Proteínový prášok

Feherjepor

Vegánsky proteínový prášok

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Vyhýbať sa živočíšnym produktom neznamená zostať bez bielkovín.

Či už ste na cestách alebo hľadáte rýchle doplnenie paliva po tréningu, množstvo rastlinných – obyčajné alebo ochutené – môžete si vybrať z proteínových práškov, ktoré možno zmiešať s vodou, rastlinným mliekom, smoothies, ovsenými vločkami alebo inými potravinami.

Rastliny ako ryža, hrach a slnečnicové semienka nie sú tak koncentrované v bielkovinách ako mäso a ryby. Kuchynské roboty však extrahujú väčšinu tuku a uhľohydrátov, aby mohli izolovať bielkoviny v rastlinách a vyrobiť prášky bohaté na bielkoviny.

Napriek niektorým tvrdeniam väčšina rastlinných bielkovín nie je kompletná, to znamená, že neobsahujú optimálne množstvo esenciálnych aminokyselín na podporu syntézy bielkovín v tele. V prípade pravidelnej konzumácie rôznych rastlinných bielkovín to však nie je problém.

Nasledujú najlepšie vegánske proteínové prášky a ich nutričné ​​charakteristiky.

Hrachový proteín

Hrachový proteínový prášok nie je vyrobený zo sladkého zeleného hrášku, ale z jeho príbuzných s vyšším obsahom bielkovín: žltého hrášku.

Jedna porcia (30 gramov) neochuteného prášku BioMenü BIO HRACHOVÝ PROTEÍN cca. Obsahuje 25 gramov bielkovín a 116 kalórií. Rovnako ako ostatné strukoviny, obsah esenciálnej aminokyseliny nazývanej metionín je nízky.

BioMenü BIO PEA PROTEIN prášok je však obzvlášť bohatý na esenciálne aminokyseliny s rozvetveným reťazcom (leucín, izoleucín a valín), ktoré dodávajú pracujúcim svalom palivo a stimulujú telo k produkcii svalových bielkovín.

V jednej 12-týždňovej štúdii 161 mladých mužov konzumovalo 25 gramov hrachového proteínového prášku dvakrát denne bezprostredne po silovom tréningu. Najslabší účastníci zvýšili hrúbku bicepsového svalu o 20 % v porovnaní s iba 8 % v skupine s placebom.

Taktiež nárast svalovej hmoty pozorovaný pri hrachovom proteíne bol podobný ako pri srvátkovom proteíne.

Štúdie na zvieratách a ľuďoch tiež naznačujú, že hrachový proteín môže podporovať sýtosť a znižovať krvný tlak.

Proteínový prášok z hrachu je bohatý na aminokyseliny s rozvetveným reťazcom (BCAA), ktoré podporujú budovanie svalov. Podľa predbežných výskumov je pri podpore rastu svalov rovnako účinný ako srvátkový proteín. Môže vám pomôcť cítiť sa sýty a znížiť krvný tlak.

Konopný proteín

Konopný proteín sa vyrába zo semien rastliny konope, ale z odrody, ktorá obsahuje iba stopové množstvá euforických zlúčenín.

Jedna porcia (30 gramov) neochuteného proteínového prášku BioMenü BIO KENDERMAG cca. Obsahuje 14 gramov bielkovín a 105 kalórií. Vynikajúci zdroj vlákniny, železa, zinku, horčíka a kyseliny alfa-linolénovej (ALA), obsahuje rastlinnú formu omega-3 tukov.

Keďže konope má nízku hladinu esenciálnej aminokyseliny lyzínu, nejde o kompletný proteín. Ak však bežne jete strukoviny alebo quinou, môžete túto medzeru vyplniť.

Výskum v skúmavke naznačuje, že proteín z konopných semien môže byť cenným zdrojom znižovania krvného tlaku. Účinky toho však u ľudí ešte neboli študované.

Hoci konopný proteín má mierny obsah bielkovín a nízky obsah aminokyselín lyzínu, má vysoký obsah vlákniny, železa, zinku, horčíka a ALA a obsahuje omega-3 tuky.

Proteín z tekvicových semienok

Tekvicové semienka ako celok majú relatívne vysoký obsah bielkovín a zdravých tukov. Pri výrobe prášku sa odstráni väčšina tuku, čím sa zníži jeho obsah kalórií.

Jedna porcia (30 gramov) neochuteného prášku BioMenü BIO TEKVIČOVÝ PROTEÍN cca. Obsahuje 20 gramov bielkovín a 116 kalórií. Keďže obsah esenciálnych aminokyselín treonínu a lyzínu je nízky, nejde o kompletný proteín.

Proteín z tekvicových semien je napriek tomu veľmi výživný, obsahuje veľké množstvo horčíka, zinku, železa a iných minerálov, ako aj prospešné rastlinné zlúčeniny.

Existuje málo štúdií o zdravotných výhodách proteínu z tekvicových semien, ale existujú dôkazy, že má antioxidačné a protizápalové vlastnosti.

Keď sa potkanom s ochorením pečene okrem bežnej stravy podával proteín z tekvicových semien, určité markery zdravia pečene sa zlepšili v porovnaní s potkanmi liečenými kazeínovým (mliečnym) proteínom.

Navyše v krvi potkanov konzumujúcich proteín z tekvicových semien v porovnaní s kazeínovou skupinou klesla hladina "zlého" LDL-cholesterolu o 22 % a antioxidačná aktivita sa zvýšila o 48 %.

Hoci má nízky obsah esenciálnych aminokyselín treonínu a lyzínu, proteínový prášok z tekvicových semien je vysoko výživný a poskytuje veľké množstvo minerálov. Jeho dobré rastlinné zlúčeniny môžu mať antioxidačné a protizápalové účinky.

Proteín z hnedej ryže

Proteínový prášok z hnedej ryže je ľahko dostupný a relatívne lacný.

Jedna porcia (30 gramov) neochuteného prášku BioMenü BIO RYŽOVÝ PROTEÍN cca. obsahuje xx gramov bielkovín a xx kalórií. Obsah esenciálnej aminokyseliny lyzín je nízky, ale je dobrým zdrojom BCAA na podporu budovania svalov.

Predbežná štúdia naznačuje, že proteínový prášok z hnedej ryže môže byť rovnako účinný ako srvátkový proteín pri podpore rastu svalov, ak sa konzumuje po silovom tréningu.

V osemtýždňovej štúdii s mladými mužmi mali tí, ktorí konzumovali 48 gramov ryžového proteínového prášku po silovom tréningu tri dni v týždni, 12% nárast hrúbky bicepsového svalu v porovnaní s mužmi, ktorí konzumovali rovnaké množstvo srvátkového proteínu.

Jedným z problémov produktov z ryže je kontaminácia arzénom. Vyberte si ryžový proteínový prášok, ktorý bol testovaný na obsah arzénu.

Aj keď nejde o kompletný proteín, proteínový prášok z hnedej ryže je bohatý na BCAA a môže byť rovnako účinný ako srvátkový proteín pri podpore rastu svalov v rámci programu silového tréningu. Vyberte si značku, ktorá bola testovaná na kontamináciu arzénom.

Proteín zo slnečnicových semienok

Proteín izolovaný zo slnečnicových semienok je relatívne nová možnosť vegánskeho proteínového prášku.

Jedna porcia (30 gramov) neochuteného prášku BioMenü BIO SLNEČNICOVÝ PROTEÍN 125 g cca. Obsahuje 16 gramov bielkovín, 100 kalórií a BCAA na budovanie svalov.

Podobne ako ostatné semená, obsah esenciálnej aminokyseliny lyzínu je nízky. Je však bohatým zdrojom všetkých ostatných esenciálnych aminokyselín.

Zatiaľ neexistujú žiadne štúdie porovnávajúce zdravotné účinky bielkovín zo slnečnicových semien a iných izolovaných zdrojov rastlinných bielkovín u zvierat alebo ľudí.

Proteín zo slnečnicových semien poskytuje BCAA pre rast a regeneráciu svalov. Obsah esenciálnej aminokyseliny lyzínu je nízky.

Chia proteín

Semená chia sú semená rastliny Salvia hispanica, táto rastlina pochádza z Južnej Ameriky. Stal sa obľúbeným doplnkom stravy, napríklad ako súčasť mliečnych koktailov, kaší a pečiva, ale dá sa z neho vyrobiť aj chia proteínový prášok.

Štvrť šálky (28 gramov) porcie chia proteínového prášku obsahuje približne 50 kalórií a 10 gramov bielkovín, v závislosti od značky. Podobne ako iné proteíny získané zo semien, obsah esenciálnej aminokyseliny lyzínu je nízky.

Prášková forma chia môže zvýšiť jej stráviteľnosť. V teste v skúmavke je stráviteľnosť surovej bielkoviny zo semien len 29%, zatiaľ čo chia prášku je 80%. To znamená, že telo môže absorbovať viac aminokyselín.

Okrem bielkovín obsahuje chia prášok 8 gramov vlákniny na porciu a veľké množstvo vitamínov a minerálov vrátane biotínu a chrómu

Zhrnutie

Vegánske proteínové prášky môžu pomôcť telu dodať esenciálne aminokyseliny potrebné na podporu syntézy bielkovín vrátane rastu a regenerácie svalov.

Obilniny, strukoviny a semená sú typickými zdrojmi rastlinných bielkovín, z ktorých sa vyrábajú prášky extrakciou väčšiny tukov a sacharidov pri oddelení bielkovinových zložiek.

Rastlinné bielkoviny majú zvyčajne nízke hladiny jednej alebo viacerých esenciálnych aminokyselín. To však nie je problém, ak pravidelne konzumujete rôzne rastlinné bielkoviny.
Chcem vegánsky proteínový prášok!

Zobrazenie:
Zmena objednávky:
Zobrazenie:
Zmena objednávky: