Pestrec mariánsky

Pestrec mariánsky

7 vedecky dokázaných výhod pestreca mariánskeho

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Mliečny bodliak (Silybum marianum) – ostropestrec mariánsky v angličtine – je liečivá rastlina. Táto klasovitá rastlina má charakteristické fialové kvety a biele žilkovanie listov, čo je farba, o ktorej sa podľa tradície hovorí, že ju spôsobilo materské mlieko Panny Márie, keď padlo na jej listy.

Aktívnou zložkou pestreca mariánskeho je skupina rastlinných zlúčenín známych ako silymarín. Extrakt z ostropestreca mariánskeho obsahuje veľké množstvo (65-80%) silymarínu. Silymarín extrahovaný z ostropestreca mariánskeho má antioxidačné, antivírusové a protizápalové vlastnosti.

Tradične sa používa na liečbu ochorení pečene a žlčníka, na podporu tvorby materského mlieka, na prevenciu a liečbu rakoviny a dokonca na ochranu pečene pred uštipnutím hadom, alkoholom a inými toxínmi z prostredia.

1. Pestrec mariánsky chráni pečeň

Pestrec mariánsky Pestrec mariánsky

Pestrec mariánsky je často obľúbený pre svoj ochranný účinok na pečeň.

Rutinne sa používa ako doplnková liečba u pacientov s poškodením pečene v dôsledku stavov, ako je alkoholické ochorenie pečene, nealkoholické stukovatenie pečene, hepatitída alebo rakovina pečene.

Používa sa tiež na ochranu pečene pred toxínmi, ako je amatoxín produkovaný - smrtiacou - hubou smrtiaceho.

Štúdie preukázali zlepšenie funkcie pečene u ľudí s ochorením pečene, ktorí užívali doplnok výživy z pestreca mariánskeho, čo naznačuje, že môže pomôcť znížiť zápal pečene a poškodenie pečene.

Aj keď je potrebný ďalší výskum o tom, ako to funguje, predpokladá sa, že ostropestrec znižuje poškodenie pečene spôsobené voľnými radikálmi, ktoré vznikajú, keď pečeň metabolizuje toxické látky.

Jedna štúdia tiež zistila, že môže mierne predĺžiť očakávanú dĺžku života u ľudí s cirhózou pečene v dôsledku alkoholického ochorenia pečene.

Výsledky štúdií však boli zmiešané a nie každý zažil priaznivý účinok extraktu z ostropestreca mariánskeho na ochorenia pečene. Preto sú potrebné ďalšie štúdie, aby sa určilo, aká dávka a ako dlho je potrebná liečba pri špecifických ochoreniach pečene.

A hoci sa ostropestrec bežne používa ako doplnková terapia pre ľudí s ochorením pečene, v súčasnosti neexistuje dôkaz, že môže týmto stavom predchádzať, najmä ak vediete nezdravý životný štýl.

Extrakt z ostropestreca mariánskeho môže pomôcť chrániť pečeň pred poškodením spôsobeným chorobou alebo otravou, aj keď je potrebný ďalší výskum

2. Môže pomôcť zabrániť poklesu mozgových funkcií súvisiacemu s vekom

Semeno ostropestreca mariánskeho Semeno ostropestreca mariánskeho

Pestrec mariánsky sa používa ako tradičný liek na neurologické stavy, ako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba, už viac ako dvetisíc rokov.

Jeho protizápalové a antioxidačné vlastnosti znamenajú, že pravdepodobne pôsobí neuroprotektívne a pomáha predchádzať poklesu mozgových funkcií, ku ktorému dochádza v dôsledku starnutia. V laboratórnych štúdiách a štúdiách na zvieratách sa ukázalo, že silymarín zabraňuje oxidačnému poškodeniu mozgových buniek, čo môže pomôcť zabrániť mentálnemu úpadku.

Tieto štúdie tiež ukázali, že pestrec mariánsky môže znížiť počet amyloidných plakov v mozgu zvierat s Alzheimerovou chorobou. Amyloidné plaky sú lepkavé zhluky amyloidných proteínov, ktoré sa môžu hromadiť medzi nervovými bunkami počas starnutia. Tie sa vyskytujú vo veľmi vysokých počtoch v mozgoch ľudí s Alzheimerovou chorobou. Pestrec mariánsky má potenciál pomôcť pri liečbe tohto ťažkého stavu.

V súčasnosti však neexistujú žiadne štúdie na ľuďoch, ktoré by skúmali účinky pestreca mariánskeho u ľudí s Alzheimerovou chorobou alebo inými neurologickými ochoreniami, ako je demencia a Parkinsonova choroba.

Nie je tiež jasné, či sa bodliak mariánsky absorbuje u ľudí dostatočne dobre na to, aby prekonal hematoencefalickú bariéru v dostatočnom množstve. Nie je tiež známe, aké dávky by sa mali predpisovať, aby sa dosiahol priaznivý účinok.

Počiatočné štúdie v skúmavke a na zvieratách ukázali, že bodliak mariánsky má niektoré sľubné vlastnosti, vďaka ktorým môže byť užitočný pri ochrane funkcie mozgu. V súčasnosti však nie je jasné, či má rovnaké priaznivé účinky aj u ľudí

3. Pestrec mariánsky dokáže ochrániť vaše kosti

Osteoporóza je ochorenie spôsobené progresívnym úbytkom kostnej hmoty. Zvyčajne sa vyvíja pomaly počas niekoľkých rokov a výsledkom sú slabé, krehké kosti, ktoré sa ľahko lámu aj po menších pádoch.

V laboratórnych štúdiách a štúdiách na zvieratách sa ukázalo, že pestrec mariánsky stimuluje mineralizáciu kostí a potenciálne chráni pred stratou kostnej hmoty. V dôsledku toho vedci naznačujú, že bodliak mariánsky môže byť užitočnou terapiou na prevenciu alebo oddialenie úbytku kostnej hmoty u žien po menopauze.

V súčasnosti však neexistujú žiadne štúdie na ľuďoch, takže jeho účinnosť zostáva nejasná.

U zvierat sa ukázalo, že bodliak mariánsky stimuluje mineralizáciu kostí, ale jeho účinok na ľudí nie je v súčasnosti známy

4. Môže pomôcť pri liečbe rakoviny

Predpokladalo sa, že antioxidačné účinky silymarínu môžu mať určité protirakovinové účinky, ktoré môžu byť prospešné pre tých, ktorí podstupujú liečbu rakoviny. Niektoré štúdie na zvieratách ukázali, že bodliak mariánsky môže byť užitočný pri znižovaní vedľajších účinkov liečby rakoviny.

Okrem toho môže zefektívniť chemoterapiu pri niektorých druhoch rakoviny a za určitých podmienok môže zabíjať rakovinové bunky. Štúdie na ľuďoch sú však veľmi obmedzené a zatiaľ nepreukázali významné klinické účinky u ľudí. Môže to byť spôsobené tým, že ľudia nedokážu absorbovať dostatok silymarínu na to, aby mal liečivý účinok.

Sú potrebné ďalšie štúdie, aby sa určilo, ako možno silymarín použiť na podporu ľudí podstupujúcich liečbu rakoviny.

Zistilo sa, že aktívne zložky pestreca mariánskeho zlepšujú účinok niektorých spôsobov liečby rakoviny u zvierat, ale štúdie na ľuďoch sú obmedzené a zatiaľ nepreukázali priaznivý účinok

5. Zvyšuje produkciu materského mlieka

Jedným z hlásených účinkov pestreca mariánskeho je, že môže zvýšiť produkciu materského mlieka u dojčiacich matiek. Predpokladá sa, že pomáha produkovať viac hormónu produkujúceho mlieko prolaktín.

Údaje sú veľmi obmedzené, ale randomizovaná kontrolovaná štúdia zistila, že matky, ktoré užívali 420 mg silymarínu počas 63 dní, produkovali o 64 % viac mlieka ako tie, ktoré dostávali placebo.

Toto je však jediné dostupné klinické skúšanie. Na potvrdenie týchto zistení a potvrdenie bezpečnosti pestreca mariánskeho pre dojčiace matky je potrebný ďalší výskum.

Pestrec mariánsky môže zvýšiť produkciu materského mlieka u dojčiacich žien, hoci sa vykonalo len veľmi málo výskumov na potvrdenie jeho účinkov

6. Môže pomôcť pri liečbe akné

Akné je chronické zápalové ochorenie kože. Hoci to nie je nebezpečné, môže spôsobiť zjazvenie. Ľudia to môžu tiež považovať za bolestivé a obávať sa jeho vplyvu na ich vzhľad. Predpokladá sa, že pri vzniku akné môže zohrávať úlohu oxidačný stres organizmu.

Vďaka svojim antioxidačným a protizápalovým účinkom môže byť ostropestrec užitočným doplnkom pre ľudí trpiacich akné.

Je zaujímavé, že jedna štúdia zistila, že ľudia s akné, ktorí užívali 210 miligramov silymarínu denne počas 8 týždňov, mali 53 % zníženie výskytu akné.

Keďže však ide o jedinú štúdiu, je potrebný ďalší vysokokvalitný výskum.

Štúdia zistila, že tí, ktorí užívali doplnky z pestreca mariánskeho, znížili výskyt akné na tele

7. Pestrec mariánsky môže znížiť hladinu cukru v krvi u diabetikov

Pestrec mariánsky môže byť užitočnou doplnkovou terapiou pri liečbe cukrovky 2. typu. Zistili, že zlúčenina v pestreci mariánskom môže pôsobiť podobne ako niektoré lieky na cukrovku tým, že zlepšuje citlivosť na inzulín a znižuje hladinu cukru v krvi.

Nedávna recenzia a analýza zistili, že hladiny cukru v krvi nalačno a HbA1c, meradlo kontroly hladiny cukru v krvi, boli výrazne znížené u ľudí, ktorí pravidelne užívali silymarín.

Okrem toho, antioxidačné a protizápalové vlastnosti pestreca mariánskeho môžu byť užitočné aj pri znižovaní rizika komplikácií súvisiacich s cukrovkou, ako je ochorenie obličiek.

Táto revízia však tiež zistila, že kvalita štúdií nebola príliš vysoká, takže sú potrebné ďalšie štúdie, kým sa dajú urobiť pevné odporúčania.

Pestrec mariánsky môže pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi u ľudí s cukrovkou 2. typu, aj keď sú potrebné ďalšie vysokokvalitné štúdie

Je ostropestrec bezpečný?

Pri perorálnom užívaní sa bodliak mariánsky všeobecne považuje za bezpečný.

V štúdiách, kde sa vysoké dávky používali po dlhú dobu, sa vedľajšie účinky vyskytli iba u 1 % ľudí. Črevné poruchy, ako je hnačka, nevoľnosť alebo nadúvanie, boli zvyčajne hlásené ako vedľajšie účinky ostropestreca mariánskeho.

Niektorí ľudia by mali byť opatrní pri užívaní ostropestreca mariánskeho. Sú nasledovné:

  • Tehotné ženy: Neexistujú žiadne údaje o jeho bezpečnosti u tehotných žien, preto sa vo všeobecnosti odporúča vyhnúť sa tomuto doplnku.
  • Ti, ktorí sú alergickí na rastlinu: Ostropestrec môže spôsobiť alergickú reakciu u ľudí alergických na čeľaď rastlín Asteraceae / Compositae
  • Cukrovka: V dôsledku účinku na zníženie hladiny cukru v krvi môže bodliak mariánsky spôsobiť nízku hladinu cukru v krvi u diabetikov
  • Ľudia s určitými zdravotnými problémami: Pestrec mariánsky môže mať estrogénne účinky, ktoré môžu zhoršiť stavy citlivé na hormóny vrátane určitých typov rakoviny prsníka

Pestrec mariánsky sa vo všeobecnosti považuje za bezpečný, avšak tehotné ženy, osoby alergické na čeľaď rastlín Asteraceae, diabetici a pacienti citliví na estrogén by mali pred jeho užívaním vyhľadať lekársku pomoc

Zhrnutie

Pestrec mariánsky je bezpečný doplnok stravy používaný ako doplnková terapia pri rôznych ochoreniach vrátane ochorenia pečene, rakoviny a cukrovky.

Mnohé štúdie sú však príliš malé a majú metodologické nedostatky, takže je ťažké poskytnúť pevné usmernenia týkajúce sa tohto doplnku alebo potvrdiť jeho účinky.

Na určenie dávkovania a klinických účinkov tejto fascinujúcej bylinky je celkovo potrebný ďalší vysokokvalitný výskum.
Chcem bodliak!

Zobrazenie:
Zmena objednávky:
Zobrazenie:
Zmena objednávky: