Maqui berry

Maqui bobule

10 užitočných vlastností bobúľ maqui

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Bobule maqui (aristotelia chilensis) je exotické tmavofialové ovocie, ktoré divo rastie v Južnej Amerike. Zberajú ho najmä domorodí Indiáni Mapuche v Čile, ktorí jeho listy, stonky a bobule používajú na liečebné účely už tisíce rokov.

Dnes sa bobule maqui predávajú ako „superovocie“ kvôli vysokému obsahu antioxidantov a potenciálnym zdravotným prínosom vrátane zníženia zápalu, regulácie hladiny cukru v krvi a zdravia srdca.

1. Je plný antioxidantov

Maqui bobule Maqui bobule [Morrana, CC BY-SA 4.0, prostredníctvom Wikimedia Commons]

Voľné radikály sú nestabilné molekuly, ktoré môžu časom spôsobiť poškodenie buniek, zápaly a choroby. Jedným zo spôsobov, ako zabrániť týmto účinkom, je konzumácia potravín bohatých na antioxidanty, ako sú bobule maqui. Antioxidanty stabilizujú voľné radikály, čím pomáhajú predchádzať poškodeniu buniek a jeho škodlivým následkom.

Štúdie ukazujú, že strava bohatá na antioxidanty môže znížiť riziko chronických ochorení, ako sú srdcové choroby, rakovina, cukrovka a artritída.

O bobuliach maqui sa hovorí, že obsahujú trikrát viac antioxidantov ako černice, čučoriedky, jahody a maliny. Je obzvlášť bohatý na antioxidanty nazývané antokyány. Antokyány dodávajú ovociu jeho tmavofialovú farbu a môžu byť zodpovedné za mnohé z jeho údajných zdravotných výhod.

V štvortýždňovej klinickej štúdii ľudia, ktorí užívali 162 mg extraktu z bobúľ maqui trikrát denne, mali v porovnaní s kontrolnou skupinou výrazne znížené hladiny poškodenia voľnými radikálmi v krvi.

Maqui bobule sú plné antioxidantov, ktoré môžu znížiť riziko chronických ochorení, ako sú srdcové choroby, rakovina, cukrovka a artritída

2. Môže pomôcť v boji proti zápalom

Výskum naznačuje, že bobule maqui môžu bojovať proti stavom súvisiacim so zápalom, vrátane srdcových ochorení, artritídy, cukrovky 2. typu a určitých pľúcnych ochorení. V niekoľkých testoch v skúmavke zlúčeniny v bobuli maqui preukázali silný protizápalový účinok.

Podobne štúdie v skúmavkách s koncentrovaným doplnkom z bobúľ maqui Delphinol naznačujú, že maqui môže znížiť zápal v krvných cievach, čo z neho robí potenciálneho spojenca v prevencii srdcových chorôb.

V dvojtýždňovej klinickej štúdii sa u fajčiarov, ktorí užívali 2 gramy extraktu z bobúľ maqui dvakrát denne, výrazne znížil zápal pľúc.

Maqui berry vykazuje sľubné protizápalové účinky v skúmavkách a klinických štúdiách, čo naznačuje, že môže pomôcť v boji proti stavom súvisiacim so zápalom

3. Môže chrániť pred srdcovými chorobami

Maqui bobule sú bohaté na antokyány, typ silného antioxidantu spojeného so zdravším srdcom.

Štúdia na takmer 100 000 ženách v mladom a strednom veku zistila, že diéty s najvyššími hladinami antokyánov znížili riziko srdcového infarktu o 32 % v porovnaní s diétami s najnižšou hladinou antioxidantov. V ďalšej veľkej štúdii strava s vysokým obsahom antokyanov znížila riziko vysokého krvného tlaku o 12 %.

Aj keď je potrebný ďalší výskum, extrakt z bobúľ maqui môže pomôcť znížiť riziko srdcových ochorení znížením hladiny „zlého“ LDL cholesterolu v krvi. V trojmesačnej klinickej štúdii na 31 ľuďoch s prediabetom 180 mg koncentrovaného doplnku z bobúľ maqui delphinol znížilo hladinu LDL v krvi v priemere o 12,5 %.

Silné antioxidanty v bobuliach maqui môžu pomôcť znížiť hladinu „zlého“ LDL cholesterolu v krvi a znížiť riziko srdcových chorôb

4. Môže pomôcť regulovať hladinu cukru v krvi

Maqui berry môže pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi prirodzene.

Štúdie v skúmavke ukázali, že zlúčeniny v bobuliach maqui môžu pozitívne ovplyvniť spôsob, akým telo rozkladá sacharidy a využíva energiu. V trojmesačnej klinickej štúdii u ľudí s prediabetom 180 mg extraktu z bobúľ maqui jedenkrát denne znížilo priemernú hladinu cukru v krvi o 5 %. Hoci sa toto zníženie o 5 % môže zdať malé, stačilo na to, aby sa hladiny cukru v krvi účastníkov vrátili do normálu.

Aj keď je potrebný ďalší výskum, tieto výhody môžu byť spôsobené vysokým obsahom antokyanov v maqui.

V rozsiahlej populačnej štúdii strava bohatá na tieto zlúčeniny výrazne znížila riziko cukrovky 2. typu.

Strava bohatá na rastlinné zlúčeniny nachádzajúce sa v bobuliach maqui je spojená so zníženým rizikom cukrovky 2. typu a klinická štúdia naznačuje, že extrakt z bobúľ maqui môže pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi u ľudí s prediabetom

5. Môže podporovať zdravie očí

Vaše oči sú každý deň vystavené mnohým zdrojom svetla vrátane slnka, žiariviek, počítačových monitorov, telefónov a televízorov. Nadmerné vystavenie svetlu však môže poškodiť oči.

Avšak antioxidanty, ako sú tie, ktoré sa nachádzajú v bobuliach maqui, môžu chrániť pred poškodením spôsobeným svetlom.

Štúdia v skúmavke zistila, že extrakt z maqui berry zabraňuje poškodeniu očných buniek svetlom, čo naznačuje, že toto ovocie môže mať priaznivé účinky na zdravie očí.

Výťažky z bobúľ maqui sú však oveľa koncentrovanejšie na prospešné antioxidanty ako samotné ovocie. Je potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, či konzumácia ovocia má podobný účinok.

Extrakt z bobúľ maqui môže pomôcť znížiť poškodenie očí spôsobené svetlom, ale je potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, či samotné ovocie má podobný účinok

6. Môže prispieť k udržaniu zdravého črevného systému

Bilióny baktérií, vírusov a húb sa nachádzajú v črevách – súhrnne známych ako črevný mikrobióm.

Problémy však môžu nastať, keď počet zlých baktérií prevýši dobré.

Je zaujímavé, že štúdie naznačujú, že rastlinné zlúčeniny v maqui a iných plodoch môžu pomôcť pretvoriť črevnú mikroflóru a zvýšiť počet dobrých baktérií. Tieto prospešné baktérie metabolizujú rastlinné zlúčeniny a využívajú ich na rast a reprodukciu.

Maqui berry môže mať priaznivý vplyv na črevný systém, pretože podporuje rast dobrých baktérií v črevách

7-9. Ďalšie možné výhody

Niekoľko predbežných štúdií o bobuliach maqui naznačuje, že ovocie môže poskytnúť ďalšie výhody:

  1. Protirakovinové účinky: V skúmavkách a štúdiách na zvieratách majú antioxidanty v bobuliach maqui potenciál znižovať replikáciu rakovinových buniek, potláčať rast nádorov a vyvolávať smrť rakovinových buniek.
  2. Účinky proti starnutiu: Nadmerné vystavovanie sa slnečnému ultrafialovému žiareniu môže spôsobiť predčasné starnutie pokožky. V testoch v skúmavke extrakt z maqui berry potlačil poškodenie buniek spôsobené ultrafialovými lúčmi.
  3. Úľava od suchých očí: V malej 30-dňovej štúdii s 13 ľuďmi so suchými očami sa zistilo, že 30 – 60 mg koncentrovaného extraktu z bobúľ maqui denne zvýšilo produkciu sĺz približne o 50 %.

Keďže predbežné štúdie ukázali sľubné výsledky, je pravdepodobné, že v budúcnosti sa s týmto superovocím uskutoční ďalší výskum.

Predbežný výskum ukazuje, že bobule maqui môžu mať protirakovinové účinky a účinky proti starnutiu a môžu tiež pomôcť zmierniť príznaky suchých očí

10. Môže sa ľahko pridať do stravy

Čerstvé bobule maqui sa dajú ľahko získať, ak žijete alebo navštívite Južnú Ameriku, kde vo voľnej prírode hojne rastú. Prípadne môžete nájsť šťavy a prášky z bobúľ maqui online alebo v miestnom obchode so zdravou výživou.

Maqui berry prášky sú skvelou voľbou, pretože väčšina je vyrobená z mrazom sušenej maqui. Podľa vedy ide o najúčinnejšiu metódu sušenia, pretože zachováva najsilnejšie antioxidanty.

A čo viac, prášok z bobúľ maqui je ľahkým a chutným doplnkom ovocných smoothies, ovsených vločiek a jogurtu. Na internete nájdete aj nespočetné množstvo chutných receptov – od maqui berry limonády po maqui berry tvarohový koláč a iné pečivo.

Čerstvé bobule maqui je ťažké zohnať, pokiaľ nežijete v Južnej Amerike. Prášok z maqui berry je však ľahko dostupný online a vo vybraných obchodoch a možno ho ľahko pridať do ovocných smoothies, ovsených vločiek, jogurtov, dezertov a pod.

Zhrnutie

Maqui bobule sa považujú za super ovocie, pretože obsahujú silné antioxidanty.

Ponúka množstvo potenciálnych výhod vrátane zlepšenia zápalu, „zlého“ LDL cholesterolu a kontroly hladiny cukru v krvi. Niektoré výskumy naznačujú, že môže mať aj účinky proti starnutiu a podporuje zdravie čriev a očí.

Hoci čerstvé bobule maqui sú ťažko dostupné, prášok z bobúľ maqui je ľahko dostupný a je zdravým doplnkom do smoothies, jogurtov, ovsených vločiek, dezertov a mnohých ďalších jedál.
Chcem bobule maqui!

Zobrazenie:
Zmena objednávky:
Zobrazenie:
Zmena objednávky: