Tulsi

Tulsi

Zdravotné prínosy Tulsi

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Tulsi (ocimum tenuiflorum), tiež známy ako bazalka posvätná, pochádza z juhovýchodnej Ázie. Jeho história sa používa v indickej medicíne na liečbu mnohých chorôb, od očných chorôb až po bradavice.

Tulsi (bazalka svätá) nie je ako sladká bazalka v známej omáčke alebo thajská bylinka používaná na ochutenie pariacej sa polievky pho.

Táto zelená listová rastlina sa považuje za posilňujúcu telo, myseľ a ducha. Na liečbu rôznych stavov sa odporúčajú rôzne časti rastliny:

  • Pri bronchitíde používajte čerstvé kvety
  • Listy a semená s čiernym korením používajte na liečbu malárie
  • Pri hnačke, nevoľnosti a vracaní použite celú rastlinu
  • V prípade ekzému použite tabletu a masť
  • Pri žalúdočných vredoch a očných ochoreniach používajte alkoholový extrakt
  • Na uštipnutie hmyzom použite esenciálny olej vyrobený z listov

Početné štúdie podporujú ľudské využitie a terapeutickú hodnotu celej rastliny tulsi. Jeho nutričná hodnota je tiež vysoká, pretože obsahuje: vitamíny A a C, vápnik, zinok, železo a chlorofyl.

Pred užívaním doplnkov stravy sa vždy poraďte so svojím lekárom. Ako mnohé doplnky stravy, ani tulsi nie je schválený ako liečba prvej línie. Môže tiež interagovať s liekmi, ktoré už užívate.

Čítajte ďalej a zistite, prečo sa tulsi nazýva 'kráľovná byliniek'.

Znížte stres a úzkosť

Tulsi Tulsi

Všetky časti rastliny tulsi pôsobia ako adaptogény. Adaptogén je prírodná látka, ktorá pomáha telu adaptovať sa na stres a podporuje duševnú rovnováhu.

Koncept adaptogénu je holistický prístup. Vedecký výskum však ukazuje, že tulsi má farmakologické vlastnosti, ktoré pomáhajú mysli vyrovnať sa s mnohými druhmi stresu.

Zdrojom stresu môže byť: chemický, fyzický, infekčný, emocionálny.

V prípade fyzického stresu je známe, že tulsi zvyšuje vytrvalosť zvierat. Zvieratá, ktoré konzumovali extrakt z listov tulsi a zažívali environmentálny stres, preukázali: zvýšený metabolizmus, lepší výkon pri plávaní, menšie poškodenie tkaniva, nižšie úrovne stresu v hlučnom prostredí.

Štúdie na ľuďoch a zvieratách znížili stres, sexuálne problémy, problémy so spánkom, zábudlivosť a vyčerpanie.

Jedna štúdia zistila, že tulsi má antidepresívne vlastnosti a vlastnosti proti úzkosti porovnateľné s účinkami niektorých antidepresív. Tieto testy boli vykonané na listoch.

Iná štúdia zistila, že ľudia, ktorí užívali 500 miligramov extraktu tulsi denne, sa cítili menej úzkostlivo, stresovane a depresívne. Okrem toho sa cítili sociálne citlivejší.

Ajurvédski odborníci odporúčajú konzumovať listy tulsi ako čaj. A keďže je bez kofeínu, môže sa bezpečne – dokonca odporúčať – konzumovať denne. Akt pitia čaju môže byť rituálny a relaxačný ako jóga. Podporuje jasné myšlienky, relaxáciu a pocit pohody.

Ak vám však horká a korenistá chuť bazalky nevyhovuje, je dostupná aj ako doplnok stravy vo forme prášku, tabliet alebo alkoholového extraktu.

Zistilo sa, že Tulsi má antidepresívne a anti-úzkostné vlastnosti podobné antidepresívam a štúdie ukázali, že môže pomôcť ľuďom stať sa sociálne citlivejšími a menej úzkostnými

Stimuluje a vitalizuje telo

Tulsi je bohatý na antioxidanty a pomáha telu detoxikovať. Štúdie ukazujú, že tulsi dokáže chrániť telo pred toxickými chemikáliami. Môže tiež predchádzať rakovine znížením rastu rakovinových buniek.

Chráni pred infekciami a lieči rany

Verí sa, že extrakty vyrobené z jej listov urýchľujú hojenie rán a zvyšujú výdrž. Tulsi má antibakteriálne, antivírusové, protiplesňové, protizápalové a bolesť tlmiace účinky.

Niektorí ľudia používajú tulsi aj po operácii na hojenie a ochranu rán. Tulsi zvyšuje pevnosť v ťahu rany, čas hojenia a kontrakciu. Pevnosť v ťahu vyjadruje, koľko tlaku alebo hmotnosti rana vydrží, kým sa roztrhne.

Výskum ukazuje, že tulsi môže byť účinné proti infekciám a ranám, ako sú: vredy v ústach, keloidy, jazvy, akné.

Môže znížiť hladinu cukru v krvi

Ak máte prediabetes alebo cukrovku 2. typu, všetky časti rastliny tulsi môžu pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi. Štúdie na zvieratách a ľuďoch ukázali, že tulsi môže pomôcť predchádzať príznakom cukrovky, ako sú: prírastok hmotnosti, hyperinzulinémia alebo nadbytok inzulínu v krvi, vysoký cholesterol, inzulínová rezistencia, vysoký krvný tlak.

V citovanom ranom experimente na zvieratách sa hladina cukru v krvi potkanov, ktorí dostávali extrakt z tulsi, po 30 dňoch znížila o 26,4 percenta. Hladina cukru v krvi potkanov kŕmených práškom z listov tulsi sa tiež po jednom mesiaci znížila.

Pred pridaním tulsi do vašej stravy sa poraďte so svojím lekárom, pretože ak už užívate lieky na kontrolu hladiny cukru v krvi, tulsi môže znížiť hladinu cukru v krvi ešte viac.

Môže znížiť hladinu cholesterolu

Keďže sa tulsi zameriava na metabolický stres, môže tiež pomôcť pri chudnutí a kontrole cholesterolu.

V štúdiách na zvieratách boli pozorované významné zmeny v molekulách tuku králikov, keď boli kŕmené čerstvými listami tulsi. Hladina „zlého“ cholesterolu (LDL) bola nižšia a hladina „dobrého“ cholesterolu (HDL) vyššia.

Štúdia na zvieratách ukázala, že olej v tulsi (eugenol) znižuje hladinu cholesterolu vyvolanú stresom. Diabetické a nediabetické potkany mali po konzumácii prášku z listov tulsi znížený celkový cholesterol v obličkách, pečeni alebo srdci.

Zmierňuje zápaly a bolesti kĺbov

Predstavte si, že môžete bojovať proti stresu, úzkosti a zápalu šálkou relaxačného čaju z listov tulsi.

Tulsi ako adaptogén s protizápalovými a antioxidačnými vlastnosťami poskytuje všetky tieto výhody. Môže dokonca pomôcť ľuďom s artritídou alebo fibromyalgiou.

Chráňte svoj žalúdok

Tulsi môže pôsobiť proti účinkom vredov vyvolaných stresom. Prirodzene zvyšuje obranyschopnosť žalúdka: znižuje žalúdočnú kyselinu, zvyšuje sekréciu hlienu, zvyšuje množstvo hlienových buniek a predlžuje životnosť hlienových buniek.

Mnoho liekov na peptický vred má vedľajšie účinky, ktoré môžu byť pre niektorých ľudí nepríjemné. Výhodnou alternatívou môže byť tulsi. Pokus na zvieratách ukázal, že 200 mg extraktu z tulsi významne znížilo počet a parametre vredov u dvoch tretín zvierat.

Tulsi preukázateľne zlepšuje zdravie tela mnohými spôsobmi, pomáha bojovať proti infekciám, znižuje hladinu cukru v krvi, znižuje cholesterol, zmierňuje bolesti kĺbov a chráni žalúdok

Použitie Tulsi

Doplnky s extraktom Tulsi sú dostupné vo forme prášku, tabliet alebo kapsúl. Všetky časti rastliny môžu byť použité v doplnkoch a mastiach. Esenciálny olej tulsi sa destiluje z listov a kvetov rastliny.

Čaj tulsi si môžete pripraviť aj z listov, kvetov alebo prášku zo sušených listov. Čerstvo uvarený čaj sa dá pripraviť aj z bylinky tak, že 2-3 čajové lyžičky tulsi vložíte do šálky vriacej vody a necháte lúhovať 5-6 minút.

Listy sa často používajú aj pri varení, hoci niektorí ľudia jedia listy surové. Tulsi má korenistú a horkú chuť.

Existuje mnoho spôsobov, ako začleniť tulsi do svojho každodenného života, môžete s ním variť, konzumovať ho ako doplnok stravy alebo si z neho pripraviť čaj

Bezpečné používanie

Pred pridaním tulsi alebo akéhokoľvek iného doplnku stravy do vašej stravy sa vždy poraďte so svojím lekárom.

Neexistuje dostatok výskumu, ktorý by odporučil jeho použitie pre dojčatá, deti alebo tehotné či dojčiace ženy.

Kúpte si tulsi, ktoré je organicky vypestované z renomovaného zdroja vo vidieckom, neznečistenom prostredí. Tulsi pestované v kontaminovanej oblasti môže obsahovať dvakrát toľko toxicity.

V klinických štúdiách u ľudí neboli hlásené žiadne negatívne vedľajšie účinky. Mali by ste sa však vyhnúť tulsi, ak dojčíte, ste tehotná alebo plánujete otehotnieť.

V štúdiách na ľuďoch neboli hlásené žiadne negatívne vedľajšie účinky, ale odporúča sa, aby ste sa pred začlenením tulsi do stravy porozprávali so svojím lekárom a ak je to možné, pokúsili sa nakúpiť z renomovaného zdroja
Produkty Tulsi

Zobrazenie:
Zmena objednávky:
Zobrazenie:
Zmena objednávky: