Aronia

Aronia

Všetko, čo potrebujete vedieť o bobule arónie

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Aronia berry (Aronia melanocarpa) je malá, tmavá bobuľa, ktorá sa stala populárnou medzi spotrebiteľmi, ktorí dbajú na svoje zdravie.

Považuje sa za jeden z najbohatších zdrojov rastlinných antioxidantov a verí sa, že má mnoho zdraviu prospešných vlastností.

Čo je arónia?

Arónia Aronia

Bobule arónie alebo černice sú malé tmavé plody, ktoré rastú na kríkoch patriacich do čeľade (Rosaceae).

Pochádza zo Severnej Ameriky, ale pestuje sa aj v iných častiach sveta vrátane Európy. Domorodí Američania ho tradične používali ako liek na prechladnutie.

Bobule majú silný vysušujúci účinok, preto sa používajú najmä na výrobu ovocných štiav, pyré, džemov, želé, sirupov, čajov a vín.

Sú však dostupné aj čerstvé, mrazené, sušené a vo forme prášku.

Bobule arónie sú malé plody, ktoré zanechávajú suchý pocit v ústach, pridávajú sa do mnohých jedál a nápojov, ale sú dostupné aj ako doplnky stravy

Konzumácia plodov arónie

Bobule arónie majú nízky obsah kalórií, ale majú vážnu nutričnú hodnotu, pretože majú vysoký obsah vlákniny, vitamínu C a mangánu.

Bobule obsahujú aj vitamín K, kyselinu listovú, železo, ako aj vitamíny A a E.

Sú tiež vynikajúcim zdrojom prospešných antioxidantov, ktoré pomáhajú chrániť vaše bunky pred potenciálne škodlivými molekulami nazývanými voľné radikály. Plody arónie majú obzvlášť vysoký obsah antokyanov, čo dáva bobuliam tmavomodrú až čiernu farbu.

Bobule arónie sú bohaté na živiny, majú nízky obsah kalórií a sú vynikajúcim zdrojom vlákniny, vitamínu C, mangánu a antioxidantov

Potenciálne zdravotné prínosy plodov arónie

Arónia má protizápalové a antioxidačné účinky. To môže chrániť vaše bunky pred poškodením a je prospešné pre vaše zdravie mnohými spôsobmi.

Obsahuje silné antioxidanty

Bobule arónie obsahujú prospešné antioxidanty. Tieto zlúčeniny chránia vaše bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. Hromadenie voľných radikálov môže spôsobiť oxidačný stres, ktorý môže viesť k chronickým ochoreniam, ako sú srdcové choroby a rakovina.

Bobule arónie sú vynikajúcim zdrojom polyfenolov, skupiny antioxidantov, ktoré zahŕňajú fenolové kyseliny, antokyány a flavanoly.

Test v skúmavke ukazuje, že antioxidanty v plodoch arónie môžu inhibovať aktivitu voľných radikálov. Samotné bobule tiež vykazovali vynikajúcu antioxidačnú aktivitu v porovnaní so štyrmi ďalšími bobuľami.

A čo viac, ďalšia štúdia v skúmavke, v ktorej boli odoberané vzorky krvi od 30 zdravých ľudí, zistila, že extrakty z arónie výrazne znížili oxidačný stres spôsobený antipsychotikami do 24 hodín.

Štúdie v skúmavkách navyše spojili antioxidanty nachádzajúce sa v týchto plodoch s ďalšími pôsobivými zdravotnými výhodami, ako je zníženie zápalu a zníženie rastu baktérií a buniek rakoviny hrubého čreva.

Môže mať protirakovinové účinky

Bobule arónie môžu chrániť pred rakovinou.

Štúdie v skúmavkách a na zvieratách ukazujú, že antokyány v arónii môžu zastaviť rast buniek rakoviny hrubého čreva.

Staršia štúdia v skúmavke ukázala, že 50 mg extraktu z arónie znížilo rast buniek rakoviny hrubého čreva o 60 % po 24 hodinách. Predpokladá sa, že za tento protirakovinový účinok je zodpovedná silná antioxidačná aktivita antokyánov.

Podobne môžu výťažky z bobúľ znížiť oxidačný stres spojený s rakovinou prsníka.

V staršej štúdii sa zistilo, že tieto extrakty sú užitočné pri podpore chemoterapeutických liekov pri liečbe rakoviny pankreasu.

Avšak súčasný výskum je obmedzený a na vyhodnotenie súvislosti medzi aróniou a ochranou proti rakovine sú potrebné štúdie na ľuďoch.

Môže byť prospešné pre zdravie čriev

Niekoľko nedávnych štúdií ukázalo, že polyfenoly v plodoch arónie stimulujú rast črevnej mikroflóry, podporujú zdravé trávenie a zdravie čriev. Okrem toho tento účinok zlepšuje kardiovaskulárne zdravie a znižuje zápal črevnej sliznice.

Môže mať priaznivý vplyv na zdravie srdca

Vďaka svojim antioxidačným a protizápalovým vlastnostiam môžu bobule arónie zlepšiť zdravie srdca.

Môžu pomôcť najmä ľuďom s metabolickým syndrómom, skupinou stavov – vrátane vysokej hladiny cholesterolu a triglyceridov – ktoré zvyšujú pravdepodobnosť srdcových ochorení a cukrovky.

Štúdia z roku 2019 zistila, že suplementácia aróniou znižuje zápal v epiteliálnych tkanivách a zlepšuje vaskulárnu funkciu u zdravých jedincov.

Revízia štúdií z roku 2021 zistila, že užívanie doplnku z arónie denne počas 6 až 8 týždňov výrazne znížilo hladinu cholesterolu v krvi a systolický krvný tlak. Účinky boli ešte výraznejšie u osôb starších ako 50 rokov.

Je potrebný ďalší výskum na ľuďoch, aby sme určili, akú úlohu môžu bobule arónie zohrávať v zdraví srdca.

Môže poskytovať podporu imunity

Bobule arónie môžu posilniť a podporiť imunitný systém.

Štúdia v skúmavke zistila, že extrakty z bobúľ arónie preukázali silnú antibakteriálnu aktivitu proti potenciálne škodlivým baktériám Escherichia coli a Bacillus cereus. Tento účinok sa prejavil znížením produkcie ochranného štítu baktérií nazývaného biofilm.

Okrem toho trojmesačná štúdia so 6 obyvateľmi domovov dôchodcov zistila, že tí, ktorí pili 89 alebo 156 ml arónovej šťavy denne, mali 38% a 55% zníženie infekcií močových ciest.

Bobule arónie môžu tiež znižovať zápal inhibíciou uvoľňovania prozápalových látok, ako je tumor nekrotizujúci faktor alfa (TNF-ɑ) a interleukín 6 (IL-6), ktoré môžu podporovať zdravie imunitného systému.

>

Napokon, bobule môžu mať antivírusové účinky.

Štúdia zahŕňajúca mladých futbalistov zistila, že každodenné užívanie extraktu z arónie viedlo k výraznému zlepšeniu metabolizmu železa, hladiny antioxidantov v krvi a športového výkonu.

Bobule arónie poskytujú antioxidanty, zlúčeniny, ktoré môžu mať protirakovinové vlastnosti a podporujú zdravie srdca a imunitného systému

Možné nevýhody

Štúdie ukazujú, že plody arónie sú bezpečné na konzumáciu a nemajú žiadne vážne vedľajšie účinky. Na overenie je však potrebný dlhodobý výskum.

Pamätajte, že bobule arónie sú veľmi kyslé. To môže zanechať v ústach suchý pocit podobný brúsnemu papieru. Preto nemusí byť príjemná konzumácia samostatne. Namiesto toho ich môžete pridať do jedál a nápojov, ako sú jogurty, smoothies a džúsy.

Bobule arónie sú vo všeobecnosti bezpečné na konzumáciu bez vážnych vedľajších účinkov, jedinou nevýhodou je ich sťahujúci účinok, ktorý vysušuje ústa

Ako ho začleniť do našej stravy

Hoci bobule arónie možno nenájdete v miestnom obchode s potravinami, sú bežne dostupné v obchodoch so zdravou výživou a online.

Často sa používa na výrobu ovocných štiav a je kľúčovou zložkou džemov, pyré, sirupov, čajov a vín. Tu je niekoľko spôsobov, ako pridať bobule arónie do vašej stravy:

  • Surové: Môžu sa konzumovať čerstvé alebo sušené ako desiata, ale ich vysušujúci účinok nemusí byť každému príjemný.
  • Ovocné šťavy a smoothies: Plody alebo džús arónie možno skombinovať s iným ovocím, ako je ananás, jablko alebo jahody, a vytvoriť tak osviežujúci nápoj.
  • Pečenie: Môžete ich jednoducho pridať do muffinov, koláčikov a koláčov.
  • Džemy a dezerty: Zmiešajte bobule arónie s cukrom, aby ste z nich pripravili rôzne džemy a chutné jedlá.
  • Čaj, káva a víno: Plody arónie možno nájsť ako prísady do čajov, vín a kávy.

Bobule sú dostupné aj ako doplnok stravy vo forme prášku alebo kapsúl, odporúčané dávkovanie sa líši podľa značky.

Typickým odporúčaním dávkovania je pridať 1 čajovú lyžičku prášku z arónie do džúsu, jogurtu alebo smoothie.

Kapsuly môžu byť vyrobené z mrazom sušených bobúľ alebo extraktov. Odporúčané dávkovanie sa preto výrazne líši.

Dve štúdie na ľuďoch použili 300 mg extraktu denne na preskúmanie kardiovaskulárnych účinkov bobúľ.

Keďže však doplnky nie sú regulované, je ťažké určiť potrebnú a bezpečnú odporúčanú dávku pre liečbu.

Napriek tomu bobule arónie nevykazovali žiadne vedľajšie účinky ani v koncentrovaných dávkach.

Ak chcete vyskúšať doplnky z bobúľ arónie, pred nákupom sa poraďte so svojím lekárom.

Bobule arónie sa ľahko pridávajú do mnohých jedál a nápojov a možno ich zakúpiť ako doplnok v prášku alebo kapsulách

Súhrn

Bobule arónie rastú na kríkoch patriacich do čeľade Rosaceae.

Je bohatý na vlákninu, vitamín C a silné antioxidanty, má priaznivé účinky na srdce, posilňuje imunitu a má protirakovinové vlastnosti.

Čerstvé arónie môžete pridať do mnohých receptov, vyskúšať ich v šťavách, džemoch a sirupoch alebo ich použiť ako doplnok stravy.
Produkty Aronia

Zobrazenie:
Zmena objednávky:
Zobrazenie:
Zmena objednávky: