Chia semená

Chia semená

7 lákavých zdravotných výhod chia semienok

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Semená chia sú síce malé, ale sú neuveriteľne výživné. Vďaka svojim zdravotným výhodám boli chia semienka už pred storočiami spomenuté ako základný prvok starodávnej aztéckej a mayskej stravy.

Antioxidanty, minerály, vláknina a omega-3 mastné kyseliny v chia semienkach môžu pomôcť udržať zdravie srdca, podporiť silné kosti a zlepšiť kontrolu hladiny cukru v krvi. Chia semienka sú všestranné a dajú sa použiť v mnohých receptoch.

1. Veľmi výživné

Chia semená Chia semená

Semená chia sú malé čierne alebo biele semienka rastliny salvia hispanica pochádzajúcej zo Strednej Ameriky. Aztécke a mayské civilizácie tradične používali semená ako jedlo, na liečebné účely, na náboženské rituály a kozmetiku.

Staroveké civilizácie považovali chia semienka za mimoriadne výživné – toto presvedčenie podporuje aj moderná veda. Len 28 gramov (2 polievkové lyžice) chia semienok obsahuje: 138 kalórií, 4,7 g bielkovín, 8,7 g tuku, 5 g kyseliny alfa-linolénovej (ALA), 11,9 g sacharidov, 9,8 g vlákniny, z vápnika 14 % hodnoty denného príjmu, 12 % železa, 23 % horčíka, 20 % fosforu, 12 % zinku, 15 % vitamínu B1 (tiamín) a B3 16 % vitamínu (niacín). Tento nutričný profil je obzvlášť pôsobivý vzhľadom na to, že je určený len na jednu porciu približne dvoch polievkových lyžíc.

Napriek svojej malej veľkosti sú chia semienka mimoriadne výživné, plné vlákniny, bielkovín, omega-3 mastných kyselín a rôznych mikroelementov

2. Je plný antioxidantov

Chia semienka sú tiež výborným zdrojom antioxidantov.

Antioxidanty nielenže chránia citlivé tuky v chia semienkach pred žltnutím, ale prospievajú aj ľudskému zdraviu tým, že neutralizujú reaktívne molekuly známe ako voľné radikály, ktoré môžu poškodiť bunkové zlúčeniny, keď sa hromadia v tele. Škody spôsobené voľnými radikálmi okrem iného prispievajú k starnutiu a chorobám, ako je rakovina.

Špecifické antioxidanty nachádzajúce sa v chia semienkach zahŕňajú kyselinu chlorogenovú, kyselinu kávovú, myricetín, kvercetín a kempferol. Všetky tieto môžu mať ochranné účinky na srdce a pečeň, ako aj protirakovinové účinky. Napríklad kyselina chlorogenová môže pomôcť znížiť krvný tlak, zatiaľ čo kyselina kávová má protizápalový účinok.

Semená chia majú vysoký obsah antioxidantov, tieto zlúčeniny pomáhajú chrániť jemné tuky semien a zároveň poskytujú zdravotné výhody pre ľudí

3. Môže podporovať chudnutie

Vláknina a bielkoviny v chia semienkach môžu byť prospešné pre tých, ktorí sa snažia schudnúť. 28 gramov chia semienok obsahuje takmer 10 gramov vlákniny, teda 35 % hmotnosti vlákniny. Hoci výskum na túto tému je zmiešaný, niektoré štúdie naznačujú, že konzumácia vlákniny môže zohrávať úlohu pri prevencii nadváhy a obezity.

Proteín v chia semienkach môže navyše pomôcť znížiť chuť do jedla a príjem potravy. Štúdia s 24 účastníkmi zistila, že konzumácia 7 – 14 gramov chia semienok zmiešaných s jogurtom na raňajky krátkodobo zvýšila sýtosť a znížila príjem potravy v porovnaní s jogurtom bez chia.

Štúdie skúmajúce účinnosť chia semienok na chudnutie však ukázali zmiešané výsledky. V staršej štúdii z roku 2009 na 90 ľuďoch s nadváhou nemalo užívanie 50 gramov doplnku chia semienok denne počas 12 týždňov žiadny vplyv na váhu alebo zdravotné ukazovatele, ako je krvný tlak a zápal. Naopak, 6-mesačná štúdia na 77 ľuďoch s nadváhou alebo obezitou s cukrovkou 2. typu, ktorí jedli nízkokalorickú diétu, zistila, že tí, ktorí denne užívali chia semienka, zaznamenali výrazne väčší úbytok hmotnosti ako tí, ktorí užívali placebo. p>

Aj keď je nepravdepodobné, že konzumácia samotných chia semienok povedie k zníženiu hmotnosti, môže byť užitočným doplnkom k vyváženej, výživnej strave, ak je cieľom chudnutie.

Chia semienka majú vysoký obsah bielkovín a vlákniny, o ktorých sa preukázalo, že pomáhajú pri chudnutí, ale štúdie o chia semienkach a chudnutí priniesli zmiešané výsledky

4. Môže znížiť riziko srdcových chorôb

Vzhľadom na to, že chia semienka sú bohaté na vlákninu a omega-3, ich konzumácia môže znížiť riziko srdcových ochorení. Rozpustná vláknina, ktorá sa nachádza predovšetkým v chia semienkach, môže pomôcť znížiť hladinu celkového a LDL (zlého) cholesterolu v krvi. To zase môže znížiť riziko srdcových ochorení.

Konzumácia ALA, omega-3 mastnej kyseliny, ktorá sa nachádza v chia semienkach, je tiež spojená so zníženým rizikom srdcových chorôb.

Štúdie skúmajúce súvislosť medzi chia semienkami a zdravím srdca však nepriniesli presvedčivé výsledky.

Niektoré štúdie na potkanoch ukázali, že chia semienka môžu znížiť určité rizikové faktory srdcových chorôb, vrátane vysokých triglyceridov a oxidačného stresu. Niektoré štúdie na ľuďoch ukázali, že doplnky z chia semienok výrazne znižujú krvný tlak u ľudí s vysokým krvným tlakom, čo je vysoký rizikový faktor pre srdcové choroby.

Celkovo môžu mať chia semienka priaznivé účinky na zdravie srdca, ale je potrebný ďalší výskum.

Semená chia môžu znížiť riziko srdcových chorôb, pravdepodobne kvôli ich vláknine a ALA, ale je potrebný ďalší ľudský výskum

5. Obsahuje veľa dôležitých kostných živín

Chia semienka obsahujú veľa živín, ktoré sú dôležité pre zdravie kostí, vrátane vápnika, fosforu a horčíka.

Množstvo pozorovacích štúdií naznačuje, že príjem týchto živín je dôležitý pre udržanie dobrej hustoty kostí, ktorá je indikátorom pevnosti kostí. Okrem toho ALA v chia semienkach môže hrať úlohu pri zdraví kostí. Pozorovacie štúdie ukázali, že konzumácia tejto živiny môže byť spojená so zvýšením minerálnej hustoty kostí.

Je teda možné, že pravidelná konzumácia chia semienok môže pomôcť udržať zdravie kostí. Štúdia na zvieratách ukázala, že potkany, ktorým boli chia semienka denne podávané približne 13 mesiacov, mali v porovnaní s kontrolnou skupinou zvýšený obsah minerálov v kostiach. Autori dospeli k záveru, že ALA mohla prispieť k tomuto dobrému výsledku.

Okrem pokusov na zvieratách sa však touto témou zaoberal aj obmedzený počet štúdií. Nakoniec je potrebný ďalší ľudský výskum.

Semená chia majú vysoký obsah vápnika, horčíka, fosforu a ALA, ktoré sú spojené so zlepšením minerálnej hustoty kostí

6. Môže znížiť hladinu cukru v krvi

Konzumácia chia semienok môže pomôcť regulovať hladinu cukru v krvi, pravdepodobne vďaka obsahu vlákniny a iných prospešných zlúčenín.

Diabetickí pacienti môžu mať vysoké hladiny cukru v krvi. Pretrvávajúce vysoké hladiny cukru v krvi nalačno sú spojené so zvýšeným rizikom mnohých komplikácií vrátane srdcových chorôb.

Štúdie na zvieratách sľubne ukázali, že chia semienka môžu zlepšiť citlivosť na inzulín. To môže pomôcť stabilizovať hladinu cukru v krvi po jedle. Ľudský výskum je zriedkavý, ale niektoré staršie štúdie ukázali sľubné výsledky. Starší výskum z rokov 2010 a 2013 naznačuje, že konzumácia chleba s chia semienkami znižuje postprandiálne skoky cukru v krvi u zdravých dospelých v porovnaní s chlebom bez chia semienok.

Je však potrebný ďalší výskum, aby sme sa dozvedeli viac o vzťahu medzi týmito výživnými semienkami a kontrolou hladiny cukru v krvi.

Štúdie na zvieratách naznačujú, že chia semienka môžu pomôcť kontrolovať hladinu cukru v krvi, ale je potrebný ďalší výskum u ľudí

7. Dá sa ľahko začleniť do stravy

Chia semienka sa neuveriteľne ľahko zaraďujú do vašej stravy. Chuť je celkom neutrálna, takže sa dá pridať takmer do čohokoľvek. Netreba ho mlieť, variť ani inak pripravovať, vďaka čomu je praktickým doplnkom receptov. Môže sa jesť surový, namočený v šťave, zmiešaný s ovsenými vločkami, pudingom, mliečnymi kokteilmi alebo pečivom. Môžete nimi posypať aj cereálie, jogurt, zeleninu alebo ryžové jedlá. Navyše to robí zázraky s domácimi praženicami ako spojivom.

Vzhľadom na jeho schopnosť absorbovať vodu a tuk ho možno použiť na zahustenie omáčok a ako náhradu vajec. Po zmiešaní s vodou sa môže zmeniť na gél.

Zdá sa, že chia semienka sú dobre tolerované. Ak však nejete veľa vlákniny a skonzumujete priveľa semienok naraz, môžu sa u vás prejaviť vedľajšie tráviace účinky, ako je nadúvanie alebo hnačka.

Zvyčajné odporúčané dávkovanie je 20 gramov (asi 1,5 polievkovej lyžice) chia semienok dvakrát denne. Nezabudnite piť veľa vody, aby ste sa vyhli vedľajším účinkom na trávenie.

Chia semienka sa ľahko pripravujú, často sa používajú ako náhrada vajec alebo sa primiešavajú do ovsených vločiek a smoothies

Zhrnutie

Semená chia sú nielen bohaté na minerály, omega-3 tuky, antioxidanty a vlákninu, ale sú aj jednoduché na prípravu.

Štúdie ukazujú, že jeho konzumácia má rôzne zdravotné výhody, od chudnutia až po zníženie rizika srdcových chorôb. Pred vyvodením pevných záverov je však potrebný ďalší ľudský výskum.

Ak chcete ťažiť z výhod chia semienok, zvážte ich zaradenie do svojho jedálnička. Skvelý doplnok do smoothies, ovsených vločiek, jogurtov, pečiva a ďalších.




Chcem chia semienka!

Zobrazenie:
Zmena objednávky:
Zobrazenie:
Zmena objednávky: