Zázvor

Zázvor

11 preukázaných zdravotných výhod zázvoru

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Zázvor môže poskytnúť mnoho zdravotných výhod vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam, proti nevoľnosti a ďalším vlastnostiam. Môže vám pomôcť schudnúť, liečiť artritídu, zmierniť menštruačné príznaky atď.

Zázvor je kvitnúca rastlina z juhovýchodnej Ázie. Dodáva chuť sladkým a slaným jedlám a má mnoho zdravotných výhod. Patrí do čeľade Zingiberaceae a úzko súvisí s kurkumou, kardamónom a galgánom.

Podzemok (podzemná časť stonky) je časť, ktorá sa zvyčajne používa ako korenie. Často sa nazýva koreň zázvoru alebo jednoducho zázvor.

Zázvor môžete použiť čerstvý, sušený, práškový, ako olej alebo šťavu. Nachádza sa v mnohých receptoch, ako aj v spracovaných potravinách, domácich liekoch a kozmetike.

Akých je 11 zdravotných výhod zázvoru?

1. Obsahuje gingerol, ktorý má silné liečivé vlastnosti

Zázvor Zázvor

Zázvor sa už dlho používa v tradičnej a alternatívnej medicíne. Používa sa na podporu trávenia, zníženie nevoľnosti a na boj proti chrípke a prechladnutiu, aby sme vymenovali aspoň niektoré.

Jedinečná vôňa a chuť zázvoru pochádza z jeho prírodných olejov, z ktorých najdôležitejší je gingerol. Gingerol je hlavná bioaktívna zlúčenina v zázvore. To je zodpovedné za mnohé liečivé vlastnosti zázvoru.

Podľa výskumov má gingerol silný protizápalový a antioxidačný účinok. Môže napríklad pomôcť znížiť oxidačný stres, ktorý je výsledkom príliš veľkého množstva voľných radikálov v tele.

Zázvor má vysoký obsah gingerolu, ktorý má silné protizápalové a antioxidačné vlastnosti

2. Dokáže liečiť rannú nevoľnosť a nevoľnosť

Zázvor môže byť účinný proti nevoľnosti, vrátane nevoľnosti súvisiacej s tehotenstvom, známej aj ako ranná nevoľnosť.

Zázvor môže pomôcť zmierniť nevoľnosť a zvracanie u ľudí podstupujúcich určité typy operácií a môže tiež pomôcť znížiť nevoľnosť spojenú s chemoterapiou.

Hoci je vo všeobecnosti bezpečný, najlepšie je, ak ste tehotná, porozprávať sa so svojím lekárom pred užitím veľkého množstva. Zázvor nemusí byť vhodný počas tehotenstva pre ľudí, ktorí sú blízko pôrodu a majú v anamnéze potrat alebo vaginálne krvácanie. Môže byť tiež nevhodný pre ľudí s poruchami zrážanlivosti.

Každodenné užívanie zázvoru môže pomôcť predchádzať rannej nevoľnosti a iným typom nevoľnosti

3. Môže vám pomôcť schudnúť

Podľa štúdií na ľuďoch a zvieratách môže zázvor zohrávať úlohu pri chudnutí.

Revízia z roku 2019 dospela k záveru, že užívanie zázvorových doplnkov výrazne znížilo telesnú hmotnosť, pomer pása k bokom a pomer bokov u ľudí s nadváhou alebo obezitou.

Schopnosť zázvoru ovplyvňovať chudnutie je spôsobená určitými mechanizmami, ako sú jeho protizápalové vlastnosti.

V štúdiách na zvieratách a ľuďoch môže zázvor zlepšiť merania súvisiace s hmotnosťou, ako je telesná hmotnosť a pomer pásu a bokov

4. Môže pomôcť pri artróze

Osteoartritída (OA) je degenerácia kĺbov, ktorá vedie k symptómom, ako sú bolesť a stuhnutosť kĺbov.

Jedna recenzia dospela k záveru, že zázvor môže pomôcť znížiť bolesť a invaliditu. Účastníci konzumovali 0,5 až 1 gram zázvoru denne počas 3 až 12 týždňov. Väčšina z nich bola diagnostikovaná s OA kolena. Iný výskum však nenašiel dôkaz o rovnakých účinkoch.

Mnoho ľudí však liečbu prerušilo, pretože sa im nepáčila chuť zázvoru alebo preto, že im dráždil žalúdok.

Niektoré štúdie ukazujú, že zázvor môže pomôcť znížiť príznaky osteoartritídy, najmä artritídy kolena

5. Môže znížiť hladinu cukru v krvi a znížiť rizikové faktory srdcových chorôb

Niektoré výskumy naznačujú, že zázvor môže mať aj antidiabetické vlastnosti.

V štúdii z roku 2015 užívalo 41 ľudí s cukrovkou 2. typu 2 gramy zázvorového prášku denne. Revízia z roku 2022 zistila, že hladina cukru v krvi nalačno a HbA1c u pacientov s cukrovkou 2. typu výrazne klesli po užití zázvorových doplnkov. Prehľad sa zameral na výsledky 10 štúdií, v ktorých účastníci užívali 1 200 až 3 000 miligramov denne počas 8 až 13 týždňov.

Výsledky nenaznačujú, že by zázvorové doplnky ovplyvňovali lipidový profil. Po 12 týždňoch: ich hladina cukru v krvi nalačno bola o 12 % nižšia, hladina hemoglobínu A1c (HbA1c) o 10 % nižšia, pomer apolipoproteínu B/apolipoproteínu A-I bol o 28 % nižší a hladina malondialdehydu (MDA) bola o 23 % nižšia.

Vysoký pomer apolipoproteínu B/apolipoproteínu A-I a vysoký obsah malóndialdehydu (MDA) môžu byť výsledkom oxidačného stresu, ktorý je vedľajším produktom oxidačného stresu. Obidve sú rizikovými faktormi pre srdcové choroby. Bola to však malá štúdia a na potvrdenie výsledkov je potrebný ďalší výskum.

Revízia z roku 2019 tiež našla dôkazy, že zázvor môže znížiť HbA1c u ľudí s cukrovkou 2. typu, ale autori nedospeli k záveru, že môže znížiť hladinu cukru v krvi nalačno.

Zázvor môže znížiť hladinu cukru v krvi a znížiť rôzne rizikové faktory srdcových ochorení u diabetikov 2. typu

6. Môže pomôcť pri liečbe chronických tráviacich ťažkostí

Zázvor môže pomôcť pri liečbe porúch trávenia tým, že urýchli prechod potravy žalúdkom.

O funkčnej dyspepsii hovoríme vtedy, keď má človek zažívacie ťažkosti bez zjavného dôvodu s príznakmi ako bolesť brucha, nadúvanie, nadmerná plnosť, grganie a nevoľnosť. Často sa vyskytuje pri syndróme dráždivého čreva (IBS).

V jednej štúdii vedci zistili, že užívanie prípravku zo zázvoru a artičokov pred hlavným jedlom výrazne zlepšilo symptómy trávenia u ľudí s funkčnou dyspepsiou v porovnaní s placebom.

Zdá sa, že zázvor urýchľuje vyprázdňovanie žalúdka, čo môže byť prospešné pre ľudí s poruchami trávenia a súvisiacimi žalúdočnými problémami

7. Môže znížiť menštruačné bolesti

Zázvor môže pomôcť zmierniť dysmenoreu, známu aj ako menštruačná bolesť.

Niektoré výskumy naznačili, že zázvor je pri zmierňovaní menštruačných bolestí účinnejší ako acetaminofén/kofeín/ibuprofén.

Potrebné sú však ďalšie vyšetrovania.

Zázvor môže byť rovnako účinný ako niektoré lieky na menštruačné bolesti

8. Môže pomôcť znížiť hladinu cholesterolu

Vysoké hladiny LDL (zlého) cholesterolu sú spojené so zvýšeným rizikom srdcových ochorení.

V prehľade 26 štúdií z roku 2022 výskumníci zistili, že konzumácia zázvoru výrazne znížila hladiny triglyceridov a LDL cholesterolu a zároveň zvýšila hladiny HDL cholesterolu. Dokonca aj dávky nižšie ako 1500 mg denne boli účinné.

Začleniť také veľké množstvo zázvoru do vašej stravy však môže byť náročné, najmä ak nemáte radi chuť zázvoru.

Existujú určité dôkazy, že zázvor môže výrazne znížiť LDL (zlý) cholesterol

9. Môže pomôcť znížiť riziko rakoviny

Zázvor môže mať protirakovinové vlastnosti vďaka gingerolu a niekoľkým ďalším antioxidačným a protizápalovým zlúčeninám.

Existujú dôkazy, že tieto zlúčeniny môžu pomôcť znížiť riziko rakoviny gastrointestinálneho traktu, ako je rakovina hrubého čreva, konečníka, pankreasu a pečene.

V jednej štúdii užívalo 20 ľudí s vysokým rizikom vzniku kolorektálneho karcinómu 2 g zázvoru denne počas 28 dní. Na konci štúdie výstelka čriev účastníka vykazovala menej rakovinových zmien, ako sa očakávalo.

Väčšina štúdií o zázvore a riziku rakoviny však nezahŕňala ľudí.

Zázvor obsahuje gingerol, ktorý má podľa všetkého ochranné účinky proti rakovine, ale je potrebný ďalší výskum

10. Dokáže zlepšiť funkciu mozgu a chrániť pred Alzheimerovou chorobou

Niektoré výskumy naznačujú, že 6-shogaol a 6-gingerol, zlúčeniny nachádzajúce sa v zázvore, môžu pomôcť predchádzať degeneratívnym ochoreniam, ako je Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba a skleróza multiplex.

Oxidačný stres a chronický zápal môžu byť kľúčovými faktormi Alzheimerovej choroby a poklesu kognitívnych funkcií súvisiaceho s vekom.

Niektoré štúdie na zvieratách naznačujú, že antioxidanty a bioaktívne zlúčeniny v zázvore môžu inhibovať zápalové reakcie v mozgu. To môže pomôcť zabrániť poklesu kognitívnych funkcií.

Štúdie na zvieratách naznačujú, že zázvor chráni pred poškodením mozgu súvisiacim s vekom

11. Môže pomôcť v boji proti infekciám

Antimikrobiálne vlastnosti zázvoru môžu byť užitočné v boji proti bakteriálnym a plesňovým infekciám.

Laboratórne štúdie ukázali, že môže byť účinný proti:

  • Staphylococcus aureus (S. aureus), ktorý je zodpovedný za mnohé choroby
  • Escherichia coli (E. coli), pôvodca črevných infekcií
  • Candida albicans (C. albicans), ktorá spôsobuje plesňové infekcie v ústach, vagíne atď.

Potrebné sú však ďalšie vyšetrovania.

Zázvor môže pomôcť v boji proti škodlivým baktériám a hubám, čo môže znížiť riziko infekcie

Riziká a vedľajšie účinky

Zázvor je pre väčšinu ľudí bezpečný na umiernenú konzumáciu.

Vo veľkých dávkach však môže u niektorých ľudí spôsobiť nasledujúce príznaky: ťažkosti v bruchu, pálenie záhy, hnačku, podráždenie úst a hrdla.

Pravdepodobne bezpečné počas tehotenstva a dojčenia, ale najlepšie je najskôr sa porozprávať so zdravotníckym pracovníkom.

Súhrn

Zázvor obsahuje živiny a bioaktívne zlúčeniny, ktoré môžu mať mnoho priaznivých účinkov na telo a mozog.

Môže pomôcť pri liečbe nevoľnosti, prevencii infekcií, znížení rizika rakoviny atď.

Je však potrebný ďalší výskum, aby sa potvrdilo, že zázvor má tieto výhody.
Zázvorové produkty

Zobrazenie:
Zmena objednávky:
Zobrazenie:
Zmena objednávky: