Aníz

Anizs

7 zdravotných výhod a využitia anízu

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Aníz (Pimpinella anisum) je rastlina z čeľade mrkvy, zeleru a petržlenu. Môže dorásť až do výšky 1 metra.

Aníz má charakteristickú chuť sladkého drievka a často sa používa na dochucovanie dezertov a nápojov.

Je tiež známy svojimi silnými vlastnosťami zlepšujúcimi zdravie a môže poskytnúť prírodný liek na mnohé choroby.

1. Bohaté na živiny

Aníz Aníz [David Monniaux, CC BY-SA 3.0, prostredníctvom Wikimedia Commons]

Hoci sa aníz používa v relatívne malých množstvách, stále obsahuje veľa dôležitých mikroživín.

Semená anízu sú obzvlášť bohaté na železo, ktoré je životne dôležité pre tvorbu zdravých krviniek.

Obsahuje tiež malé množstvo mangánu, kľúčového minerálu, ktorý pôsobí ako antioxidant a je nevyhnutný pre metabolizmus a vývoj.

Jedna polievková lyžica (7 gramov) anízových semienok obsahuje približne:

 • Kalórie: 23
 • Proteín: 1 gram
 • Tuk: 1 gram
 • Sacharidy: 3 gramy
 • Vláknina: 1 gram
 • Železo: 13 % referenčného denného príjmu (RDI)
 • Mangán: 7 % RDI
 • Vápnik: 4 % RDI
 • Horčík: 3 % RDI
 • Fosfor: 3 % RDI
 • Draslík: 3 % RDI
 • Meď: 3 % RDI

Majte však na pamäti, že väčšina receptov bude pravdepodobne vyžadovať menej ako polievkovú lyžicu.

Semená anízu majú nízky obsah kalórií, ale obsahujú dostatočné množstvo dôležitých minerálov vrátane železa, mangánu a vápnika

2. Môže znížiť príznaky depresie

Depresia je bežný, ale vysiľujúci stav, ktorý postihuje až 25 % žien a 12 % mužov na celom svete. Je zaujímavé, že niektoré výskumy zistili, že aníz môže pomôcť pri liečbe depresie.

Štúdia zistila, že extrakt zo semien anízu preukázal silné antidepresívne vlastnosti u myší a bol rovnako účinný ako bežné lieky na depresiu.

V ďalšej štúdii zahŕňajúcej 107 ľudí navyše užívanie 3 gramov prášku zo semien anízu trikrát denne účinne znížilo príznaky popôrodnej depresie.

Podobne v štvortýždňovej štúdii so 120 ľuďmi užívanie jednej kapsuly 200 mg anízového oleja trikrát denne výrazne znížilo príznaky miernej až stredne ťažkej depresie v porovnaní s kontrolnou skupinou.

Štúdie na ľuďoch a zvieratách ukázali, že aníz môže pomôcť znížiť príznaky depresie a môže byť rovnako účinný ako niektoré typy antidepresív

3. Môže poskytnúť ochranu pred žalúdočnými vredmi

Žalúdočný vred je bolestivá rana, ktorá sa tvorí na sliznici žalúdka a spôsobuje príznaky, ako sú poruchy trávenia, nevoľnosť a pocit pálenia na hrudníku.

Hoci konvenčná liečba zvyčajne zahŕňa použitie liekov na zníženie produkcie žalúdočnej kyseliny, predbežný výskum naznačuje, že aníz môže pomôcť predchádzať žalúdočným vredom a zmierňovať symptómy.

Štúdia na zvieratách napríklad zistila, že aníz znižuje sekréciu žalúdočnej kyseliny, pomáha predchádzať žalúdočným vredom a chráni bunky pred poškodením.

Výskum účinku semien anízu na žalúdočné vredy je však stále veľmi obmedzený. Je potrebných viac štúdií, aby sme pochopili, ako môže ovplyvniť vývoj vredov a symptómy u ľudí.

Hoci je výskum extrémne obmedzený, v jednej štúdii na zvieratách semienka anízu znížili sekréciu žalúdočnej kyseliny a chránili pred vznikom žalúdočných vredov

4. Dokáže zabrániť rastu plesní a baktérií

Testy v skúmavkách ukazujú, že aníz a jeho zlúčeniny majú silné antimikrobiálne vlastnosti, ktoré zabraňujú infekciám a blokujú rast húb a baktérií.

Štúdia v skúmavke ukázala, že semienka anízu a anízový esenciálny olej sú obzvlášť účinné proti určitým kmeňom húb, vrátane kvasiniek a dermatofytov, ktoré môžu spôsobiť kožné ochorenia.

Anetol, aktívna zložka semien anízu, tiež inhibuje rast baktérií. V štúdii v skúmavke anetol zablokoval rast kmeňa baktérií, ktoré spôsobujú choleru, infekciu charakterizovanú silnou hnačkou a dehydratáciou.

Je však potrebný ďalší výskum, aby sme zistili, ako môže aníz ovplyvniť rast húb a baktérií u ľudí.

Testy v skúmavke ukazujú, že aníz a jeho zložky môžu znížiť rast určitých kmeňov húb a baktérií

5. Môže pomôcť zmierniť príznaky menopauzy

Menopauza je prirodzený pokles ženských reprodukčných hormónov počas starnutia, ktorý spôsobuje príznaky ako návaly tepla, únava a suchá pokožka. Predpokladá sa, že aníz napodobňuje účinky estrogénu v tele, čím potenciálne znižuje symptómy menopauzy.

V štvortýždňovej štúdii užívalo 72 žien s návalmi horúčavy placebo alebo kapsulu s obsahom 330 mg anízu trikrát denne. Závažnosť a frekvencia návalov tepla sa u tých, ktorí užívali aníz, znížila o takmer 75 %.

Určité zlúčeniny semien anízu môžu pomôcť predchádzať jednému z typických symptómov menopauzy – úbytku kostnej hmoty, ku ktorému dochádza v dôsledku klesajúcich hladín estrogénu v tele.

Jedna štúdia zistila, že esenciálny olej obsahujúci 81 % anetolu, ktorý je aktívnou zložkou anízu, pomáha predchádzať úbytku kostnej hmoty a znižuje osteoporózu u potkanov.

Napriek týmto sľubným výsledkom je potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, ako môže samotný aníz ovplyvniť symptómy menopauzy u žien.

Semená anízu a jeho zlúčeniny môžu znížiť návaly horúčavy a zabrániť strate kostí, ale je potrebný ďalší výskum.

6. Dokáže vyrovnať hladinu cukru v krvi

Niektoré výskumy ukazujú, že anetol, aktívna zložka v semienkach anízu, dokáže udržať hladinu cukru v krvi pod kontrolou v kombinácii so zdravou stravou.

V 45-dňovej štúdii na diabetických potkanoch anetol pomohol znížiť vysokú hladinu cukru v krvi zmenou hladín niekoľkých kľúčových enzýmov. Anetol tiež zvýšil funkciu buniek pankreasu, ktoré produkujú inzulín.

Ďalšia štúdia na zvieratách tiež uviedla, že anetol zlepšil hladinu cukru v krvi u diabetických potkanov.

Majte na pamäti, že tieto štúdie používajú koncentrovaný anetol – oveľa vyššie množstvo, než aké sa nachádza v typickej porcii anízu.

Na posúdenie toho, ako aníz ovplyvňuje hladinu cukru v krvi u ľudí, sú potrebné ďalšie štúdie.

Štúdie na zvieratách ukazujú, že anetol môže znížiť hladinu cukru v krvi a zlepšiť funkciu buniek produkujúcich inzulín

7. Môže znížiť zápal

V mnohých prípadoch sa zápal považuje za normálnu reakciu imunitného systému na ochranu pred poranením a infekciou. Vysoké úrovne dlhodobého zápalu sú však spojené s chronickými stavmi, ako sú srdcové choroby, rakovina a cukrovka.

Štúdie na zvieratách a skúmavkách naznačujú, že aníz môže znížiť zápal, zlepšiť zdravie a predchádzať chorobám.

Napríklad štúdia na myšiach ukázala, že anízový olej znižuje opuch a bolesť. Iný výskum ukazuje, že aníz je bohatý na antioxidanty, ktoré môžu znížiť zápal a zabrániť oxidačnému poškodeniu spôsobujúcim choroby.

Štúdie na zvieratách a skúmavkách ukázali, že aníz má vysoký obsah antioxidantov a môže znížiť zápal, aby sa zabránilo chronickým ochoreniam

Možné vedľajšie účinky

Väčšina ľudí môže bezpečne konzumovať aníz bez rizika škodlivých vedľajších účinkov.

Môže však spôsobiť alergickú reakciu, najmä ak ste alergický na rastliny z rovnakej čeľade – ako je fenikel, zeler, petržlen alebo kôpor.

Vlastnosti anízu napodobňujúce estrogén môžu navyše zhoršiť príznaky stavov citlivých na hormóny, ako je rakovina prsníka alebo endometrióza.

Ak máte v anamnéze tieto stavy, porozprávajte sa so svojím lekárom, ak máte nejaké obavy.

Niektorí ľudia môžu byť alergickí na semená anízu, aníz môže napodobňovať účinky estrogénu v tele, čo môže zhoršiť príznaky určitých stavov citlivých na hormóny

Dávkovanie a doplnky

Aníz sa zvyčajne kupuje ako sušené semená, ale je dostupný aj vo forme oleja, prášku a extraktu. Semená anízu, olej a extrakt môžu osviežiť chuť pečiva a koláčov alebo zvýrazniť vôňu mydiel a krémov na starostlivosť o pleť.

Väčšina receptov vyžaduje niekoľko lyžičiek (4-13 gramov alebo 5-15 ml) mletého anízového semena, oleja alebo extraktu. Majte na pamäti, že každá forma obsahuje rôzne koncentrácie anízu, takže je dôležité upraviť recept v závislosti od formy, ktorú používate. Napríklad, ak recept vyžaduje 1 čajovú lyžičku (5 ml) anízového extraktu, môžete namiesto toho použiť 1/4 čajovej lyžičky (1 ml) anízového oleja alebo 2 čajové lyžičky (8 gramov) mletých anízových semienok.

Z lekárskeho hľadiska sa ukázalo, že dávky anízu v rozmedzí 600 mg až 9 gramov denne sú účinné pri liečbe stavov, ako je depresia.

Dávky až 20 gramov prášku zo semien anízu denne sa považujú za bezpečné pre zdravých dospelých.

Aníz je dostupný vo forme prášku, extraktu, oleja a semien, väčšina receptov vyžaduje malé množstvo anízových semienok, oleja alebo extraktu – pretože máločo znamená veľa

Zhrnutie

Aníz je silná rastlina, ktorá je bohatá na množstvo živín a môže sa pochváliť mnohými zdravotnými výhodami.

Má protiplesňové, antibakteriálne a protizápalové vlastnosti a dokáže bojovať proti žalúdočným vredom, kontrolovať hladinu cukru v krvi a znižovať príznaky depresie a menopauzy.

V kombinácii s výživnou stravou a zdravým životným štýlom môže aníz zlepšiť vaše zdravie mnohými spôsobmi.
Chcem aníz!

Zobrazenie:
Zmena objednávky:
Zobrazenie:
Zmena objednávky: