Rozmarínový esenciálny olej

Rozmarín

14 výhod a použití rozmarínového esenciálneho oleja

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Rozmarínový esenciálny olej môže mať zdravotné výhody vrátane podpory funkcie mozgu a rastu vlasov.

Rozmarín (Rosmarinus officinalis) je vždyzelený ker s ihličkovitými listami a drevitou vôňou. Hoci je najznámejšia ako potravinová príchuť, je to jedna z najobľúbenejších aróm a liečivých bylín na svete.

Rozmarínový esenciálny olej – ktorý obsahuje centrálne zložky rastliny, teda esenciu – sa extrahuje a predáva v malých fľaštičkách. Napriek svojmu názvu to nie je pravý olej, pretože neobsahuje tuk.

Vďaka používaniu rozmarínového oleja v ľudovom liečiteľstve teraz mnohí vedci skúmajú jeho možné zdravotné prínosy. Hoci väčšina tohto výskumu je len na začiatku, podporuje niektoré z tradičných spôsobov použitia oleja a ukazuje potenciálne nové využitie.

Tu je 14 možných výhod a použití rozmarínového esenciálneho oleja.

1. Môže zlepšiť funkciu mozgu

Rozmarín Rozmarín

V starovekom Grécku a Ríme sa verilo, že rozmarín posilňuje pamäť. Výskum ukazuje, že inhalácia rozmarínového oleja pomáha predchádzať rozkladu acetylcholínu, chemickej látky v mozgu, ktorá je dôležitá pre myslenie, koncentráciu a pamäť.

Keď 20 mladých dospelých dostalo matematické otázky v malej miestnosti postriekanej rozmarínovým olejom, ich rýchlosť a presnosť sa zvýšila priamo úmerne s tým, ako dlho bol olej rozprašovaný. Okrem toho sa v krvi zvýšili hladiny určitých zlúčenín rozmarínu, čo ukazuje, že rozmarín sa môže dostať do tela aj dýchaním. Podobne študenti ošetrovateľstva, ktorí inhalovali rozmarínový olej počas testovania, hlásili zvýšenú koncentráciu a vybavovanie si informácií v porovnaní s tými, ktorí inhalovali levanduľový olej alebo vôbec žiadny esenciálny olej.

Iný výskum naznačuje, že inhalácia rozmarínu a iných esenciálnych olejov môže zlepšiť funkciu mozgu u starších ľudí s demenciou, vrátane tých, ktorí majú Alzheimerovu chorobu.

Pamätajte, že je potrebný ďalší výskum.

Inhalácia rozmarínového oleja môže pomôcť s koncentráciou a vybavovaním si informácií a môže tiež pomôcť s funkciou pamäte, keď starneme, ale je potrebný ďalší výskum

2. Stimuluje rast vlasov

Jedným z najbežnejších typov vypadávania vlasov je androgénna alopécia, známejšia ako mužská plešatosť, hoci sa môže vyskytnúť aj u žien. Rozmarínový olej lieči androgénnu alopéciu tým, že zabraňuje tomu, aby vedľajší produkt testosterónu napadol vlasové folikuly, čo je príčinou tohto stavu.

Keď si muži s androgénnou alopéciou vmasírovali zriedený rozmarínový olej do pokožky hlavy dvakrát denne počas šiestich mesiacov, zaznamenali rovnaký rast vlasov ako tí, ktorí používali minoxidil, bežný prostriedok na rast vlasov. Okrem toho používatelia rozmarínového oleja hlásili menšie svrbenie pokožky hlavy v porovnaní s minoxidilom, čo naznačuje, že rozmarín je lepšie tolerovaný.

Podľa iných výskumov môže rozmarínový olej bojovať proti nepravidelnému vypadávaniu vlasov, alopecia areata, ktorá postihuje až polovicu populácie do 21 rokov a asi 20 % ľudí nad 40 rokov. Keď si ľudia s alopéciou areata denne po dobu siedmich mesiacov potierali pokožku hlavy zmesou rozmarínu a esenciálnych olejov, 44 % zaznamenalo zlepšenie vypadávania vlasov v porovnaní s iba 15 % v kontrolnej skupine, ktorá používala neutrálne oleje, jojobový a hroznové semienko. < /p>

Rozmarínový olej môže bojovať proti určitým typom vypadávania vlasov, vrátane mužskej plešatosti a nepravidelného vypadávania vlasov

3. Môže pomôcť zmierniť bolesť

V ľudovom liečiteľstve sa rozmarín používa ako mierny prostriedok proti bolesti.

V dvojtýždňovej štúdii pacienti, ktorí prežili mozgovú príhodu s bolesťou ramena, ktorí dostávali zmes rozmarínového oleja zmiešaného s akupresúrou po dobu 20 minút dvakrát denne, zaznamenali 30 % zníženie bolesti. U tých, ktorí dostali iba akupresúru, sa bolesť znížila o 15 %.

Štúdia na zvieratách navyše zistila, že rozmarínový olej bol o niečo účinnejší pri zmierňovaní bolesti ako paracetamol, bežný voľnopredajný liek proti bolesti.

Rozmarínový olej je v ľudovom liečiteľstve známy ako prostriedok proti bolesti, predbežné štúdie podporujú jeho účinok na zmiernenie bolesti a naznačujú, že môže byť účinnejší ako paracetamol

4. Odpudzuje určité ploštice

Ak chcete odradiť škodlivý hmyz, ktorý môže uhryznúť alebo zamoriť vašu záhradu, zvážte rozmarínový olej ako prírodnú alternatívu chemických produktov.

Keď sa insekticíd na báze rozmarínového oleja, EcoTrol, nastriekal na skleníkové rastliny paradajok, znížilo to populáciu roztočov dvojbodkových o 52 % bez poškodenia rastlín.

Rozmarín tiež pomáha odradiť určitý hmyz sajúci krv, ktorý môže šíriť škodlivé vírusy a baktérie.

Keď sa rozmarínový olej porovnával s 11 ďalšími esenciálnymi olejmi, mal najdlhší repelentný účinok na komáre Aedes aegypti, ktoré prenášajú vírus Zika. 12,5 % zriedený rozmarínový olej odpudzoval 100 % komárov na 90 minút.

Rozmarínový olej sa používa v prírodných pesticídoch na zabíjanie určitého hmyzu a olej tiež pomáha odpudzovať niektoré druhy hmyzu sajúceho krv, ako sú niektoré komáre

5. Dokáže zmierniť stres

Stres môže spôsobiť mnoho faktorov – vrátane školských povinností. Inhalácia rozmarínového oleja môže pomôcť znížiť stres zo skúšky. Keď študenti ošetrovateľstva inhalovali rozmarínový olej z inhalátora pred a počas skúškového obdobia, ich srdcová frekvencia klesla približne o 9 % – zatiaľ čo bez rozmarínového oleja nenastala žiadna významná zmena.

Keďže zvýšená srdcová frekvencia naznačuje krátkodobý stres a úzkosť, rozmarínový olej môže prirodzene znížiť stres. Okrem toho, keď 22 mladých dospelých inhalovalo rozmarínový olej po dobu 5 minút, hladina stresového hormónu kortizolu v ich slinách bola o 23 % nižšia ako u tých, ktorí cítili nearomatickú zlúčeninu. Zvýšené hladiny kortizolu môžu okrem iných potenciálnych problémov potlačiť imunitný systém, prispieť k nespavosti a spôsobiť zmeny nálady.

Jednoducho voňajúci rozmarínový olej môže znížiť úroveň stresu v situáciách, ako sú skúšky. Rozmarín môže znížiť hladiny kortizolu, hormónu, ktorý môže mať škodlivé účinky na telo.

6. Môže stimulovať obeh

Zlá cirkulácia je bežnou sťažnosťou. Najviac sa to prejavuje na končatinách. Ak máte studené prsty na rukách a nohách aj pri relatívne vysokých teplotách, zvážte použitie rozmarínového oleja.

V jednej štúdii si žena s Raynaudovou chorobou (zhoršený krvný obeh) masírovala ruky zmesou rozmarínového oleja a zistila, že jej to zahreje prsty viac ako neutrálny olej. Tieto účinky potvrdila aj termovízia. Krvné cievy na rukách a nohách ľudí s Raynaudovou chorobou sa pri prechladnutí alebo strese zúžia, čo spôsobí, že stratia farbu a prechladnú.

Rozmarínový olej môže pomôcť tým, že rozšíri krvné cievy, čím sa krv zohreje, takže sa ľahšie dostane k prstom na rukách a nohách. Na potvrdenie týchto účinkov je potrebný ďalší výskum, ale rozmarín sa môže ukázať ako užitočný a lacný experiment.

Ak pociťujete studené prsty na rukách alebo nohách, ich masírovanie rozmarínovým olejom ich môže zahriať a môže pomôcť pri stavoch, ako je Raynaudova choroba, ale je potrebný ďalší výskum

7. Môžete to urýchliť

Rozmarínový olej sa v ľudovom liečiteľstve často používa pri psychickej záťaži a únave. Keď 20 zdravých mladých dospelých vdýchlo rozmarínový olej, uviedli, že sa cítili asi o 30 % viac duševne svieži a o 25 % menej ospalí, ako keď cítili vôňu placebo oleja.

Toto zvýšenie bdelosti je spôsobené zmenami mozgových vĺn a zvýšením srdcovej frekvencie, dýchania a krvného tlaku.

Zriedený rozmarínový olej aplikovaný na pokožku môže poskytnúť podobné výhody, pretože sa touto cestou môže dostať aj do mozgu. V jednej štúdii aplikácia zriedeného rozmarínového oleja na pokožku 35 zdravých ľudí po 20 minútach viedla k výrazne väčšej pozornosti, bdelosti, energii a veselosti ako placebo olej.

Na potvrdenie týchto zistení je v tejto oblasti stále potrebný ďalší výskum.

Niekoľko malých štúdií naznačuje, že rozmarínový olej môže zlepšiť pozornosť, bdelosť, energiu a náladu, ale je potrebný ďalší výskum

8. Môže znížiť artritídu

Predbežné dôkazy naznačujú, že rozmarínový olej môže pomôcť znížiť zápal tkaniva, ktorý môže viesť k opuchu, bolesti a stuhnutosti. Dosahuje to tým, že zabraňuje migrácii bielych krviniek do poškodených tkanív, ktoré uvoľňujú zápalové chemikálie.

Keď ľudia s reumatoidnou artritídou dostávali 15-minútové masáže kolien trikrát týždenne zmesou rozmarínového oleja, zápalové bolesti kolena sa za dva týždne znížili o 50 % v porovnaní s 12 % u tých, ktorí olej nedostali. .

Reumatoidná artritída je autoimunitný stav, pri ktorom vlastný imunitný systém napáda tkanivá ako koleno a iné kĺby, pričom poškodzuje kĺbovú výstelku a spôsobuje zápal.

Je potrebný ďalší výskum účinkov rozmarínu na zápal.

Lokálna aplikácia zriedeného rozmarínového oleja môže pomôcť znížiť zápal pri zraneniach a reumatoidnej artritíde, ale na potvrdenie je potrebný ďalší výskum

9-13. Iné použitia

Vedci skúmajú mnoho ďalších spôsobov použitia rozmarínového oleja, ale chýbajú štúdie na ľuďoch.

Štúdie v skúmavkách nie sú ekvivalentné štúdiám na ľuďoch, ktoré testujú esenciálne oleje inhaláciou alebo topickou aplikáciou, ktoré sú schválené na použitie u ľudí.

Niektoré štúdie na zvieratách navyše používali rozmarínový olej perorálne, ale to sa neodporúča. Esenciálne oleje by sa nemali prehĺtať.

Napriek tomu môže byť rozmarínový olej užitočný:

  • Rakovina: Rozmarínový olej má antioxidačný a protizápalový účinok, ktorý podľa testov v skúmavke dokáže bojovať proti rakovinovým bunkám.
  • Zdravie pečene a trávenia: Rozmarínový olej môže stimulovať uvoľňovanie žlče, ktorá je dôležitá pre trávenie tukov, a aktivovať vaše vlastné antioxidačné obranné mechanizmy na ochranu pečene.
  • Otrava jedlom: Rozmarínový olej môže pomôcť inhibovať rast určitých kmeňov baktérií, ktoré spôsobujú otravu jedlom. Na to je potrebné použiť presné, veľmi malé množstvá potravinárskeho oleja. Neexperimentujte s tým doma.
  • Vedľajšie účinky antibiotík: Rozmarín a iné esenciálne oleje môžu zvýšiť účinnosť niektorých antibiotík. To môže umožniť použitie nižšej dávky týchto liekov, čo môže znížiť vedľajšie účinky.
  • Antibiotická rezistencia: Rozmarín a iné esenciálne oleje môžu oslabiť bunkové steny baktérií rezistentných na antibiotiká – nielenže ich poškodia, ale tiež umožnia prienik antibiotík.

Možnosti budúceho využitia rozmarínového oleja zahŕňajú prevenciu rakoviny a otravy jedlom a podporu zdravia pečene a trávenia. Zatiaľ neboli vykonané žiadne štúdie na ľuďoch o týchto účinkoch.

14. Jednoduché použitie

Rozmarínový olej možno inhalovať alebo aplikovať lokálne. Je veľmi koncentrovaný, preto používajte iba niekoľko kvapiek naraz. Malé fľaštičky, v ktorých sa predávajú, majú kvapkadlo, ktoré uľahčuje podávanie jednotlivých kvapiek.

Aj keď niektorí výrobcovia tvrdia, že éterické oleje sú bezpečné na konzumáciu alebo konzumáciu, neexistujú žiadne vedecké dôkazy, ktoré by to podporovali, najmä z dlhodobého hľadiska. Esenciálne oleje by sa nikdy nemali prehĺtať.

Tu je niekoľko jednoduchých pokynov na inhaláciu alebo topickú aplikáciu rozmarínového oleja.

Inhalácia

Najjednoduchší spôsob, ako inhalovať rozmarínový olej, je otvoriť fľašu a inhalovať. Prípadne nakvapkajte niekoľko kvapiek na handričku alebo vreckovku a pridržte si ju blízko tváre.

Mnoho ľudí používa aromaterapeutický difuzér, ktorý uvoľňuje esenciálny olej do okolitého vzduchu.

Vo všeobecnosti neumiestňujte difuzér v blízkosti dojčiat alebo malých detí, pretože je ťažké určiť, koľko inhalujú.

Miestna aplikácia

Rozmarín a iné esenciálne oleje sa pri aplikácii na pokožku ľahko vstrebávajú do krvného obehu.

Esenciálne oleje sa vo všeobecnosti odporúčajú riediť neutrálnym nosným olejom, ako je napríklad jojobový olej. To pomáha predchádzať možnému podráždeniu pokožky a predčasnému vyparovaniu oleja.

Tu je niekoľko všeobecných pokynov na riedenie olejov na lokálne použitie:

Riedenie na lokálne použitie (kvapka/nosný olej): dojčatá 0,3 % (1 kvapka/1 polievková lyžica), deti 1 % (1 kvapka/1 čajová lyžička), dospelí 2-4 % (3-6 kvapiek/1 čajová lyžička)

Po zriedení naneste olej na chodidlá alebo na cieľovú časť tela, ako je napríklad boľavý sval. Potom si olej votrite do pokožky. To zlepšuje prietok krvi a absorpciu oleja.

Nepoužívajte rozmarín a iné esenciálne oleje na poškodenú pokožku alebo v blízkosti citlivých oblastí, ako sú oči.

Vo všeobecnosti sa odporúča vyhnúť sa rozmarínovému oleju, ak ste tehotná alebo ak máte epilepsiu alebo vysoký krvný tlak. Rozmarínový olej môže zhoršiť posledné dva stavy.

Rozmarínový olej možno inhalovať alebo aplikovať na pokožku. Difuzér môže pomôcť rozptýliť esenciálny olej po miestnosti. Ak používate rozmarínový olej lokálne, zrieďte ho nosným olejom, ako je jojobový olej, aby ste predišli podráždeniu pokožky.

Súhrn

Rozmarínový esenciálny olej, získaný z obyčajnej kuchynskej bylinky, je už dlho populárny v ľudovom liečiteľstve a teraz sa ukazuje, že je prospešný vo vedeckých štúdiách.

Aj keď je väčšina výskumov primitívna, štúdie uvádzajú, že tento esenciálny olej môže zlepšiť zdravie zlepšením mentálneho sústredenia a pamäte, bojom proti vypadávaniu vlasov, znížením bolesti a zápalu, odpudzovaním určitého hmyzu a zmierňovaním stresu.

Ak chcete rozmarínový olej vyskúšať, jednoducho ho inhalujte alebo lokálne aplikujte zriedenú verziu. Nezabúdajte, že olej je veľmi koncentrovaný, takže naraz stačí len niekoľko kvapiek.
Chcem rozmarínový esenciálny olej!

Zobrazenie:
Zmena objednávky:
Zobrazenie:
Zmena objednávky: