Rasca

Kmín

9 silných zdravotných výhod rasce

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Kmín je korenie vyrobené zo semien rastliny Cuminum cyminum. Rasca sa používa v širokej škále jedál, najmä tých z oblastí Stredomoria a juhozápadnej Ázie. Výrazná príchuť rasce sa používa v čili, tamales a rôznych indických kari. Chuť je zemitá, oriešková, korenistá a horká.

Okrem toho sa rasca už dlho používa v tradičnej medicíne. Moderné štúdie potvrdili, že rasca je tradične známa pre niektoré zo svojich zdravotných výhod, vrátane schopnosti napomáhať tráveniu a znižovať kontamináciu potravín. Výskum tiež odhalil niektoré nové výhody, ako je podpora chudnutia a zlepšenie hladiny cukru a cholesterolu v krvi.

1. Dokáže podporovať trávenie

Kmín Kmín

Kmín sa tradične používa najčastejšie na liečbu tráviacich ťažkostí.

Moderný výskum v skutočnosti potvrdil, že rasca môže pomôcť podporiť normálne trávenie. Môže napríklad zvýšiť aktivitu tráviacich enzýmov, čo môže urýchliť trávenie.

Kmín tiež zvyšuje uvoľňovanie žlče z pečene. Žlč pomáha tráviť tuky a určité živiny v čreve.

V jednej štúdii 57 pacientov so syndrómom dráždivého čreva (IBS) hlásilo zlepšenie symptómov po dvoch týždňoch konzumácie extraktu rasce.

Kmín môže podporovať trávenie zvýšením aktivity tráviacich bielkovín a môže tiež znížiť príznaky syndrómu dráždivého čreva

2. Bohatý zdroj železa

Semená rasce sú prirodzene bohaté na železo. Jedna čajová lyžička mletého rasce obsahuje 1,4 mg železa, čo je 17,5 % odporúčaného denného príjmu pre dospelých.

Nedostatok železa je jedným z najčastejších nedostatkov živín, ktorý postihuje až 20 % svetovej populácie a 1 % v najbohatších krajinách. Deti potrebujú železo najmä na podporu rastu a mladé ženy potrebujú železo na nahradenie krvi stratenej počas menštruácie.

Málo potravín je tak bohatých na železo ako rasca. Vďaka tomu je dobrým zdrojom železa, aj keď sa používa len v malých množstvách na dochucovanie.

Mnoho ľudí na celom svete nemá dostatok železa. Kmín je veľmi bohatý na železo, jedna čajová lyžička poskytuje takmer 20 % dennej potreby železa

3. Obsahuje prospešné rastlinné zlúčeniny

Kmín obsahuje mnoho rastlinných zlúčenín s potenciálnymi prínosmi pre zdravie, vrátane terpénov, fenolov, flavonoidov a alkaloidov.

Niekoľko z nich pôsobí ako antioxidanty, čo sú chemikálie, ktoré znižujú poškodenie spôsobené voľnými radikálmi v tele. Voľné radikály sú v podstate osamelé elektróny. Elektróny sú radi spárované a keď sú oddelené, stávajú sa nestabilnými. Tieto osamelé alebo „voľné“ elektróny priťahujú ďalšie elektrónové páry z iných chemikálií v tele. Tento proces sa nazýva „oxidácia“.

Oxidácia mastných kyselín v tepnách vedie k upchávaniu tepien a srdcovým chorobám. Oxidácia vedie aj k zápalom pri cukrovke. Oxidácia DNA môže prispieť k rozvoju rakoviny.

Antioxidanty, ako sú tie v rasci, darujú elektrón osamelému voľnému radikálu, vďaka čomu je stabilnejší. Antioxidanty rasce pravdepodobne vysvetľujú niektoré z jej zdravotných výhod.

Voľné radikály sú osamelé elektróny, ktoré spôsobujú zápal a poškodzujú DNA. Kmín obsahuje antioxidanty, ktoré stabilizujú voľné radikál

4. Môže pomôcť pri cukrovke

Niektoré zložky rasce sa ukázali ako sľubné pri liečbe cukrovky. Klinická štúdia ukázala, že koncentrovaný doplnok rasce zlepšil skoré ukazovatele cukrovky u jedincov s nadváhou v porovnaní s placebom. Kmín tiež obsahuje zlúčeniny, ktoré pôsobia proti niektorým dlhodobým účinkom cukrovky.

Jedným z dôvodov, prečo cukrovka poškodzuje bunky tela, je konečný produkt pokročilej glykácie, AGE. AGE sa spontánne produkujú v krvnom obehu, keď je hladina cukru v krvi dlhodobo vysoká. AGE sa tvoria, keď sa cukry naviažu na proteíny a narušia ich normálnu funkciu. V prípade cukrovky je AGE pravdepodobne zodpovedný za poškodenie očí, obličiek, nervov a malých krvných ciev.

Kmín obsahuje niekoľko zložiek, ktoré znižujú AGE, aspoň v štúdiách v skúmavke.

Zatiaľ čo tieto štúdie testovali účinky koncentrovaných doplnkov rasce, pravidelné používanie rasce ako korenia môže pomôcť kontrolovať hladinu cukru v krvi u ľudí s cukrovkou. Zatiaľ nie je jasné, čo je zodpovedné za tieto účinky, ani koľko rasce je potrebné na dosiahnutie výhod.

Doplnky rasce môžu pomôcť zlepšiť kontrolu hladiny cukru v krvi, aj keď nie je jasné, čo spôsobuje tento účinok alebo ako je to potrebné

5. Dokáže zlepšiť hladinu cholesterolu v krvi

Počas klinických testov rasca tiež zlepšila hladinu cholesterolu v krvi.

V jednej štúdii 75 mg rasce dvakrát denne počas ôsmich týždňov znížilo nezdravé hladiny triglyceridov v krvi. V inej štúdii klesli hladiny oxidovaného „zlého“ LDL cholesterolu takmer o 10 % u pacientov, ktorí užívali extrakt z rasce mesiac a pol. Štúdia s 88 ženami skúmala, či rasca ovplyvňuje hladiny „dobrého“ HDL cholesterolu. Tí, ktorí konzumovali 3 gramy rasce s jogurtom dvakrát denne počas troch mesiacov, mali vyššie hladiny HDL ako tí, ktorí jedli jogurt bez rasce.

Nie je známe, či má rasca v potrave rovnaký priaznivý účinok na hladinu cholesterolu v krvi ako doplnky používané v týchto štúdiách.

Nie všetky štúdie sa zhodujú na tomto účinku. Jedna štúdia nezistila žiadnu zmenu hladín cholesterolu v krvi u účastníkov, ktorí užívali doplnok rasce.

V niekoľkých štúdiách sa preukázalo, že doplnky rasce zlepšujú hladinu cholesterolu v krvi, ale nie je jasné, či používanie rasce ako príchute v malých množstvách má rovnaké výhody

6. Môže podporovať chudnutie a redukciu tuku

Podľa niektorých klinických štúdií sa ukázalo, že koncentrované doplnky rasce podporujú chudnutie.

Štúdia na 88 ženách s nadváhou zistila, že jogurt obsahujúci 3 gramy rasce podporoval chudnutie v porovnaní s tými, ktoré konzumovali jogurt bez rasce. Ďalšia štúdia ukázala, že účastníci, ktorí denne užívali 75 mg doplnkov rasce, schudli o 1,4 kg viac ako tí, ktorí užívali placebo. V tretej klinickej štúdii boli účinky koncentrovaného doplnku rasce skúmané na 78 dospelých mužoch a ženách. Tí, ktorí užívali doplnok, schudli o 1 kg viac za osem týždňov ako tí, ktorí ho neužívali.

Nie všetky štúdie však súhlasia. V menšej štúdii s dennou dávkou 25 mg sa v porovnaní s placebom nepozorovala žiadna zmena telesnej hmotnosti.

V niekoľkých štúdiách sa ukázalo, že koncentrované doplnky rasce podporujú chudnutie, nie všetky štúdie však preukázali túto výhodu a na zníženie hmotnosti môžu byť potrebné vyššie dávky

7. Môže predchádzať chorobám z potravín

Jednou z tradičných úloh rasce pri dochucovaní bola bezpečnosť potravín.

Niekoľko korenín, vrátane rasce, má antimikrobiálne vlastnosti, ktoré môžu znížiť riziko alimentárnych chorôb.

Mnoho zložiek rasce znižuje rast baktérií prenášaných potravinami a niektorých infekčných húb. Počas trávenia rasca uvoľňuje zložku nazývanú megalomycín, ktorá má antibiotické vlastnosti.

Štúdia v skúmavke navyše ukázala, že rasca znižuje odolnosť určitých baktérií voči liekom.

Tradičné používanie rasce ako korenia môže obmedziť rast infekčných baktérií a húb, čo môže znížiť výskyt chorôb prenášaných potravinami

8. Môže pomôcť proti drogovej závislosti

Drogová závislosť je na medzinárodnej úrovni čoraz väčším problémom. Opioidné drogy sú návykové, pretože unášajú normálny zmysel pre túžbu a odmenu v mozgu. To vedie k nepretržitému alebo zvýšenému používaniu.

Štúdie na myšiach ukázali, že zlúčeniny v rasci znižujú návykové správanie a abstinenčné príznaky. Je však potrebný oveľa viac výskumov, aby sa zistilo, či by tento účinok bol užitočný u ľudí.

Ďalšie kroky zahŕňajú nájdenie konkrétnej zložky, ktorá spôsobila tento účinok, a testovanie, či funguje u ľudí.

Kmínové extrakty znižujú príznaky drogovej závislosti u myší, ale zatiaľ nie je známe, či budú mať podobný účinok aj u ľudí

9. Dokáže bojovať proti zápalom

Testy v skúmavke ukázali, že extrakty rasce inhibujú zápal.

Existuje niekoľko zložiek rasce, ktoré majú protizápalový účinok, ale vedci zatiaľ nevedia, ktoré sú najdôležitejšie. Ukázalo sa, že rastlinné zlúčeniny nachádzajúce sa v mnohých koreninách znižujú hladiny kľúčového zápalového markera, NF-kappaB.

V súčasnosti nie je dostatok informácií, aby sme vedeli, či rasca v strave alebo doplnky rasce pomáhajú pri liečbe zápalových ochorení.

Kmín obsahuje niekoľko rastlinných zlúčenín, ktoré v štúdiách v skúmavkách znižujú zápal, ale nie je jasné, či ho možno použiť na liečbu zápalových ochorení u ľudí

Užívanie rasce

Niektoré blahodarné účinky rasce si môžete vychutnať aj v malom množstve, a to okorenením jedla. Tieto množstvá poskytujú antioxidanty, železo a potenciálne výhody pre kontrolu hladiny cukru v krvi.

Iné experimentálne výhody, ako je strata hmotnosti a zlepšenie hladiny cholesterolu v krvi, môžu vyžadovať vyššie dávky, prípadne vo forme doplnku stravy.

Niekoľko štúdií testovalo doplnky stravy obsahujúce až 1 gram (asi 1 čajovú lyžičku) rasce bez toho, aby účastníci hlásili nejaké problémy. Boli však hlásené aj závažné alergické reakcie na rascu, ktoré sú však veľmi zriedkavé.

Mali by ste však byť opatrní, ak užívate doplnok stravy, ktorý obsahuje oveľa viac rasce, ako môžete zjesť s jedlom.

Ako každá zložka, vaše telo nemusí byť vybavené na spracovanie dávok, ktoré by za normálnych okolností neboli zahrnuté do vašej stravy.

Ak sa rozhodnete vyskúšať doplnky, povedzte svojmu lekárovi, čo užívate, a používajte doplnky na doplnenie, nie na nahradenie liečby.

Kmín má mnoho výhod, keď sa používa ako korenie v malom množstve. Ďalšie výhody sú dostupné len v ďalších dávkach

Súhrn

Kmín má mnoho zdravotných výhod podložených dôkazmi. Niektoré z nich sú známe už od staroveku, zatiaľ čo iné sa objavujú až teraz.

Použitie rasce ako koreniny zvyšuje príjem antioxidantov, stimuluje trávenie, poskytuje železo, môže zlepšiť kontrolu hladiny cukru v krvi a chrániť pred chorobami z potravín.

Užívanie vyšších dávok ako doplnok je spojené so stratou hmotnosti a zlepšením hladín cholesterolu v krvi, aj keď je potrebný ďalší výskum.
Chcem rascu!

Zobrazenie:
Zmena objednávky:
Zobrazenie:
Zmena objednávky: