Shiitake

shiitake

Prečo sú huby shiitake dobré?

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov zverejnenými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Huby shiitake sú jednou z najpopulárnejších húb na svete. Je vysoko cenený pre svoju bohatú, lahodnú chuť a viaceré zdravotné benefity. Zlúčeniny v shiitake môžu pomôcť v boji proti rakovine, posilniť imunitu a podporiť zdravie srdca.

Čo je huba shiitake?

Huba shiitake Huba shiitake, Eric Steinert, < a href="http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/" target="_blank">CC BY-SA 3.0 prostredníctvom Wikimedia Commons Huba shitake

Shiitake je jedlá huba pochádzajúca z východnej Ázie. Žltohnedá alebo tmavohnedá, jej čiapka dorastá na 5-10 centimetrov. Hoci sa shiitake bežne konzumuje ako zelenina, je to huba, ktorá prirodzene rastie na rozkladajúcom sa tvrdom dreve.

Približne 83 % šitake sa pestuje v Japonsku, hoci sa pestuje aj v Spojených štátoch, Kanade, Singapure a Číne. Dá sa nájsť čerstvý, sušený alebo v rôznych doplnkoch stravy.

Shiitake je hnedá čiapočka, ktorá sa celosvetovo používa ako potravina a doplnok stravy

Nutričný profil huby shiitake

Shiitake má nízky obsah kalórií. Obsahuje tiež primerané množstvo vlákniny, ako aj vitamínov skupiny B a niektorých minerálov.

4 sušené shiitake (15 gramov) živiny:

 • Kalórie: 44
 • Sacharidy: 11 gramov
 • Vláknina: 2 gramy
 • Proteín: 1 gram
 • Riboflavín: 11 % dennej hodnoty (DV)
 • Niacín: 11 % DV
 • Meď: 39 % DV
 • Vitamín B5: 33 % DV
 • Selén: 10 % DN
 • Mangán: 9 % DN
 • Zinok: 8 % DN
 • Vitamín B6: 7 % DV
 • Kyselina listová: 6 % DV
 • Vitamín D: 6 % DV

Okrem toho shiitake obsahuje veľa rovnakých aminokyselín ako mäso. Môže sa pochváliť aj polysacharidmi, terpenoidmi, steromi a lipidmi, z ktorých niektoré majú účinky na posilnenie imunity, zníženie cholesterolu a protirakovinové účinky.

Množstvo bioaktívnych zlúčenín v shiitake závisí od toho, ako a kde sa huba pestuje, skladuje a spracováva.

Huby shiitake majú nízky obsah kalórií a obsahujú veľa vitamínov, minerálov a iných látok zlepšujúcich zdravie

Ako sa používa?

Huby shiitake majú dve hlavné použitia – ako potravina a ako doplnok stravy.

Shiitake ako kompletné jedlo

Môžete variť s čerstvými aj sušenými shiitakemi, aj keď sušené sú o niečo obľúbenejšie. Chuť umami sušeného shiitake je ešte intenzívnejšia ako čerstvá. Chuť umami môže byť slaná alebo mäsová. Umami sa často považuje za piatu chuť spolu so sladkou, kyslou, horkou a slanou.

Sušené aj čerstvé huby shiitake sa používajú na praženicu, polievky, dusené mäso a iné jedlá.

Shiitake ako doplnok

Huby shiitake sa už dlho používajú v tradičnej čínskej medicíne. Sú tiež súčasťou lekárskych tradícií Japonska, Kórey a východného Ruska. Podľa čínskej medicíny shiitake zlepšuje zdravie, krvný obeh a dlhovekosť.

Štúdie naznačujú, že niektoré bioaktívne zlúčeniny v shiitake môžu chrániť pred rakovinou a zápalom. Mnoho štúdií sa však uskutočnilo na zvieratách alebo v skúmavkách, nie na ľuďoch. Štúdie na zvieratách často používajú dávky výrazne prevyšujúce dávky, ktoré by ľudia normálne dostávali prostredníctvom potravy alebo doplnkov stravy.

Hoci navrhované výhody sú sľubné, je potrebný ďalší výskum.

Shiitake sa už dlho používa ako potravina aj ako doplnok stravy

Môže podporovať zdravie srdca

Huby shiitake môžu zlepšiť zdravie srdca. Obsahuje napríklad tri zlúčeniny, ktoré pomáhajú znižovať cholesterol:

 • Eritadenín: táto zlúčenina inhibuje enzýmy podieľajúce sa na tvorbe cholesterolu
 • Steroly: tieto molekuly pomáhajú predchádzať vstrebávaniu cholesterolu v čreve
 • Beta-glukány: tento typ vlákniny môže znížiť hladinu cholesterolu

Štúdia na potkanoch s vysokým krvným tlakom zistila, že prášok shiitake zabraňuje zvýšeniu krvného tlaku.

Štúdia na laboratórnych potkanoch kŕmených stravou s vysokým obsahom tukov ukázala, že tie, ktoré dostávali shiitake, mali menej tuku v pečeni, menej plakov na stenách tepien a nižší cholesterol ako tie, ktoré nejedli huby.

p>

Tieto účinky však musia byť potvrdené v štúdiách na ľuďoch predtým, ako sa dajú vyvodiť nejaké pevné závery.

Niekoľko zlúčenín v shiitake môže znížiť cholesterol a riziko srdcových chorôb

Môže posilniť imunitný systém

Shiitake môže tiež pomôcť posilniť imunitný systém. Podľa jednej štúdie, keď ľudia dostávali dve sušené shiitake denne, po mesiaci sa ich imunitné markery zlepšili a miera zápalu sa znížila.

Tento imunitný efekt je čiastočne spôsobený jedným z polysacharidov nachádzajúcich sa v hubách shiitake.

Zatiaľ čo imunitný systém ľudí má tendenciu vekom slabnúť, štúdia na myšiach ukázala, že výživový doplnok odvodený z shiitake pomohol zvrátiť pokles imunitného systému súvisiaci s vekom.

Pravidelná konzumácia húb shiitake môže posilniť imunitný systém

Obsahuje zlúčeniny s možnými protirakovinovými účinkami

Polysacharidy v hubách shiitake môžu mať aj protirakovinové účinky. Napríklad polysacharid lentinan pomáha bojovať proti nádorom tým, že aktivuje imunitný systém. Ukázalo sa, že lentinan inhibuje rast a šírenie leukemických buniek.

V Číne a Japonsku sa injekčná forma lentinanu používa spolu s chemoterapiou a ďalšími významnými liečbami rakoviny na zlepšenie imunitnej funkcie a kvality života u pacientov s rakovinou žalúdka.

Dôkazy sú však nedostatočné na to, aby bolo možné určiť, či konzumácia húb shiitake má vplyv na rakovinu.

Lentinan je polysacharid nachádzajúci sa v hubách shiitake, ktorý môže pomôcť v boji proti rakovine

Ďalšie možné výhody

Huby shiitake môžu tiež pomôcť v boji proti infekciám a zlepšiť zdravie kostí.

Sľubný antibakteriálny a antivírusový účinok

Mnoho zlúčenín v shiitake má antibakteriálne, antivírusové a antifungálne účinky. Niektorí vedci sa domnievajú, že vzhľadom na nárast rezistencie na antibiotiká je dôležité preskúmať antimikrobiálny potenciál shiitake. Hoci izolované zlúčeniny vykazujú antimikrobiálnu aktivitu v skúmavkách, konzumácia shiitake pravdepodobne nebude mať vplyv na vírusové, bakteriálne alebo plesňové infekcie u ľudí.

Môže posilniť vaše kosti

Huby shiitake sú jediným prírodným rastlinným zdrojom vitamínu D. Telo potrebuje vitamín D na stavbu silných kostí, no len veľmi málo potravín obsahuje túto dôležitú živinu. Hladina vitamínu D v hubách sa líši v závislosti od spôsobu pestovania. Ak sú vystavené UV žiareniu, produkuje sa v nich viac vitamínu D.

V jednej štúdii sa u myší kŕmených stravou s nízkym obsahom vápnika a vitamínu D vyvinuli príznaky osteoporózy. Na porovnanie, tí, ktorí dostávali shiitake so zvýšeným obsahom vápnika a UV žiarenia, mali vyššiu hustotu kostí.

Pamätajte však, že shiitake obsahuje vitamín D2. Ide o slabšiu formu vitamínu D3, ktorý sa nachádza v tučných rybách a niektorých ďalších živočíšnych potravinách.

Zlúčeniny v shiitake majú antimikrobiálne vlastnosti, aj keď je nepravdepodobné, že by konzumácia húb priniesla nejaký úžitok. Jesť shiitake s vyššími hladinami vitamínu D môže zlepšiť hustotu kostí

Možné vedľajšie účinky

Väčšina ľudí môže bezpečne jesť shiitake, hoci sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky. V zriedkavých prípadoch sa u ľudí môže vyvinúť kožná vyrážka pri konzumácii surového shiitake. Tento stav, nazývaný shiitake dermatitída, je spôsobený lentinanom.

Okrem toho dlhodobé používanie práškového extraktu z húb môže spôsobiť ďalšie vedľajšie účinky vrátane žalúdočnej nevoľnosti a citlivosti na slnečné svetlo.

Niektorí tiež tvrdia, že vysoké hladiny purínov v hubách môžu spôsobiť príznaky u pacientov s dnou. Výskum však naznačuje, že konzumácia húb je spojená so zníženým rizikom dny.

Shiitake môže spôsobiť vedľajšie účinky, ako sú kožné vyrážky, zatiaľ čo extrakt zo shiitake môže spôsobiť tráviace problémy a zvýšenú citlivosť na slnečné svetlo

Zhrnutie

Shiitake sa už dlho používa ako potravina aj ako doplnok.

Aj keď je výskum zdravotných výhod týchto húb sľubný, existuje len veľmi málo štúdií na ľuďoch.

Avšak shiitake má nízky obsah kalórií a obsahuje veľa vitamínov, minerálov a bioaktívnych rastlinných zlúčenín. Celkovo je to vynikajúci doplnok k diéte.
Chcem huby shiitake!

Zobrazenie:
Zmena objednávky:
Zobrazenie:
Zmena objednávky: