Artičoka
8 najdôležitejších zdravotných výhod artičokov
Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.
Aj keď sa artičok často považuje za zeleninu, (Cynara cardunculus var. scolymus) je druh bodliaka. Táto rastlina pochádza z oblasti Stredozemného mora a pre svoje potenciálne liečivé účinky sa využíva už po stáročia.
Jeho údajné prínosy pre zdravie zahŕňajú nižšiu hladinu cukru v krvi a lepšie trávenie, zdravie srdca a pečene. Výťažok z artičokov, ktorý obsahuje vysokú koncentráciu zlúčenín nachádzajúcich sa v rastline, sa tiež stáva čoraz obľúbenejším ako doplnok.
1. Je plná živín
ArtičokArtičoky sú plné dôležitých živín.
Artičok má nízky obsah tuku, ale je bohatý na vlákninu, vitamíny, minerály a antioxidanty. Má obzvlášť vysoký obsah kyseliny listovej a vitamínov C a K. Obsahuje aj dôležité minerály ako horčík, fosfor, draslík a železo. Jeden stredne veľký artičok obsahuje takmer 7 gramov vlákniny, čo je 23 – 28 % referenčného denného príjmu (RDI).
Jeden stredne veľký, chutný artičok obsahuje iba 60 kalórií a asi 4 gramy bielkovín – nadpriemerné pre rastlinné potraviny.
Okrem toho patrí artičok medzi zeleninu najbohatšiu na antioxidanty.
Artičoky majú nízky obsah tuku, vysoký obsah vlákniny a sú plné vitamínov a minerálov, ako je vitamín C, vitamín K, folát, fosfor a horčík, a sú jedným z najbohatších zdrojov antioxidantov
2. Dokáže znížiť „zlý“ LDL a zvýšiť „dobrý“ HDL cholesterol
Extrakt z listov artičokov môže mať pozitívny vplyv na hladinu cholesterolu.
Komplexná štúdia na viac ako 700 ľuďoch zistila, že denná konzumácia extraktu z listov artičokov počas 5 až 13 týždňov viedla k zníženiu celkového a „zlého“ LDL cholesterolu. Štúdia na 143 dospelých s vysokým cholesterolom ukázala, že užívanie extraktu z listov artičokov denne počas 6 týždňov znížilo celkový a „zlý“ LDL cholesterol o 18,5 % a 22,9 %. Štúdia na zvieratách navyše preukázala 30 % zníženie „zlého“ LDL cholesterolu a 22 % zníženie triglyceridov po pravidelnej konzumácii extraktu z artičokov.
A čo viac, pravidelná konzumácia artičokového extraktu môže zvýšiť "dobrý" HDL cholesterol u dospelých s vysokým cholesterolom.
Extrakt z artičokov ovplyvňuje hladinu cholesterolu dvoma spôsobmi:
Po prvé, artičoky obsahujú luteolín, antioxidant, ktorý zabraňuje tvorbe cholesterolu.
Po druhé, extrakt z listov artičokov povzbudzuje telo k efektívnejšiemu spracovaniu cholesterolu, čo znižuje celkový cholesterol.
Extrakt z artičokov môže znížiť celkový a „zlý“ LDL cholesterol a zároveň zvýšiť „dobrý“ HDL cholesterol
3. Môže pomôcť regulovať krvný tlak
Extrakt z artičokov môže pomôcť ľuďom s vysokým krvným tlakom.
Štúdia na 98 mužoch s vysokým krvným tlakom zistila, že denná konzumácia artičokového extraktu počas 12 týždňov znížila diastolický krvný tlak v priemere o 2,76 mm Hg a systolický krvný tlak o 2,85 mm Hg.
Nie je úplne pochopené, ako extrakt z artičokov znižuje krvný tlak. Štúdie v skúmavkách a na zvieratách však ukazujú, že extrakt z artičokov podporuje fungovanie enzýmu eNOS, ktorý hrá úlohu pri rozširovaní krvných ciev. Okrem toho sú artičoky dobrým zdrojom draslíka, ktorý pomáha regulovať krvný tlak.
Nie je však jasné, či konzumácia celého artičoku poskytuje rovnaké výhody, pretože extrakt z artičokov použitý v týchto štúdiách je vysoko koncentrovaný.
Extrakt z artičokov môže pomôcť znížiť krvný tlak u ľudí s vysokým krvným tlakom
4. Môže zlepšiť zdravie pečene
Extrakt z listov artičokov môže chrániť pečeň pred poškodením a podporovať tvorbu nového tkaniva. Zvyšuje tiež produkciu žlče, ktorá pomáha odstraňovať škodlivé toxíny z pečene.
V jednej štúdii viedol extrakt z artičokov podávaný potkanom k menšiemu poškodeniu pečene, vyšším hladinám antioxidantov a lepšej funkcii pečene po vyvolanom predávkovaní liekmi ako potkanom, ktoré extrakt z artičokov nedostávali.
Štúdie na ľuďoch tiež ukazujú pozitívny vplyv na zdravie pečene.
Napríklad štúdia na 90 ľuďoch s nealkoholickým stukovatením pečene ukázala, že konzumácia 600 mg extraktu z artičokov denne počas dvoch mesiacov viedla k zlepšeniu funkcie pečene. V ďalšej štúdii obéznych dospelých s nealkoholickým stukovatením pečene denné užívanie artičokového extraktu počas dvoch mesiacov znížilo zápal pečene a ukladanie tuku v porovnaní s tými, ktorí artičokový extrakt neužívali.
Vedci sa domnievajú, že určité antioxidanty nachádzajúce sa v artičokoch – cynarín a silymarín – sú čiastočne zodpovedné za tieto výhody. Na potvrdenie úlohy artičokového extraktu pri liečbe ochorení pečene je potrebný ďalší výskum.
Pravidelná konzumácia artičokového extraktu môže pomôcť chrániť pečeň pred poškodením a pomôcť zmierniť príznaky nealkoholického stukovatenia pečene. Je však potrebný ďalší výskum.
5. Môže zlepšiť zdravie tráviaceho traktu
Artičoky sú vynikajúcim zdrojom vlákniny, ktorá môže pomôcť udržať váš tráviaci systém zdravý tým, že podporuje rast priateľských črevných baktérií, znižuje riziko niektorých druhov rakoviny čriev a zmierňuje zápchu a hnačku.
Artičoky obsahujú inulín, typ vlákniny, ktorý pôsobí ako prebiotikum. V jednej štúdii sa počet črevných baktérií zlepšil u 12 dospelých, ktorí konzumovali artičokový extrakt obsahujúci inulín každý deň počas troch týždňov.
Extrakt z artičokov môže tiež zmierniť príznaky poruchy trávenia, ako je nadúvanie, nevoľnosť a pálenie záhy. Štúdia na 247 ľuďoch s tráviacimi ťažkosťami zistila, že každodenná konzumácia extraktu z listov artičokov počas šiestich týždňov znížila príznaky, ako je nadúvanie a nepríjemný pocit plnosti, v porovnaní s tými, ktorí extrakt z listov artičokov neužívali.
Cynarín, prirodzene sa vyskytujúca zlúčenina v artičokoch, môže spôsobiť tieto pozitívne účinky stimuláciou produkcie žlče, zrýchlením pohybu čriev a zlepšením trávenia určitých tukov.
Extrakt z listov artičokov môže podporiť zdravie trávenia stimuláciou rastu priateľských črevných baktérií a zmiernením symptómov trávenia
6. Dokáže zmierniť príznaky syndrómu dráždivého čreva
Syndróm dráždivého čreva (IBS) je stav, ktorý postihuje tráviaci systém a môže spôsobiť bolesti žalúdka, kŕče, hnačku, nadúvanie a zápchu.
V jednej štúdii u pacientov s IBS pomohla denná konzumácia extraktu z listov artičokov počas šiestich týždňov zmierniť symptómy. Okrem toho 96 % účastníkov hodnotilo extrakt ako účinný, ak nie lepší, ako iné liečby IBS, ako sú lieky proti hnačke a preháňadlá.
Ďalšia štúdia na 208 ľuďoch s IBS zistila, že užívanie 1-2 kapsúl extraktu z listov artičoky denne počas dvoch mesiacov znížilo symptómy o 26 % a zlepšilo kvalitu života o 20 %.
Extrakt z artičokov môže zmierniť príznaky niekoľkými spôsobmi. Niektoré zlúčeniny v artičoku majú antispazmodické vlastnosti. To znamená, že môžu pomôcť zastaviť svalové kŕče bežné pri IBS, vyrovnať črevné baktérie a znížiť zápal.
Aj keď sa extrakt z artičokov javí ako sľubný pri liečbe symptómov IBS, sú potrebné rozsiahlejšie štúdie na ľuďoch.
Extrakt z listov artičokov môže pomôcť pri liečbe symptómov IBS znížením svalových kŕčov a zápalov a vyvážením črevných baktérií, ale je potrebný ďalší výskum
7. Môže pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi
Výťažok z artičokov a listov artičokov môže pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi.
Štúdia na 39 dospelých s nadváhou zistila, že denná konzumácia extraktu z fazule a artičokov počas dvoch mesiacov znížila hladinu cukru v krvi nalačno v porovnaní s tými, ktorí extrakt neužívali. Nie je však jasné, do akej miery je tento účinok spôsobený samotným extraktom z artičokov.
Ďalšia malá štúdia zistila, že konzumácia varených artičokov s jedlom znižuje hladinu cukru v krvi a inzulínu 30 minút po jedle. Tento účinok bol však pozorovaný len u zdravých dospelých, ktorí netrpeli metabolickým syndrómom.
Nie je úplne pochopené, ako extrakt z artičokov znižuje hladinu cukru v krvi. Ukázalo sa však, že extrakt z artičokov spomaľuje aktivitu alfa-glukozidázy, enzýmu, ktorý rozkladá škrob na glukózu, čo potenciálne ovplyvňuje hladinu cukru v krvi. Upozorňujeme, že je potrebný ďalší výskum.
Niektoré dôkazy naznačujú, že artičoky a extrakt z listov artičokov môžu znižovať hladinu cukru v krvi, ale je potrebný ďalší výskum
8. Môže mať protirakovinový efekt
Štúdie na zvieratách a skúmavkách ukazujú, že extrakt z artičokov inhibuje rozvoj rakoviny.
Za tieto protirakovinové účinky sú zodpovedné určité antioxidanty nachádzajúce sa v artičokoch, vrátane rutínu, kvercetínu, silymarínu a kyseliny galovej. V štúdiách na zvieratách a v skúmavkách sa napríklad zistilo, že silymarín pomáha predchádzať a liečiť rakovinu kože.
Napriek týmto sľubným výsledkom neexistujú žiadne štúdie na ľuďoch. Je potrebný ďalší výskum.
Štúdie v skúmavkách a na zvieratách naznačujú, že extrakt z artičokov môže bojovať proti rastu rakovinových buniek, neexistujú však žiadne štúdie na ľuďoch, takže na vyvodenie akýchkoľvek záverov je potrebný ďalší výskum
Bezpečnosť a dávkovanie
Konzumácia extraktu z artičokov sa vo všeobecnosti považuje za bezpečnú, bolo hlásených málo vedľajších účinkov, ale k dispozícii je len obmedzené množstvo údajov. Medzi riziká patria:
- Možná alergia: Niektorí ľudia môžu byť alergickí na artičoky a/alebo výťažky z artičokov. Riziko je vyššie u tých, ktorí sú alergickí na rastliny z rovnakej čeľade vrátane sedmokrások, slnečníc, chryzantém a nechtíka.
- Tehotné alebo dojčiace ženy: Tehotným alebo dojčiacim ženám sa odporúča vyhýbať sa extraktu z artičokov z dôvodu nedostatku informácií o bezpečnosti.
- Pacienti s obštrukciou žlčových ciest alebo žlčovými kameňmi: Každý, kto má takéto ochorenia, by sa mal vyhýbať artičokom a artičokovým extraktom, pretože stimulujú žlč.
V súčasnosti nie sú k dispozícii dostatočné údaje na určenie pokynov na dávkovanie. Typické dávky používané v štúdiách na ľuďoch sa však pohybujú od 300 do 640 mg extraktu z listov artičokov trikrát denne. Ak si nie ste istý, či môžete extrakt z artičokov užívať, požiadajte o radu svojho lekára.
Vedľajšie účinky artičokového extraktu sú zriedkavé, aj keď sa odporúča, aby sa mu vyhýbali ľudia s ochorením žlčových ciest a tehotné alebo dojčiace ženy, typické dávky sú 300 – 640 mg trikrát denne
Zhrnutie
Artičoky sú vysoko výživné jedlo s nízkym obsahom sacharidov, ktoré môže poskytnúť mnoho zdravotných výhod. Dôkazy sú však väčšinou obmedzené na štúdie s koncentrovaným extraktom z artičokov.
Pravidelná konzumácia artičokového extraktu môže zlepšiť hladinu cholesterolu, krvný tlak, zdravie pečene, IBS, poruchy trávenia a hladinu cukru v krvi.