Guarana

Guarana

12 užitočných vlastností guarany

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Guarana je brazílska rastlina pochádzajúca z povodia Amazonky.

Popínavá rastlina známa aj ako Paullinia cupana, ktorej najcennejšou časťou sú plody.

Zrelé plody guarany sú veľké približne ako kávové zrno, čierne semienko obklopené červenou šupkou pripomínajúcou ľudské oko a pokryté bielym semenným obalom.

Extrakt z guarany sa vyrába mletím semien.

Amazonské kmene používali guaranu po stáročia pre jej liečivé vlastnosti.

Efektívna zásobáreň stimulantov. Obsahuje napríklad kofeín, teofylín a teobromín. Guarana sa môže pochváliť aj antioxidantmi, ako sú taníny, saponíny a katechíny.

V súčasnosti 70 % vyrobenej guarany používajú nápojové spoločnosti v nealkoholických a energetických nápojoch, zatiaľ čo zvyšných 30 % sa predáva vo forme prášku.

Takže tu je 12 užitočných vlastností guarany, ktoré uznáva aj veda.

1. Bohaté na antioxidanty

Guarana Guarana

Guarana obsahuje zlúčeniny s antioxidačnými vlastnosťami.

Patria sem kofeín, teobromín, taníny, saponíny a katechíny.

V skutočnosti je antioxidačný profil guarany podobný ako u zeleného čaju.

Antioxidanty sú dôležité, pretože neutralizujú potenciálne škodlivé molekuly nazývané voľné radikály. Tieto molekuly môžu interagovať s bunkami, a tak spôsobiť poškodenie súvisiace so starnutím, srdcovými chorobami, rakovinou a inými chorobami.

Laboratórne štúdie ukázali, že antioxidačné vlastnosti guarany bojujú proti rastu rakovinových buniek, znižujú riziko srdcových chorôb a starnutia pokožky.

Guarana obsahuje kofeín, teobromín, taníny, saponíny, katechíny a ďalšie zlúčeniny s antioxidačnými vlastnosťami.

2. Dokáže znížiť únavu a zlepšiť sústredenie

Guarana je známa zložka obľúbených energetických nápojov.

Vynikajúci zdroj kofeínu, ktorý vám pomáha sústrediť sa a dodáva vám duševnú energiu.

Semená guarany môžu v skutočnosti obsahovať štyri až šesťkrát viac kofeínu ako kávové zrná.

Kofeín pôsobí tak, že blokuje účinky adenozínu, zlúčeniny, ktorá pomáha mozgu relaxovať. Viaže sa na adenozínové receptory a bráni ich aktivácii.

Podľa štúdie ľudia užívajúci vitamínové doplnky obsahujúce guaranu – podľa viacerých štúdií – sa cítili menej unavení ako tí, ktorí užívali placebo.

Je zaujímavé, že štúdie tiež ukázali, že guarana môže znížiť duševnú únavu z liečby rakoviny bez významných vedľajších účinkov.

Guarana obsahuje veľa kofeínu, ktorý môže znížiť únavu a zlepšiť koncentráciu. Kofeín blokuje adenozín – zlúčenina, ktorá spôsobuje ospalosť – účinku a pomáha mozgu odpočívať.

3. Môže vám to pomôcť lepšie sa učiť

Výskum ukázal, že guarana môže zlepšiť učenie a pamäť.

Jedna štúdia skúmala účinky rôznych dávok guarany na náladu a učenie. Účastníci nedostali guaranu ani 37,5; 75; 150; Dostali 300 mg.

Najlepší boli ľudia, ktorí dostali 37,5 alebo 75 mg guarany. Keďže nízka dávka guarany poskytuje nízku dávku kofeínu, predpokladá sa, že za to môžu čiastočne iné zlúčeniny v guarane.

Iná štúdia porovnávala guaranu so ženšenom, ďalšou látkou stimulujúcou mozog.

Hoci guarana a ženšen zlepšili pamäť a výkonnosť testov, ľudia liečení guaranou venovali viac pozornosti svojim úlohám a riešili ich rýchlejšie.

Štúdie na zvieratách navyše ukázali, že guarana môže zlepšiť pamäť.

Nízka dávka guarany môže zlepšiť náladu, učenie a pamäť. Za tieto účinky sú zodpovedné zlúčeniny guarany a kofeín.

4. Môže podporovať chudnutie

Odhaduje sa, že jeden z troch dospelých Američanov je obézny. Obezita je čoraz väčším problémom, pretože zohráva úlohu pri príčinách mnohých chronických ochorení vrátane srdcových chorôb, cukrovky 2. typu a rakoviny.

Zaujímavé je, že guarana má vlastnosti, ktoré podporujú chudnutie.

V prvom rade je guarana bohatým zdrojom kofeínu, ktorý dokáže zvýšiť metabolizmus o 3 – 11 % za 12 hodín. Rýchlejší metabolizmus znamená, že telo spaľuje viac kalórií v pokoji.

A čo viac, podľa laboratórnych štúdií dokáže guarana potlačiť gény, ktoré podporujú tvorbu tukových buniek a podporujú tie, ktoré ju spomaľujú. Účinok guarany na produkciu ľudských tukových buniek však zostáva nejasný.

Guarana obsahuje kofeín, ktorý môže podporiť chudnutie zvýšením metabolizmu. Zistili, že potláča aj gény, ktoré podporujú tvorbu tukových buniek a podporuje tie, ktoré ju spomaľujú. Je potrebných viac štúdií na ľuďoch.

5. Dokáže zmierniť chronickú hnačku a liečiť zápchu

Guarana sa po stáročia používa ako prírodný žalúdočný liek na liečbu tráviacich problémov, ako je chronická hnačka a zápcha.

Môže mať protihnačkové vlastnosti, pretože je bohatý na taníny, rastlinné antioxidanty.

Taníny sú známe svojou schopnosťou znášať kyseliny, čo znamená, že dokážu viazať a sťahovať tkanivá. To umožňuje tanínom vodotesne steny tráviaceho traktu, čím sa obmedzuje množstvo vody, ktorá prechádza do čriev.

Na druhej strane je guarana bohatá na kofeín, ktorý môže pôsobiť ako prírodné preháňadlo.

Kofeín stimuluje peristaltiku, proces, ktorý aktivuje kontrakcie svalov čriev a hrubého čreva. To môže zmierniť zápchu tlačením obsahu do konečníka.

Nízka dávka guarany má nízky obsah kofeínu, takže je pravdepodobnejšie, že bude mať protihnačkový účinok. Veľká dávka obsahuje viac kofeínu, takže môže mať laxatívny účinok.

Taníny v guarane môžu zmierniť hnačku tým, že zabraňujú strate vody. Medzitým môže kofeín v guarane zmierniť zápchu tým, že stimuluje kontrakcie čriev a hrubého čreva, ktoré tlačia obsah smerom ku konečníku.

6. Môže posilniť zdravie srdca

Srdcové choroby sú jednou zo štyroch najčastejších príčin smrti. Zistenie vychádza z amerických údajov, no situácia nie je iná ani v Európe. Guarana môže znížiť riziko srdcových chorôb dvoma spôsobmi.

Po prvé, antioxidanty guarany podporujú prietok krvi a zabraňujú tvorbe krvných zrazenín.

Po druhé, štúdie ukázali, že guarana môže znížiť oxidáciu „zlého“ LDL cholesterolu. Oxidovaný LDL cholesterol môže prispievať k tvorbe plakov v tepnách.

V skutočnosti môžu mať dospelí, ktorí konzumujú guaranu, až o 27 % menej oxidovaných LDL ako dospelí v podobnom veku, ktorí guaranu nekonzumujú.

Väčšina výskumov o vzťahu medzi zdravím srdca a guaranou je však výsledkom laboratórnych štúdií, takže sú potrebné ďalšie experimenty na ľuďoch.

Guarana môže zlepšiť zdravie srdca tým, že pomáha prietoku krvi a zabraňuje tvorbe krvných zrazenín. To môže tiež znížiť oxidáciu „zlého“ LDL cholesterolu.

7. Môže poskytnúť úľavu od bolesti

V minulosti guaranu používali amazonské kmene ako prostriedok proti bolesti. Vlastnosti guarany proti bolesti sú spôsobené jej vysokým obsahom kofeínu.

Kofeín hrá úlohu pri zvládaní bolesti tým, že sa viaže na adenozínové receptory a blokuje ich. Dva z týchto receptorov – A1 a A2a – podieľa sa na stimulácii pocitu bolesti. Keď sa kofeín naviaže na tieto receptory, môže znížiť pocity bolesti.

To je jeden z dôvodov, prečo sa kofeín často nachádza vo voľnopredajných liekoch proti bolesti. Štúdie ukázali, že kofeín môže výrazne zvýšiť účinky liekov proti bolesti.

Kofeín v guarane môže mať účinky na zmiernenie bolesti blokovaním adenozínových receptorov, ktoré stimulujú pocit bolesti.

8. Dokáže zlepšiť vzhľad pleti

Vďaka svojim silným antioxidačným a antimikrobiálnym vlastnostiam je guarana populárna v kozmetickom priemysle ako prísada do krémov proti starnutiu, pleťových vôd, mydiel a produktov starostlivosti o vlasy.

Obsah kofeínu navyše zvyšuje prekrvenie pokožky.

Experimenty uskutočnené v laboratóriu potvrdili, že antioxidanty guarany môžu výrazne znížiť poškodenie kože súvisiace s vekom.

A čo viac, výskum uskutočnený na zvieratách ukazuje, že kozmetika s obsahom guarany môže znížiť ochabnutie pokožky, zlepšiť pevnosť pokožky a minimalizovať vrásky okolo očí.

Guarana má antioxidačné a antimikrobiálne vlastnosti, vďaka čomu je bežnou prísadou v kozmetických výrobkoch. Môže podporiť prekrvenie pokožky, znížiť poškodenie spojené so starnutím a minimalizovať nežiaduce vlastnosti, ako je mastná pleť a vrásky.

9. Môže mať protirakovinové vlastnosti

Rakovina je ochorenie charakterizované nekontrolovanou proliferáciou buniek.

Laboratórne štúdie na zvieratách naznačujú, že guarana môže chrániť pred poškodením DNA, inhibovať rast rakovinových buniek a dokonca spôsobiť smrť rakovinových buniek.

Štúdia na myšiach zistila, že myši, ktoré dostávali guaranu, mali o 58 % menej rakovinových buniek a takmer päťnásobný nárast úmrtí na rakovinové bunky v porovnaní s myšami, ktoré guaranu nedostali.

>

Ďalšia laboratórna štúdia zistila, že guarana potláča rast rakovinových buniek v hrubom čreve a urýchľuje ich ničenie.

Vedci sa domnievajú, že potenciálne protirakovinové vlastnosti guarany pochádzajú z jej obsahu xantínu, čo sú zlúčeniny podobné kofeínu a teobromínu.

Napriek tomu – hoci výsledky laboratórnych experimentov a experimentov na zvieratách sú sľubné –, je potrebný ďalší výskum na ľuďoch.

Štúdie na zvieratách a v skúmavkách ukázali, že guarana môže mať protirakovinové vlastnosti. Pred odporúčaním liečby guaranou je však potrebný výskum na ľuďoch.

10. Má antibakteriálne vlastnosti

Guarana obsahuje mnoho zlúčenín, ktoré môžu inhibovať alebo zabíjať škodlivé baktérie. Jednou z týchto baktérií je Escherichia coli (E. coli), ktorá žije v črevách ľudí a zvierat. Väčšina baktérií E. coli je neškodná, ale niektoré môžu spôsobiť hnačku alebo iné ochorenia.

Štúdie tiež ukázali, že guarana môže potlačiť rast Streptococcus mutans (S. mutans), baktérie, ktorá môže spôsobiť zubný kameň a zubný kaz.

Kombinácia kofeínu a zlúčenín na rastlinnej báze, ako sú katechíny alebo taníny, sa považuje za zodpovednú za antibakteriálne účinky guarany.

Guarana obsahuje zlúčeniny, ktoré môžu inhibovať alebo zabíjať škodlivé baktérie, ako sú E. coli a S. mutans.

11. Môže poskytnúť ochranu proti očným chorobám súvisiacim s vekom

Je bežné, že videnie sa s vekom postupne zhoršuje.

Veci ako slnečné svetlo, zlá strava a určitý životný štýl – napríklad fajčenie – môže časom opotrebovať oči a zvýšiť riziko porúch súvisiacich s očami.

Guarana obsahuje zlúčeniny, ktoré bojujú proti oxidačnému stresu, ktorý je hlavným rizikovým faktorom očných chorôb súvisiacich s vekom, ako je makulárna degenerácia, šedý zákal a glaukóm.

Jedna štúdia zistila, že ľudia, ktorí pravidelne konzumovali guaranu, mali podľa seba lepšie videnie ako tí, ktorí konzumovali len málo guarany alebo žiadnu.

V tej istej štúdii vedci vykonali experimenty v skúmavkách, aby zistili, či guarana môže chrániť očné bunky pred zlúčeninami, ktoré spôsobujú oxidačný stres. Guarana významne znížila poškodenie DNA a smrť očných buniek v porovnaní s placebom.

Existuje však obmedzený výskum guarany a očných chorôb súvisiacich s vekom. Pre štúdie na ľuďoch sú potrebné ďalšie odporúčania.

Štúdie v skúmavke ukázali, že guarana môže bojovať proti oxidačnému stresu spojenému s očnými chorobami súvisiacimi s vekom. Táto oblasť výskumu je však obmedzená, preto je potrebných viac štúdií založených na ľuďoch, kým sa dajú urobiť odporúčania pre ľudí.

12. Bezpečné – s malým počtom vedľajších účinkov

Guarana má vynikajúci bezpečnostný profil a je široko dostupná.

Výskum ukazuje, že guarana má nízku toxicitu v malých a stredných dávkach.

Vo veľkých dávkach môže guarana spôsobiť vedľajšie účinky podobné nadmernému príjmu kofeínu vrátane:

  • palpitácie
  • nespavosť
  • bolesť hlavy
  • záchvaty
  • úzkosť
  • nervozita
  • žalúdočné ťažkosti
  • neistota

Stojí za zmienku, že kofeín môže byť vo veľkých dávkach návykový.

Tehotné ženy by sa mali vyhýbať alebo obmedziť príjem guarany, pretože kofeín môže prechádzať placentou. Príliš veľa kofeínu môže spôsobiť poruchy rastu plodu a/alebo zvýšiť riziko potratu.

Guarana sa javí ako bezpečná a široko dostupná. Vo veľkých dávkach môže mať vedľajšie účinky podobné nadmernému príjmu kofeínu.

Zhrnutie

Guarana je obľúbená prísada do mnohých energetických a nealkoholických nápojov.

Amazonské kmene ho používali po stáročia pre jeho terapeutické účinky.

Guarana je všeobecne uznávaná pre svoju schopnosť znižovať únavu, zvyšovať energiu a podporovať učenie a pamäť. Súvisí s lepším zdravím srdca, úbytkom hmotnosti, úľavou od bolesti, zdravšou pokožkou, nižším rizikom rakoviny a zníženým rizikom očných chorôb súvisiacich s vekom.

Je široko používaný ako doplnok a môže byť ľahko zahrnutý do stravy.

Či už zvyšuje hladinu energie alebo jednoducho zlepšuje vaše zdravie, guarana stojí za vyskúšanie.
Chcem guaranu!

Zobrazenie:
Zmena objednávky:
Zobrazenie:
Zmena objednávky: