Chlorella

Chlorella

9 úžasných zdravotných výhod Chlorelly

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Okrem spiruliny je na trhu aj ďalšia populárna riasa: chlorella. Táto na živiny bohatá riasa si získala veľkú pozornosť aj pre svoje účinky na vaše zdravie. Tiež sľubuje zlepšenie hladiny cholesterolu a zbavovanie tela toxínov.

Čo je chlorella?

tableta chlorella Chlorella tablety

Chlorella je jednobunková zelená sladkovodná riasa. Existuje viac ako 30 rôznych druhov, no výskum sa najčastejšie zameriava na dva typy, chlorella vulgaris a chlorella pyrenoidosa.

Vzhľadom na to, že chlorella má pevnú bunkovú stenu, ktorú ľudia nedokážu stráviť, musí sa brať ako doplnok stravy, aby ste mohli využiť jej výhody. Je dostupný aj vo forme kapsúl, tabliet a prášku.

Okrem toho, že sa chlorella používa ako doplnok stravy, môže byť použitá aj ako palivo pre bionaftu.

Štúdie ukazujú, že môže mať mnoho zdravotných výhod. Tu je 9 z nich.

1. Veľmi výživné

Chlorella sa nazýva „superpotravina“ vďaka jej pôsobivému nutričnému profilu. Aj keď presný obsah živín závisí od podmienok pestovania, odrody a spôsobu spracovania, je jasné, že obsahuje mnoho užitočných živín:

 • Proteín: Chlorella obsahuje 50 – 60 % bielkovín. Okrem toho je to kompletný zdroj bielkovín, čo znamená, že obsahuje všetkých deväť esenciálnych aminokyselín.
 • Vitamín B12: Niektoré druhy chlorelly môžu obsahovať aj vitamín B12, ale na objasnenie sú potrebné ďalšie štúdie.
 • Železo a vitamín C: Chlorella môže byť dobrým zdrojom železa. V závislosti od doplnku stravy môže pokryť 6-40% dennej potreby. Je tiež výborným zdrojom vitamínu C, ktorý napomáha vstrebávaniu železa.
 • Ďalšie antioxidanty: Tieto drobné zelené bunky poskytujú široké spektrum antioxidantov.
 • Ďalšie vitamíny a minerály: Chlorella obsahuje malé množstvo horčíka, zinku, medi, draslíka, vápnika, kyseliny listovej a ďalších vitamínov B.
 • Omega-3: Rovnako ako ostatné riasy, aj chlorella obsahuje omega-3 mastné kyseliny. Len 3 gramy chlorelly obsahujú 100 mg omega-3.
 • Vláknina: Vo veľkých množstvách môže byť chlorella dobrým zdrojom vlákniny. Väčšina doplnkov stravy neobsahuje ani 1 gram vlákniny na porciu.

Chlorella obsahuje veľa živín vrátane vitamínov, minerálov, antioxidantov a omega-3 tukov, presné množstvá sa môžu líšiť podľa značky

2. Viaže ťažké kovy, napomáha detoxikácii

Chlorella preukázala svoju schopnosť detoxikovať telo. V skutočnosti štúdie na zvieratách ukazujú, že účinne pomáha odstraňovať ťažké kovy a iné škodlivé zlúčeniny z tela.

Ťažké kovy obsahujú niektoré prvky, ktoré sú nevyhnutné v malých množstvách, ako je železo a meď, ale tieto a ďalšie ťažké kovy, ako je kadmium a olovo, môžu byť toxické vo väčších množstvách. Hoci je pre ľudí zriedkavé, že majú v tele nebezpečné hladiny ťažkých kovov, ľudia môžu byť vystavení ťažkým kovom v dôsledku znečistenia alebo určitých zamestnaní, ako je ťažba. U zvierat sa ukázalo, že riasy vrátane chlorelly inhibujú toxicitu ťažkých kovov v pečeni, mozgu a obličkách.

Preukázalo sa tiež, že chlorella pomáha znižovať ďalšie škodlivé chemikálie, ako je dioxín, ktoré sa niekedy nachádzajú v potravinách.

Na základe týchto dôkazov sa zdá, že chlorella môže pomôcť zlepšiť prirodzené detoxikačné schopnosti tela.

Chlorella môže pomôcť pri detoxikácii tela, keď sa naviaže na ťažké kovy a iné toxíny

3. Dokáže zlepšiť fungovanie imunitného systému

Imunitný systém pomáha bojovať s infekciami a prispieva k udržaniu zdravia. V štúdiách na zvieratách aj na ľuďoch sa ukázalo, že chlorella zvyšuje imunitnú odpoveď, hoci dôkazy sú zatiaľ obmedzené.

V jednej malej štúdii muži produkovali viac protilátok pri užívaní chlorelly ako pri užívaní placeba. Protilátky pomáhajú bojovať proti cudzím útočníkom v tele, takže toto zistenie je celkom sľubné. V ďalšej malej osemtýždňovej štúdii sa u zdravých dospelých, ktorí užívali chlorellu, prejavili markery zvýšenej imunitnej aktivity.

Zistenia však boli zmiešané, pričom niektoré štúdie preukázali malý alebo žiadny účinok. Jedna štúdia napríklad zistila, že doplnky chlorelly posilnili imunitnú funkciu u účastníkov vo veku 50 až 55 rokov, ale nie u osôb starších ako 55 rokov.

Je teda možné, že chlorella môže mať účinok na posilnenie imunity v niektorých populáciách a vekových skupinách, ale nie u všetkých. Sú potrebné ďalšie a rozsiahlejšie štúdie.

Chlorella môže posilniť imunitné funkcie zvýšením aktivity rôznych častí imunitného systému

4. Môže pomôcť zlepšiť hladinu cholesterolu

Mnoho štúdií ukazuje, že doplnky chlorelly môžu pomôcť znížiť hladinu cholesterolu.

Niekoľko štúdií ukázalo, že 5 až 10 gramov chlorelly denne znížilo hladinu celkového a LDL cholesterolu a triglyceridov u jedincov s vysokým krvným tlakom a/alebo mierne zvýšeným cholesterolom.

Nasledujúce zložky v chlorelle môžu pomôcť zlepšiť hladinu lipidov v krvi:

 • Niacín: typ vitamínu B, o ktorom je známe, že znižuje hladinu cholesterolu
 • Vláknina: látka znižujúca cholesterol
 • Karotenoidy:preukázalo sa, že prirodzene znižujú cholesterol
 • Antioxidanty: pomáhajú predchádzať oxidácii LDL cholesterolu, o ktorom je známe, že prispieva k ochoreniu srdca

Živiny v chlorelle vrátane niacínu, vlákniny, karotenoidov a antioxidantov môžu pomôcť znížiť hladinu cholesterolu

5. Pôsobí ako antioxidant

Chlorella obsahuje niekoľko antioxidačných zlúčenín vrátane chlorofylu, vitamínu C, betakaroténu, lykopénu a luteínu. Tieto antioxidanty môžu pomôcť v boji proti mnohým chronickým ochoreniam.

Niektoré z týchto antioxidantov znižujú produkciu konečných produktov pokročilej glykácie (AGE), ktoré spôsobujú mnohé komplikácie cukrovky.

Počas testov na zvieratách a laboratórnych testov chlorella ovplyvnila starnutie génov.

Štúdia na ľuďoch tiež ukázala, že doplnky chlorelly zvýšili hladiny antioxidantov u chronických fajčiarov, ktorí sú vystavení vyššiemu riziku oxidačného poškodenia.

Aj keď je väčšina týchto výskumov sľubná, sú stále v plienkach.

Obsah antioxidantov v Chlorelly môže poskytnúť určitú ochranu pred chronickými ochoreniami, ale na potvrdenie sú potrebné ďalšie štúdie na ľuďoch

6. Pomáha udržiavať krvný tlak pod kontrolou

Doplnky chlorelly môžu pomôcť udržať zdravie srdca a obličiek, ktoré sú nevyhnutné na udržanie normálneho krvného tlaku.

V jednej štúdii ľudia s miernym vysokým krvným tlakom konzumovali 4 gramy chlorelly denne počas 12 týždňov. Na konci experimentu mali títo ľudia nižší krvný tlak ako účastníci placeba.

Ďalšia malá štúdia na zdravých mužoch zistila, že užívanie doplnkov chlorelly bolo spojené s väčšou flexibilitou tepien, čo ovplyvňuje krvný tlak.

Jednou teóriou, ktorá to vysvetľuje, je, že určité živiny v chlorelle, vrátane arginínu, draslíka, vápnika a omega-3, pomáhajú chrániť tepny pred kôrnatením.

Niektoré výskumy chlorelly preukázali jej účinok na zníženie krvného tlaku, mnohé z jej živín preukázateľne zabraňujú kôrnateniu tepien

7. Môže zlepšiť hladinu cukru v krvi

Niektoré výskumy ukazujú, že chlorella môže pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi.

Jedna štúdia zistila, že užívanie chlorelly počas 12 týždňov znížilo hladinu cukru v krvi nalačno u zdravých jedincov aj u tých, u ktorých je vysoké riziko vzniku chorôb súvisiacich so životným štýlom.

Iné štúdie ukázali, že suplementácia stravy s chlorellou zlepšuje kontrolu hladiny cukru v krvi a zvyšuje citlivosť na inzulín u pacientov s nealkoholickým stukovatením pečene.

Zatiaľ nie je dostatok výskumu, ktorý by určil, či by sa chlorella mala používať na liečbu cukru v krvi, ale môže pomôcť v kombinácii s inými terapiami.

Užívanie doplnkov chlorelly môže znížiť hladinu cukru v krvi a zvýšiť citlivosť na inzulín

8. Môže pomôcť pri liečbe ochorení dýchacích ciest

Liečba ochorení dýchacích ciest, ako je astma a chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP), si často vyžaduje zníženie zápalu.

Chlorella obsahuje niektoré zložky, ktoré môžu pomôcť znížiť zápal, vrátane mnohých antioxidantov.

Jedna štúdia zistila, že doplnky chlorelly zlepšili antioxidačný stav u pacientov s CHOCHP, ale to neviedlo k zlepšeniu dýchacej schopnosti.

Na určenie jej skutočného účinku na dýchacie ťažkosti sú potrebné ďalšie štúdie, ale chlorella môže pomôcť v boji proti zápalu.

Antioxidanty v chlorelle môžu mať protizápalové účinky, ktoré môžu zlepšiť príznaky astmy a iných ochorení dýchacích ciest

9. môže zvýšiť aeróbnu vytrvalosť

Iba jedna štúdia skúmala vplyv chlorelly na aeróbnu vytrvalosť, no preukázala pozitívny efekt.

Výskumníci podávali skupine mladých dospelých 6 gramov chlorelly a placebo denne počas štyroch týždňov. Na konci štúdie sa výrazne zlepšila schopnosť skupiny chlorelly nasýtiť pľúca kyslíkom, čo je dôležitý faktor z hľadiska vytrvalosti. Skupina s placebom nezaznamenala žiadnu zmenu vo vytrvalosti.

Môže to byť spôsobené obsahom aminokyselín s rozvetveným reťazcom v chlorelle. Aminokyselina s rozvetveným reťazcom pozostáva z troch aminokyselín, u ktorých sa podľa rôznych štúdií preukázalo, že zlepšujú aeróbny výkon.

Chlorella môže zlepšiť aeróbny výkon, hoci vedecká podpora tohto prínosu je obmedzená

Ďalšie možné výhody

Bolo navrhnutých mnoho ďalších potenciálnych výhod, ale len málo výskumov podporuje tieto tvrdenia.

Tu je niekoľko menej podložených zdravotných tvrdení:

 • Môže podporovať zdravie očí: Chlorella obsahuje luteín a zeaxantín, dva karotenoidy, ktoré chránia oči a znižujú riziko makulárnej degenerácie.
 • Môže podporovať zdravie pečene: Doplnky chlorelly preukázateľne zlepšujú markery zdravia pečene u ľudí s ochorením pečene. Nie je však jasné, či je to prospešné pre zdravých ľudí.
 • Podpora trávenia: Mnohé zdroje tvrdia, že chlorella podporuje trávenie a znižuje nadúvanie. Žiadne štúdie to však nepotvrdili.
 • Môže zmierniť PMS: Neoficiálne dôkazy naznačujú, že chlorella môže zmierniť príznaky predmenštruačného syndrómu (PMS). Môže to byť spôsobené tým, že chlorella obsahuje vápnik a vitamíny skupiny B, ktoré preukázateľne znižujú PMS.

Aj keď sa neuskutočnil žiadny konkrétny výskum na podporu týchto tvrdení, na základe nutričného obsahu chlorelly by tieto výhody teoreticky mohli existovať.

Chlorella údajne zlepšuje hladinu energie, zdravie pečene, trávenie a symptómy PMS. V súčasnosti však nie sú k dispozícii žiadne vedecké dôkazy, ktoré by tieto tvrdenia priamo podporili.

Potenciálne obavy

Chlorella je uznaná ako "všeobecne bezpečná" americkým Úradom pre kontrolu potravín a liečiv (FDA).

Pri zvažovaní užívania doplnkov chlorelly je však potrebné mať na pamäti niekoľko vecí:

 • Možné vedľajšie účinky: Niektorí ľudia pociťovali nevoľnosť a nepohodlie v bruchu.
 • Nedostatočná regulácia: Niektoré krajiny, vrátane Spojených štátov, neregulujú používanie výživových doplnkov a v týchto krajinách si nemôžeme byť istí, že dostávate to, čo uvádza štítok.
 • Nekonzistentné produkty: Výživový obsah doplnkov chlorelly sa môže líšiť v závislosti od druhu rias, podmienok pestovania a spracovania.
 • Účinky na imunitu: Keďže chlorella ovplyvňuje imunitný systém, nemusí byť vhodná pre ľudí, ktorí majú oslabenú imunitu alebo užívajú lieky na imunitný systém.

Je tiež dôležité mať na pamäti, že doplnky stravy môžu interagovať s niektorými liekmi.

Hoci je chlorella všeobecne uznávaná ako bezpečná a má málo hlásených vedľajších účinkov, nemusí byť vhodná pre každého.

Zdá sa, že užívanie doplnkov chlorelly pre väčšinu ľudí nepredstavuje vážne riziko.

Aplikácia chlorelly

Súčasná vedecká literatúra o chlorelle nešpecifikuje konkrétne dávkovanie. Je to preto, že neexistujú dostatočné dôkazy na určenie množstva potrebného na dosiahnutie terapeutických účinkov. Niektoré štúdie zistili výhody už od 1,2 gramu denne, zatiaľ čo iné skúmali dávky 5 až 10 gramov denne. Väčšina doplnkov stravy uvádza dávku 2 – 5 gramov denne, čo sa na základe výskumu zdá byť správne.

Dávka 2 – 5 gramov uvádzaná väčšinou doplnkov sa zdá byť adekvátna vzhľadom na dávky použité v štúdiách

Zhrnutie

Chlorella je druh riasy, ktorý obsahuje vysokú dávku živín, keďže je výborným zdrojom mnohých vitamínov, minerálov a antioxidantov.

V skutočnosti výskum ukazuje, že okrem iných zdravotných výhod môže pomôcť vyplaviť toxíny z tela a zlepšiť hladinu cholesterolu a cukru v krvi.

V súčasnosti sa zdá, že užívanie doplnkov chlorelly nie je škodlivé a môže podporiť vaše zdravie.
Chcem Chlorellu!

Zobrazenie:
Zmena objednávky:
Zobrazenie:
Zmena objednávky: