Kolagén

Kolagén

6 najdôležitejších výhod užívania kolagénových doplnkov

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Kolagén je najbežnejšou bielkovinou v tele.

Je to hlavná zložka spojivových tkanív, ktoré tvoria mnohé časti tela vrátane šliach, väzov, kože a svalov.

Kolagén má mnoho dôležitých funkcií vrátane budovania štruktúry pokožky a posilňovania kostí.

Kolagénové doplnky sa v posledných rokoch stali populárnymi. Väčšina z nich je hydrolyzovaná, čo znamená, že kolagén sa rozkladá, takže sa ľahšie vstrebáva.

Existuje veľa potravín, ktoré zvyšujú príjem kolagénu, vrátane vývaru z bravčovej kože a kostí.

Konzumácia kolagénu môže mať rôzne zdravotné výhody, od zmiernenia bolesti kĺbov až po zlepšenie zdravia pokožky.

Tento článok popisuje šesť vedecky podložených zdravotných výhod užívania kolagénu.

1. Môže zlepšiť zdravie pokožky

Kolagén je jednou z hlavných zložiek pokožky.

Zohráva úlohu pri posilňovaní pokožky, môže podporovať jej elasticitu a hydratáciu. So starnutím telo produkuje menej kolagénu, čo vedie k suchej pokožke a tvorbe vrások.

Niekoľko štúdií však ukázalo, že kolagénové peptidy alebo doplnky obsahujúce kolagén môžu pomôcť spomaliť starnutie pokožky znížením vrások a suchosti.

V jednej štúdii ženy, ktoré užívali doplnok stravy obsahujúci 2,5 až 5 gramov kolagénu počas ôsmich týždňov, zaznamenali menšiu suchosť pokožky a výrazne zvýšenú elasticitu pokožky v porovnaní s tými, ktoré doplnok neužívali.

Podľa inej štúdie ženy, ktoré denne počas 12 týždňov konzumovali nápoj doplnený kolagénom, zaznamenali zvýšenú hydratáciu pokožky a výrazné zníženie hĺbky vrások v porovnaní s kontrolnou skupinou.

Účinok kolagénových doplnkov na redukciu vrások sa pripisuje skutočnosti, že stimulujú telo k produkcii kolagénu.

Okrem toho môže užívanie kolagénových doplnkov podporovať tvorbu ďalších proteínov, ktoré tvoria štruktúru pokožky, vrátane elastínu a fibrilínu.

Existuje veľa neoficiálnych tvrdení, že kolagénové doplnky pomáhajú predchádzať akné a iným kožným ochoreniam, ale nie sú podložené vedeckými dôkazmi.

Užívanie doplnkov obsahujúcich kolagén môže pomôcť spomaliť starnutie pokožky. Potrebné sú však silnejšie dôkazy zo štúdií skúmajúcich účinky samotného kolagénu.

2. Pomáha zmierniť bolesť kĺbov

Kolagén – toto gumové tkanivo – pomáha udržiavať integritu chrupavky a chráni kĺby.

Keďže množstvo kolagénu v tele so starnutím klesá, zvyšuje sa riziko vzniku degeneratívnych porúch kĺbov, ako je osteoartritída.

Niektoré štúdie ukázali, že užívanie kolagénových doplnkov môže pomôcť zmierniť príznaky osteoartritídy a celkovo znížiť bolesť kĺbov.

V jednej štúdii zaznamenalo 73 športovcov, ktorí konzumovali 10 gramov kolagénu denne počas 24 týždňov, výrazné zníženie bolesti kĺbov pri chôdzi a v pokoji v porovnaní so skupinou, ktorá kolagén neužívala.

V inej štúdii dospelí konzumovali 2 gramy kolagénu denne počas 70 dní. Tí, ktorí užívali kolagén, mali výrazne menšie bolesti kĺbov a mali lepší fyzický výkon ako tí, ktorí ho neužívali.

Podľa skúseností vedcov sa kolagénový doplnok môže hromadiť v chrupavke a stimulovať tkanivá k produkcii kolagénu. Predpokladá sa, že znižuje mierny zápal, podporuje lepšiu funkciu kĺbov a môže viesť k menšej bolesti.

Ak chcete otestovať potenciálne účinky kolagénového doplnku na zmiernenie bolesti, štúdie odporúčajú dávku 8 – 12 gramov denne.

Dokázalo sa, že pravidelné používanie kolagénových doplnkov znižuje zápal a stimuluje syntézu kolagénu v tele. To môže pomôcť zmierniť bolesť u ľudí s poruchami kĺbov (ako je osteoartritída).

3. Môže zabrániť osteoporóze

Kosti sa skladajú hlavne z kolagénu, ktorý dáva kostiam štruktúru a posilňuje ich.

Keďže hladina kolagénu v tele so starnutím klesá, ubúda aj kostná hmota. To môže viesť k stavom, ako je osteoporóza (rednutie kostí), ktorá sa vyznačuje nízkou hustotou kostí a zvýšeným rizikom zlomenín kostí.

Štúdie ukázali, že užívanie kolagénových doplnkov môže v tele vyvolať účinky, ktoré môžu pomôcť znížiť osteoporózu.

V jednej štúdii ženy užívali doplnok vápnika denne počas 12 mesiacov v kombinácii s 5 gramami kolagénu alebo len vápnikom bez kolagénu. Na konci štúdie mali ženy, ktoré užívali vápnik a kolagén, výrazne nižšie hladiny bielkovín v krvi, ktoré napomáhajú rozkladu kostí, než tie, ktoré užívali vápnik samotný.

Iná štúdia zistila podobné výsledky u 66 žien, ktoré konzumovali 5 gramov kolagénu denne počas 12 mesiacov. Ženy užívajúce kolagén zvýšili svoju kostnú minerálnu hustotu (BMD) až o 7 % v porovnaní so ženami, ktoré kolagén nekonzumovali.

BMD je miera množstva minerálov, ako je vápnik, v kostiach. Nízka BMD je spojená so slabými kosťami a rozvojom osteoporózy.

Tieto výsledky sú sľubné, ale na potvrdenie úlohy kolagénových doplnkov pri udržiavaní zdravia kostí sú potrebné ďalšie štúdie na ľuďoch.

Konzumácia kolagénových doplnkov môže pomôcť znížiť riziko ochorení kostí, ako je osteoporóza. Môžu zvýšiť BMD a znížiť hladiny bielkovín v krvi, ktoré zvyšujú rozpad kostí.

4. Dokáže zvýšiť svalovú hmot

u

1-10% svalového tkaniva tvorí kolagén. Tento proteín je nevyhnutný pre svalovú silu a správne fungovanie.

Štúdie naznačujú, že kolagénové doplnky pomáhajú zvyšovať svalovú hmotu u ľudí so sarkopéniou, čo je strata svalovej hmoty, ktorá sprevádza starnutie.

V jednej štúdii 27 ľudí s úbytkom svalov konzumovalo 15 gramov kolagénu denne počas 12 týždňov, pričom sa každý deň zúčastňovali na cvičebnom programe. V porovnaní s mužmi, ktorí cvičili, ale neužívali kolagén, sa ich svalová hmota výrazne zväčšila a dokázali vyvinúť väčšiu silu.

Výskumníci zistili, že užívanie kolagénu môže podporiť syntézu svalových bielkovín, ako je kreatín, a stimulovať rast svalov po cvičení.

Je potrebný ďalší výskum na preskúmanie potenciálu kolagénu na zvýšenie svalovej hmoty.

Výskum ukázal, že užívanie kolagénových doplnkov môže zvýšiť svalový rast a silu u ľudí so stratou svalovej hmoty súvisiacou s vekom.

5. Môže pomôcť udržať zdravie srdca

Výskumníci sa domnievajú, že užívanie kolagénových doplnkov môže pomôcť znížiť riziko srdcových problémov.

Kolagén zaisťuje elasticitu stien krvných ciev. Bez dostatočného množstva kolagénu môžu byť tepny slabé a krehké. To môže viesť k ateroskleróze, ochoreniu charakterizovanému zúžením tepien. Ateroskleróza môže viesť k srdcovému infarktu a mŕtvici.

V jednej štúdii užívalo 31 zdravých dospelých 16 gramov kolagénu denne počas šiestich mesiacov. Napokon došlo k výraznému zníženiu stupňa tuhosti tepien v porovnaní so stavom pred užívaním doplnku. Navyše zvýšili „dobrý“ HDL cholesterol v priemere o 6 %. HDL je dôležitým faktorom v prevencii srdcových chorôb vrátane aterosklerózy.

Je však potrebný ďalší výskum o úlohe kolagénových doplnkov pre zdravie srdca.

Užívanie kolagénových doplnkov môže pomôcť znížiť rizikové faktory srdcových chorôb, ako je ateroskleróza.

6. Ďalšie zdravotné benefity

Kolagénové doplnky môžu mať aj iné zdravotné prínosy, ale tieto neboli široko študované.

  • Vlasy a nechty: Konzumácia kolagénu môže zvýšiť pevnosť nechtov tým, že zabráni lámavosti, a môže tiež stimulovať rast vlasov a nechtov.
  • Zdravie čriev: Hoci neexistujú žiadne vedecké dôkazy na podporu tohto tvrdenia, niektorí zdravotníci podporujú používanie kolagénových doplnkov na liečbu črevnej priepustnosti alebo syndrómu deravého čreva.
  • Zdravie mozgu: Žiadne štúdie sa nezaoberali úlohou doplnkov kolagénu na zdravie mozgu. Niektorí však tvrdia, že zlepšujú náladu a znižujú symptómy úzkosti.
  • Chudnutie: Niektorí ľudia veria, že užívanie kolagénových doplnkov vám môže pomôcť schudnúť a urýchliť váš metabolizmus. Nebol vykonaný žiadny výskum na podporu týchto tvrdení.

Aj keď sú tieto potenciálne účinky sľubné, pred formálnymi závermi je potrebný ďalší výskum.

O kolagénových doplnkoch sa tvrdí, že podporujú zdravie mozgu, srdca a čriev, kontrolu hmotnosti a zdravé vlasy a nechty. V súčasnosti však existuje len málo alebo žiadne dôkazy o týchto účinkoch.

Potraviny obsahujúce kolagén

Kolagén sa nachádza v spojivovom tkanive zvierat. Zdrojom kolagénu sú teda potraviny ako kuracia koža, bravčová koža, hovädzie mäso a ryby.

Potraviny obsahujúce želatínu, ako napríklad vývar z kostí, tiež obsahujú kolagén. Želatína je proteín, ktorý pochádza z kolagénu po varení.

Je potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, či potraviny bohaté na kolagén skutočne pomáhajú zvyšovať hladiny kolagénu v tele. Neuskutočnil sa žiadny výskum na ľuďoch, aby sa zistilo, či potraviny bohaté na kolagén majú rovnaké výhody ako doplnky.

Kolagén nachádzajúci sa v potravinách je štiepený tráviacimi enzýmami na aminokyseliny a peptidy.

Kolagén v doplnkoch je už rozložený alebo hydrolyzovaný, takže sa predpokladá, že sa absorbuje efektívnejšie ako kolagén nachádzajúci sa v potravinách.

Veľa potravín obsahuje kolagén, vrátane živočíšnych potravín a kostného vývaru. Jeho absorpcia však nie je taká účinná ako hydrolyzovaný kolagén.

Vedľajšie účinky kolagénu

V súčasnosti nie sú známe žiadne riziká užívania kolagénových doplnkov.

Niektoré doplnky stravy sú však vyrobené z alergénnych potravín, ako sú ryby, mäkkýše a vajcia. Ľudia s alergiami by sa týmto potravinám mali vyhýbať.

Doplnky kolagénu môžu navyše spôsobiť vedľajšie účinky na trávenie, ako je pocit plnosti a pálenie záhy.

Kolagénové doplnky môžu spôsobiť vedľajšie účinky, ako je pálenie záhy a pocit plnosti. Ak máte alergie, určite si kupujte doplnky stravy, ktoré nie sú vyrobené zo zdrojov kolagénu, na ktoré ste alergický.

Zhrnutie

Konzumácia kolagénu má mnoho zdravotných výhod a len veľmi málo známych rizík.

Po prvé, doplnky môžu zlepšiť zdravie pokožky znížením vrások a suchosti. Môžu pomôcť zvýšiť svalovú hmotu, zabrániť osteoporóze a zmierniť bolesti kĺbov.

Niektorí uviedli mnoho ďalších výhod kolagénových doplnkov, ale tieto neboli podrobne preskúmané.

Aj keď veľa potravín obsahuje kolagén, nie je známe, či kolagén v potravinách poskytuje rovnaké výhody ako doplnky.

Kolagénové doplnky sú vo všeobecnosti bezpečné, pomerne ľahko sa používajú a určite stoja za vyskúšanie pre ich potenciálne výhody.
Chcem kolagén!

Zobrazenie:
Zmena objednávky:
Zobrazenie:
Zmena objednávky: