Maitake

Maitake

Všetko, čo potrebujete vedieť o hubách maitake

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Čo je huba maitake?

Maitake znamená v japončine tancujúca huba. Hovorí sa, že huba dostala svoje meno podľa toho, že ľudia tancovali od radosti, keď ju našli vo voľnej prírode, a tak neuveriteľné sú jej liečivé vlastnosti.

Táto huba je druh adaptogénu. Adaptogény pomáhajú telu bojovať s akýmkoľvek druhom duševných alebo fyzických ťažkostí. Nerovnovážne systémy tela sú tiež regulované. Hoci sa táto huba môže použiť v receptoch len pre jej chuť, je považovaná za liečivú hubu.

Maitake rastie divoko v častiach Japonska, Číny a Severnej Ameriky. Rastie na báze duba, brestu a javora. Dá sa dokonca pestovať aj doma, hoci zvyčajne nerastie tak dobre ako vo voľnej prírode. Hubu zvyčajne nájdete v jesenných mesiacoch.

Hoci sa huba maitake používa v Japonsku a Číne už tisíce rokov, v Európe a Spojených štátoch sa stala populárnou až za posledných dvadsať rokov. Táto huba sa považuje za užitočnú, pretože sľubuje zdravie, vitalitu a dlhovekosť.

Aké sú zdravotné prínosy húb maitake?

V porovnaní s inými hubami má maitake lepšie výsledky v prevencii a liečbe rakoviny a iných zdravotných problémov. Maitake má pozitívny vplyv aj na celkovú imunitu.

Huba maitake je bohatá na nasledujúce zložky:

 • antioxidanty
 • beta-glukány
 • vitamíny B a C
 • meď
 • draslík
 • vláknina
 • minerály
 • aminokyseliny

Okrem toho je bez tuku, s nízkym obsahom sodíka, s nízkym obsahom kalórií a cholesterolu.

Vedci v súčasnosti študujú jedinečný spôsob, akým huby podporujú celkové zdravie a bojujú proti chorobám.

Čo hovorí výskum

Laboratórny výskum naznačuje, že maitake môže byť účinná pri liečbe určitých chorôb. Na potvrdenie jeho účinku na ľudí sú potrebné ďalšie štúdie, ale súčasné výsledky sú sľubné.

Rakovina

Podľa štúdie z roku 2013 môže byť D frakcia maitake užitočná pri prevencii a liečbe rakoviny prsníka. Podľa výskumníkov môže táto huba bojovať proti rastu a rozmnožovaniu rakovinových buniek.

Zistilo sa, že huba maitake inhibuje rast nádorov u myší. Môže tiež zvýšiť počet buniek bojujúcich proti rakovine. To naznačuje, že môže byť účinný pri liečbe rakoviny u ľudí, keď sa užíva perorálne.

Podľa predchádzajúcej štúdie maitake D-frakcia, čo je extrakt, účinne ničí ľudské rakovinové bunky. Bol užívaný spolu s proteínom, ktorý tiež bojuje proti rakovine a účinnosť proteínu sa zvýšila.

Cholesterol

V štúdii z roku 2013 výskumníci zistili, že práškový extrakt z maitake znižuje hladinu cholesterolu u myší. Ukázalo sa tiež, že zvyšuje energetickú produkciu mastných kyselín. Z tohto dôvodu môže podľa teórie vedcov konzumácia húb maitake pomôcť zachovať zdravie tepien.

Cukrovka 2. typu

Výsledky štúdie z roku 2015 ukázali, že huba maitake môže mať pozitívny vplyv na potkany trpiace cukrovkou 2. typu. Počas štúdie mala konzumácia húb maitake pozitívny vplyv na hladinu glukózy u potkanov. To naznačuje, že huba môže byť vhodná aj na liečbu cukrovky 2. typu u ľudí.

Huba maitake môže byť užitočná aj pri nasledujúcich liečebných postupoch:

 • vírusy prechladnutia a chrípky
 • vysoký alebo nízky krvný tlak
 • imunitná funkcia
 • vedľajšie účinky chemoterapie

Ako zaradiť huby maitake do svojho jedálnička?

Ak používate maitake pre zdravie, môžete ju pridať do akéhokoľvek jedla, do ktorého by ste bežne pridávali huby. Môže sa pridať do praženice, šalátu, cestovín, pizze, omelety alebo polievky. Huby môžeme vyprážať na masle alebo grilovať. Maitake má silnú zemitú chuť, takže si ju pred pridaním veľkého množstva do jedla vychutnajte.

Ak kupujete maitake čerstvú, kupujte ju celú, aby ste predĺžili jej trvanlivosť. Uchovávajte v papierovom vrecku v chladničke. V niektorých obchodoch s potravinami je dostupný aj sušený. Výborne mrazí, takže ak si ho kúpite čerstvý, môžete si ho stále nechať doma. Môžete ho aj zmraziť surové.

Maitake sa môže konzumovať ako tekutý koncentrát, vo forme prášku alebo v kapsulách.

Správne dávkovanie závisí od veku, hmotnosti a zdravotného stavu, ako aj od skutočnej sily konkrétnej značky výživového doplnku. Pred použitím si pozorne prečítajte pokyny.

Pred užitím veľkých dávok sa vždy poraďte so svojím lekárom a pozorne sledujte reakcie svojho tela. Ak zaznamenáte akékoľvek nezvyčajné príznaky alebo nepohodlie, prestaňte používať a poraďte sa so svojím lekárom.

Môže trvať niekoľko týždňov alebo mesiacov, kým pocítite viditeľný rozdiel. Užívanie s vitamínom C údajne zvyšuje jeho výhody.

Rizikové faktory, ktoré treba zvážiť

Maitake sa dá stráviť, pokiaľ huba nie je príliš stará. Ak ste starší, tvrdosť huby môže sťažiť jej trávenie. Varenie huby môže zlepšiť jej stráviteľnosť.

Aj keď sú alergické reakcie a žalúdočné ťažkosti zriedkavé, stále sú možné. Najčastejšie je huba maitake dobre tolerovaná.

Ak trpíte cukrovkou, pred konzumáciou sa poraďte so svojím lekárom. Maitake môže ovplyvniť hladinu cukru v krvi. Môže tiež znížiť váš krvný tlak, takže ak máte hypotenziu, určite prediskutujte svoje možnosti so svojím lekárom. Nemali by ste konzumovať huby maitake do dvoch týždňov po operácii alebo ak máte poruchu krvácania. Ak ste tehotná, dojčíte alebo trpíte autoimunitným ochorením, pred použitím sa poraďte so svojím lekárom.

Súhrn

Maitake vykazuje veľký liečebný potenciál. Neexistujú žiadne záruky, ale možnosti sú sľubné. Ak ho chcete pridať do stravy alebo ho užívať ako doplnok, určite sa poraďte so svojím lekárom. Môžu posúdiť potenciálne riziká a výhody a poradiť vám, ktorá možnosť je pre vás najlepšia.

Vo všeobecnosti možno povedať, že:

 • Hľadajte 100-percentný produkt bez prísad. Je dôležité, aby ste presne vedeli, čo kupujete.
 • Urobte si prieskum a nakupujte iba od spoločnosti, ktorá poskytuje dostatočné informácie o produkte.
 • Buďte obzvlášť opatrní pri používaní na liečbu cukrovky alebo krvného tlaku. Nezabudnite navštíviť svojho lekára, aby vás schválil alebo usmernil.
 • Pamätajte, že maitake môže na ľudí pôsobiť rôznymi spôsobmi.

Svoju imunitu a celkové zdravie by ste mali podporovať aj starostlivosťou o svoju duševnú a fyzickú pohodu.
Chcem Maitake!

Zobrazenie:
Zmena objednávky:
Zobrazenie:
Zmena objednávky: