Lucerna

Lucerna

Lucerna

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Lucerna (medicago sativa) je rastlina, ktorá sa už stovky rokov pestuje ako krmivo pre zvieratá. V porovnaní s inými kŕmnymi zdrojmi je dlhodobo vysoko cenený vďaka vynikajúcemu obsahu vitamínov, minerálov a bielkovín.

Lucerna patrí do čeľade strukovinových, no svoje miesto má aj ako liečivá rastlina. Zdá sa, že pôvodne pochádza z južnej a strednej Ázie, ale po stáročia sa pestuje po celom svete. Okrem toho, že sa používa ako krmivo, oddávna sa používa aj ako liečivá rastlina pre ľudí. Jeho semená alebo sušené listy sa môžu konzumovať ako doplnok alebo semená môžu byť naklíčené a konzumované vo forme klíčkov lucerny.

Obsah živín v lucerne

Lucerna Lucerna

Lucerna sa zvyčajne konzumuje ako bylinný doplnok alebo vo forme klíčkov lucerny.

Vo všeobecnosti poskytuje dostatočný zdroj vitamínu K a obsahuje mnoho ďalších živín vrátane vitamínu C, medi, mangánu a folátu. Klíčky lucerny obsahujú rovnaké živiny a majú veľmi nízky obsah kalórií. Napríklad 1 šálka (33 gramov) lucernových klíčkov má iba 8 kalórií a obsahuje: 8 % dennej hodnoty vitamínu K, 3 % vitamínu C, 3 % folátu, 2 % tiamínu, 3 % riboflavínu. , 2 % z horčíka, 2 % zo železa a 6 % z medi.

Jedna šálka tiež obsahuje 1 gram bielkovín a 1 gram sacharidov, ktoré pochádzajú z vlákniny.

Lucerna má tiež vysoký obsah bioaktívnych rastlinných zlúčenín vrátane saponínov, kumarínov, flavonoidov, fytosterolov, fytoestrogénov a alkaloidov.

Lucerna obsahuje vitamín K a malé množstvo mnohých ďalších vitamínov a minerálov, je tiež bohatá na mnohé bioaktívne rastlinné zlúčeniny

Lucerna môže pomôcť znížiť hladinu cholesterolu

Schopnosť lucerny znižovať hladinu cholesterolu je doteraz najlepšie preskúmaným zdravotným prínosom.

Početné štúdie na zvieratách ukázali, že môže znížiť celkový cholesterol, LDL (zlý) cholesterol a triglyceridy a zároveň zvýšiť HDL (dobrý) cholesterol – čo môže znížiť riziko srdcových ochorení.

Účinok lucerny na zníženie cholesterolu sa pripisuje vysokému obsahu saponínov. Dosahuje to znížením absorpcie cholesterolu v čreve a zvýšením sekrécie zlúčenín používaných na tvorbu nového cholesterolu.

Súčasné štúdie sľubujú lucernu ako potenciálnu látku znižujúcu hladinu cholesterolu. Je však potrebný ďalší výskum u ľudí.

V štúdiách na zvieratách sa ukázalo, že lucerna znižuje cholesterol, pravdepodobne preto, že obsahuje rastlinné zlúčeniny nazývané saponíny

Ďalšie možné prínosy pre zdravie

Existuje mnoho dôvodov pre tradičné používanie lucerny ako liečivej rastliny. Patrí medzi ne zníženie krvného tlaku, diuretikum, zvýšenie tvorby materského mlieka, liečba artritídy a odstránenie obličkových kameňov. Väčšina z týchto navrhovaných zdravotných výhod ešte nebola preskúmaná, ale niektoré boli do určitej miery študované.

Zlepšená funkcia metabolizmu

Jedným z tradičných použití lucerny je ako antidiabetikum alebo činidlo znižujúce hladinu cukru v krvi.

Početné štúdie na zvieratách ukázali, že lucerna zlepšuje kardiometabolické zdravie znížením hladín tuku v krvi a cukru v krvi.

Aj keď sú tieto výsledky sľubné, sú potrebné ďalšie štúdie, aby sa zistilo, či by lucerna mala rovnaký účinok u ľudí.

Zmiernenie symptómov menopauzy

Lucerna má vysoké hladiny rastlinných zlúčenín nazývaných fytoestrogény, ktoré sú chemicky podobné hormónu estrogén. To znamená, že môžu spôsobiť rovnaké účinky v tele ako estrogén.

Fytoestrogény sú kontroverzné, ale môžu mať mnoho výhod vrátane zmiernenia symptómov menopauzy spôsobených klesajúcimi hladinami estrogénu.

Účinky lucerny na symptómy menopauzy neboli dostatočne preskúmané, ale existujú určité dôkazy, ktoré podporujú jej použitie na zníženie návalov tepla.

Sú tu však aj potenciálne riziká. Ak uvažujete o liečbe týchto príznakov, je dôležité porozprávať sa so zdravotníckym pracovníkom.

Antioxidačné účinky

Lucerna sa už dlho používa v ajurvédskej medicíne na liečbu stavov spôsobených zápalom a oxidačným poškodením.

V skutočnosti má lucerna silné antioxidačné vlastnosti, keďže niektoré štúdie na zvieratách ukázali, že zabraňuje poškodeniu spôsobenému oxidačným stresom spôsobeným voľnými radikálmi. Konkrétne môže lucerna znížiť bunkovú smrť a poškodenie DNA spôsobené voľnými radikálmi. To všetko dosahuje znížením tvorby voľných radikálov a zlepšením obranyschopnosti organizmu.

Tieto výsledky sa však objavili v štúdiách buniek v skúmavke na potkanoch, myšiach a kurčatách. Je potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, či by lucerna mala rovnaký účinok na ľudí.

Lucerna má mnoho potenciálnych zdravotných výhod, ale len niekoľko z nich bolo vedecky vyhodnotených, môže podporovať metabolické zdravie, znižovať symptómy menopauzy a podporovať antioxidačný stav, ale je potrebných viac štúdií na ľuďoch

Bezpečnosť a vedľajšie účinky

Aj keď je lucerna pravdepodobne bezpečná pre väčšinu ľudí, u niektorých ľudí môže spôsobiť škodlivé vedľajšie účinky.

Ak ste tehotná

Keďže surové lucernové klíčky a doplnkové produkty vyrobené zo semien lucerny predstavujú potenciálne riziká pre bezpečnosť potravín, týmto produktom by ste sa mali počas tehotenstva vyhýbať.

Ak užívate lieky na riedenie krvi

Vysoké dávky vitamínu K môžu znížiť účinok liekov na riedenie krvi, ako je warfarín. Je preto dôležité, aby sa ľudia užívajúci tieto lieky vyhýbali veľkým zmenám v príjme vitamínu K.

Ak máte autoimunitné ochorenie

Bolo tiež hlásené, že doplnky lucerna u niektorých ľudí reaktivujú lupus. Predpokladá sa, že tento účinok je spôsobený možným imunostimulačným účinkom aminokyseliny L-kavanínu nachádzajúcej sa v lucerne, preto sa ľuďom s lupusom alebo inými autoimunitnými ochoreniami odporúča vyhýbať sa užívaniu lucerny.

Ak je váš imunitný systém oslabený

Vlhké podmienky potrebné na klíčenie semien lucerny sú ideálne pre rast baktérií. V dôsledku toho sú klíčky predávané v obchodoch niekedy kontaminované baktériami a niekoľko bakteriálnych ohnísk bolo v minulosti spojených s klíčkami lucerny.

Jesť kontaminované klíčky môže spôsobiť ochorenie každému, ale väčšina zdravých dospelých sa uzdraví bez dlhodobých následkov. Pre ľudí s oslabeným imunitným systémom však môže byť takáto infekcia veľmi vážna.

Z tohto dôvodu sa deťom, tehotným ženám, starším dospelým alebo komukoľvek inému s oslabeným imunitným systémom odporúča vyhýbať sa klíčkom lucerny a doplnkovým produktom zo semien lucerny.

Lucerna môže byť škodlivá pre niektorých ľudí, vrátane tých, ktoré sú tehotné, užívajú lieky na riedenie krvi, majú autoimunitné ochorenie alebo majú oslabený imunitný systém

Ako pridať lucernu do našej stravy

Doplnky lucerny sa môžu užívať vo forme prášku alebo tabliet alebo sa z nich môže pripraviť čaj.

Keďže bolo vykonaných len málo štúdií na ľuďoch so semenami, listami alebo extraktom lucerny, je ťažké odporučiť bezpečnú alebo účinnú dávku.

Ďalším spôsobom konzumácie lucerny je konzumovať ju ako klíčky. Klíčky lucerny môžu byť pridané do vašej stravy mnohými spôsobmi, napríklad zamiešané do sendvičov alebo šalátov.

Uvedomte si však vysoké riziko bakteriálnej infekcie. Mali by sa prijať preventívne opatrenia, aby sa zabezpečilo, že klíčky budú pestované a skladované v bezpečných podmienkach.

Môžete užívať doplnky stravy alebo jesť lucernové klíčky, klíčky sa dajú ľahko pridať do sendvičov, šalátov a podobne

Súhrn

Zistilo sa, že lucerna pomáha znižovať hladinu cholesterolu a môže byť tiež prospešná pri kontrole hladiny cukru v krvi a zmierňovaní symptómov menopauzy.

Ľudia ho berú aj preto, že obsahuje antioxidanty a živiny ako vitamín K, meď, folát a horčík. Lucerna má tiež extrémne nízky obsah kalórií.

Niektorí ľudia by sa však lucerne mali vyhýbať, vrátane tehotných žien, tých, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi a tých, ktorí majú autoimunitné ochorenia.

Napriek tomu, že je potrebný ďalší vysokokvalitný výskum lucerny, možno ju z mnohých dôvodov považovať za potravinu zlepšujúcu zdravie.
Chcem lucernu!

Zobrazenie:
Zmena objednávky:
Zobrazenie:
Zmena objednávky: