Chaga

Chaga

Čo je huba chaga a je zdravá?

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Huba chaga sa na Sibíri a v iných častiach Ázie používa v medicíne po stáročia na posilnenie imunity a zlepšenie celkového zdravia. Hoci je huba chaga dosť nevzhľadná, získava si v západnom svete obľubu kvôli jej potenciálnym zdravotným benefitom. Avšak konzumácia tejto špeciálnej huby môže zahŕňať určité riziká.

Tento článok skúma použitie, výhody a možné vedľajšie účinky huby chaga.

Čo je huba chaga?

Breza breza

Chaga (inonotus obliquus) je druh huby, ktorý žije hlavne v chladnom podnebí, na kôre brezy. Napríklad v severnej Európe, na Sibíri, v Rusku, Kórei, severnej Kanade a na Aljaške. Čaga pripomína spálené drevené uhlie. Približne 25-38 centimetrov. Vo vnútri je oranžovo sfarbené mäkké semienko.

Čaga sa v Rusku a ďalších krajinách severnej Európy po stáročia používa ako tradičný liek, predovšetkým na posilnenie imunity a celkového zdravia. Používa sa tiež na liečbu cukrovky, niektorých druhov rakoviny a srdcových chorôb.

Čaga sa tradične mlela na jemný prášok a vyrábal sa z nej liečivý čaj. V súčasnosti je dostupný nielen ako čaj, ale aj ako práškový alebo zapuzdrený doplnok stravy, či už samostatne alebo v kombinácii s inými hubami.

Verí sa, že pitie čagy zmiešanej s horúcou alebo studenou vodou uvoľňuje jej liečivé vlastnosti. Majte na pamäti, že spoľahlivé informácie o nutričnom obsahu chaga sú extrémne obmedzené. Isté však je, že je nízkokalorický, veľmi vysoký obsah vlákniny a plný antioxidantov.

Huba chaga rastie hlavne na brezách, v chladnom podnebí, vyzerá ako spálené drevené uhlie a po stáročia sa používa ako tradičný liek

Potenciálne prínosy pre zdravie

Aj keď výskum prebieha, niektoré vedecké štúdie ukazujú, že výťažok z chaga môže ponúknuť určité zdravotné výhody.

Zvyšuje fungovanie imunitného systému a bojuje proti zápalom

huba Chaga Huba Chaga

Zápal je prirodzenou odpoveďou imunitného systému, ktorá môže chrániť pred chorobou. Dlhodobý zápal však môže súvisieť so stavmi, ako sú srdcové choroby a reumatoidná artritída.

Štúdie na zvieratách a skúmavkách naznačujú, že extrakt z chaga môže pozitívne ovplyvniť imunitu znížením dlhodobého zápalu a bojom proti škodlivým baktériám a vírusom.

Chaga stimuluje biele krvinky podporou produkcie prospešných cytokínov – proteínov, ktoré regulujú imunitný systém – ktoré sú nevyhnutné v boji proti škodlivým baktériám alebo vírusom. Vďaka tomu môže táto huba pomáhať v boji proti infekciám – od menších prechladnutí až po vážne ochorenia.

Okrem toho ďalšie štúdie na zvieratách a v skúmavkách ukazujú, že chaga môže zabrániť produkcii škodlivých cytokínov, ktoré spúšťajú zápal a sú spojené s ochorením. Napríklad v štúdii na myšiach extrakt z chagy znížil zápal a poškodenie čreva inhibíciou účinku zápalových cytokínov.

Môže predchádzať rakovine a bojovať proti nej

Početné štúdie na zvieratách a v skúmavkách ukazujú, že chaga môže zabrániť a spomaliť rast rakoviny.

V štúdii na myšiach s rakovinou doplnky chaga znížili veľkosť nádoru o 60 %. V skúmavkovej štúdii extrakt z chagy zabránil rastu rakoviny v ľudských pečeňových bunkách. Podobné výsledky boli pozorované pre bunky rakoviny pľúc, prsníka, prostaty a hrubého čreva.

Predpokladá sa, že protirakovinový účinok chagy je čiastočne spôsobený jej vysokým obsahom antioxidantov, čím chráni bunky pred škodlivými účinkami voľných radikálov. Čaga zvyčajne obsahuje antioxidant nazývaný triterpén. Štúdie v skúmavkách ukazujú, že vysoko koncentrovaný triterpénový extrakt môže pomôcť zabiť rakovinové bunky.

Majte na pamäti, že na vyvodenie pevných záverov o protirakovinovom potenciáli chagy sú potrebné štúdie na ľuďoch.

Môže znížiť hladinu cukru v krvi

Sušená huba chaga Sušená huba chaga

Mnoho štúdií na zvieratách spája chaga so znižovaním hladiny cukru v krvi, takže môže pomôcť pri liečbe cukrovky.

Nedávna štúdia na obéznych diabetických myšiach zistila, že extrakt z chaga znížil hladinu cukru v krvi a inzulínovú rezistenciu v porovnaní s diabetickými myšami, ktoré doplnok nedostávali.

V ďalšej štúdii na diabetických myšiach doplnky chaga znížili hladinu cukru v krvi o 31 % počas troch týždňov. Podobné výsledky sme zaznamenali aj v iných štúdiách.

Keďže však výskum na ľuďoch nie je k dispozícii, nie je jasné, či chaga môže pomôcť pri liečbe cukrovky u ľudí.

Môže znížiť hladinu cholesterolu

Extrakt z čagy môže zlepšiť hladinu cholesterolu a znížiť riziko srdcových ochorení.

V osemtýždňovej štúdii na potkanoch s vysokým cholesterolom extrakt z chaga znížil „zlý“ LDL cholesterol, celkový cholesterol a triglyceridy a zároveň zvýšil hladiny antioxidantov. Podobné štúdie ukázali rovnaký výsledok a pozorovali, že okrem zníženia hladiny „zlého“ LDL cholesterolu, chaga zvyšuje hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu.

Výskumníci sa domnievajú, že antioxidanty v čage sú zodpovedné za jej účinok na hladinu cholesterolu.

Je potrebný ďalší výskum na ľuďoch, aby sme jasne pochopili vplyv chaga na hladiny cholesterolu.

Štúdie na zvieratách a v skúmavkách zistili, že extrakt z chaga môže posilniť imunitu, predchádzať chronickým zápalom, bojovať proti rakovine, znižovať hladinu cukru v krvi a znižovať hladinu cholesterolu, ale sú potrebné ďalšie štúdie na ľuďoch

Bezpečnosť a vedľajšie účinky

Čaga je vo všeobecnosti dobre tolerovaná. Neuskutočnili sa však žiadne štúdie na ľuďoch, ktoré by určili jeho bezpečnosť alebo vhodné dávkovanie. V skutočnosti môže chaga interagovať s niektorými bežnými liekmi a spôsobiť potenciálne škodlivé účinky.

Napríklad chaga môže predstavovať riziko pre užívateľov inzulínu alebo diabetikov kvôli svojmu účinku na hladinu cukru v krvi.

Chaga obsahuje aj proteín, ktorý môže zabrániť zrážaniu krvi. Preto, ak užívate lieky na riedenie krvi, máte poruchu krvácania alebo sa chystáte podstúpiť operáciu, pred užitím chagy sa poraďte so svojím lekárom.

Aj keď niektoré výskumy ukazujú, že chaga môže pomôcť znížiť zápal, môže tiež stimulovať imunitný systém. Ľudia trpiaci autoimunitnými ochoreniami by sa teda pred užívaním chagy mali poradiť s lekárom.

Neexistuje žiadny výskum o bezpečnosti chaga pre tehotné alebo dojčiace ženy, takže najbezpečnejším riešením je vyhnúť sa jej používaniu.

Žiadne štúdie neanalyzovali bezpečnosť alebo správne dávkovanie chagy, nežiaduce vedľajšie účinky sa môžu vyskytnúť, ak trpíte poruchou krvácania alebo autoimunitným ochorením, užívate lieky na riedenie krvi, ste tehotná či dojčíte

Zhrnutie

Ľudia už po stáročia používajú hubu chaga na liečebné účely. Obsahuje veľa antioxidantov. Jeho extrakt dokáže bojovať proti rakovine a zlepšiť imunitu, chronické zápaly, hladinu cukru v krvi a cholesterolu.

Na potvrdenie týchto výhod a na určenie bezpečnosti, vedľajších účinkov a optimálneho dávkovania sú však potrebné štúdie na ľuďoch.

Ak máte záujem vyskúšať huby chaga, ale máte obavy z vedľajších účinkov alebo možných interakcií s liekmi, ktoré užívate, najskôr sa porozprávajte so svojím lekárom.
Chcem Chagu!

Zobrazenie:
Zmena objednávky:
Zobrazenie:
Zmena objednávky: