Erytritol

Eritrit

Erytritol: cukor bez kalórií?

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Nízkokalorické sladidlo: erytritol. Príliš dobré, aby to bola pravda! Je to prirodzené, nespôsobuje vedľajšie účinky a chutí takmer presne ako cukor – ale bez kalórií! V podstate má všetko, čo je dobré na bežnom cukre, bez negatív, hoci niektorí ľudia spochybňujú jeho výhody.

Tento článok založený na dôkazoch skúma výhody a potenciálne vedľajšie účinky erytritolu.

Čo je erytritol?

Eritrit Eritte

Erytritol patrí do triedy zlúčenín nazývaných cukrové alkoholy. Výrobcovia potravín používajú mnoho rôznych druhov cukrových alkoholov. Patria sem xylitol, sorbitol a maltitol. Väčšina z nich funguje ako nízkokalorické sladidlá vo výrobkoch bez cukru alebo s nízkym obsahom cukru.

Väčšina cukrových alkoholov sa v malom množstve nachádza v prírode, najmä v ovocí a zelenine. Štruktúra týchto molekúl im umožňuje stimulovať receptory sladkej chuti na jazyku.

Erytritol sa zdá byť veľmi odlišný od iných cukrových alkoholov.

V prvom rade obsahuje oveľa menej kalórií:

  • Stolový cukor: 4 kalórie/gram
  • Xylitol: 2,4 kalórií/gram
  • Erytritol: 0,24 kalórií/gram

Obsahuje iba 6 % obsahu kalórií cukru, ale 70 % sladkej chuti!

Vyrába sa fermentáciou cukru, melasy alebo škrobu pri veľkovýrobe.

Erytritol je cukrový alkohol používaný ako nízkokalorické sladidlo, ktoré obsahuje len asi 6 % kalórií, ktoré sa nachádzajú v rovnakom množstve cukru

Je erytritol bezpečný?

Celkovo sa zdá, že erytritol je veľmi bezpečný. Bolo vykonaných niekoľko štúdií na zvieratách týkajúcich sa jeho toxicity a účinkov na metabolizmus. Napriek dlhodobému podávaniu veľkého množstva erytritolu neboli pozorované žiadne závažné vedľajšie účinky.

Väčšina cukrových alkoholov prichádza s dôležitým varovaním: môžu spôsobiť tráviace problémy. Pre ich jedinečnú chemickú štruktúru ich telo nedokáže stráviť, a tak prechádzajú väčšinou tráviacej sústavy, prinajmenšom do hrubého čreva, nezmenené. Fermentujú ich rezidentné baktérie v hrubom čreve, ktoré produkuje plyn ako vedľajší produkt.

V dôsledku toho môže konzumácia veľkého množstva cukrových alkoholov spôsobiť nadúvanie a tráviace problémy. V skutočnosti patria do kategórie vlákniny známej ako FODMAP (fermentovateľné oligo-, di-, monosacharidy a polyoly).

Erytritol sa však líši od iných cukrových alkoholov. Väčšina z nich sa absorbuje do krvného obehu pred dosiahnutím hrubého čreva. Chvíľu koluje v krvi, až sa nakoniec nezmenený vylúči močom. Asi 90 % erytritolu sa vylučuje týmto spôsobom.

Aj keď erytritol nemá žiadne vážne vedľajšie účinky, jeho konzumácia veľkého množstva môže spôsobiť tráviace ťažkosti, ako je vysvetlené v ďalšej kapitole.

Väčšina požitého erytritolu sa vstrebáva do krvného obehu a vylučuje sa močom a zdá sa, že má vynikajúci bezpečnostný profil

Vedľajšie účinky erytritolu

Asi 90 % požitého erytritolu sa absorbuje do krvného obehu. Zvyšných 10 % sa dostane do hrubého čreva nestrávených.

Na rozdiel od väčšiny cukrových alkoholov sa zdá, že odoláva fermentácii baktériami hrubého čreva.

Podľa výživových štúdií je veľmi dobre tolerovaný až do 1 gramu na kilogram telesnej hmotnosti. Jedna štúdia však zistila, že 50 gramov erytritolu v jednej dávke zvýšilo nevoľnosť a pálenie záhy.

Okrem toho, že ak ho zjete veľké množstvo naraz, je nepravdepodobné, že si spôsobíte žalúdočné problémy, ale citlivosť na erytritol sa môže u každého človeka líšiť.

Približne 10 % požitého erytritolu sa neabsorbuje do krvi a dostane sa do hrubého čreva, takže konzumácia veľkého množstva erytritolu môže spôsobiť vedľajšie účinky na trávenie

Nezvyšuje hladinu cukru v krvi ani hladinu inzulínu

Ľudia nemajú enzýmy potrebné na rozklad erytritolu. Erytritol sa absorbuje do krvného obehu a potom sa nezmenený vylučuje močom.

Keď zdraví ľudia dostanú erytritídu, hladina cukru v krvi alebo inzulínu sa nezmení. Nemá žiadny vplyv na cholesterol, triglyceridy ani iné biomarkery.

Pre tých, ktorí majú nadváhu, cukrovku alebo iné problémy súvisiace s metabolickým syndrómom, sa erytritol javí ako vynikajúca alternatíva cukru.

Erytritol nezvyšuje hladinu cukru v krvi, a preto je výbornou náhradou cukru pre diabetikov

Môže znížiť riziko srdcových ochorení

Štúdie na potkanoch s cukrovkou ukazujú, že pôsobí ako antioxidant, možno znižuje poškodenie ciev spôsobené vysokou hladinou cukru v krvi.

Ďalšia štúdia s 24 dospelými s cukrovkou 2. typu zistila, že užívanie 36 gramov erytritolu každý deň počas jedného mesiaca zlepšilo funkciu krvných ciev a potenciálne znížilo riziko srdcových ochorení.

Erytritol je však nesporný. Jedna štúdia spájala vysoké hladiny erytritolu v krvi s prírastkom tuku u mladých dospelých.

Pred tvrdeniami o zdravotnej relevantnosti týchto výsledkov sú potrebné ďalšie štúdie.

Erytritol pôsobí ako antioxidant a môže zlepšiť funkciu krvných ciev u ľudí s cukrovkou 2. typu, tieto výhody môžu znížiť riziko srdcových ochorení, ale je potrebný ďalší výskum

Jedným z bežných škodlivých vedľajších účinkov nadmerného príjmu cukru je zlé zdravie zubov, kazy a zubný kaz. Škodlivé baktérie v ústach využívajú cukor ako energiu. Pri tom sa uvoľňujú kyseliny, ktoré ničia zubnú sklovinu. Výsledkom je, že cukrové alkoholy sladkej chuti, ako je xylitol a erytritol, sa ukázali ako produkty „šetrné k zubom“, pretože ich orálne baktérie nedokážu využiť na energiu. Xylitol a erytritol priamo inhibujú rast baktérií.

Viacero štúdií skúmalo vplyv erytritolu na zubný kaz a výsledky sú zmiešané. Niektoré štúdie preukázali zníženie zubného kameňa a škodlivých baktérií, zatiaľ čo iné nenašli žiadne zníženie dutín. Trojročná štúdia 485 školákov však zistila, že erytritol chráni pred zubným kazom viac ako xylitol alebo sorbitol. Jedna recenzia dospela k rovnakému záveru, v ktorom sa uvádza, že erytritol bol účinnejší proti plaku a zubnému kazu ako xylitol alebo sorbitol.

Erytritol môže inhibovať rast baktérií v ústach a na rozdiel od cukru nevyživuje baktérie, ktoré spôsobujú zubný kaz

Zhrnutie

V súhrne sa zdá, že erytritol je vynikajúce sladidlo:

  • Neobsahuje takmer žiadne kalórie
  • Má 70 % sladiacej sily cukru
  • Nezvyšuje hladinu cukru v krvi ani hladinu inzulínu
  • Štúdie na ľuďoch preukázali veľmi málo vedľajších účinkov: u niektorých ľudí môžu spôsobiť menšie tráviace problémy
  • Štúdie, v ktorých boli zvieratá kŕmené veľkým množstvom počas dlhého obdobia, nepreukázali žiadne škodlivé účinky

Ľudia, ktorí dbajú na zdravie, si môžu vybrať, či si jedlo osladia stéviou alebo medom. Med však obsahuje veľa kalórií a fruktózy a veľa ľudí neoceňuje dochuť stévie.

Erytritol sa zdá byť najlepším riešením zo všetkých.
Chcem erytritol!

Zobrazenie:
Zmena objednávky:
Zobrazenie:
Zmena objednávky: