Karob

Karob

Karobový prášok: 9 výživových faktov a zdravotných výhod

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov zverejnenými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Karobový prášok, tiež známy ako karobová múka, je alternatívou kakaa. Vyrába sa zo sušených, pražených strukov rohovníka a je veľmi podobný kakaovému prášku. Karobový prášok sa často používa ako prírodné sladidlo do pečiva. Má sladkú, jedinečnú chuť.

2 polievkové lyžice karobového prášku obsahujú: cukor 6 g, sodík 0 g, vápnik 42 mg, vlákninu 5 g, železo 0,35 g, horčík 6 mg, draslík 99 mg, riboflavín 0,055 mg, niacín 0,228 mg

1. Prirodzene nízky obsah tuku

Karob Karob

Karobový prášok neobsahuje prakticky žiadny tuk. Pre nízkotučnú diétu je vhodnou voľbou karobový prášok. Pamätajte, že má vyšší obsah cukru a sacharidov ako kakaový prášok.

V 2 polievkových lyžiciach karobového prášku je 6 gramov (asi 1,5 čajovej lyžičky) cukru. Pretože väčšina receptov na pečenie nevyžaduje viac ako 1 šálku karobového prášku, gramy cukru sa rýchlo pripočítavajú. Nahradením karobového prášku čokoládovými lupienkami však ušetríte tuk a kalórie. Jedna šálka karobového prášku obsahuje 51 gramov cukru a menej ako 1 gram tuku. Jedna šálka polosladkých čokoládových lupienkov obsahuje 92 gramov cukru a 50 gramov tuku.

2. Nízky obsah sodíka

Príliš veľa sodíka v strave môže zvýšiť riziko: vysokého krvného tlaku, srdcového infarktu, mŕtvice, osteoporózy, problémov s obličkami

Karobový prášok neobsahuje sodík. Skvelá voľba pre tých, ktorí dodržiavajú diétu s nízkym obsahom sodíka.

3. Obsahuje vápnik, ale žiadne oxalát

y

Vápnik je minerál, ktorý je dôležitý pre zdravie kostí. Pomáha tiež správnemu fungovaniu srdca, nervov a svalov. Dve polievkové lyžice karobového prášku obsahujú 42 mg vápnika, čo sú 4 % odporúčaného denného príjmu.

Kakao obsahuje oxaláty, zlúčeniny, ktoré znižujú schopnosť tela absorbovať vápnik. Strava bohatá na oxalát tiež zvyšuje riziko vzniku obličkových kameňov. Karobový prášok neobsahuje oxaláty.

4. Vysoký obsah vlákniny

Dve polievkové lyžice karobového prášku obsahujú takmer 5 gramov vlákniny, čo je viac ako 20 percent odporúčaného denného príjmu. Fiber podporuje nasledovné:

 • spôsobuje pocit plnosti, takže človek zje menej
 • zabraňuje zápche
 • udržiavanie zdravých čriev
 • reguluje hladinu cukru v krvi
 • znižuje cholesterol

Štúdia z roku 2010 zistila, že antioxidačné polyfenoly v nerozpustnej vláknine nájdenej v rohovníku znižujú celkový cholesterol a LDL (zlý) cholesterol u ľudí s vysokým cholesterolom.

2 polievkové lyžice karobového prášku obsahujú: železo 0,35 mg, horčík 6 mg, draslík 99 mg, riboflavín 0,055 mg, niacín 0,228 mg

5. Bezlepkové

Glutén je proteín nachádzajúci sa v pšenici, jačmeni, raži a tritikale. U niektorých ľudí glutén spúšťa imunitný systém, aby napadol tenké črevo. Tento stav sa nazýva celiakia. Ak máte celiakiu alebo citlivosť na lepok, vyhýbajte sa potravinám obsahujúcim lepok. Karobový prášok neobsahuje lepok.

6. Pomáha zmierniť hnačku

Kvôli obsahu tanínu sa karobový prášok používa ako prírodný liek na hnačku. Taníny sú polyfenoly nachádzajúce sa v niektorých rastlinách. Výskum naznačuje, že podávanie karobového prášku bohatého na tanín s perorálnou rehydratačnou tekutinou je bezpečné a účinné pri liečbe akútnej hnačky u dojčiat vo veku 3 – 21 mesiacov.

7. Bez kofeínu

Kofeín je skvelý na prebudenie, ale môže spôsobiť aj príliš veľa nepríjemných vedľajších účinkov, ako sú: nespavosť, zrýchlený tep, nervozita, podráždenosť, žalúdočné problémy, svalová triaška

Karobový prášok neobsahuje kofeín. Toto je dobrá správa pre ľudí citlivých na kofeín, ktorí hľadajú náhradu čokolády.

8. Dobrý zdroj antioxidantov

Podľa štúdie z roku 2003 je karobová vláknina bohatým zdrojom polyfenolových antioxidantov. Štúdia identifikovala 24 polyfenolových zlúčenín vo vláknach rohovníka, najmä kyselinu galovú a flavonoidy. Kyselina galová aj flavonoidy znižujú oxidačný stres.

Zistilo sa tiež, že kyselina galová viaže voľné radikály a zabíja rakovinové bunky. Výskum ukázal, že flavonoidy majú protizápalové, protirakovinové, antidiabetické a neuroprotektívne vlastnosti.

9. Bez tyramínu

Tyramín je vedľajším produktom aminokyseliny tyrozínu. Potraviny obsahujúce tyramín môžu vyvolať migrénové bolesti hlavy. Keďže čokoláda obsahuje tyramín, neodporúča sa migrenikom. Karob neobsahuje tyramín a môžete ho bezpečne konzumovať, aj keď trpíte migrénami.

Spôsoby použitia karobu

Karobový prášok možno do jedla pridávať mnohými spôsobmi:

 • primiešajte karobový prášok do smoothies
 • posypte karobovým práškom jogurt alebo zmrzlinu
 • pridajte karobový prášok do svojho obľúbeného cesta na chlieb alebo palacinky
 • pripravte si horúci karobový nápoj namiesto horúcej čokolády
 • pripravte si krémový karobový puding
 • vyrobte si karobové sušienky

Zhrnutie

Karobový prášok je zdravou alternatívou kakaa, hoci minimálne spracovaný kakaový prášok má svoje vlastné zdravotné výhody. Keďže karobový prášok je prirodzene sladký, pri použití vo vašich obľúbených receptoch nie je potrebné pridávať cukor ani iné sladidlá. Karobový prášok je vo všeobecnosti bezpečný na konzumáciu. Tehotné ženy by nemali konzumovať veľké množstvo rohovníka.

Ak máte domáceho maznáčika a obávate sa, že zje čokoládu, tu je užitočný fakt. Karobový prášok obsahuje minimálne množstvo teobromínu, ktorý je vo veľkých množstvách toxický pre psov a mačky. Mnoho psích pochúťok sa vyrába z karobového prášku.
Výrobky z karobu

Zobrazenie:
Zmena objednávky:
Zobrazenie:
Zmena objednávky: