť a zlepšenie pamäte.

Matcha tiež obsahuje zlúčeninu nazývanú L-theanín, ktorá obracia účinky kofeínu, podporuje bdelosť a pomáha predchádzať energetickým nárazom, ktoré nasledujú po konzumácii kofeínu. Ukázalo sa, že L-theanín zvyšuje aktivitu alfa vĺn v mozgu, čo môže pomôcť skrátiť relaxačný čas a hladinu stresu.

Zistilo sa, že Matcha zlepšuje pozornosť, pamäť a reakčný čas a obsahuje kofeín a L-theanín, ktoré môžu zlepšiť funkciu mozgu

4. Môže pomôcť pri prevencii rakoviny

Matcha je plná zdraviu prospešných zlúčenín vrátane tých, ktoré sú spojené s prevenciou rakoviny v skúmavkách a štúdiách na zvieratách.

V jednej štúdii extrakt zo zeleného čaju zmenšil veľkosť nádoru a spomalil rast buniek rakoviny prsníka u potkanov.

Matcha je obzvlášť bohatá na epigalokatechín-3-galát (EGCG), katechín, o ktorom sa preukázalo, že má silné protirakovinové vlastnosti. Podľa štúdie v skúmavke pomáhalo EGCG v matcha zabíjať bunky rakoviny prostaty. Ďalšie štúdie v skúmavkách ukázali, že EGCG je účinný proti rakovine kože, pľúc a pečene.

Majte na pamäti, že toto boli štúdie skúmavky a štúdie na zvieratách, ktoré skúmali špecifické zlúčeniny nachádzajúce sa v matcha. Je potrebný ďalší výskum, aby sme zistili, ako sa tieto výsledky prenášajú na ľudí.

Pokusy v skúmavke a na zvieratách zistili, že zlúčeniny v matcha môžu inhibovať rast rakovinových buniek

5. Môže podporovať zdravie srdca

Srdcové choroby sú celosvetovo hlavnou príčinou úmrtí a postihujú približne tretinu ľudí starších ako 35 rokov.

Niektoré štúdie ukázali, že pitie zeleného čaju, ktorý má podobný nutričný profil ako matcha, môže pomôcť chrániť pred srdcovými chorobami.

Je dokázané, že zelený čaj znižuje hladinu celkového a „zlého“ LDL cholesterolu a triglyceridov. Môže tiež pomôcť zabrániť oxidácii LDL cholesterolu, čo je ďalší faktor, ktorý môže chrániť pred srdcovým ochorením.

Štúdie tiež zistili, že pitie zeleného čaju je spojené so zníženým rizikom srdcových chorôb a mŕtvice.

V kombinácii so správnou stravou a zdravým životným štýlom môže konzumácia matcha pomôcť udržať zdravie srdca a chrániť pred chorobami.

Štúdie ukazujú, že zelený čaj a matcha môžu znížiť viaceré rizikové faktory srdcových chorôb

6. Môže vám pomôcť schudnúť

Pozrite si akýkoľvek doplnok na chudnutie a je veľká šanca, že medzi zložkami uvidíte „extrakt zo zeleného čaju“.

Zelený čaj je dobre známy pre svoju schopnosť podporovať chudnutie. Štúdie v skutočnosti ukazujú, že môže pomôcť zvýšiť váš metabolizmus, aby sa zvýšil výdaj energie a stimulovalo spaľovanie tukov.

Malá štúdia ukázala, že extrakt zo zeleného čaju zvýšil spaľovanie tukov o 17 % pri miernom cvičení.

Ďalšia štúdia so 14 ľuďmi zistila, že užívanie doplnkov obsahujúcich extrakt zo zeleného čaju výrazne zvýšilo denný energetický výdaj v porovnaní s placebom.

Revízia 11 štúdií tiež ukázala, že zelený čaj znižuje telesnú hmotnosť a podporuje trvalé chudnutie.

Aj keď sa väčšina týchto štúdií zamerala na extrakt zo zeleného čaju, matcha pochádza z rovnakej rastliny, a preto by mala mať podobné účinky.

Niektoré štúdie ukazujú, že extrakt zo zeleného čaju podporuje metabolizmus a spaľovanie tukov, pričom obe môžu podporovať chudnutie

7. Matcha čaj je veľmi jednoduchý na prípravu

Využitie mnohých zdravotných výhod matcha je jednoduché – a čaj chutí lahodne.

Tradičný čaj matcha si môžete pripraviť preosiatím 1-2 čajových lyžičiek (2-4 gramy) prášku matcha do šálky, pridaním 60 ml horúcej vody a miešaním bambusovou metličkou. Môžete tiež upraviť pomer prášku matcha k vode na základe požadovanej konzistencie. Pre redší čaj zredukujte prášok na polovicu čajovej lyžičky (1 gram) a zmiešajte s 90-120 ml horúcej vody. Ak dávate prednosť koncentrovanejšej verzii, zmiešajte 2 čajové lyžičky (4 gramy) prášku len s 30 ml vody.

Ak sa cítite kreatívne, môžete vyskúšať aj matcha latte, pudingy alebo proteínové kokteily, aby ste zvýšili nutričný obsah svojich obľúbených receptov.

Ako vždy, moderovanie je kľúčové. Aj keď je matcha plná zdravotných výhod, viac nemusí byť nevyhnutne lepšie.

Problémy s pečeňou hlásili v niektorých prípadoch tí, ktorí denne konzumovali veľké množstvo zeleného čaju. Konzumácia matcha môže zvýšiť vaše vystavenie kontaminantom, ako sú pesticídy, chemikálie a dokonca aj arzén, ktorý sa absorbuje z pôdy pri pestovaní čajových rastlín.

Maximálny prípustný príjem prášku matcha nie je jasný a závisí od jednotlivca. Aby ste boli v bezpečí, uistite sa, že konzumujete matchu s mierou.

Najlepšie je držať sa 1-2 šálok denne a hľadať certifikované organické odrody, aby ste mohli využívať mnohé zdravotné výhody matcha bez rizika vedľajších účinkov.

Existuje mnoho spôsobov, ako pripraviť matcha, takže si môžete vybrať ten, ktorý sa vám najviac páči, a dá sa začleniť do rôznych receptov

Zhrnutie

Matcha pochádza z rovnakej rastliny ako zelený čaj, ale keďže sa vyrába z celého listu, obsahuje koncentrovanejšie množstvo antioxidantov a prospešných rastlinných zlúčenín.

Štúdie odhalili mnoho zdravotných výhod spojených s matchou a jej zložkami, od podpory chudnutia až po zníženie rizika srdcových chorôb.

Najlepšie na tom je, že čaj sa ľahko pripravuje, takže ho môžete ľahko začleniť do svojho jedálnička a dodať vášmu dňu extra chuť.
Chcem matcha!

Zobrazenie:
Zmena objednávky:
Zobrazenie:
Zmena objednávky: