Ganoderma

Ganoderma

6 výhod huby Ganoderma

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Orientálna medicína využíva mnoho rastlín a húb, z ktorých je obzvlášť populárna huba Ganoderma. Má mnoho potenciálnych zdravotných výhod, vrátane posilnenia imunitného systému a boja proti rakovine. Nedávno sa však začala pochybovať o jeho bezpečnosti.

Čo je huba Ganoderma?

huba Ganoderma Huba Ganoderma

Huba Ganoderma (ganoderma lucidum) sa pestuje v rôznych teplých a vlhkých oblastiach Ázie. Táto huba je už roky základnou súčasťou východnej medicíny.

V hube je množstvo molekúl vrátane triterpenoidov, polysacharidov a peptidoglykánov, ktoré môžu byť zodpovedné za jej účinky na zdravie.

Hoci samotné huby možno konzumovať čerstvé, bežne sa používajú aj práškové formy alebo extrakty, ktoré obsahujú tieto špecifické molekuly. Tieto rôzne formy boli testované v štúdiách na bunkách, zvieratách a ľuďoch.

Nižšie je uvedených 6 vedecky študovaných výhod huby Ganoderma. Prvé tri sú podložené silnejšími dôkazmi, zatiaľ čo podpora ostatných je menej presvedčivá.

1. Posilňuje imunitný systém

Jedným z najdôležitejších účinkov huby Ganoderma je, že môže posilniť imunitný systém. Hoci niektoré detaily sú stále pochybné, štúdie v skúmavkách ukázali, že ganoderma môže ovplyvniť gény v bielych krvinkách, ktoré sú kritickými zložkami imunitného systému. A čo viac, na základe výsledkov týchto výskumov môžu niektoré formy ganodermy ovplyvniť zápalové procesy v bielych krvinkách.

Výskum na pacientoch s rakovinou ukázal, že niektoré molekuly v hube môžu zvýšiť prirodzenú vražednú aktivitu bielych krviniek. Prirodzené zabíjačské bunky bojujú proti infekciám a rakovine v tele. Ďalšia štúdia zistila, že ganoderma môže zvýšiť počet iného typu bielych krviniek – lymfocytov – u ľudí s rakovinou hrubého čreva.

Aj keď väčšina benefitov huby Ganoderma na imunitný systém bola pozorovaná u pacientov, niektoré dôkazy ukazujú, že môže pomôcť aj zdravým ľuďom.

V jednej štúdii huba zlepšila funkciu lymfocytov, čo pomáha bojovať proti infekciám a rakovine u športovcov vystavených stresovým podmienkam. Iný výskum u zdravých dospelých však nepreukázal žiadne zlepšenie imunitnej funkcie alebo zápalu po užívaní extraktu z ganodermy počas 4 týždňov.

Celkovo je jasné, že ganoderma ovplyvňuje biele krvinky a imunitné funkcie. Na určenie rozsahu prínosov u zdravých aj chorých ľudí je potrebný ďalší výskum.

Huba ganoderma môže zlepšiť funkciu imunitného systému prostredníctvom svojho účinku na biele krvinky, čo pomáha bojovať proti infekciám a rakovine, to môže platiť predovšetkým pre pacientov, keďže skúsenosti zdravých ľudí sú zmiešané

2. Protirakovinové vlastnosti

bonsai z Ganodermy Bonsai z Ganodermy

Mnoho ľudí konzumuje hubu Ganoderma pre jej potenciálne protirakovinové vlastnosti.

Štúdia s viac ako 4 000 pacientmi, ktorí prežili rakovinu prsníka, zistila, že asi 59 % subjektov konzumovalo huby Ganoderma. Okrem toho viaceré štúdie zo skúmaviek ukázali, že môže viesť k smrti rakovinových buniek. Výsledky týchto štúdií však nemusia byť nevyhnutne účinné na zvieratách alebo ľuďoch.

Niektorý výskum skúmal, či môže byť ganoderma prospešná proti rakovine prostaty kvôli jej účinku na hormón testosterón. Zatiaľ čo jedna prípadová štúdia ukázala, že molekuly nájdené v tejto hube môžu zvrátiť rozvoj rakoviny prostaty u ľudí, väčšia následná štúdia tieto zistenia nepodporila.

Huba Ganoderma bola tiež študovaná pre svoju úlohu pri prevencii alebo boji proti rakovine hrubého čreva. Niektoré výskumy ukázali, že do jedného roka od liečby ganodermou sa počet a veľkosť nádorov v hrubom čreve znížili. Okrem toho podrobné správy niekoľkých štúdií ukázali, že huba môže mať priaznivý vplyv na pacientov s rakovinou. Medzi tieto výhody patrilo zvýšenie aktivity bielych krviniek v tele, čo pomáha bojovať proti rakovine a zlepšuje kvalitu života pacientov s rakovinou. Vedci však uvádzajú, že ganoderma by sa mala podávať v kombinácii s konvenčnou liečbou, nie namiesto nej.

Okrem toho mnohé štúdie o hube Ganoderma a rakovine neboli vysoko kvalitné, takže je potrebný oveľa viac výskumov.

Hoci sa zdá, že huba Ganoderma je sľubná v prevencii alebo liečbe rakoviny, je potrebných viac informácií, kým sa stane súčasťou štandardnej liečby, no v niektorých prípadoch môže byť vhodné ju použiť spolu so štandardnou starostlivosťou

3. Dokáže bojovať s únavou a depresiou

Často sa zdôrazňuje vplyv ganodermy na imunitný systém, no má aj iné možné výhody. Patrí medzi ne zníženie únavy a depresie a zlepšenie kvality života.

Štúdia skúmala jeho účinok na 132 ľuďoch trpiacich neurasténiou – chorobou charakterizovanou bolesťou, únavou, závratmi, bolesťami hlavy a podráždenosťou. Vedci zistili, že po 8 týždňoch užívania doplnkov sa znížila únava a zlepšili sa pocity pohody.

Ďalšia štúdia zistila, že skupina 48 pacientov, ktorí prežili rakovinu prsníka, po 4 týždňoch užívania prášku z ganodermy zaznamenala zníženú únavu a zlepšenie kvality života. Okrem toho účastníci štúdie pociťovali menej úzkosti a depresie.

Hoci huba Ganoderma môže byť prísľubom pre ľudí s určitými zdravotnými problémami, nie je jasné, či by prospela tým, ktorí sú inak zdraví.

Niektoré predbežné štúdie ukázali, že huba Ganoderma môže znížiť úzkosť a depresiu a zlepšiť kvalitu života u ľudí s určitými zdravotnými problémami

4-6. Ďalšie možné výhody

Okrem svojich účinkov na imunitný systém a kvalitu života bola huba Ganoderma skúmaná aj pre jej schopnosť zlepšovať ďalšie aspekty zdravia.

4. Zdravie srdca

12-týždňová štúdia na 26 ľuďoch ukázala, že huba Ganoderma môže zvýšiť „dobrý“ HDL cholesterol a znížiť triglyceridy. Iný výskum uskutočnený na zdravých dospelých však nepreukázal zlepšenie týchto parametrov – ktoré sa považujú za rizikové faktory srdcových chorôb.

Rozsiahla analýza navyše nezistila žiadne priaznivé účinky na zdravie srdca po analýze piatich štúdií s približne 400 ľuďmi. Vedci zistili, že konzumácia húb Ganoderma až 16 týždňov nezlepšila cholesterol.

Celkovo je potrebný ďalší výskum o vzťahu medzi hubou Ganoderma a zdravím srdca.

5. Kontrola hladiny cukru v krvi

Početné štúdie ukázali, že molekuly nachádzajúce sa v hube Ganoderma môžu znižovať hladinu cukru v krvi u zvierat. Niektoré predbežné výskumy na ľuďoch hlásili podobné výsledky. Väčšina výskumov však túto výhodu nepodporila. Po vyhodnotení stoviek účastníkov výskumníci nezistili žiadne výhody pre hladinu cukru v krvi nalačno.

Zmiešané výsledky sa našli aj pri analýze postprandiálnych hladín cukru v krvi. V niektorých prípadoch huba Ganoderma znížila hladinu cukru v krvi, no v iných prípadoch boli výsledky horšie ako pri placebe. Aj tu je potrebný ďalší výskum.

6. Antioxidačný stav

Antioxidanty sú molekuly, ktoré môžu pomôcť zabrániť poškodeniu buniek. Kvôli tejto dôležitej funkcii existuje značný záujem o potraviny a doplnky, ktoré môžu zlepšiť antioxidačný stav tela.

Mnohí tvrdia, že huba Ganoderma je na tento účel účinná.

Niekoľko štúdií však nezistilo žiadnu zmenu v hladinách dvoch dôležitých antioxidačných enzýmov po konzumácii huby počas 4-12 týždňov.

Malý výskum ukázal, že huby Ganoderma môžu zlepšiť dobrý cholesterol alebo hladinu cukru v krvi, ale väčšina výskumov naznačuje, že nezlepšuje hladinu cholesterolu, cukru v krvi ani hladinu antioxidantov v tele

Možné vedľajšie účinky a nebezpečenstvá

Napriek jej popularite niektorí spochybňujú bezpečnosť huby Ganoderma.

Niektoré výskumy zistili, že tí, ktorí užívali ganodermu 4 mesiace, mali takmer dvakrát vyššiu pravdepodobnosť výskytu vedľajších účinkov ako tí, ktorí užívali placebo. Tieto účinky však boli malé a zahŕňali mierne zvýšené riziko žalúdočných ťažkostí alebo poruchy trávenia. Neboli zaznamenané žiadne nepriaznivé účinky na zdravie pečene. Ďalší výskum tiež ukázal, že užívanie extraktu z huby ganoderma počas štyroch týždňov u zdravých dospelých nespôsobilo žiadne nepriaznivé účinky na pečeň alebo obličky.

Na rozdiel od týchto správ boli v dvoch prípadových štúdiách pozorované významné problémy s pečeňou. V oboch prípadových štúdiách sa huba Ganoderma predtým používala bez problémov, ale po prechode na práškovú formu sa prejavili nežiaduce účinky. Preto je ťažké s istotou zistiť, či samotná huba bola zodpovedná za pozorované poškodenie pečene alebo či boli problémy s práškovým extraktom.

Je tiež dôležité poznamenať, že mnohé štúdie o hube Ganoderma neuvádzajú údaje o bezpečnosti, takže celkové informácie sú obmedzené. Existuje však niekoľko skupín ľudí, ktorí by sa pravdepodobne mali ganoderme vyhnúť. Patria sem tie, ktoré sú tehotné alebo dojčia, majú poruchy krvi, podstupujú operáciu alebo majú nízky krvný tlak.

Niektoré štúdie o hube ganoderma neposkytli informácie o bezpečnosti, iné však uvádzajú, že niekoľkomesačné užívanie je pravdepodobne bezpečné, no s extraktom z ganodermy bolo spojených niekoľko vážnych poranení pečene

Zhrnutie

Huba Ganoderma je obľúbenou zložkou východnej medicíny.

Môže zlepšiť funkciu imunitného systému prostredníctvom svojho účinku na biele krvinky, najmä u pacientov, ako sú ľudia s rakovinou.

Táto huba môže byť schopná zmenšiť veľkosť a počet nádorov pri určitých typoch rakoviny a môže zlepšiť kvalitu života niektorých pacientov s rakovinou.

Väčšina štúdií na ľuďoch ukázala, že nezlepšuje hladinu cholesterolu, cukru v krvi ani hladiny antioxidantov, ale v niektorých prípadoch môže byť účinný pri znižovaní únavy alebo depresie.
Čo je káva ganoderma?

Číňania pripravovali čaj z hubovej pôdy, keďže ganoderma je obzvlášť horká, dnes sa mieša aj s kávou, pretože horká chuť nie je badateľná a ľahšie sa nápoj s príchuťou. Rovnako ako instantná káva sa rozpúšťa v teplej vode, takže ju môžu ľahko začleniť do svojho každodenného života tí, ktorí sa nechcú vzdať zážitku z pitia kávy, ale chcú nahradiť kofeín v čiernej káve niečím zdravším. p>
Chcem Ganodermu!

Zobrazenie:
Zmena objednávky:
Zobrazenie:
Zmena objednávky: