Rhodiola rosea

Rhodiola rosea

7 vedecky uznávaných zdravotných výhod rhodiola rosea

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov zverejnenými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Rhodiola rosea – tiež známa ako vrana voňavá alebo vrana ružová – koreň ruže – je rastlina, ktorá pochádza z chladných horských oblastí Európy a Ázie.

Jeho korene možno považovať za adaptogén, čo znamená, že keď sa konzumuje, pomáha telu adaptovať sa na stres.

Rhodiola je tiež známa ako polárny koreň alebo zlatý koreň. Jeho vedecký názov je rhodiola rosea.

Koreň obsahuje viac ako 140 účinných látok, z ktorých dve najdôležitejšie sú rosavín a salidrosid. Obyvatelia Ruska a škandinávskych krajín ho po stáročia používali na liečbu úzkosti, únavy a depresie. Dnes je široko používaný ako doplnok stravy kvôli jeho mnohým zdravotným výhodám.

Potom sa pozrime na 7 vedecky uznávaných zdravotných výhod rhodiola rosea.

1. Dokáže znížiť stres

Rhodiola je už dlho známa ako adaptogén, prírodná látka, ktorá zvyšuje odolnosť organizmu voči stresu nešpecifickým spôsobom.

Verí sa, že konzumácia adaptogénov pomáha zvládať stresové situácie.

Jedna štúdia skúmala účinky extraktu z rhodioly u 101 ľudí trpiacich osobným a pracovným stresom. Účastníci dostávali 400 mg denne počas štyroch týždňov. Už po troch dňoch zaznamenala výrazné zlepšenie symptómov stresu, ako je únava, vyčerpanie a úzkosť. Tento jav pokračoval počas celej štúdie.

Preukázalo sa, že Rhodiola zmierňuje príznaky syndrómu vyhorenia, ktoré sa môžu vyskytnúť pri chronickom strese.

Štúdia 118 pacientov so stresom z vyhorenia navyše našla úľavu od mnohých súvisiacich symptómov vrátane stresu a depresie.

Adaptogény, ako je rhodiola rosea, zvyšujú odolnosť tela a umožňujú mu ľahšie sa vyrovnať so stresom

2. Bojujte proti únave

Rhodiola rosea Rhodiola rosea

Stres, úzkosť a nedostatočný spánok sú len niektoré z faktorov, ktoré môžu prispieť k únave, ktorá môže spôsobiť fyzickú a duševnú únavu. Predpokladá sa, že vďaka svojim adaptogénnym vlastnostiam rhodiola zmierňuje únavu.

Jedna štvortýždňová štúdia skúmala účinky na kvalitu života a príznaky únavy, depresie a pozornosti u 60 ľudí s únavou súvisiacou so stresom. Účastníkom bolo podávaných 576 mg rhodioly alebo placebo tablety denne. Zistili, že v porovnaní so skupinou s placebom mala rhodiola pozitívny vplyv na úroveň únavy a pozornosť.

V podobnej štúdii bolo 100 ľuďom s chronickou únavou podávaných 400 mg rhodioly denne počas ôsmich týždňov. Výrazne sa zlepšili príznaky stresu, únavy, kvality života, nálady a koncentrácie. Toto zlepšenie bolo pozorované až po jednom týždni liečby, avšak pokračovalo až do posledného týždňa štúdie.

Vďaka svojej prispôsobivosti je rhodiola obľúbeným doplnkom v boji proti únave a iným príznakom stresu

3. Môže znížiť príznaky depresie

Depresia je bežné, ale závažné ochorenie, ktoré negatívne ovplyvňuje pohodu a správanie. Predpokladá sa, že k nemu dochádza, keď sa chemické látky v mozgu nazývané neurotransmitery stanú nevyváženými. Zdravotníci zvyčajne predpisujú antidepresíva na obnovenie chemickej rovnováhy.

Zistilo sa, že Rhodiola rosea má antidepresívne vlastnosti tým, že vyrovnáva neurotransmitery v mozgu.

V jednej šesťtýždňovej štúdii, ktorá skúmala účinnosť rhodioly vo vzťahu k symptómom depresie, bolo 89 ľuďom s miernou až stredne ťažkou depresiou náhodne podávaných 340 alebo 680 mg rhodioly alebo placebo tablety denne. Celková depresia, nespavosť a emočná stabilita sa významne zlepšili v oboch skupinách s rhodiolami, zatiaľ čo skupina s placebom nevykazovala žiadnu zmenu. Je zaujímavé, že sebaúcta sa zlepšila iba v skupine, ktorá dostávala vyššiu dávku.

Iná štúdia porovnávala účinky rhodioly s bežne používaným antidepresívom, sertralínom, predávaným ako Zoloft. 57 náhodne vybraným ľuďom s diagnózou depresie boli podávané rhodiola, sertralín alebo placebo tablety počas 12 týždňov.

Rhodiola a sertralín znížili symptómy depresie, ale sertralín mal väčší účinok. Rhodiola však spôsobovala menej vedľajších účinkov a bola lepšie tolerovaná.

Preukázalo sa, že Rhodiola zlepšuje mnohé príznaky depresie a podobne ako antidepresíva môže pozitívne ovplyvniť neurotransmitery, ktoré ovplyvňujú náladu a emócie

4. Zlepšuje funkciu mozgu

Cvičenie, správna výživa a uspokojivý nočný spánok sú isté spôsoby, ako udržať mozog zdravý. Niektoré doplnky môžu s tým pomôcť, vrátane rhodioly.

Štúdia testovala jeho vplyv na duševnú únavu u 56 lekárov pracujúcich v nočných zmenách. Lekári boli náhodne pridelení tak, aby dostávali 170 mg tablety rhodioly alebo placebo denne počas dvoch týždňov. Rhodiola znížila duševnú únavu o 20 % a zlepšila výkon pri pracovných úlohách v porovnaní s placebom.

Ďalšia štúdia skúmala účinky rhodioly u vojenských kadetov na nočnej službe. Kadeti konzumovali buď 370 mg alebo 555 mg rhodioly denne počas piatich dní, alebo placebo verziu týchto dvoch množstiev. Obe dávky zlepšili mentálny výkon kadetov v porovnaní s placebom.

V inej štúdii študenti po 20-dňovom užívaní doplnkov s rhodiolou výrazne znížili duševnú únavu, zlepšili spánok a zvýšili motiváciu k štúdiu. Ich výsledky testov boli o 8 % vyššie ako v skupine s placebom.

Dva prehľadné články tiež našli dôkaz, že rhodiola môže zmierniť duševnú únavu, ale varovali, že obmedzené množstvo a kvalita výskumu neumožňujú vyvodiť pevné závery.

Bolo preukázané, že Rhodiola zvyšuje duševnú výkonnosť v duševne stresujúcich a fyzicky vyčerpávajúcich situáciách, ale na potvrdenie týchto zistení je potrebný ďalší výskum

5. Môže zlepšiť váš tréningový výkon

Rhodiola môže mať tiež dobrý vplyv na zlepšenie výkonu pri cvičení.

V jednej štúdii dostali účastníci 200 mg rhodioly alebo placebo dve hodiny pred vykonaním cyklistického testu. Tí, ktorí dostali rhodiolu, boli schopní cvičiť v priemere o 24 sekúnd dlhšie ako tí, ktorí dostali placebo. Hoci sa 24 sekúnd môže zdať ako málo, rozdiel medzi prvým a druhým miestom v pretekoch možno merať v milisekundách.

Iná štúdia skúmala vplyv vytrvalosti na výkon. Účastníci sa zúčastnili šesťmíľového simulovaného cyklistického závodu, ktorý museli absolvovať s časom. Hodinu pred súťažou dostali účastníci buď rhodiolu alebo placebo tabletu, 3 mg/kg podľa ich telesnej hmotnosti. Tí, ktorí dostávali rhodiolu, dokončili preteky výrazne rýchlejšie ako skupina s placebom.

V týchto a ďalších štúdiách sa ukázalo, že rhodiola zlepšuje výkon pri cvičení znížením vnímanej námahy alebo toho, ako efektívne účastníci cítili, že ich telo funguje.

Je však nepravdepodobné, že by to malo nejaký vplyv na svalovú hmotu alebo silu.

Rhodiola znižuje vnímanú námahu, čo umožňuje dlhšie a tvrdšie tréningy

6. Môže pomôcť pri liečbe cukrovky

Cukrovka je ochorenie, ku ktorému dochádza, keď sa znižuje schopnosť tela produkovať hormón inzulín alebo jeho reakcia naň. To má za následok vysokú hladinu cukru v krvi. Diabetici sa zvyčajne liečia inzulínovými injekciami alebo liekmi, ktoré zvyšujú citlivosť na inzulín, aby sa normalizovala hladina cukru v krvi.

Je zaujímavé, že výskum na zvieratách ukazuje, že rhodiola môže zlepšiť boj proti cukrovke.

V skutočnosti sa ukázalo, že znižuje hladinu cukru v krvi u diabetikov zvýšením počtu transportérov glukózy v krvi. Tieto transportéry znižujú hladinu cukru v krvi transportom glukózy do buniek.

Tieto testy boli vykonané na myšiach, takže ich výsledky nemožno zovšeobecniť na ľudí. Toto sú však rozhodujúce dôvody na skúmanie účinkov rhodioly na hladinu cukru v krvi ľudí.

Ak máte cukrovku a chcete užívať doplnky rhodioly, najskôr sa porozprávajte so svojím dietológom alebo lekárom.

Zistilo sa, že rhodiola znižuje hladinu cukru v krvi u hlodavcov, čo naznačuje, že môže byť cenným doplnkom v boji proti cukrovke u ľudí, no u ľudí je potrebný ďalší výskum

7. Môže mať protirakovinové vlastnosti

Salidroside, účinná zložka rhodioly, bol študovaný pre svoje protirakovinové vlastnosti. Testy v skúmavke ukázali, že inhibuje rast buniek rakoviny močového mechúra, hrubého čreva, prsníka a pečene.

Výsledkom je, že výskumníci navrhli, že rhodiola môže byť užitočná pri liečbe mnohých typov rakoviny.

Kým nebudú dostupné štúdie na ľuďoch, stále nie je známe, či rhodiola môže pomôcť pri liečbe rakoviny.

Experimenty v skúmavkách ukázali, že aktívna zložka rhodioly, salidrozid, inhibuje rast rakovinových buniek, ale jej účinok na ľudí nie je známy

Zhrnutie

Rhodiola sa používa v tradičnej medicíne v Rusku a škandinávskych krajinách po stáročia.

Štúdie ukazujú, že rhodiola môže prispieť k reakcii tela na fyzické stresory, ako je cvičenie, a psychické stresory, ako je únava a depresia.

Okrem toho výskum uskutočnený v skúmavkách a na zvieratách skúmal jeho úlohu pri liečbe rakoviny a cukrovky. Stále je však potrebný ľudský výskum.

Celkovo má rhodiola mnoho zdravotných výhod a považuje sa za bezpečnú a vedľajšie účinky sú nízke, ak sa užíva v odporúčaných dávkach.
Chcem Rhodiola rosea!

Zobrazenie:
Zmena objednávky:
Zobrazenie:
Zmena objednávky: