Astaxantín

Astaxanthin

7 možných výhod astaxantínu

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Rybí tuk, ktorý obsahuje omega-3 mastné kyseliny, nie je jedinou látkou z oceánu, ktorá dokáže zlepšiť fungovanie ľudského tela. Astaxantín je karotenoidný pigment, ktorý sa okrem iných morských organizmov nachádza v pstruhoch, mikroriasach, kvasinkách a krevetách. Najčastejšie sa vyskytuje v tichomorskom lososovi, ktorý dáva rybe ružovú farbu.

Astaxantín je antioxidant, ktorý má mnoho zdravotných výhod. Spája sa so zdravšou pokožkou, vytrvalosťou, zdravím srdca, bolesťami kĺbov a dokonca môže mať budúcnosť v liečbe rakoviny.

1. Antioxidant

Ako asi viete, antioxidanty sú pre vás dobré. Antioxidačné vlastnosti astaxantínu sú hlavným zdrojom zdravotných tvrdení a výhod pre doplnky stravy, najmä ak sa používajú pri liečbe rakoviny.

Spája sa so zlepšeným prietokom krvi a zníženým oxidačným stresom u fajčiarov a ľudí s nadváhou. Porovnávacia štúdia astaxantínu a iných karotenoidov ukázala, že astaxantín vykazuje najvyššiu antioxidačnú aktivitu proti voľným radikálom.

2. Rakovina

Vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam sa mnohé štúdie zamerali na to, ako môže astaxantín pomôcť pri liečbe rôznych druhov rakoviny. Jedna štúdia preukázala krátkodobé a dlhodobé výhody pri liečbe rakoviny prsníka vrátane zníženia rastu buniek rakoviny prsníka.

Vysoká cena purifikovaného astaxantínu obmedzuje jeho použitie v ďalších štúdiách a liečbe rakoviny.

3. Koža

Astaxantín možno použiť lokálne na podporu zdravej pokožky. Štúdia z roku 2012 zistila, že kombinácia lokálnych a perorálnych dávok astaxantínu môže pomôcť vyhladzovať vrásky, redukovať starecké škvrny a udržiavať vlhkosť pokožky. Pozitívne výsledky boli u mužov aj žien, ale na potvrdenie týchto výsledkov sú potrebné ďalšie štúdie.

4. Podpora školení

Existuje množstvo štúdií o tom, ako môže astaxantín ovplyvniť vytrvalosť a úroveň únavy po cvičení. Štúdie na myšiach ukazujú, že môže zvýšiť spotrebu mastných kyselín v tele, čo pomáha pri vytrvalosti a zabraňuje poškodeniu svalov a kostry.

Stále však chýbajú dôkazy o jeho účinkoch na ľudské cvičenie. Štúdia na ľudských subjektoch nezistila žiadne výhody súvisiace s cvičením suplementácie astaxantínom na svalové zranenia.

5. Zdravie srdca

Výskumníci tiež skúmajú potenciálne prínosy astaxantínu pre zdravie srdca. Štúdia z roku 2006 skúmala účinky astaxantínu na potkany s hypertenziou (vysokým krvným tlakom) a výsledky ukázali, že môže pomôcť zlepšiť hladiny elastínu a hrúbku arteriálnej steny.

Iné tvrdenia zahŕňajú myšlienku, že astaxantín môže predchádzať srdcovým ochoreniam a znižovať hladinu cholesterolu, ale zatiaľ nie je dostatok dôkazov na podporu tohto použitia.

6. Bolesť kĺbov

Astaxantín môže mať budúcnosť aj pri liečbe bolesti kĺbov vrátane stavov, ako je reumatoidná artritída, ktorá postihuje veľa ľudí, a syndróm karpálneho tunela. Doterajšie výsledky sú však zmiešané.

Niektoré štúdie ukazujú, že astaxantín môže znížiť zápalové a bolestivé symptómy spojené s artritídou. Štúdia o súvislosti medzi astaxantínom a syndrómom karpálneho tunela však nenašla žiadne dôkazy na podporu tohto tvrdenia.

7. Mužská plodnosť

V štúdii z roku 2005 astaxantín preukázal pozitívne výsledky na mužskú plodnosť. Počas troch mesiacov dvojito zaslepená štúdia skúmala 30 rôznych mužov, ktorí predtým trpeli neplodnosťou.

Výskumníci zistili zlepšenie parametrov spermií, ako je počet a pohyblivosť spermií, a zlepšenie plodnosti v skupine, ktorá dostávala vysoké dávky astaxantínu. Keďže išlo o štúdiu relatívne malého rozsahu, na podporu tohto tvrdenia je potrebných viac dôkazov a výskumu.

Súhrn

Aj keď o niektorých zdravotných tvrdeniach ešte nebolo rozhodnuté, môžete si byť istí, že astaxantín je pre vás dobrý ako antioxidant.

Ak chcete využiť jeho antioxidačné vlastnosti, skúste jesť lososa raz alebo dvakrát týždenne. Na ľahkú večeru sa výborne hodí napríklad grilovaný losos.

Vyberte si plnohodnotné potraviny ako možnosť číslo jedna na získanie potrebných živín. Astaxantín je dostupný aj ako doplnok stravy.
Chcem astaxantín!

Zobrazenie:
Zmena objednávky:
Zobrazenie:
Zmena objednávky: