Červenej repy

Cvikla

8 úžasných zdravotných výhod červenej repy

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Cvikla je obľúbená koreňová zelenina používaná v mnohých kuchyniach po celom svete. Cvikla obsahuje základné vitamíny, minerály a rastlinné zložky, z ktorých niektoré majú liečivé vlastnosti. Navyše je chutný a dá sa jednoducho zaradiť do jedálnička.

1. Veľa živín, málo kalórií

Cvikla Repa

Cvikla sa môže pochváliť pôsobivým nutričným profilom. Má nízky obsah kalórií, ale vysoký obsah cenných vitamínov a minerálov. V skutočnosti obsahuje takmer všetky potrebné vitamíny a minerály.

Tu je prehľad živín obsiahnutých v 100 gramoch varenej cvikly:

 • Kalórie: 44 kcal
 • Bielkoviny: 1,7 gramu
 • Tuk: 0,2 gramu
 • Vláknina: 2 gramy
 • Vitamín C: 6 % RDI
 • Folát: 20 % RDI
 • Vitamín B6: 3 % RDI
 • Horčík: 6 % RDI
 • Draslík: 9 % RDI
 • Fosfor: 4 % RDI
 • Mangán: 16 % RDI
 • Železo: 4 % RDI

Repa obsahuje aj anorganické dusičnany a pigmenty, obe rastlinné zlúčeniny, ktoré majú mnoho zdravotných výhod.

Cvikla je nasýtená vitamínmi a minerálmi, má nízky obsah kalórií a tuku a tiež obsahuje anorganické dusičnany a pigmenty, ktoré majú mnoho zdravotných výhod

2. Môže pomôcť udržať krvný tlak

Srdcové choroby vrátane infarktov, srdcového zlyhania a mozgovej príhody sú jednou z hlavných príčin úmrtí na celom svete. Vysoký krvný tlak je jedným z hlavných rizikových faktorov rozvoja týchto stavov.

Štúdie ukázali, že repa dokáže výrazne znížiť krvný tlak až o 4-10 mmHg v priebehu niekoľkých hodín. Zdá sa, že má väčší vplyv na systolický krvný tlak ako diastolický. Účinok surovej repy môže byť silnejší ako účinok varenej repy.

Tieto účinky na zníženie krvného tlaku sú pravdepodobne spôsobené vysokou koncentráciou dusičnanov v repe. V tele sa dusičnany z potravy premieňajú na oxid dusnatý, čo je molekula, ktorá rozširuje cievy, čím znižuje krvný tlak. Po konzumácii dusičnanov z potravy zostávajú hladiny dusičnanov v krvi vysoké asi šesť hodín, takže repa má na krvný tlak len dočasný vplyv. Pravidelná konzumácia je nevyhnutná pre dlhodobé zníženie krvného tlaku.

Cvikla obsahuje vysoké koncentrácie dusičnanov, ktoré majú účinok znižujúci krvný tlak, čo môže znížiť riziko srdcového infarktu, srdcového zlyhania a mŕtvice

3. Môže zlepšiť športový výkon

rastlina repy Repná rastlina

Podľa mnohých štúdií môžu dusičnany v potrave zvýšiť športový výkon, a preto je repa často konzumovaná športovcami. Zdá sa, že dusičnany ovplyvňujú fyzickú výkonnosť zlepšením účinnosti mitochondrií, ktoré sú zodpovedné za produkciu energie v bunkách.

V dvoch štúdiách zahŕňajúcich 7 a 8 mužov konzumácia 500 ml šťavy z červenej repy denne počas šiestich dní – počas vysokointenzívneho tréningu – predĺžila čas do vyčerpania o 15 – 25 %, čo je zlepšenie o 1 – 2 %. znamená v celkovom výkone. Konzumácia cvikly môže zvýšiť spotrebu kyslíka až o 20 %, čím sa zlepší športový výkon.

Malá štúdia s účasťou 9 cyklistov skúmala vplyv 500 ml cviklovej šťavy na výkon cyklistickej časovky na vzdialenosti 4 a 16 km. Spotreba šťavy z červenej repy zlepšila výkon o 2,8 % na 4 km a o 2,7 % na 16 km časovke.

Je dôležité poznamenať, že hladiny dusičnanov v krvi vrcholia do 2-3 hodín. Preto, aby sa maximalizovali možnosti, je najlepšie konzumovať cviklu 2-3 hodiny pred tréningom alebo súťažou.

Konzumácia cvikly môže zlepšiť športový výkon zvýšením spotreby kyslíka a času do vyčerpania, aby sa maximalizoval jej účinok, cvikla by sa mala konzumovať 2-3 hodiny pred tréningom alebo súťažou

4. Môže pomôcť v boji proti zápalom

Chronický zápal je spojený s mnohými chorobami, ako je obezita, srdcové choroby, ochorenia pečene a rakovina. Cvikla obsahuje betalaínové pigmenty, ktoré majú potenciálne mnoho protizápalových vlastností. Väčšina výskumov v tomto smere bola vykonaná na potkanoch.

Preukázalo sa, že šťava z červenej repy a extrakt z červenej repy znižujú zápal obličiek u potkanov, ktorým boli injekčne podané toxické chemikálie, o ktorých je známe, že spôsobujú vážne zranenia.

Štúdia na ľuďoch s osteoartritídou ukázala, že kapsuly s extraktom z červenej repy obsahujúce betalaín znižujú bolesť a iné nepohodlie spojené s týmto ochorením.

Zatiaľ čo tieto štúdie naznačujú, že repa má protizápalové účinky, sú potrebné štúdie na ľuďoch, aby sa zistilo, či sa repa môže skutočne použiť na zníženie zápalu.

Cvikla môže mať mnoho protizápalových účinkov, avšak na potvrdenie tejto teórie je potrebný ďalší výskum na ľuďoch

5. Môže zlepšiť zdravie tráviaceho traktu

Diéta je dôležitým prvkom zdravej výživy. Červená repa sa spája s množstvom zdravotných výhod, vrátane zlepšeného trávenia.

Jedna šálka cvikly obsahuje 3,4 gramu vlákniny, takže repa je dobrým zdrojom vlákniny.

Vláknina telo nestrávi, ide priamo do hrubého čreva, kde buď vyživuje prospešné črevné baktérie, alebo sa vylučuje stolicou. To môže prispieť k zdraviu tráviaceho traktu a predchádzať tráviacim problémom, ako je zápcha a kolitída.

Okrem toho sa vláknina spája so zníženým rizikom chronických chorôb vrátane rakoviny hrubého čreva, srdcových chorôb a cukrovky 2. typu.

Cvikla je dobrým zdrojom vlákniny, ktorá prospieva zdraviu tráviaceho traktu a znižuje riziko mnohých chronických zdravotných stavov

6. Môže pomôcť podporiť zdravie mozgu

Repná šťava Repný džús

Mentálne a kognitívne funkcie s vekom prirodzene klesajú. Pre niektorých je tento pokles významný a môže vyústiť do stavov, ako je demencia. K tomuto poklesu môže prispieť znížený prietok krvi a prísun kyslíka do mozgu.

Je zaujímavé, že dusičnany v červenej repe môžu zlepšiť duševné a kognitívne funkcie tým, že podporujú dilatáciu krvných ciev a tým zvyšujú zásobovanie mozgu krvou.

Preukázalo sa, že repa špecificky zlepšuje prietok krvi do predného laloku mozgu, ktorý je okrem iného zodpovedný za myslenie, ako je rozhodovanie a pracovná pamäť. V počítačovom teste kognitívnych funkcií bol jednoduchý reakčný čas o 4 % rýchlejší u tých, ktorí konzumovali 250 ml šťavy z červenej repy denne počas dvoch týždňov v porovnaní so skupinou s placebom.

Zostáva však zistiť, či sa repa môže použiť v klinickom prostredí na zlepšenie funkcie mozgu a zníženie rizika demencie.

Repa obsahuje dusičnany, ktoré môžu pomôcť zvýšiť prietok krvi do mozgu, zlepšiť kognitívne funkcie a možno aj znížiť riziko demencie, ale v tejto oblasti je potrebný ďalší výskum

7. Môže mať niektoré protirakovinové vlastnosti

Rakovina je závažné a potenciálne smrteľné ochorenie charakterizované nekontrolovaným rastom buniek. Antioxidačný obsah a protizápalové vlastnosti červenej repy vyvolali záujem o jej schopnosť predchádzať rakovine. Súčasné dôkazy sú však dosť obmedzené.

Extrakt z červenej repy preukázateľne znižuje delenie a rast nádorových buniek u zvierat. Štúdia v skúmavke s použitím ľudských buniek zistila, že extrakt z červenej repy s vysokým obsahom betalaínového pigmentu znižuje rast buniek rakoviny prostaty a prsníka.

Je dôležité poznamenať, že tieto štúdie boli vykonané na izolovaných ľudských bunkách a potkanoch. Je potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, či podobné účinky možno zažiť aj u živých ľudí.

Štúdie na izolovaných ľudských bunkách a potkanoch ukázali, že pigmenty v červenej repe môžu pomôcť znížiť rast rakovinových buniek

8. Môže vám pomôcť schudnúť

Cvikla má mnoho nutričných vlastností, ktoré môžu byť prospešné pri chudnutí.

Po prvé, repa má nízky obsah kalórií a vysoký obsah vody. Zvýšenie príjmu nízkokalorických potravín, ako je ovocie a zelenina, je spojené s chudnutím. Okrem toho, aj napriek nízkemu obsahu kalórií, repa obsahuje mierne množstvo bielkovín a vlákniny. Sú to dôležité živiny na dosiahnutie a udržanie zdravej telesnej hmotnosti.

Vláknina v cvikle môže pomôcť pri podpore chudnutia znížením chuti do jedla a podporou pocitu plnosti, čím sa zníži celkový príjem kalórií.

Aj keď žiadne štúdie priamo netestovali účinky repy na telesnú hmotnosť, je pravdepodobné, že pridanie repy do vašej stravy môže podporiť chudnutie.

Cvikla má vysoký obsah vody a nízky obsah kalórií, obe vlastnosti sú prospešné pri chudnutí

Zhrnutie

Cvikla má pôsobivé zdravotné výhody, nehovoriac o tom, že má nízky obsah kalórií a je skvelým zdrojom živín vrátane vlákniny, kyseliny listovej a vitamínu C.

Repa tiež obsahuje dusičnany a pigmenty, ktoré môžu pomôcť znížiť krvný tlak a zlepšiť športový výkon.
Chcem repu!

Zobrazenie:
Zmena objednávky:
Zobrazenie:
Zmena objednávky: