Goji bobule

Goji

Čo je kustovnica?

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Goji bobule je lahodné a chutné malé červené ovocie, ktoré má antioxidanty a silné liečivé vlastnosti. Často sa predáva v prášku alebo sušený a používa sa aj ako surovina pre mnohé doplnky stravy a ovocné šťavy.

Prehľad plodov Goji

ovocie goji Ovocie Goji [Sten Porse, CC BY-SA 3.0, prostredníctvom Wikimedia Commons]

Bobule goji (Lycium barbarum) pochádzajú z Ázie. Známy svojou sladkou, jemne kyslou chuťou a jasnou červenou farbou sa v tradičnej medicíne používa už tisíce rokov. Hovorí sa, že odďaľuje príznaky starnutia, podporuje zdravie očí a posilňuje pečeň, obličky a pľúca.

Vďaka svojej rastúcej popularite sa goji často používa v potravinových doplnkoch a zmesiach superpotravín spolu s iným ovocím a bylinnými extraktmi.

Bobule goji pochádzajú z Ázie a sú tiež známe svojimi liečivými vlastnosťami, ktoré sa používajú v mnohých doplnkoch stravy a zmesiach superpotravín

Potenciálne prínosy pre zdravie

Sušené bobule goji Sušené bobule goji

Bobule Goji sa spájajú s niekoľkými potenciálnymi zdravotnými výhodami.

Veľmi výživné

Aj malá porcia plodov goji je plná vlákniny, železa a vitamínov A a C.

Železo je základný minerál, ktorý sa podieľa na prenose kyslíka a tvorbe zdravých červených krviniek. Medzitým vitamíny A a C zohrávajú ústrednú úlohu v imunitnej funkcii a pôsobia v tele ako antioxidanty.

Antioxidanty sú zlúčeniny, ktoré pomáhajú neutralizovať škodlivé molekuly nazývané voľné radikály, čím zabraňujú poškodeniu buniek. V skutočnosti štúdia v skúmavke zistila, že ošetrenie buniek extraktom z plodov goji výrazne zvýšilo hladiny antioxidantov a znížilo niekoľko markerov oxidačného stresu. Výskum ukazuje, že zvýšený príjem antioxidantov znižuje zápal a chráni pred chronickými ochoreniami, ako je rakovina, srdcové choroby a cukrovka.

Môže podporovať fungovanie imunitného systému

Bobule goji sa už dlho používajú v tradičnej medicíne na prevenciu chorôb a infekcií a na prirodzené posilnenie imunity.

30-dňová štúdia so 60 staršími dospelými zistila, že konzumácia 120 ml šťavy z plodov goji denne zvyšuje hladinu imunitných buniek a zlepšuje celkovú pohodu. V 3-mesačnej štúdii so 150 staršími dospelými zlepšili doplnky z bobúľ goji imunitu. Štúdie na zvieratách tiež podporujú tieto výsledky imunitného zdravia. Napriek tomu sú potrebné ďalšie vyšetrovania.

Môže podporovať zdravie očí

Sľubný výskum naznačuje, že plody goji môžu zlepšiť zdravie očí a chrániť pred poruchami straty zraku, ako je makulárna degenerácia.

90-dňová štúdia u 150 starších dospelých zistila, že výživový doplnok s plodmi goji zvýšil hladinu antioxidantov v krvi, zabránil hypopigmentácii makuly (centrálnej oblasti sietnice) a pomohol zmäkčiť tukové bielkovinové usadeniny pod sietnicou.

Podobne štúdia na 114 ľuďoch s ranou makulárnou degeneráciou zistila, že každodenný doplnok s goji bobule zlepšil hustotu makulárneho pigmentu, čo môže chrániť pred progresiou makulárnej degenerácie.

Bobule goji sú tiež bohaté na antioxidanty, ako je zeaxantín, ktoré pomáhajú chrániť šošovku a sietnicu pred poškodením.

Bobule goji obsahujú dôležité živiny a antioxidanty a môžu tiež podporovať imunitné funkcie a zdravé videnie

Možné nevýhody

Väčšina zdravých dospelých môže mať prospech z plodov goji ako súčasť vyváženej stravy. Toto bobule môže zriedkavo spôsobiť alergickú reakciu u tých, ktorí sú alergickí aj na iné ovocie.

Bobule goji môžu interagovať s určitými liekmi vrátane liekov na riedenie krvi a liekov na cukrovku alebo vysoký krvný tlak.

Okrem toho buďte opatrní, ak ste tehotná, pretože obsahuje betaín, ktorý môže poškodiť zdravie plodu. Je potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, či je konzumácia plodov goji počas tehotenstva bezpečná.

Ak užívate lieky alebo máte iné zdravotné problémy, mali by ste sa pred začatím konzumácie plodov goji porozprávať so svojím lekárom.

Bobule goji môžu interagovať s určitými liekmi a u niektorých spôsobiť alergické reakcie a sú potrebné ďalšie štúdie, aby sa zistilo, či je toto ovocie bezpečné počas tehotenstva

Ako pridať bobule goji do svojho jedálnička

Raňajky goji, mandle, ovsené vločky Raňajky Goji, mandle, ovsené vločky

Bobule goji sú široko dostupné v sušenej forme. Dajú sa ľahko zmiešať so sušeným ovocím, cereáliami, jogurtom a granolou. Môžete ich pridať aj do pečiva, ako sú koláče, muffiny, chleby.

Sušené bobule goji by sa mali na niekoľko minút namočiť, aby zmäkli a hydratovali. Dehydrované plody goji sú skvelým doplnkom do sals, smoothies, polievok a hranoliek.

Prášky z bobúľ goji možno nakoniec primiešať do mnohých nápojov a smoothies.

Goji bobule sú k dispozícii sušené, v prášku a ako ovocné šťavy, môžete si ich vychutnať ako polevu sladkých jedál alebo zamiešať do pečiva a smoothies.

Zhrnutie

Bobule goji sú známe svojou jasne červenou farbou a jedinečnou kyslou chuťou.

Okrem obsahu vitamínov, minerálov a antioxidantov môžu bobule goji podporovať fungovanie imunitného systému a zdravie očí.

Je k dispozícii v niekoľkých formách a možno ho pridať do mnohých receptov.

Ak ste tehotná, užívate lieky alebo máte akékoľvek iné zdravotné problémy, pred konzumáciou plodov goji sa poraďte so svojím lekárom.
Chcem bobule Goji!

Zobrazenie:
Zmena objednávky:
Zobrazenie:
Zmena objednávky: