Neem

Neem

Neem

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov zverejnenými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Neem (azadirachta indica) je strom pochádzajúci z indického subkontinentu. Rôzne časti tohto stromu sa už dlho používajú v tradičnej ázijskej medicíne. Tradične sa jej biele vetvičky používali na liečbu bolesti, horúčky a infekcie a na čistenie zubov. Otázkou však je, či sú tieto tvrdenia opodstatnené. Tento článok poskytuje hĺbkovú analýzu vedeckých argumentov za extraktom neem.

Čo je to neem?

Neem Neem

Neem nazývaný „dedinská lekáreň“ je jedinečná liečivá rastlina, pretože sa dajú použiť všetky jej časti – vrátane listov, kvetov, semien, plodov, koreňov a kôry.

Stáročné rukopisy odhaľujú niektoré historické využitie tohto stromu. Jej kvety sa používali na liečbu porúch žlčovodu, listy na vredy a kôra na ochorenia mozgu.

Z rôznych častí rastliny bolo izolovaných viac ako 140 rôznych účinných látok. Tieto aktívne zložky majú antioxidačné, antimikrobiálne, antiparazitické, protizápalové, antidiabetické vlastnosti a vlastnosti pri hojení rán.

Aj keď mechanizmus neemovho pôsobenia nie je úplne jasný, vyšetrovanie rastliny pokračuje.

Neem obsahuje viac ako 140 aktívnych zlúčenín, ktoré môžu mať mnoho antioxidačných a protizápalových účinkov a už dlho sa používa na liečbu vredov, gastrointestinálnych problémov a ochorení mozgu

Potenciálne prínosy neemu pre zdravie

Aj keď je vedecký výskum neemu v počiatočnom štádiu, ukazuje sa sľubný v mnohých aspektoch zdravia, vrátane riadenia hladiny cukru v krvi a výhod pre vlasy, pokožku, zuby, pečeň a obličky. Upozorňujeme, že sú potrebné ďalšie štúdie na ľuďoch.

Môže posilniť zdravie vlasov

Extrakt zo semien neemu obsahuje azadirachtín, aktívnu zložku, ktorá dokáže bojovať proti parazitom, ktoré postihujú vlasy a pokožku, ako sú vši. Azadirachtin účinkuje tak, že narúša rast parazitov, reprodukciu a iné bunkové procesy.

V štúdii, ktorá testovala účinnosť šampónu na báze neemu na vši u detí, ponechanie šampónu na vlasoch po dobu 10 minút zabilo vši a zároveň bolo šetrné k pokožke.

Nimbidín, zlúčenina nachádzajúca sa v neemovom extrakte a neemovom oleji, môže tiež liečiť lupiny vďaka svojim protizápalovým a antimikrobiálnym vlastnostiam. Lupiny a podráždenie pokožky hlavy môžu byť výsledkom hromadenia plesní na pokožke hlavy.

Môže zlepšiť zdravie zubov a úst

Žutie neemovej kôry na podporu ústnej hygieny je v Indii bežnou praxou.

Neemove antiseptické, protizápalové, antioxidačné a imunitu posilňujúce vlastnosti môžu podporovať zdravie ústnej dutiny. Hoci je potrebný ďalší výskum, štúdie ukazujú, že neem môže zmierniť bolesť a pomôcť pri liečbe zápalu ďasien, paradentózy a zubného kazu.

Štúdie v skúmavkách navyše naznačujú, že neem môže minimalizovať schopnosť baktérií kolonizovať povrch zubov, čím sa znižuje tvorba plaku.

Okrem toho sa v 21-dňovej štúdii so 45 ľuďmi so zápalom ďasien zistilo, že neemová ústna voda je rovnako účinná ako ústna voda s chlórhexidínom – vysokoúčinná ústna voda – pri znižovaní krvácania ďasien a zubného povlaku.

Môže pomôcť so zdravím pečene a obličiek

Antioxidačné a protizápalové vlastnosti Neemu môžu pomôcť v boji proti oxidačnému stresu, ktorý zase môže podporovať zdravie pečene a obličiek.

Oxidačný stres je spôsobený hromadením nestabilných molekúl, takzvaných voľných radikálov. Hoci telo prirodzene produkuje voľné radikály ako vedľajší produkt metabolizmu, vonkajšie zdroje ich prítomnosť zvyšujú.

Niektoré lieky vrátane protirakovinových liekov, liekov proti bolesti a antipsychotík môžu prispievať k oxidačnému stresu, ktorý môže spôsobiť poškodenie tkaniva v pečeni a obličkách.

Je zaujímavé, že štúdia na potkanoch zistila, že extrakt z listov neemu znižuje poškodenie pečene spôsobené vysokými dávkami acetaminofénu. Ďalšia štúdia na potkanoch ukázala podobné účinky, čo naznačuje, že extrakt z neemu zlepšil poškodenie tkaniva obličiek spôsobené chemoterapeutickými liekmi. Stále sú však potrebné štúdie na ľuďoch.

Môže zlepšiť zdravie pokožky

Olej z neemových semien je bohatý na mastné kyseliny vrátane kyseliny olejovej, kyseliny stearovej, kyseliny palmitovej a kyseliny linolovej. Súhrnne majú tieto mastné kyseliny protizápalové, antioxidačné a antimikrobiálne vlastnosti, ktoré môžu podporovať zdravú pokožku.

Majte na pamäti, že hoci ajurvédska medicína – tradičná indická liečebná metóda – používa neem na liečbu psoriázy a ekzému, len veľmi málo vedeckých štúdií podporuje tieto tvrdenia.

Pupienok

Neem sa tradične používa na liečbu akné, redukciu škvŕn a zlepšenie elasticity pokožky. Podľa štúdií antibakteriálne vlastnosti neemového oleja bojujú proti akné.

Štúdia v skúmavke ukázala, že neemový olej môže pomôcť pri dlhodobej liečbe akné, keď sa pridá do pevných lipidových nanočastíc (SLN) – nový typ liekovej formulácie – ktorý ponúka stabilné uvoľňovanie lieku. Zároveň je potrebný výskum na ľuďoch.

Hojenie vredov a rán

Experimenty na zvieratách ukazujú, že extrakt z neemových listov urýchľuje hojenie rán so zvýšenou zápalovou reakciou a tvorbou nových krvných ciev.

V 34-dňovej prípadovej štúdii z roku 2013 100 mg neemového oleja aplikovaného lokálne dvakrát denne úplne vyliečilo chronický kožný vred. V inej štúdii užívalo 6 ľudí s črevnými vredmi 30 mg extraktu z neemu dvakrát denne. Po 10 dňoch sa výrazne znížila sekrécia kyseliny a po 10 týždňoch boli vredy takmer úplne zahojené. Napriek tomu to bola pomerne malá štúdia. Je potrebný ďalší ľudský výskum.

Ďalšie možné výhody

Neem môže mať niekoľko ďalších zdravotných výhod, hoci výsledky sú zmiešané a sú potrebné ďalšie štúdie na ľuďoch.

Antimalarické účinky

Neem obsahuje aktívne zlúčeniny nazývané limonoidy. Štúdia na myšiach zistila, že limonoidy môžu byť rovnako účinné pri zacielení na bunky infikované maláriou ako tradičné liečby pomocou chlorochínu. Niektoré štúdie v skúmavkách však nepreukázali pozitívny vplyv neemového extraktu na výsledky malárie. Všimnite si, že neem sa v súčasnosti bežne nepoužíva na liečbu malárie.

Liečba neplodnosti

Neem bol tiež považovaný za alternatívu k vazektómii kvôli jeho účinku proti neplodnosti. Vasektómia je chirurgický zákrok, ktorý zabraňuje uvoľneniu spermií v semenníkoch. Podľa štúdií na zvieratách môže neem imobilizovať a zabiť spermie bez dlhodobých následkov.

Liečba cukrovky

Niektoré štúdie na zvieratách ukazujú, že extrakt z neemových listov môže byť kandidátom na nové lieky na cukrovku. Je to preto, že extrakt z neemu môže pomôcť bunkám, ktoré produkujú inzulín - hormón, ktorý pomáha regulovať hladinu cukru v krvi - a znížiť hladinu cukru v krvi. Chýbajú však štúdie na ľuďoch.

Aj keď má neem mnoho terapeutických účinkov, výsledky sú nepresvedčivé, keďže sú založené na štúdiách skúmaviek a zvierat s veľmi malým počtom štúdií na ľuďoch

Riziká a možné vedľajšie účinky neemu

Hoci neem produkty pochádzajú z prírodných zdrojov, vo svojej podstate nie sú bezpečné pre ľudskú spotrebu. Preto je dôležité prijať preventívne opatrenia pri používaní neem produktov.

Výťažky zo semien neemu pozostávajú z rôznych mastných kyselín a asi 2 % ďalších látok považovaných za toxické. Úroveň týchto látok sa líši od produktu k produktu a môže byť ovplyvnená metódami extrakcie a skladovania.

Vyhnite sa perorálnemu podávaniu!

S perorálnym príjmom akéhokoľvek neemového produktu by sa malo zaobchádzať s mimoriadnou opatrnosťou, ale je najlepšie sa mu úplne vyhnúť.

Skúsenosti ukazujú, že vnútorné užívanie neemu môže spôsobiť neurologické a psychotické symptómy, viesť k otrave a zlyhaniu obličiek.

Iné aplikácie

Tí, ktorí ho užívajú na liečbu cukrovky, by sa mali pred použitím neemu poradiť so svojím lekárom, aby sa vyhli riziku veľmi nízkej hladiny cukru v krvi.

Zatiaľ čo lokálna aplikácia sa zdá byť bezpečná, ak je zriedená inými zložkami, priama aplikácia na pokožku sa neodporúča, pretože môže spôsobiť podráždenie.

Neem má u mužov dlhodobý antikoncepčný účinok aj po užití jednej dávky. Vyhnite sa neemu, ak sa snažíte mať deti, kvôli jeho schopnosti zastaviť vývoj spermií a obmedzenému výskumu jeho bezpečnosti.

Neem by sa nemal používať u dojčiat, detí alebo tehotných či dojčiacich žien, pretože jeho bezpečnosť je zmiešaná a neexistuje komplexný výskum.

Hoci neem je bezpečné používať lokálne zriedený, jeho užívanie ústami môže poškodiť vaše zdravie, v súčasnosti nie je dostatok výskumu na dôkladné určenie rizík a vedľajších účinkov neemu a produktov na báze neemu, určite sa poraďte so svojím lekárom pred vyskúšaním neem

Zhrnutie

Neem je jedinečná rastlina, pretože všetky jej časti – listy, kvety, semená, plody, koreň a kôra – majú liečivé účinky.

Hoci vedecký výskum tohto doplnku je stále v počiatočnom štádiu, dôkazy naznačujú, že môže liečiť lupiny, vši, zápal ďasien a zubný kameň, ako aj podporovať hojenie rán.

Informácie o dávkovaní však v súčasnosti nie sú známe a nedostatočná regulácia znamená, že mnohé neemové produkty nie sú testované na bezpečnosť a čistotu. Preto je najlepšie porozprávať sa so zdravotníckym pracovníkom predtým, ako vyskúšate akýkoľvek neem produkt.
Chcem Neema!

Zobrazenie:
Zmena objednávky:
Zobrazenie:
Zmena objednávky: