Amla

amla

Účinky a použitie amla

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Amla (indický egreš) je pôvodný ovocný strom v ázijských oblastiach. Má mnoho kulinárskych a liečebných využití, najmä v rodnej Indii. Je bohatý na vitamín C a hovorí sa, že má potenciálne antioxidačné účinky a prínosy pre zdravie srdca.

Čo je amla?

Amla Amla

Amla (indický egreš) je známy aj pod dvoma vedeckými názvami – phyllanthus emblica a emblica officinalis. Tento malý strom má žltkastozelené kvety, ktoré dozrievajú na jedlé bobule rovnakej farby. Plody sú veľké asi ako golfová loptička, s kôstkovicami a tenkou šupkou. Chuť je štipľavá, horká.

Ovocie sa v Indii používa na varenie. Dnes sa väčšina doplnkov stravy vyrába zo sušeného, ​​práškového ovocia alebo ovocného extraktu. Okrem toho sa celá rastlina, vrátane plodov, listov a semien, používa v tradičnej indickej medicíne.

Ovocie Amla sa v Indii používa pri varení, inde sa zvyčajne používa ako doplnok stravy, v tradičnej indickej medicíne sa používa celá rastlina

Potenciálne výhody

Amla má mnoho potenciálnych výhod, aj keď na potvrdenie mnohých jej potenciálnych účinkov je potrebných viac kvalitných štúdií na ľuďoch.

Pálenie záhy

4-týždňová vysokokvalitná štúdia na 68 ľuďoch s gastroezofageálnou refluxnou chorobou (GERD) a častým pálením záhy skúmala účinok 1 000 mg amla denne na symptómy GERD.

Výskumníci zistili, že frekvencia a závažnosť pálenia záhy a refluxu sa znížili vo väčšej miere v skupine s amla ako v skupine s placebom.

Aj keď je táto štúdia sľubná, je potrebný ďalší výskum na úplné pochopenie účinkov doplnkov amla na pálenie záhy a GERD.

Proti starnutiu

Vďaka vysokému obsahu vitamínu C môže mať amla sľubný účinok proti starnutiu. Vitamín C je antioxidant, ktorý môže pomôcť zabrániť poškodeniu buniek, čo môže spomaliť prirodzený proces starnutia tela.

Niektoré vlastnosti amla proti starnutiu:

  • Pokožka: Okrem antioxidačnej aktivity môže amla pomôcť predchádzať rozkladu kolagénu, ktorý tvorí pevnú, ale flexibilnú proteínovú matricu v koži a mäkkých tkanivách
  • Vlasy: V Thajsku sa extrakt z amly často používa na podporu rastu vlasov a niektoré dôkazy ukazujú, že môže inhibovať enzýmy, ktoré prispievajú k vypadávaniu vlasov
  • Oko: V štúdiách v skúmavkách extrakt amla chránil pred vekom podmienenou degeneráciou makuly (VPMD) zlepšením mitochondriálneho zdravia očných buniek.

Rakovina

V skúmavkách a štúdiách na zvieratách extrakt amla zabíja určité typy rakovinových buniek vrátane rakoviny prsníka, krčka maternice, vaječníkov a pľúc.

Okrem toho môže extrakt z amly hrať úlohu pri prevencii rakoviny vďaka svojej antioxidačnej aktivite. Zdá sa, že Amla tiež pomáha predchádzať bunkovým mutáciám, ktoré vedú k rastu nádorov a rakovine.

O mnohých fytochemikáliách v amla, ako sú taníny a flavonoidy, sa predpokladá, že spolu s obsahom vitamínu C a antioxidantov zohrávajú úlohu pri prevencii rakoviny.

Výskum amly a rakoviny však nebol vykonaný na ľuďoch, takže tento účinok nie je ani zďaleka dokázaný. Ak máte čo do činenia s rakovinou, určite sa riaďte radami a odporúčaniami svojich zdravotníkov.

Zdravie srdca

Jedným z najbežnejších použití amla je podpora zdravia srdca. Amla môže znížiť riziko srdcových ochorení niekoľkými spôsobmi, vrátane:

  • Antioxidačné účinky: Extrakt z Amly môže chrániť pred oxidačným poškodením spojeným so srdcovým poškodením. Toto bolo potvrdené v mnohých pokusoch na zvieratách.
  • Reguluje funkciu endotelu: V štúdii u pacientov s diabetom 2. typu zlepšila konzumácia 1 gramu amla denne funkciu endotelu v rovnakej miere ako atorvastatín.
  • Protizápalové účinky: Podľa štúdií na ľuďoch môže amla výrazne znížiť zápal, ktorý je známy ako kľúčový faktor pri rozvoji srdcových chorôb.
  • Normalizuje hladiny tukov v krvi: Štúdie na ľuďoch ukazujú zlepšené profily tukov v krvi po užití amla, vrátane nižších triglyceridov, celkového a LDL (zlého) cholesterolu a zvýšeného HDL (dobrého) cholesterolu. .
  • Znižuje krvný tlak: Ako vazodilatátor môže amla pomôcť znížiť hladiny vysokého krvného tlaku. Vysoký krvný tlak je rizikovým faktorom srdcových chorôb.
  • Protidoštičkové účinky: A nakoniec, doplnky amla môžu zabrániť krvným zrazeninám, ktoré môžu blokovať tepny a spôsobiť infarkty alebo mŕtvice.

Avšak aj keď sa uskutočnilo niekoľko štúdií na ľuďoch, je potrebný ďalší výskum, kým sa preukáže, že amla je účinným doplnkom zdravia srdca.

Hladina cukru v krvi

Štúdie na zvieratách preukázali, že Amla pomáha znižovať hladinu cukru v krvi.

Tieto účinky boli pozorované aj v malej štúdii s 32 ľuďmi, v ktorej užívanie 1-3 gramov prášku amla denne počas 21 dní výrazne znížilo hladinu cukru v krvi nalačno a po jedle v porovnaní s kontrolnou skupinou.

Vzhľadom na tieto účinky na zníženie hladiny cukru v krvi môže amla hrať úlohu pri prevencii a liečbe cukrovky 2. typu. Napriek tomu sú potrebné ďalšie vysokokvalitné štúdie na ľuďoch.

Poškodenie pečene

V štúdiách na potkanoch extrakt amla chránil pred poškodením pečene spôsobeným stravou s vysokým obsahom tukov a hepatotoxickým N-nitrózodietylamínom. Je to pravdepodobne spôsobené jeho protizápalovou a antioxidačnou aktivitou.

Tento účinok však ešte nebol skúmaný u ľudí.

Imunitné zdravie

V dôsledku obsahu vitamínu C môže mať amla účinok na posilnenie imunity. Amla obsahuje približne 600 – 800 % odporúčaného denného príjmu vitamínu C.

Vitamín C môže optimalizovať imunitný systém mnohými spôsobmi. Antioxidant, čím sa znižuje poškodenie buniek a zápal.

Kým krátkodobý zápal je normálna a zdravá imunitná odpoveď, chronický zápal je pokračujúcou imunitnou odpoveďou, ktorá môže prispieť k zhoršeniu zdravia.

Chronický zápal je spojený so zvýšeným rizikom vzniku stavov, ako je cukrovka 2. typu, srdcové choroby alebo autoimunitné poruchy.

A čo viac, vitamín C môže podporovať imunitný systém podporou rastu fagocytov, špecializovaných imunitných buniek, ktoré pomáhajú ničiť škodlivých útočníkov. To môže pomôcť pri vývoji protilátok, ktoré chránia telo pred vnímanými hrozbami.

Amla môže podporovať zdravie srdca, má účinky proti starnutiu, zlepšuje funkciu imunitného systému, znižuje závažnosť pálenia záhy a znižuje riziko rakoviny, ale na úplné pochopenie týchto potenciálnych účinkov je potrebný ďalší ľudský výskum

Možné nevýhody

Získať čerstvú amlu môže byť problém, pokiaľ nebývate v blízkosti špeciálneho indického alebo ázijského trhu. Jeho použitie ako doplnku však môže mať vedľajšie účinky.

Vďaka svojim protidoštičkovým vlastnostiam môže amla riediť krv a zabrániť normálnemu zrážaniu krvi. Ak máte poruchu krvácania alebo užívate lieky na riedenie krvi, určite sa pred užitím amly ako doplnku stravy poraďte so svojím lekárom. Aj z tohto dôvodu by ste mali prestať užívať amlu pred operáciou.

Existujú aj určité dôkazy, že môže znižovať hladinu cukru v krvi, takže ak máte cukrovku 1. alebo 2. typu alebo dostávate inú liečbu cukru v krvi, mali by ste to zvážiť.

Vzhľadom na nedostatok dôkazov o jeho bezpečnosti sa amla vyhýbajte, aj keď ste tehotná alebo dojčíte.

Čerstvú amlu môže byť ťažké získať a doplnky amly môžu zabrániť normálnemu zrážaniu krvi a znížiť hladinu cukru v krvi, čo môže byť škodlivé

Používanie

Ovocie amla sa môže konzumovať surové, aj keď je veľmi kyslé a nemusí sa páčiť väčšine ľudí. V Indii sa často nakladá alebo kandizuje jednoducho ako sirup.

Doplnky Amla sa primárne predávajú a predávajú vo forme prášku amla alebo kapsúl naplnených práškom. Prášok možno použiť na prípravu čaju alebo do nápojov a smoothies.

Okrem toho, vďaka vysokému obsahu vitamínu C možno prášok z ovocia amla použiť aj ako produkty starostlivosti o vlasy a pleť

Pretože neexistujú dôkazy o bezpečnom a účinnom dávkovaní, neužívajte viac, ako je odporúčaná denná dávka na štítku.

Skôr ako ho začnete používať, poraďte sa so svojím lekárom, ak užívate lieky na riedenie krvi alebo lieky na liečbu cukrovky.

Amla je zvyčajne dostupná vo forme prášku alebo kapsúl, nemali by ste konzumovať viac ako dennú dávku odporúčanú na etikete

Zhrnutie

Amla sa používa vo varení a tradičnej medicíne v Indii a ďalších ázijských krajinách. Doplnky vyrobené z tohto ovocia majú mnoho potenciálnych výhod, vrátane antiagingu, prevencie rakoviny, redukcie pálenia záhy a zdravia srdca. Ovocie obsahuje aj vitamín C, takže môže pomôcť posilniť imunitný systém.

Neexistuje veľa výskumov o bezpečnom a účinnom dávkovaní amla u ľudí, takže by ste nemali užívať viac ako odporúčanú dennú dávku na štítku doplnku amla. Ako pri každom doplnku stravy, pred pridaním amly do svojej každodennej rutiny sa vždy poraďte so svojím lekárom.
Chcem Amlu!

Zobrazenie:
Zmena objednávky:
Zobrazenie:
Zmena objednávky: