Losos olej a borák lekársky olej

Losos olej a borákový olej

7 úžasných vlastností lososového oleja

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Lososový olej je najlepšie známy pre svoj extrémne bohatý obsah omega-3 tukov. Primárne omega-3 tuky nachádzajúce sa v lososovom oleji sú kyselina eikozapentaénová (EPA) a kyselina dokosahexaénová (DHA).

Výskum spojil príjem EPA a DHA s rôznymi zdravotnými výhodami, ako je zníženie rizika srdcových chorôb a zápalov a zlepšenie funkcie mozgu.

Tento článok skúma osem úžasných zdravotných výhod lososového oleja.

1. Má protizápalové vlastnosti

Losos Mäso z lososa

Zápalová reakcia je dôležitým prvkom imunitného systému tela. Nadmerný zápal však môže spôsobiť chronické ochorenia, ako sú srdcové choroby a cukrovka.

Výskum ukazuje, že omega-3 tuky v lososovom oleji môžu potlačiť zápalovú reakciu tela mnohými spôsobmi. Napríklad sa predpokladá, že znižuje hladiny prozápalových chemikálií produkovaných imunitnými bunkami.

Niektoré štúdie v skutočnosti ukázali, že užívanie doplnkov omega-3 môže pomôcť pri liečbe symptómov spojených s určitými zápalovými stavmi, ako je artritída a srdcové choroby.

Omega-3 tuky v lososovom oleji môžu inhibovať zápalovú reakciu tela a pomáhajú liečiť symptómy spojené s určitými zápalovými ochoreniami

2. Dokáže znížiť triglyceridy a zlepšiť hladinu cholesterolu

Triglyceridy sú skupinou tukov, ktoré sa nachádzajú v krvi. Zvýšené hladiny triglyceridov sa považujú za rizikový faktor srdcových chorôb a mŕtvice. Medzitým je známe, že HDL cholesterol – často označovaný ako „dobrý“ cholesterol – má ochranný účinok na zdravie srdca.

Výskum ukazuje, že omega-3 tuky v lososovom oleji môžu hrať úlohu pri znižovaní triglyceridov a zvyšovaní HDL cholesterolu.

Štvortýždňová štúdia na 19 subjektoch zistila, že konzumácia len 270 gramov lososa dvakrát týždenne znižuje hladinu triglyceridov a zvyšuje hladinu HDL cholesterolu.

Ďalšia štúdia na 92 ​​mužoch s vysokými hladinami cholesterolu a triglyceridov porovnávala účinky konzumácie lososa s konzumáciou iných typov bielkovín. Muži, ktorí boli kŕmení lososom každý deň počas ôsmich týždňov, mali výrazne nižšie triglyceridy a vyšší HDL cholesterol v porovnaní s tými, ktorí jedli iné bielkoviny.

Tieto dôkazy ukazujú, že konzumácia lososového oleja môže zlepšiť zdravie srdca zlepšením koncentrácie a zloženia krvného tuku.

Výskum naznačuje, že konzumácia lososového oleja môže zlepšiť zdravie srdca znížením triglyceridov a zvýšením HDL (dobrého) cholesterolu

3. Môže zlepšiť prietok krvi

Telo dokáže využiť omega-3 tuky z lososového oleja na výrobu oxidu dusnatého. Oxid dusnatý stimuluje relaxáciu krvných ciev, čo zlepšuje prietok krvi a znižuje krvný tlak.

V jednej štúdii s 21 ľuďmi zistili, že tí, ktorí užívali doplnky DHA a EPA – omega-3 tuky nachádzajúce sa v lososovom oleji – výrazne zlepšili prietok krvi a okysličovanie počas cvičenia v porovnaní s tými, ktorí užívali iné druhy oleja.

Ďalšia malá 6-týždňová štúdia zistila, že denná konzumácia doplnkov EPA a DHA zlepšila prietok krvi a zvýšila toleranciu cvičenia v porovnaní s kontrolnou skupinou.

Aj keď sú tieto výsledky povzbudivé, je potrebný ďalší výskum, aby sme lepšie pochopili, ako môžu omega-3 tuky v lososovom oleji zlepšiť prietok krvi a fyzickú výkonnosť.

Omega-3 tuky v lososovom oleji môžu pomôcť zlepšiť prietok krvi a okysličenie, ale je potrebný ďalší výskum

4. Môže podporovať vývoj plod

a

Omega-3 tuky nachádzajúce sa v lososovom oleji sú nevyhnutné pre vývoj plodu.

Deti matiek, ktoré jedia ryby alebo užívajú doplnky omega-3 majú tendenciu dosahovať lepšie výsledky v testoch rozvoja kognitívnych schopností a motorických zručností ako deti, ktorých matky omega-3 nekonzumovali.

Príjem omega-3 omega-3 u matky počas tehotenstva a dojčenia prispieva k nižšiemu riziku problémov so správaním u dieťaťa.

Podľa niektorých výskumov môže konzumácia omega-3 zohrávať úlohu pri prevencii predčasných pôrodov. Dôkazy o tomto účinku sú však zmiešané a nepresvedčivé.

Omega-3 tuky v lososovom oleji môžu hrať dôležitú úlohu pri vývoji mozgu detí a ich kognitívnych funkcií počas života plodu

5. Môže podporovať zdravie mozgu

Presvedčivé dôkazy ukazujú, že omega-3 tuky sú dôležité pre vývoj mozgu u detí. Podľa predbežného výskumu však môžu zdravie mozgu podporovať oveľa neskôr.

Laboratórne štúdie ukázali, že DHA – jeden z omega-3 tukov nachádzajúcich sa v lososovom oleji – hrá úlohu pri oprave a vývoji nervových buniek. Dostatočný príjem DHA navyše znižuje riziko poklesu kognitívnych funkcií súvisiaceho s vekom a Alzheimerovej choroby. Okrem toho niektoré pokusy v skúmavke a na zvieratách naznačujú, že užívanie doplnkov omega-3 môže prispieť k prevencii a liečbe Parkinsonovej choroby.

Na lepšie pochopenie toho, ako môžu omega-3 tuky v lososovom oleji podporovať zdravie mozgu počas celého života, sú potrebné oveľa lepšie navrhnuté štúdie na ľuďoch.

Príjem dostatočného množstva omega-3 tukov v lososovom oleji znižuje riziko poklesu kognitívnych funkcií súvisiaceho s vekom a rozvoj neurodegeneratívnych ochorení, ako je Alzheimerova choroba

6. Môže podporovať zdravie pokožky a očí

Adekvátny príjem určitých omega-3 tukov z lososového oleja môže zlepšiť zdravie pokožky a očí.

Omega-3 tuky zohrávajú úlohu pri vývoji zdravých očí a zraku v detstve. Okrem toho vyšší príjem v dospelosti súvisí so zníženým rizikom očných ochorení, ako je glaukóm a vekom podmienená degenerácia makuly.

Omega-3 mastné kyseliny v lososovom oleji svojimi protizápalovými účinkami prispievajú k udržaniu zdravej pokožky. Podľa výskumov konzumácia omega-3 chráni pokožku pred poškodením slnkom, môže znížiť príznaky dermatitídy a podporiť hojenie rán.

Adekvátny príjem omega-3 tukov zo zdrojov, ako je lososový olej, môže podporiť zdravie pokožky a znížiť riziko určitých očných chorôb súvisiacich s vekom

7. Môže pomôcť udržať telesnú hmotnosť

Niektoré štúdie naznačujú, že konzumácia omega-3 mastných kyselín z lososového oleja a zmena životného štýlu vám môžu pomôcť dosiahnuť a udržať si zdravú váhu. Napriek tomu sú relevantné údaje zmiešané.

Početné štúdie na zvieratách ukázali, že užívanie doplnkov omega-3 môže znížiť sklon k hromadeniu telesného tuku.

Niektoré štúdie na ľuďoch tiež ukázali, že užívanie doplnkov omega-3 malo podobný účinok, teda zníženie hromadenia telesného tuku, keď boli doplnky spárované s diétou so zníženým obsahom kalórií a cvičením.

Väčšina týchto dôkazov pochádza z veľmi krátkodobých štúdií.

Je potrebný ďalší dlhodobý výskum na objasnenie úlohy lososového oleja pri ľudskej obezite a kontrole hmotnosti.

Skorý výskum naznačuje, že užívanie doplnkov omega-3 môže podporiť stratu tuku, ale sú potrebné dlhodobejšie štúdie na ľuďoch

Dávkovanie, vedľajšie účinky

Odporúčané dávkovanie sa môže značne líšiť, ale cca. Príjem 1 gramu lososového oleja obsahujúceho EPA aj DHA.

Odporúča sa vyhnúť sa konzumácii viac ako 3 gramov denne, pokiaľ vám to nenariadi kvalifikovaný zdravotnícky pracovník. Výživové doplnky s lososovým olejom sú pravdepodobne pre väčšinu ľudí bezpečné, ale príliš veľa môže viesť k nepríjemným vedľajším účinkom, ako je nevoľnosť, pálenie záhy a hnačka.

Ak užívate lieky na riedenie krvi, odporúča sa poradiť sa so svojím lekárom skôr, ako začnete užívať doplnok s lososovým olejom, pretože môže zvýšiť riziko krvácania.

Dodržujte odporúčané množstvá, pretože nadmerná konzumácia môže viesť k negatívnym vedľajším účinkom

Zatváranie slova

Lososový olej je bohatým zdrojom DHA a EPA omega-3 tukov.

Konzumácia omega-3 tukov z lososového oleja má množstvo zdravotných výhod vrátane zníženia zápalu, podpory kontroly hmotnosti a podpory zdravia srdca a mozgu.

Dodržujte odporúčané týždenné dávkovanie. Nadmerná konzumácia môže mať negatívne zdravotné následky. Ak si nie ste istí, či je lososový olej vhodný pre vašu diétu, požiadajte o radu svojho lekára.
O borákovom oleji

Nasledujú zistenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov zverejnenými na internete.

Čo je borákový olej?

kvety boráku Kvety boráku

Borákový olej je extrakt vyrobený zo semien rastliny Borago officinalis.

Borákový olej sa považuje za cenný kvôli vysokému obsahu kyseliny gama-linolovej (GLA). Predpokladá sa, že táto mastná kyselina pomáha znižovať zápal, ktorý je spojený s mnohými chorobami.

Borák je bylina pochádzajúca zo severnej Afriky a Európy s pozoruhodnými modrými kvetmi v tvare hviezdy

Používanie borákového oleja

Borákový olej sa v klinickom výskume ukázal ako sľubný pre nasledujúce použitia: zápal, akné, bolesť prsníkov, kardiovaskulárne ochorenie, ekzém, vekové zmeny, rosacea, artritída vrátane reumatoidnej artritídy (RA).

Existujú nejaké neoficiálne informácie (nie výskum) o tom, či sa olej z boráku lekárskeho môže použiť na: únavu nadobličiek, produkciu materského mlieka, cukrovku, epilepsiu, predmenštruačný syndróm, sklerodermiu, Sjögrenov syndróm

Výhody borákového oleja

borákový olej Brútkový olej

Kyselina linolénová

Borákový olej má vysoký obsah GLA alebo kyseliny linolénovej. GLA je typ mastnej kyseliny, ktorú telo premieňa na prostaglandín E1 (PGE1).

Táto látka pôsobí v tele ako hormón a pomáha znižovať zápal spojený s kožnými ochoreniami a kardiovaskulárnymi problémami. Olej z boráku lekárskeho si získava veľkú pozornosť, pretože sa zdá, že má najvyšší obsah GLA zo všetkých ostatných olejov.

Aj keď je potrebný ďalší výskum, existujú štúdie o obsahu GLA v borákovom oleji, ktoré podporili niektoré neoficiálne dôkazy.

Protizápalové

Podľa štúdie z roku 2014 porovnávajúcej olej z boráku lekárskeho, rybí olej a kombináciu týchto dvoch zo 74 účastníkov, ktorí boli sledovaní 18 mesiacov. Zistili, že užívanie 1,8 gramu borákového oleja a/alebo 2,1 gramu rybieho oleja denne pomohlo znížiť príznaky reumatoidnej artritídy. Štúdia dospela k záveru, že tieto oleje môžu u niektorých ľudí nahradiť nesteroidné protizápalové lieky, čím sa vyhnú niektorým vedľajším účinkom pokračujúceho používania. Štúdia tiež poznamenala, že množstvo chorobu modifikujúcich antireumatických liekov možno týmto spôsobom znížiť.

Iné použitia

  • problémy s nadobličkami
  • artritída
  • zápal ďasien
  • ochorenia srdca
  • vek zmeny
  • predmenštruačné symptómy

Vedľajšie účinky

Ústne doplnky s borákovým olejom môžu niesť riziko menších vedľajších účinkov. Patria sem: nadúvanie, grganie, bolesť hlavy, poruchy trávenia, plynatosť, nevoľnosť, vracanie

Príznaky alergickej reakcie

GLA a borákový olej nemožno považovať za toxické. Je však dôležité zavolať svojho lekára, ak máte podozrenie na príznaky alergickej reakcie, ako sú: žihľavka, vyrážka, opuch, ťažkosti s dýchaním, náhla únava, závrat

Dávkovanie

Pokyny na užívanie borákového oleja ústami nie sú také jasné. Hoci telo môže mať nedostatok GLA, táto mastná kyselina sa počas starnutia neodporúča.

Ak užívate borákový olej orálne, postupujte podľa pokynov výrobcu.

Navyše, ak má telo nedostatok vitamínu C alebo iných mikroživín (ako je zinok, horčík), telo nemusí byť schopné absorbovať borákový olej a iné zdroje GLA.

Úloha borákového oleja je sľubná pri znižovaní zápalu tela. Zápal môže byť výsledkom mnohých stavov, vrátane ekzému a kardiovaskulárnych ochorení. Tieto účinky však nie sú úplne dokázané. S borákovým olejom zaobchádzajte opatrne a pred použitím sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom.
Chcem lososový olej a borákový olej!

Zobrazenie:
Zmena objednávky:
Zobrazenie:
Zmena objednávky: