Pupalkový olej

Pupalkový olej

10 užitočných vlastností pupalkového oleja

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Pupalkový olej sa vyrába zo semien rastliny pôvodom zo Severnej Ameriky. Rastlina sa tradične používa na liečbu modrín, hemoroidov, tráviacich problémov a bolesti hrdla.

Jeho liečivý účinok môže byť spôsobený obsahom kyseliny gama-linolénovej (GLA). GLA je omega-6 mastná kyselina nachádzajúca sa v rastlinných olejoch.

Pupalkový olej sa zvyčajne používa ako doplnok alebo ako vonkajšia liečba.

1. Môže pomôcť odstrániť akné

Rastlina pupalka Rastlina pupalka

Verí sa, že GLA v pupalkovom oleji pomáha odstraňovať akné tým, že znižuje zápal kože a počet kožných buniek, ktoré spôsobujú lézie. Môže tiež pomôcť pokožke udržať vlhkosť.

Podľa štúdie z roku 2014 môže pupalkový olej pomôcť zmierniť zápal pier (cheilitída). Ďalšia štúdia zistila, že doplnky GLA znížili zápalové aj nezápalové lézie akné.

Aplikácia: Účastníci štúdie cheilitídy dostávali 3x6 450 mg kapsúl s pupalkovým olejom denne, celkovo osem týždňov.

2. Môže pomôcť zmierniť ekzém

Niekoľko krajín, s výnimkou Spojených štátov, schválilo pupalkový olej na liečbu zápalového stavu kože nazývaného ekzém.

Podľa staršej štúdie môže GLA v pupalkovom oleji zlepšiť epidermis, vrchnú vrstvu pokožky. Systematický prehľad z roku 2013 však dospel k záveru, že pupalkový olej užívaný perorálne účinne nelieči ekzém. Prehľad neskúmal účinnosť pupalkového oleja ako lokálnej liečby ekzému.

Aplikácia: Počas testov dostávali subjekty 1-4 kapsuly pupalkového oleja dvakrát denne počas 12 týždňov. Na vonkajšiu aplikáciu sa na pokožku nanášal 1 ml 20% pupalkového oleja dvakrát denne počas 4 mesiacov.

3. Môže pomôcť udržať celkové zdravie pokožky

Podľa štúdie z roku 2005 pupalkový olej, perorálny doplnok, prispieva k hladkosti pokožky a zlepšuje jej elasticitu, vlhkosť, pevnosť a odolnosť voči únave.

Na základe štúdií je GLA nevyhnutná pre ideálnu štruktúru a funkciu pokožky. Keďže pokožka nedokáže sama produkovať GLA, vedci sa domnievajú, že konzumácia pupalkového oleja bohatého na GLA môže podporiť zdravú pokožku.

Použitie: Užívajte 500 mg kapsuly pupalkového oleja trikrát denne po dobu až 12 týždňov.

4. Môže vám to pomôcť zmierniť príznaky PMS

Predchádzajúca štúdia naznačuje, že pupalkový olej je vysoko účinný pri liečbe symptómov predmenštruačného syndrómu (PMS), ako sú depresia, podráždenosť a nadúvanie.

Vedci tvrdia, že niektoré ženy majú PMS, pretože sú citlivé na normálne hladiny prolaktínu v tele. GLA sa v tele premieňa na látku (prostaglandín E1), o ktorej sa predpokladá, že pomáha predchádzať zvýšeniu hladín prolaktínu, ktoré spúšťa PMS.

Štúdia z roku 2010 zistila, že doplnky obsahujúce vitamín B6, vitamín E a pupalkový olej zmierňujú symptómy PMS. Nie je však jasné, akú úlohu v tom zohral pupalkový olej, keďže systematický prehľad z roku 2009 zistil, že pupalkový olej nepomáha pri liečbe PMS.

Použitie: Pri PMS užívajte 1-12 kapsúl (500-6000 mg) jeden až štyrikrát denne počas 10 mesiacov. Začnite s najnižšou možnou dávkou a v prípade potreby ju zvýšte na zmiernenie príznakov.

5. Môže pomôcť minimalizovať bolesť pŕs

Kvet pupalky dvojročnej Kvet pupalky dvojročnej

Ak počas menštruácie pociťujete také silné bolesti pŕs, že to narúša váš životný štýl, môže vám pomôcť pupalkový olej.

Podľa štúdie z roku 2010 sa predpokladá, že GLA v pupalkovom oleji znižuje zápal a pomáha inhibovať prostaglandíny, ktoré spôsobujú bolesť prsníkov počas menštruačného cyklu. Štúdia zistila, že užívanie dennej dávky pupalkového oleja alebo pupalkového oleja + vitamín E počas šiestich mesiacov znížilo závažnosť bolesti prsníkov počas cyklu.

Aplikácia: Užívajte 1-3 gramy alebo 2,4 ml pupalkového oleja denne počas šiestich mesiacov. Počas toho istého obdobia môžete prijať aj 1200 mg vitamínu E.

6. Môže pomôcť znížiť návaly horúčavy

Olej z prvosienky môže znížiť závažnosť návalov tepla, jedného z najnepríjemnejších vedľajších účinkov menopauzy.

Prehľad literatúry z roku 2010 zistil, že neexistujú dostatočné dôkazy o tom, že voľnopredajné lieky, ako je pupalkový olej, majú vplyv na návaly horúčavy.

Neskoršia štúdia však dospela k inému záveru. Štúdia zistila, že ženy, ktoré užívali 500 mg pupalkového oleja denne počas šiestich týždňov, mali menej, menej závažné a kratšie návaly horúčavy.

Podľa dotazníka vlny horúčav ovplyvňujú každodenný život: zlepšila sa aj sociálna aktivita žien, kvalita ich vzťahov s ostatnými a sexuálna aktivita.

Použitie: Užívajte 500 mg pupalkového oleja dvakrát denne počas šiestich týždňov.

7. Môže pomôcť znížiť vysoký krvný tlak

Existujú protichodné dôkazy o tom, či pupalkový olej znižuje krvný tlak. Je potrebný ďalší výskum.

Podľa štúdie z roku 2013 sa systolický krvný tlak mierne znížil u tých, ktorí konzumovali pupalkový olej. Vedci označili zníženie za „klinicky významný rozdiel“.

Systematický prehľad z roku 2011 dospel k záveru, že neexistujú dostatočné dôkazy na určenie toho, či pupalkový olej pomáha znižovať riziko vysokého krvného tlaku počas tehotenstva alebo preeklampsie (tehotenský vysoký krvný tlak alebo preeklampsia).

Použitie: Užívajte normálnu dávku 500 mg pupalkového oleja dvakrát denne pod lekárskym dohľadom. Počas tejto doby neužívajte iné doplnky alebo lieky na zníženie krvného tlaku.

8. Môže podporovať zdravie srdca

Rastlina pupalka Rastlina pupalka

Srdcové choroby postihujú veľa ľudí a veľa ľudí žije v rizikovej skupine. Niektorí ľudia sa obracajú na pomoc s prírodnými prostriedkami, ako je pupalkový olej.

Podľa štúdie z roku 2014 na potkanoch má pupalkový olej protizápalový účinok a pomáha znižovať hladinu cholesterolu v krvi. Väčšina ľudí so srdcovým ochorením má v tele nejakú formu zápalu, hoci nebolo dokázané, že zápal spôsobuje ochorenie srdca.

Použitie: Užívajte 10-30 ml pupalkového oleja pod dohľadom lekára po dobu štyroch mesiacov, aby ste udržali celkové zdravie srdca. Používajte opatrne, ak užívate iné lieky na srdce.

9. Môže pomôcť znížiť bolesť nervov

Periférna neuropatia je častým vedľajším účinkom cukrovky a iných stavov. Starší výskum ukázal, že užívanie kyseliny linolénovej pomáha znižovať príznaky neuropatie, ako je citlivosť na teplo a chlad, necitlivosť, brnenie, slabosť.

Použitie: Užívajte kapsuly pupalkového oleja s obsahom 360 – 480 mg GLA denne po dobu až jedného roka.

10. Môže pomôcť zmierniť osteoporózu

Osteoporóza je často spôsobená reumatoidnou artritídou, chronickou zápalovou poruchou. Podľa systematického prehľadu z roku 2011 môže GLA v pupalkovom oleji znížiť bolestivé účinky reumatoidnej artritídy bez toho, aby spôsobovala nežiaduce vedľajšie účinky.

Použitie: Užívajte 560-6000 mg pupalkového oleja denne počas 3-12 mesiacov.

Vedľajšie účinky a riziká

Používanie pupalkového oleja je pre väčšinu ľudí z krátkodobého hľadiska vo všeobecnosti bezpečné. Bezpečnosť dlhodobého používania sa neskúmala.

Vedľajšie účinky pupalkového oleja sú zvyčajne mierne a môžu zahŕňať: žalúdočnú nevoľnosť, bolesť žalúdka, bolesť hlavy, riedku stolicu. Užívanie najmenšieho možného množstva môže pomôcť predchádzať vedľajším účinkom.

V zriedkavých prípadoch môže pupalkový olej spôsobiť alergickú reakciu. Niektoré príznaky alergickej reakcie: zápal rúk a nôh, vyrážka, ťažkosti s dýchaním, sipot.

Ak užívate lieky na riedenie krvi, pupalkový olej môže zvýšiť krvácanie. Pupalkový olej môže znižovať krvný tlak, preto ho neužívajte, ak užívate lieky na krvný tlak alebo na riedenie krvi. Užívanie pupalkového oleja počas tehotenstva sa neodporúča

Zhrnutie

Existujú určité dôkazy, že pupalkový olej môže byť prospešný, keď sa užíva samostatne alebo ako doplnková terapia, ale je potrebný ďalší výskum. Kým nebude jasné rozhodnutie, pupalkový olej by sa nemal používať namiesto liečebného plánu odporúčaného lekárom.

Pre pupalkový olej neexistuje žiadne štandardné dávkovanie. Väčšina odporúčaní pre dávkovanie je založená na tom, čo bolo použité vo výskume. Porozprávajte sa so svojím lekárom, aby zvážil riziká a prínosy užívania pupalkového oleja a získal radu o správnom dávkovaní pre vás.

Vždy používajte najnižšiu možnú dávku, aby ste znížili riziko vedľajších účinkov. Ak sa vyskytnú nezvyčajné alebo pretrvávajúce vedľajšie účinky, prerušte používanie a poraďte sa so svojím lekárom.
Chcem pupalkový olej!

Zobrazenie:
Zmena objednávky:
Zobrazenie:
Zmena objednávky: