Citrónová tráva esenciálny olej

Citrónová tráva

Prečo je prospešné používať esenciálny olej z citrónovej trávy?

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Lemongrass je tropická bylina používaná pri varení a ako liečivá bylina. Olej z citrónovej trávy extrahovaný z listov a stoniek rastliny citrónovej trávy má silnú citrusovú vôňu. Často sa vyskytuje v mydlách a iných výrobkoch osobnej starostlivosti.

Používa sa na liečbu tráviacich problémov a vysokého krvného tlaku, no má mnoho ďalších potenciálnych zdravotných výhod. Esenciálny olej z citrónovej trávy je populárny aromaterapeutický nástroj na zmiernenie stresu, úzkosti a depresie.

1. Má antibakteriálne vlastnosti

Citrónová tráva Citrónová tráva

Citrónová tráva sa používa ako prírodný prostriedok na hojenie rán a prevenciu infekcie. Štúdia z roku 2010 zistila, že esenciálny olej z citrónovej trávy je účinný proti mnohým baktériám odolným voči liekom vrátane tých, ktoré spôsobujú kožné infekcie, zápal pľúc, infekcie krvi a závažné črevné infekcie.

2. Má protiplesňové vlastnosti

Huby sú organizmy ako kvasinky a plesne. Podľa štúdie z roku 1996 má olej z citrónovej trávy účinný odstrašujúci účinok proti štyrom druhom húb. Jeden typ spôsobuje atletickú nohu, kurie oká a svrbenie.

Výskumníci zistili, že aspoň 2,5 percenta roztoku musí byť olej z citrónovej trávy, aby bol účinný.

3. Má protizápalové vlastnosti

Predpokladá sa, že chronický zápal spôsobuje mnohé zdravotné problémy vrátane artritídy, kardiovaskulárnych ochorení a dokonca aj rakoviny. Citrónová tráva obsahuje citrát, protizápalovú zlúčeninu.

Podľa štúdie na zvieratách z roku 2014 esenciálny olej z citrónovej trávy užívaný perorálne vykazoval silné protizápalové vlastnosti u myší s edémom labky vyvolaným karagénanom. Pri lokálnej aplikácii olej tiež vykazoval protizápalový účinok na myši s ušným edémom.

4. Má antioxidačné vlastnosti

Antioxidanty pomáhajú telu bojovať proti voľným radikálom, ktoré poškodzujú bunky. Výskum ukázal, že esenciálny olej z citrónovej trávy je tiež taký.

Podľa štúdie z roku 2015 vykazovala ústna voda s olejom z citrónovej trávy silnú antioxidačnú kapacitu. Výskumníci to vidia ako možnú doplnkovú terapiu pre nechirurgické stomatologické zákroky a zápaly ďasien.

5. Môže pomôcť predchádzať žalúdočným vredom alebo zmierniť nevoľnosť

Citrónová tráva sa používa ako ľudový liek na mnohé tráviace problémy, od bolestí žalúdka až po žalúdočné vredy. Štúdia na myšiach z roku 2012 zistila, že esenciálny olej z citrónovej trávy pomáha predchádzať žalúdočným vredom, ktoré sú častou príčinou bolesti žalúdka.

Citrónová tráva je bežnou zložkou bylinných čajov a doplnkov proti nevoľnosti. Hoci väčšina bylinných produktov používa sušené listy citrónovej trávy, použitie esenciálneho oleja v aromaterapii môže poskytnúť podobné výhody.

6. Môže pomôcť zmierniť hnačku

Hnačka je často len nepríjemná, no môže spôsobiť aj dehydratáciu. Voľne predajné lieky proti hnačke môžu mať nepríjemné vedľajšie účinky, ako je zápcha, a preto sa niektorí ľudia obracajú na prírodné prostriedky.

Štúdia z roku 2006 zistila, že citrónová tráva môže spomaliť hnačku. Štúdia ukázala, že olej znížil pohyby čriev u myší s hnačkou vyvolanou ricínovým olejom, pravdepodobne spomalením pohybu čriev.

7. Môže pomôcť znížiť hladinu cholesterolu

Vysoká hladina cholesterolu môže zvýšiť riziko srdcového infarktu a mozgovej príhody. Je dôležité, aby hladina cholesterolu zostala stabilná.

Citrónová tráva sa tradične používa na liečbu vysokého cholesterolu a srdcových chorôb.

Štúdia z roku 2007 podporuje jeho použitie pri vyššie uvedených podmienkach. Podľa štúdie olej z citrónovej trávy výrazne znížil hladinu cholesterolu u potkanov kŕmených stravou s vysokým obsahom cholesterolu počas 14 dní. Pozitívna reakcia bola závislá od dávky, čo znamená, že jej účinky sa zmenili pri zmene dávky.

8. Môže pomôcť regulovať hladinu cukru a lipidov v krvi

Štúdia z roku 2007 na potkanoch zistila, že olej z citrónovej trávy môže pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi u ľudí s cukrovkou 2. typu. V štúdii boli potkany liečené 125-500 miligramami oleja z citrónovej trávy denne počas 42 dní. Výsledky ukázali, že olej z citrónovej trávy znižuje hladinu cukru v krvi. Zmenil tiež lipidové parametre a zároveň zvýšil hladinu HDL (dobrého) cholesterolu.

9. Môže pôsobiť ako prostriedok proti bolesti

Citral nachádzajúci sa v esenciálnom oleji z citrónovej trávy môže pomôcť zmierniť bolesť znížením zápalu. Štúdia z roku 2017 u ľudí s reumatoidnou artritídou zistila, že lokálne aplikovaný olej z citrónovej trávy znižuje bolesť pri artritíde. V priemere za 30 dní sa úroveň bolesti postupne znížila z 80 na 50 percent.

10. Môže pomôcť zmierniť stres a úzkosť

Vysoký krvný tlak je častým vedľajším účinkom stresu. Mnohé štúdie ukázali, že aromaterapia zmierňuje stres a úzkosť. Kombinácia aromaterapie a masáže môže priniesť ešte väčšie výhody.

Štúdia z roku 2015 skúmala účinky masážneho oleja z citrónovej trávy a sladkých mandlí počas masáže. Účastníci štúdie, ktorí boli masírovaní olejom raz týždenne počas 3 týždňov, mali nižší diastolický krvný tlak ako kontrolná skupina. Nemal žiadny vplyv na systolický krvný tlak a srdcovú frekvenciu.

11. Môže pomôcť zmierniť bolesti hlavy a migrén

Podľa austrálskych výskumníkov môže pôvodná austrálska citrónová tráva zmierniť bolesť spôsobenú bolesťami hlavy a migrénami. Vedci sa domnievajú, že eugenol, zlúčenina nachádzajúca sa v citrónovej tráve, má vlastnosti podobné aspirínu. Predpokladá sa, že eugenol zabraňuje zlepovaniu krvných doštičiek. Zároveň uvoľňuje serotonín. Serotonín je hormón, ktorý reguluje náladu, spánok, chuť do jedla a kognitívne funkcie.

Ako ho používať

Väčšina vedeckých výskumov esenciálneho oleja z citrónovej trávy bola vykonaná na zvieratách alebo in vitro – nie na ľuďoch. V dôsledku toho neexistuje žiadna štandardná dávka na liečbu akéhokoľvek stavu. Nie je jasné, či dávky pre zvieratá budú mať rovnaký účinok na ľudí.

Ak chcete použiť citrónovú trávu v aromaterapii, pridajte až 12 kvapiek esenciálneho oleja do 1 čajovej lyžičky nosného oleja, ako je kokosový olej, sladký mandľový olej alebo jojobový olej. Primiešajte do teplého kúpeľa alebo vmasírujte do pokožky.

Pred rozšírením zriedeného esenciálneho oleja na pokožku sa odporúča urobiť náplasťový test. Tu je návod, ako zistiť, ako vaša pokožka reaguje na materiál: umyte si predlaktie jemným mydlom bez vône, potom osušte, naneste niekoľko kvapiek zriedeného esenciálneho oleja na malý kúsok pokožky na predlaktí, zakryte oblasť. s obväzom a počkajte 24 hodín. Ak počas 24 hodín pocítite akékoľvek nepríjemné pocity, ako je začervenanie, pľuzgiere alebo podráždenie, odstráňte obväz a umyte pokožku jemným mydlom a vodou. Ak však po 24 hodinách nepociťujete žiadne nepohodlie, použitie zriedeného esenciálneho oleja je pravdepodobne bezpečné. Nikdy neaplikujte esenciálne oleje priamo na pokožku.

Esenciálny olej z citrónovej trávy môžete inhalovať aj priamo. Naneste pár kvapiek na vatový tampón alebo vreckovku a vdychujte vôňu. Niektorí ľudia si na zmiernenie bolesti hlavy vmasírujú zriedený esenciálny olej do spánkov.

Možné vedľajšie účinky a riziká

Esenciálny olej z citrónovej trávy je vysoko koncentrovaný. Jeho vedľajšie účinky neboli podrobne študované. U niektorých ľudí môžu byť silnejšie ako vedľajšie účinky citrónovej trávy.

Pri lokálnej aplikácii môže citrónová tráva spôsobiť alergickú reakciu alebo podráždenie pokožky.

Ďalšie známe vedľajšie účinky citrónovej trávy užívanej perorálne sú: závraty, ospalosť, zvýšená chuť do jedla, zvýšené močenie

Esenciálne oleje môžu byť pri požití toxické. Esenciálny olej z citrónovej trávy by ste nemali požívať, pokiaľ nie ste pod dohľadom poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, ktorý monitoruje vašu liečbu.

Citrónová tráva v rastlinnej forme je vo všeobecnosti bezpečná na použitie v potravinách a nápojoch. Vo väčšom množstve môže zvýšiť riziko vzniku vedľajších účinkov.

Pred použitím by ste sa mali tiež poradiť so svojím lekárom, ak máte cukrovku alebo nízku hladinu cukru v krvi, máte ochorenie dýchacích ciest, ako je astma, máte ochorenie pečene, dostávate chemoterapiu, ste tehotná alebo dojčíte.

Nepoužívajte citrónovú trávu ako doplnkovú terapiu alebo namiesto štandardnej liečby akéhokoľvek zdravotného stavu, pokiaľ nie je pod dohľadom a dohľadom vášho lekára.

Súhrn

Niektoré výskumy ukázali, že esenciálny olej z citrónovej trávy má silné antioxidačné, protizápalové, protiplesňové a adstringentné vlastnosti. Na to, aby sa mohla odporučiť ako všeobecná liečba, sú potrebné ďalšie štúdie na ľuďoch.

Kým sa esenciálny olej z citrónovej trávy nepreukáže ako bezpečný a účinný, možno budete chcieť piť čaj z citrónovej trávy – so súhlasom lekára – ako prírodný liek na žalúdočné problémy a iné ochorenia.
Chcem esenciálny olej z citrónovej trávy!

Zobrazenie:
Zmena objednávky:
Zobrazenie:
Zmena objednávky: