Zelená káva

Zelená káva

Čo je zelená káva? Všetko, čo o ňom potrebujete vedieť

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov zverejnenými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Zelená káva sa stáva čoraz populárnejšou v komunite zdravia a wellness, takže ste už možno počuli o jej bohatej škále rastlinných zlúčenín podporujúcich zdravie. Tento článok poskytuje podrobný prehľad zelenej kávy vrátane jej potenciálnych výhod a rizík.

Čo je zelená káva?

Zelená káva Zelená káva

Zelené kávové zrná sú jednoducho kávové zrná, ktoré neboli pražené, a preto zostali úplne surové.

Jeho extrakt je obľúbený ako doplnok stravy, ale zelená káva je dostupná aj vo forme celých zŕn a dá sa z nej pripraviť horúci nápoj, podobne ako pražená káva. Hrnček tohto svetlozeleného nápoja nebude ako obyčajná pražená káva, pretože má oveľa jemnejšiu chuť. Hovorí sa, že je to skôr bylinkový čaj ako káva. Okrem toho je jej chemický profil celkom odlišný od profilu praženej kávy, hoci jej pôvod je podobný.

Pýši sa bohatým množstvom kyseliny chlorogenovej, ktorá je silným antioxidantom, protizápalovým a má mnoho zdravotných výhod. Výrobky z praženej kávy obsahujú malé množstvo kyseliny chlorogénovej, no väčšina sa pri pražení stratí.

Zelené kávové zrná sú surové, nepražené kávové zrná a majú vysoký obsah chlorogenových kyselín – typ antioxidantu – o ktorom sa predpokladá, že má mnoho výhod

Môže vám to pomôcť schudnúť?

Mnoho odborníkov na zdravie vyvrátilo názor, že zelená káva má nejaký významný vplyv na telesnú hmotnosť. Napriek tomu je extrakt zo zelenej kávy stále jedným z najpopulárnejších doplnkov na chudnutie na trhu.

V niekoľkých malých experimentoch ošetrili myši extraktom zo zelenej kávy a zistili, že výrazne znížil celkovú telesnú hmotnosť a hromadenie tuku. Štúdie na ľuďoch sú však oveľa menej presvedčivé. Väčšina ľudských výskumov zelenej kávy bola nepresvedčivá. Zatiaľ čo niektorí účastníci schudli, štúdie boli zle navrhnuté, s malou veľkosťou vzoriek a krátkym trvaním.

Neexistuje teda žiadny presvedčivý dôkaz, že zelená káva je účinná pri chudnutí. Sú potrebné väčšie, dobre navrhnuté štúdie na ľuďoch.

Zelená káva sa predáva ako doplnok na chudnutie, ale chýbajú vedecké dôkazy podporujúce jej účinnosť, je potrebný ďalší ľudský výskum

Môže znížiť riziko niektorých chronických ochorení

Zelené kávové zrná Zelené kávové zrná

Zelená káva môže mať okrem chudnutia aj iné zdravotné výhody. V skutočnosti môžu jeho chlorogénové kyseliny znížiť riziko chronických ochorení, ako je cukrovka a srdcové choroby.

Počas 8-týždňovej štúdie konzumovalo 50 ľudí s metabolickým syndrómom – skupinou rizikových faktorov vrátane vysokého krvného tlaku a cukru v krvi, ktoré zvyšujú riziko cukrovky a srdcových chorôb – 400 mg extraktu zo zelenej kávy bez kofeínu dvakrát denne. . Tí, ktorí užívali extrakt, zaznamenali výrazné zlepšenie hladiny cukru v krvi nalačno, krvného tlaku a obvodu pása v porovnaní s kontrolnou skupinou.

Aj keď sú tieto výsledky sľubné, sú potrebné ďalšie štúdie.

Zelená káva môže znížiť riziko srdcových chorôb a cukrovky 2. typu, hoci je potrebný ďalší výskum

Možné riziká a vedľajšie účinky

Zelená káva je väčšinou bezpečná, ale existuje niekoľko potenciálnych rizík.

Účinok nadmerného množstva kofeínu

Rovnako ako pražená káva, aj zelené kávové zrná prirodzene obsahujú kofeín.

Hoci mierny príjem kofeínu je pravdepodobne bezpečný pre väčšinu zdravých ľudí, príliš veľa môže viesť k negatívnym príznakom, ako sú úzkosť, poruchy spánku a zvýšený krvný tlak.

Šálka ​​čiernej alebo zelenej kávy obsahuje približne 100 mg kofeínu v závislosti od druhu a spôsobu prípravy.

Keďže počas praženia sa môže stratiť malé množstvo kofeínu, zelená káva môže obsahovať o niečo viac kofeínu ako čierna, ale rozdiel je pravdepodobne zanedbateľný.

Doplnky zelenej kávy zvyčajne ponúkajú 20 až 50 mg kofeínu na kapsulu, hoci niektoré budú počas spracovania zbavené kofeínu.

Ak pijete zelenú kávu v akejkoľvek forme, mali by ste jej príjem obmedziť, aby ste sa vyhli negatívnym účinkom.

Môže ovplyvniť zdravie kostí

Dvojmesačný experiment na zvieratách ukázal, že myši, ktoré denne dostávali extrakt zo zelenej kávy, mali výrazný nedostatok vápnika v kostnom tkanive.

Tieto zistenia naznačujú, že dlhodobý príjem doplnkov zelenej kávy môže poškodiť zdravie kostí.

Napriek tomu je potrebný ľudský výskum.

Nadmerná konzumácia kofeínu v zelenej káve môže spôsobiť negatívne symptómy a skorý výskum na zvieratách naznačuje, že môže poškodiť zdravie kostí, takže sú potrebné ďalšie štúdie na ľuďoch

Odporúčané dávkovanie

Neexistuje dostatok údajov o zelenej káve na jasné odporúčania týkajúce sa dávkovania.

Alespoň v jednej štúdii sa použili dávky až 400 mg extraktu zo zelenej kávy dvakrát denne bez negatívnych účinkov.

Ak uvažujete o použití extraktu zo zelenej kávy, poraďte sa so svojím lekárom, aby ste sa uistili, že užívate bezpečné množstvo.

Neexistuje jasné odporúčanie dávkovania zelenej kávy, ale niektoré štúdie bezpečne použili až 400 mg extraktu dvakrát denne.

Zhrnutie

Zelená káva je surové kávové zrno.

Jeho extrakt bol propagovaný ako doplnok na chudnutie a môže pomôcť udržať zdravú hladinu krvného cukru a krvného tlaku, hoci výskum o jeho účinnosti je obmedzený.

Bolo hlásených niekoľko vedľajších účinkov, ale jeho obsah kofeínu môže spôsobiť vedľajšie účinky.

Ak uvažujete o pridaní zelenej kávy do vašej každodennej rutiny, poraďte sa so svojím lekárom, aby ste sa uistili, že je pre vás bezpečná.
Chcem zelenú kávu!

Zobrazenie:
Zmena objednávky:
Zobrazenie:
Zmena objednávky: