Spirulina

Spirulina

10 zdravotných výhod spiruliny

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov zverejnenými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Spirulina je jedným z najpopulárnejších doplnkov stravy na svete. Obsahuje rôzne živiny a antioxidanty, ktoré môžu byť užitočné pre telo a mozog.

1. Spirulina je mimoriadne výživná

Tablety Spirulina Tablety Spirulina

Spirulina je organizmus, ktorý možno nájsť v sladkej aj slanej vode. Sinica patriaca do rodiny jednobunkových mikróbov, často nazývaných modrozelené riasy. Podobne ako rastliny, aj sinice sú schopné produkovať energiu zo slnečného žiarenia prostredníctvom procesu nazývaného fotosyntéza.

Spirulinu konzumovali starí Aztékovia, no stala sa opäť populárnou potom, čo NASA odporučila jej použitie vo vesmíre pre astronautov.

Zvyčajná denná dávka spiruliny je 1-3 gramy, ale efektívne sa užíva aj v dennej dávke 10 gramov. Táto drobná riasa je plná živín. Jedna polievková lyžica (7 gramov) sušenej spiruliny v prášku obsahuje: Proteín 4 gramy; Vitamín B1 (tiamín): 11% RDA; Vitamín B2 (riboflavín): 15 % RDA; Vitamín B3 (niacín): 4 % RDA; Meď: 21 % RDA; Železo: 11% RDA. Obsahuje dostatočné množstvo horčíka, draslíka a mangánu, ako aj malé množstvá takmer všetkých ostatných živín, ktoré vaše telo potrebuje. Okrem toho rovnaké množstvo obsahuje iba 20 kalórií a 1,7 gramu stráviteľných sacharidov.

Na gram môže byť spirulina najvýživnejšou potravinou na planéte.

Jedna polievková lyžica (7 gramov) spiruliny obsahuje malé množstvo tuku, asi 1 gram, vrátane omega-6 a omega-3 mastných kyselín v pomere asi 1,5 ku 1,0.

Kvalita bielkovín v spiruline sa považuje za vynikajúcu – v porovnaní s vajíčkami. Obsahuje všetky potrebné aminokyseliny.

Často sa tvrdí, že spirulina obsahuje vitamín B12, ale to nie je pravda. Obsahuje pseudovitamín B12, u ktorého sa nepreukázala účinnosť u ľudí.

Spirulina je druh modrozelenej riasy, ktorá sa nachádza v slanej aj sladkej vode, možno jedna z najvýživnejších potravín na zemi

2. Silné antioxidačné a protizápalové vlastnosti

Oxidačný stres môže poškodiť DNA a bunky. Toto poškodenie môže spôsobiť chronický zápal, ktorý prispieva k rakovine a iným ochoreniam.

Spirulina je fantastickým zdrojom antioxidantov, ktoré chránia pred oxidačným poškodením.

Jeho hlavná aktívna zložka sa nazýva fykocyanín. Tento antioxidant dodáva spiruline jej jedinečnú modrozelenú farbu. Fykocyanín môže bojovať proti voľným radikálom a inhibovať produkciu zápalových signálnych molekúl, čím poskytuje pôsobivé antioxidačné a protizápalové účinky.

Fykocyanín je hlavnou aktívnou zložkou spiruliny, má silné antioxidačné a protizápalové vlastnosti

3. Dokáže znížiť „zlé“ hladiny LDL a triglyceridov

Srdcové choroby sú hlavnou príčinou úmrtí vo svete. So zvýšeným rizikom srdcových chorôb je spojených niekoľko rizikových faktorov.

Ako sa ukázalo, spirulina má pozitívny vplyv na mnoho faktorov. Môže napríklad znížiť „zlý“ LDL cholesterol a triglyceridy a zároveň zvýšiť „dobrý“ HDL cholesterol.

V štúdii s 25 ľuďmi s cukrovkou 2. typu 2 gramy spiruliny denne výrazne zlepšili tieto markery. Ďalšia štúdia na ľuďoch s vysokým cholesterolom zistila, že 1 gram spiruliny denne znížil triglyceridy o 16,3 % a „zlý“ LDL cholesterol o 10,1 %.

Mnoho ďalších štúdií zistilo priaznivé účinky, ale treba poznamenať, že sú väčšie: pozorovali sa v dávkach 4,5 – 8 gramov denne.

Štúdie ukazujú, že spirulina môže znížiť hladinu triglyceridov a „zlého“ LDL cholesterolu a zároveň zvýšiť hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu

4. Môže chrániť pred oxidáciou

Tuková štruktúra tela je náchylná na oxidačné poškodenie. Toto sa nazýva peroxidácia lipidov, ktorá môže byť hlavnou príčinou mnohých závažných ochorení. Jedným z najdôležitejších prvkov pri vzniku srdcových chorôb je napríklad zvýšenie hladiny „zlého“ LDL cholesterolu.

Je zaujímavé, že antioxidanty nachádzajúce sa v spiruline sú obzvlášť účinné pri znižovaní peroxidácie lipidov u ľudí aj zvierat.

V štúdii na 37 ľuďoch s cukrovkou 2. typu 8 gramov spiruliny denne výrazne znížilo markery oxidačného poškodenia. Tiež zvýšil hladinu antioxidačných enzýmov v krvi.

Tukové štruktúry tela môžu oxidovať, čo podporuje progresiu mnohých chorôb, ale antioxidanty v spiruline môžu pomôcť tomu zabrániť

5. Môže mať protirakovinové vlastnosti

Spirulina prášok Spirulina prášok

Niektoré dôkazy naznačujú, že spirulina má protirakovinové vlastnosti.

Výskum na zvieratách ukazuje, že môže znížiť výskyt rakoviny a veľkosť nádoru. Účinky spiruliny na rakovinu ústnej dutiny - alebo rakovinu ústnej dutiny - boli rozsiahle študované.

Štúdia sa zamerala na 87 ľudí v Indii s prekanceróznymi léziami - nazývanými orálna mukozálna fibróza (OSMF) - v ústach. Medzi tými, ktorí užívali 1 gram spiruliny denne po dobu jedného roka, 45 % zaznamenalo vymiznutie lézií, zatiaľ čo v kontrolnej skupine bola táto miera iba 7 %. Keď títo ľudia prestali užívať spirulinu, takmer u polovice sa v nasledujúcom roku vyvinuli lézie.

Na základe inej štúdie so 40 ľuďmi s léziami OSMF viedla konzumácia 1 gramu spiruliny denne k väčšiemu zlepšeniu symptómov OSMF v porovnaní s užívaním pentoxyfilínu.

Spirulina môže mať protirakovinové vlastnosti a zdá sa, že je obzvlášť účinná proti léziám, ktoré predchádzali rakovine ústnej dutiny, takzvanému OSMF

6. Môže znížiť krvný tlak

Vysoký krvný tlak je hlavnou príčinou mnohých závažných ochorení vrátane srdcového infarktu, mŕtvice a chronického ochorenia obličiek.

Zatiaľ čo 1 gram spiruliny je neúčinný, ukázalo sa, že denná dávka 4,5 gramu znižuje krvný tlak u jedincov s normálnymi hladinami krvného tlaku. Predpokladá sa, že tento pokles je spôsobený zvýšenou produkciou oxidu dusnatého, signálnej molekuly, ktorá pomáha krvným cievam relaxovať a rozširovať sa.

Spirulina vo vyšších dávkach môže viesť k nižším hladinám krvného tlaku – čo je hlavný rizikový faktor mnohých chorôb

7. Zlepšuje príznaky alergickej nádchy

Alergická rinitída je charakterizovaná zápalom nosových priechodov. Môžu ho vyvolať alergény z prostredia, ako je peľ, zvieracia srsť alebo dokonca pšeničný prach.

Spirulina môže byť populárnou alternatívou pre symptomatickú liečbu alergickej rinitídy a existujú dôkazy o jej účinnosti.

V jednej štúdii so 127 ľuďmi s alergickou rinitídou 2 gramy denne dramaticky znížili príznaky, ako je nádcha, kýchanie, upchatý nos a svrbenie.

Spirulinové doplnky sú veľmi účinné proti alergickej rinitíde, znižujú jej rôzne príznaky

8. Môže byť účinný proti anémii

Existuje mnoho rôznych foriem anémie. Najčastejšie sa vyznačuje poklesom hemoglobínu alebo počtu červených krviniek v krvi. Anémia je pomerne bežná u starších dospelých, čo vedie k dlhotrvajúcim pocitom slabosti a únavy.

V štúdii so 40 staršími ľuďmi s anémiou v anamnéze užívanie doplnkov spiruliny zvýšilo obsah hemoglobínu v červených krvinkách a zlepšilo imunitné funkcie.

Pamätajte, že toto je len štúdia. Pred vytvorením odporúčaní je potrebný ďalší výskum.

Štúdia naznačuje, že spirulina môže znížiť anémiu u starších dospelých, hoci je potrebný ďalší výskum

9. Dokáže zlepšiť svalovú silu a vytrvalosť

Oxidačné poškodenie spôsobené cvičením je hlavnou príčinou svalovej únavy. Niektoré rastlinné potraviny majú antioxidačné vlastnosti, ktoré môžu pomôcť športovcom a fyzicky aktívnym jedincom minimalizovať toto poškodenie.

V tomto sa zdá byť spirulina prospešná, keďže niektoré štúdie preukázali zlepšenie svalovej sily a vytrvalosti.

V dvoch štúdiách spirulina zvýšila vytrvalosť, čím výrazne predĺžila čas, ktorý ľuďom trvalo, kým sa unavia.

Spirulina môže poskytnúť niekoľko výhod počas cvičenia, vrátane zvýšenej vytrvalosti a zvýšenej svalovej sily

10. Môže pomôcť pri kontrole hladiny cukru v krvi

Experimenty na zvieratách spájajú spirulinu s významným znížením hladiny cukru v krvi. V niektorých prípadoch prekonala populárne lieky na cukrovku vrátane metformínu. Existujú aj dôkazy, že spirulina môže byť účinná u ľudí.

Dvojmesačná štúdia s 25 subjektmi zahŕňala ľudí s cukrovkou 2. typu. 2 gramy spiruliny denne viedli k účinnému zníženiu hladiny cukru v krvi.

HbA1c, dlhodobý marker krvného cukru, klesol z 9 na 8 %, čo možno považovať za významné. Štúdie odhadujú, že 1% zníženie tohto markera môže znížiť riziko úmrtia súvisiaceho s cukrovkou o 21%. Táto štúdia však bola malá a krátka. Vyžaduje sa ďalšie vyšetrovanie.

Niektoré dôkazy naznačujú, že spirulina môže byť prínosom pre ľudí s cukrovkou 2. typu tým, že výrazne znižuje hladinu cukru v krvi nalačno

Zhrnutie

Neuveriteľne zdravá spirulina je typ cyanobaktérie, ktorá sa často nazýva modrozelená riasa.

Môže zlepšiť hladinu lipidov v krvi, znížiť oxidáciu, krvný tlak a hladinu cukru v krvi.

Zatiaľ čo je potrebný ďalší výskum, než sa dajú vyvodiť nejaké pevné závery, spirulina môže byť jednou z mála superpotravín, ktoré si zaslúžia tento titul.
Chcem spirulinu!

Zobrazenie:
Zmena objednávky:
Zobrazenie:
Zmena objednávky: