Tymián

tymián

12 zdravotných výhod tymiánu

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Tymián je bylina patriaca do čeľade mätových. Jeho rozsah použitia je pôsobivý. Podľa štúdie z roku 2014 existuje viac ako 400 poddruhov. Starovekí Egypťania ho používali na balzamovanie, zatiaľ čo starí Gréci ho používali ako kadidlo.

Výhody

Tymián Tymián

Tymián je vďaka svojej charakteristickej chuti stále jednou z kulinárskych ingrediencií, no tymián sa môže pochváliť aj mnohými užitočnými liečivými vlastnosťami.

Výhody tymianu sú nasledovné:

 • boj proti akné
 • môže znížiť krvný tlak
 • môže pomôcť zmierniť kašeľ
 • môže posilniť imunitu
 • dezinfekcia
 • chrániť pred škodcami
 • aromaterapia
 • zlepšovač nálady
 • kulinárske využitie
 • prevencia bakteriálnych infekcií
 • môže pomôcť pri liečbe plesňových infekcií
 • môže pomôcť v boji proti určitým typom rakoviny

Pupienok

Ak vás už nebaví kupovať a skúšať voľnopredajné lieky na akné, no nedosahujete požadované výsledky, možno budete mať šťastie. Tymián je známy svojimi antibakteriálnymi vlastnosťami, a preto môže mať budúcnosť ako zložka proti akné.

Keď je tymián namočený v alkohole niekoľko dní alebo týždňov, zmení sa na roztok známy ako tinktúra.

V štúdii z roku 2010 sa preukázalo, že tymiánový esenciálny olej má antibakteriálny účinok na P. acnes - baktérie spôsobujúce akné, ale stále nevieme, či je tymiánový olej skutočne účinný proti akné.

Krvný tlak

Thymus linearis Benth. Druh tymiánu nájdený v Pakistane a Afganistane.

Štúdia z roku 2014 zistila, že extrakt výrazne znížil srdcovú frekvenciu u potkanov s vysokým krvným tlakom. Dokázal tiež znížiť hladinu cholesterolu.

Na potvrdenie týchto účinkov však potrebujeme štúdie na ľuďoch.

Kašeľ

Tymiánový esenciálny olej získaný z jeho listov sa často používa ako prírodné antitusikum.

Štúdia z roku 2006 zistila, že kombinácia tymiánu a listov brečtanu pomohla zmierniť kašeľ a iné príznaky akútnej bronchitídy.

Štúdia z roku 2018 zistila, že kombinácia tymianu a extraktu prvosienky znižuje zápal a produkciu hlienu u zvierat.

Keď budete mať nabudúce kašeľ alebo bolesť hrdla, skúste vypiť tymiánový čaj.

Imunita

Pre telo môže byť problém nahradiť dennú potrebu vitamínov.

Tymián je našťastie plný prospešných živín vrátane vitamínu A, vitamínu C, medi, vlákniny, železa a mangánu.

Tymián však nie je veľmi bohatým zdrojom týchto živín, pokiaľ ho nekonzumujete v nadmernom množstve. Napríklad jedna čajová lyžička tymiánu obsahuje iba 1,28 miligramu vitamínu C, čo je len 1 percento dennej potreby.

Dezinfekcia

Pleseň je bežná, ale potenciálne nebezpečná látka znečisťujúca ovzdušie, ktorá sa môže skrývať vo vašej domácnosti. Keď ho identifikujete, musíte podniknúť potrebné kroky, aby ste sa ho raz a navždy zbavili. V niektorých prípadoch môže byť riešením tymiánový olej.

Štúdia z roku 2017 o ovocí stromu guava ukázala, že tymián môže byť účinný v boji proti šedej hnilobe.

Tieto efekty možno použiť aj pri liečbe plesní v domácnosti. Štúdia z roku 2007 naznačuje, že tymián možno použiť ako dezinfekčný prostriedok v domácnostiach s nízkou koncentráciou plesní.

Ak však vo svojom dome nájdete výraznú pleseň, je najlepšie najať si profesionála, aby ju odstránil.

Škodcovia

Tymol, druh tymianového oleja, je zložkou mnohých pesticídov, vnútorných aj vonkajších, a často sa používa proti baktériám, vírusom, potkanom, myšiam a iným živočíšnym škodcom.

Štúdia z roku 2021 zistila, že tymiánový esenciálny olej je účinný proti dospelým komárom a ich larvám.

Domáce repelenty si môžete vyrobiť tak, že na každú lyžičku olivového oleja primiešate 4 kvapky tymianového oleja alebo 4-5 kvapiek na pol dl vody.

Aróma

U väčšiny predajcov teraz nájdete organické a prírodné produkty starostlivosti o pleť, ktoré obsahujú veľa tymiánu.

Tymián je obľúbenou zložkou prírodných deodorantov a často sa nachádza v potpourri.

Tymiánový esenciálny olej môžete použiť v aromaterapeutickom difuzéri, aby ste mohli potenciálne využiť výhody jeho vlastností zlepšujúcich náladu, aj keď je potrebný ďalší výskum.

Nálada

Tymiánový esenciálny olej sa často používa na aromatické a terapeutické účely vďaka svojej aktívnej zložke karvakrol.

Zistilo sa, že karvakrol zvyšuje koncentráciu dvoch hormónov zlepšujúcich náladu, serotonínu a dopamínu.

Ak pravidelne používate tymian alebo tymiánový olej, môže to mať pozitívny vplyv na vaše pocity a náladu. Napriek tomu sú potrebné ďalšie štúdie na ľuďoch.

Varenie

Tymián je úžasná ingrediencia používaná v mnohých kuchyniach po celom svete, najmä vo Francúzsku, Taliansku a Stredomorí.

Bakteriálna infekcia

Mali ste niekedy otravu jedlom? Tymian tomu môže pomôcť zabrániť.

Štúdia in vitro z roku 2013 ukázala, že tymiánový olej má potenciál byť použitý ako prírodný konzervant potravín proti niekoľkým bežným baktériám prenášaným potravou, ktoré spôsobujú ľudské ochorenia aj pri nízkych koncentráciách.

Okrem toho je podľa štúdie in vitro z roku 2011 tymiánový olej účinný proti rezistentným kmeňom baktérií Staphylococcus, Enterococcus, Escherichia a Pseudomonas.

Je dôležité poznamenať, že to neznamená, že konzumácia tymianového oleja zabráni otrave jedlom. Navyše, ak by ste pravidelne užívali doplnky s tymianom, pravdepodobne by ste zabili veľa dobrých baktérií v črevách.

Pliesňová infekcia

Tymián nie je potenciálne účinný len proti baktériám. Môže mať tiež určitý vplyv na huby.

Štúdia in vitro z roku 2021 zistila, že veľmi nízke dávky tymianového esenciálneho oleja boli fungicídne proti Candida albicans, bežnej príčine plesňových infekcií, aj keď bola huba odolná voči lieku na predpis flukonazolu.

Je však potrebný ľudský výskum, aby sa zistilo, či konzumácia tymianového oleja môže liečiť Candidu.

Rakovina

Štúdia in vitro z roku 2018 zistila, že esenciálne oleje tymianu a klinčeka inhibujú funkciu buniek rakoviny prsníka. Štúdia z roku 2021 dospela k rovnakému záveru.

Tieto štúdie poskytujú len veľmi slabé dôkazy o potenciálnych výhodách tymianu proti rakovine a na potvrdenie potenciálnych výhod sú potrebné štúdie na ľuďoch.

Zhrnutie

Tymián je všestranná bylina, ktorá ponúka mnoho užitočných využití. Väčšina výskumov sa však uskutočnila v laboratórnych štúdiách alebo štúdiách na zvieratách, takže vedecké dôkazy podporujúce takéto prospešné použitie sú dosť slabé. Použitie tymianu nemôže nahradiť lekársku starostlivosť a liečbu.

Ak sa chcete ponoriť do výhod tymianu, možno budete chcieť okrem tradičnej liečby preskúmať aj doplnkové a alternatívne terapie tým, že vyhľadáte vyškoleného odborníka, ako je naturopat alebo osteopat.

Môže to byť užitočné pri varení, zdraví, pokožke a dokonca aj pri vôni miestnosti.
Chcem tymián!

Nenašiel som taký produkt
Zadajte názov hľadaného tovaru!
Typ vyhľadávania
a
alebo
Vyhľadávanie
Všetky kategórie
Kde hľadať
Meno
EAN kód
Krátky popis produktu
Bližšie špecifikácie tovaru
Dalšie vlastnosti
Parametre produktu
Minimálna cena tovaru
Maximálna cena tovaru