Ashwagandha

Ashwagandha

12 overených zdravotných výhod Ashwagandhy

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Ašvaganda je neuveriteľne zdravá bylina.

Považuje sa za „adaptogén“, čo znamená, že môže pomôcť telu vyrovnať sa so stresom.

Ašvaganda poskytuje telu a mozgu množstvo ďalších výhod. Môže napríklad znížiť hladinu cukru v krvi a kortizolu, posilniť funkciu mozgu a pomôcť v boji proti príznakom úzkosti a depresie.

1. Starodávna bylina

Ašvaganda je jednou z najvýznamnejších bylín v ajurvéde. Používa sa už viac ako 3000 rokov na zmiernenie stresu, zvýšenie hladiny energie a zlepšenie koncentrácie.

„ashwagandha“ je sanskrtský výraz pre „čuch koňa“, ktorý odkazuje na jeho jedinečnú vôňu a schopnosť zvyšovať silu. Botanický názov je withania somnifera. Je známy aj pod niekoľkými ďalšími názvami, ako napríklad „indický ženšen“ alebo „zimná čerešňa“.

Ašvaganda je malý ker so žltými kvetmi, ktorý pochádza z Indie a severnej Afriky. Extrakt alebo prášok z koreňa alebo listov rastliny sa používa na rôzne ošetrenia.

Mnohé z jeho zdravotných výhod vyplývajú z vysokej koncentrácie withanolidu, o ktorom sa preukázalo, že bojuje proti zápalu a rastu nádorov.

Ashwagandha je prominentná bylina v indickej ajurvédskej medicíne, ktorá sa stala obľúbeným doplnkom stravy pre svoje zdravotné prínosy

rastlina Ashwagandha Rastlina Ashwagandha

2. Znižuje hladinu cukru v krvi

Viaceré štúdie ukázali, že ashwagandha znižuje hladinu cukru v krvi. Laboratórna štúdia zistila, že zvyšuje sekréciu inzulínu vo svalových bunkách a zlepšuje citlivosť na inzulín. Viaceré štúdie potvrdili jeho schopnosť znižovať hladinu cukru v krvi u zdravých aj diabetických ľudí.

V štvortýždňovej štúdii zameranej na schizofréniu mali pacienti liečení ashwagandhou priemerný pokles hladiny cukru v krvi nalačno o 13,5 mg/dl v porovnaní so 4,5 mg/dl u pacientov, ktorí dostávali placebo. Okrem toho v štúdii 6 ľudí s cukrovkou 2. typu užívanie ashwagandhy počas 30 dní znížilo hladinu cukru v krvi nalačno viac ako perorálne lieky na cukrovku.

Ašvaganda môže znižovať hladinu cukru v krvi prostredníctvom svojich účinkov na sekréciu inzulínu a citlivosť

3. Má protirakovinové vlastnosti

Štúdie na zvieratách a laboratórne štúdie ukázali, že ashwagandha indukuje apoptózu, čo je programovaná smrť rakovinových buniek.

Inhibuje rast nových rakovinových buniek mnohými spôsobmi. Po prvé, predpokladá sa, že ashwagandha vytvára reaktívne formy kyslíka (ROS), ktoré sú toxické pre rakovinové bunky, ale nie pre normálne bunky. Po druhé, rakovinové bunky môžu byť menej odolné voči apoptóze.

Štúdie na zvieratách naznačujú, že môže pomôcť pri liečbe mnohých typov rakoviny vrátane rakoviny prsníka, pľúc, hrubého čreva, mozgu a vaječníkov. V jednom experimente vykonanom na myšiach s nádormi vaječníkov ashwagandha samotná alebo v kombinácii s protirakovinovým liekom znížila rast nádoru o 70-80 %. Liečba tiež zabránila šíreniu rakoviny do iných orgánov.

Napriek tomu, že takéto testy na ľuďoch ešte neboli vykonané, doterajší výskum je povzbudivý.

Štúdie na zvieratách a laboratórne štúdie ukázali, že ashwagandha podporuje ničenie nádorových buniek a môže byť účinná proti rôznym typom rakoviny

4. Znižuje hladinu kortizolu

Kortizol je známy ako „stresový hormón“, pretože ho uvoľňujú nadobličky v reakcii na stres a keď je hladina cukru v krvi príliš nízka.

Bohužiaľ, v niektorých prípadoch môžu byť hladiny kortizolu chronicky zvýšené, čo vedie k vysokej hladine cukru v krvi a zvýšenému ukladaniu tukov.

Štúdie ukázali, že ashwagandha môže pomôcť znížiť hladinu kortizolu. V štúdii chronicky stresovaných dospelých mali pacienti liečení ashwagandhou výrazne väčšie zníženie hladín kortizolu v porovnaní s kontrolnou skupinou. V priemere o 30 % pre tých, ktorí užívajú najvyššiu dávku.

Ashwagandha doplnky môžu pomôcť znížiť hladiny kortizolu u chronicky stresovaných jedincov

koreň Ashwagandha Koreň Ashwagandha

5. Môže pomôcť znížiť stres a úzkosť

Ašvaganda je snáď najznámejšia pre svoju schopnosť znižovať stres.

Výskumníci uviedli, že blokuje stresovú dráhu v mozgu potkanov reguláciou chemickej signalizácie v nervovom systéme.

Mnoho kontrolovaných štúdií na ľuďoch ukázalo, že môže tiež účinne znižovať symptómy v prípade stresových a úzkostných porúch. V 60-dňovej štúdii na 64 ľuďoch s chronickým stresom mala skupina ashwagandha priemerné zníženie úzkosti a nespavosti o 69 % v porovnaní s 11 % v skupine s placebom. V ďalšej šesťtýždňovej štúdii 88 % ľudí užívajúcich ashwagandhu uviedlo zníženie úzkosti v porovnaní s 50 % tých, ktorí užívali placebo.

Ashwagandha preukázala, že znižuje stres a úzkosť v štúdiách na zvieratách aj ľuďoch

6. Znižuje príznaky depresie

Aj keď to nie je dobre preštudované, niektoré štúdie naznačujú, že ashwagandha môže pomôcť zmierniť depresiu.

V kontrolovanej 60-dňovej štúdii so 64 vystresovanými dospelými, ktorí denne užívali 600 mg extraktu z ashwagandhy s vysokou koncentráciou, sa veľká depresia znížila o 79 % v porovnaní s 10 % nárastom v skupine s placebom. Avšak iba jeden účastník tejto štúdie bol v depresii. Relevantnosť výsledkov preto nie je jasná.

Obmedzený dostupný výskum naznačuje, že ashwagandha môže pomôcť znížiť depresiu

7. Môže zvýšiť testosterón a mužskú plodnosť

Ashwagandha doplnky môžu ovplyvniť hladinu testosterónu a reprodukčné zdravie.

V jednej štúdii so 75 neplodnými mužmi skupina liečená ashwagandhou preukázala zvýšený počet a pohyblivosť spermií. Okrem toho liečba viedla k výraznému zvýšeniu hladiny testosterónu. Výskumníci tiež uviedli, že hladiny antioxidantov v krvi skupiny užívajúcej bylinu sa zvýšili.

V inej štúdii mali muži, ktorí užívali ashwagandhu na stres, vyššie hladiny antioxidantov a lepšiu kvalitu spermií. Po troch mesiacoch liečby otehotnelo 14 % partneriek mužov.

Ashwagandha pomáha zvyšovať hladinu testosterónu a výrazne zlepšuje kvalitu spermií a mužskú plodnosť

8. Dokáže zvýšiť svalovú hmotu a silu

Výskum ukázal, že ashwagandha môže zlepšiť stavbu tela a zvýšiť fyzickú silu.

Podľa štúdie, ktorá skúmala bezpečné a účinné dávkovanie ashwagandhy, u zdravých mužov, ktorí konzumovali 750 – 1250 mg práškového koreňa ashwagandha denne, došlo po 30 dňoch k zvýšeniu svalovej sily.

V inej štúdii mali ľudia užívajúci ashwagandhu výrazne väčší nárast svalovej sily a veľkosti. Tiež viac ako zdvojnásobili percentuálne zníženie telesného tuku v porovnaní so skupinou s placebom.

Ashwagandha preukázateľne zvyšuje svalovú hmotu, znižuje telesný tuk a zvyšuje mužskú silu

9. Znižuje zápal

Viaceré štúdie na zvieratách ukázali, že ashwagandha pomáha znižovať zápal.

Štúdie na ľuďoch ukázali, že zvyšuje aktivitu prirodzených zabíjačských buniek, t.j. imunitných buniek, ktoré pomáhajú bojovať proti infekcii a udržiavať zdravie.

Preukázalo sa tiež, že znižuje markery zápalu, ako je C-reaktívny proteín (CRP). Tento marker je spojený so zvýšeným rizikom srdcových ochorení. V kontrolovanej štúdii skupina liečená 250 mg štandardizovaného extraktu ashwagandha denne vykazovala priemerný pokles CRP o 36 % v porovnaní so 6 % poklesom v skupine s placebom.

Ashwagandha preukázateľne zvyšuje aktivitu prirodzených zabíjačských buniek a znižuje markery zápalu

10. Znižuje hladinu cholesterolu a triglyceridov

Okrem svojich protizápalových účinkov môže ashwagandha pomôcť zlepšiť zdravie srdca znížením hladín cholesterolu a triglyceridov.

Štúdie na zvieratách ukázali, že výrazne znižuje tieto krvné tuky. Štúdia na potkanoch ukázala, že znižuje celkový cholesterol o 53 % a triglyceridy o takmer 45 %.

Zatiaľ čo kontrolované štúdie na ľuďoch ukázali menej dramatické výsledky, pozorovali sa niektoré pôsobivé zlepšenia týchto markerov. V 60-dňovej štúdii chronicky stresovaných dospelých mala skupina užívajúca najvyššiu dávku štandardizovaného extraktu z ashwagandhy priemerne 17 % zníženie „zlého“ LDL cholesterolu a 11 % zníženie hladín triglyceridov.

Ašvaganda môže pomôcť znížiť riziko srdcových ochorení znížením cholesterolu a triglyceridov

11. Môže zlepšiť funkciu mozgu vrátane pamäte

Laboratórne štúdie a štúdie na zvieratách naznačujú, že ashwagandha môže znížiť problémy s pamäťou a funkciou mozgu spôsobené zranením alebo chorobou.

Výskum ukázal, že podporuje antioxidačnú aktivitu, ktorá chráni nervové bunky pred škodlivými voľnými radikálmi.

V jednej štúdii bolo poškodenie priestorovej pamäte takmer úplne zvrátené u epileptických potkanov liečených ashwagandou. Je to pravdepodobne spôsobené znížením oxidačného stresu.

Hoci sa ashwagandha tradične používa v ajurvédskej praxi na zlepšenie pamäti, v tejto oblasti sa u ľudí uskutočnilo len málo výskumu.

V kontrolovanej štúdii ukázali zdraví muži, ktorí užívali 500 mg štandardizovaného extraktu denne, výrazné zlepšenie reakčného času a výkonu v porovnaní s mužmi, ktorí dostávali placebo.

Ďalšia osemtýždňová štúdia na 50 dospelých zistila, že 300 mg extraktu z koreňa ashwagandha dvakrát denne výrazne zlepšilo všeobecnú pamäť, schopnosť riešiť úlohy a koncentráciu.

Ašvaganda môže zlepšiť funkciu mozgu, pamäť, reakčný čas a schopnosť riešiť úlohy

12. Ashwagandha je pre väčšinu ľudí bezpečná a široko dostupná

Ashwagandha je bezpečný doplnok pre väčšinu ľudí. Niektorí jedinci by ho však nemali konzumovať, vrátane tehotných a dojčiacich žien.

Ľudia s autoimunitnými ochoreniami by sa tiež mali vyhýbať ashwagandhe, pokiaľ to neschváli lekár. To zahŕňa ľudí s reumatoidnou artritídou, lupusom, Hashimotovou tyreoiditídou a cukrovkou 1. typu.

Okrem toho tí, ktorí užívajú lieky na ochorenie štítnej žľazy, by mali byť opatrní pri užívaní ashwagandhy, pretože u niektorých ľudí môže zvýšiť produkciu hormónov štítnej žľazy.

Ašvaganda môže tiež znížiť hladinu cukru v krvi a krvný tlak, takže môže byť potrebné upraviť dávkovanie liekov.

Odporúčaná dávka ashwagandhy závisí od typu doplnku. Extrakty sú účinnejšie ako surový prášok z koreňa alebo listov ashwagandhy. Nezabudnite postupovať podľa pokynov na štítku.

Štandardizovaný extrakt z koreňa sa zvyčajne užíva v 500 mg kapsulách raz alebo dvakrát denne.

Aj keď je ashwagandha pre väčšinu ľudí bezpečná, niektorí ľudia by ju nemali používať, pokiaľ to neschváli lekár. Štandardizovaný extrakt z koreňa by sa mal užívať raz alebo dvakrát denne v 500 mg kapsulách alebo vo forme prášku zmiešaný s tekutinou.

Zhrnutie

Ašvaganda je tradičná bylina s mnohými zdravotnými výhodami.

Môže znížiť úzkosť a stres, pomôcť v boji proti depresii, zvýšiť plodnosť a hladinu testosterónu a funkciu mozgu u mužov.

Suplementácia ashwagandhy môže byť jednoduchým a účinným spôsobom, ako zlepšiť zdravie a kvalitu života.
Chcem Ashwagandhu!

Zobrazenie:
Zmena objednávky:
Zobrazenie:
Zmena objednávky: