Mäta klasnatá esenciálny olej

Mäta klasnatá

5 prekvapivých výhod esenciálneho oleja z mäty klasnatej

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Mäta klasnatá(Mentha spicata) je typ mäty podobný mäte piepornej.

Je to trváca rastlina, ktorá pochádza z Európy a Ázie, no v súčasnosti sa bežne vyskytuje na piatich kontinentoch sveta. Názov dostal podľa charakteristických listov kopijovitého tvaru.

Mäta má príjemne sladkú chuť a často sa používa na ochutenie zubných pást, ústnych vôd, žuvačiek a sladkostí.

Táto mäta je nielen chutná, ale môže byť pre vás aj užitočná. Tu je 5 prekvapivých zdravotných výhod mäty.

1. Dobré pri poruchách trávenia

Mäta klasnatá Mäta klasnatá

Mäta klasnatá sa bežne používa na zmiernenie príznakov poruchy trávenia, nevoľnosti, vracania a plynatosti.

Zistilo sa, že prirodzene sa vyskytujúca zlúčenina (-)-karvón v mäte klasnatej silne inhibuje svalové kontrakcie v tráviacom systéme, čo môže vysvetľovať, ako táto bylina pomáha zmierniť tráviace ťažkosti.

V osemtýždňovej randomizovanej štúdii s 32 ľuďmi so syndrómom dráždivého čreva (IBS) jedna skupina dostala produkt obsahujúci mätu, citrónovú trávu a koriander spolu s loperamidom na hnačku a psyllium na zápchu. Na konci štúdie ľudia, ktorí dostávali doplnok mäty klasnatej, hlásili menšiu bolesť brucha, nepohodlie a nadúvanie ako tí v skupine s placebom.

Táto bylina môže tiež zmierniť nevoľnosť a zvracanie spôsobené chemoterapiou. V jednej štúdii mäty klasnatej esenciálny olej aplikovaný na pokožku výrazne znížil výskyt nevoľnosti a vracania v porovnaní s placebom.

Aj keď sú štúdie o účinkoch tohto typu na trávenie obmedzené, existujú určité dôkazy, že môže byť prospešný.

Preukázalo sa, že mäta klasnatá zmierňuje tráviace symptómy, ako je nevoľnosť, vracanie, bolesť brucha a nadúvanie, hoci je potrebný ďalší výskum

2. Vysoký obsah antioxidantov

Antioxidanty sú prírodné chemické zlúčeniny nachádzajúce sa v rastlinách, ktoré pomáhajú chrániť a opravovať škody spôsobené voľnými radikálmi. Voľné radikály sú škodlivé molekuly, ktoré môžu viesť k oxidačnému stresu.

Oxidačný stres je spájaný s mnohými chronickými ochoreniami vrátane srdcových chorôb, rakoviny a cukrovky.

Mäta klasnatá obsahuje mnoho antioxidačných zlúčenín vrátane kyseliny rozmarínovej, flavónov a flavanónov, ako je limonén a mentol.

Dve polievkové lyžice (11 gramov) mäty tiež poskytujú 2 % referenčného denného príjmu (RDI) vitamínu C, ďalšieho silného antioxidantu.

Podľa výskumníkov mäta klasnatá vykazuje vynikajúcu antioxidačnú aktivitu proti voľným radikálom. V jednej štúdii extrakt z tejto byliny zabránil oxidácii tuku v mäse a bol rovnako účinný ako syntetický antioxidant BHT.

Mäta klasnatá obsahuje vysoký podiel prospešných antioxidačných zlúčenín, ktoré pomáhajú chrániť a opravovať škody spôsobené voľnými radikálmi

3. Môže zlepšiť pamäť

Existujú určité dôkazy, že táto bylina môže pomôcť zlepšiť pamäť.

Štúdie ukázali, že myši, ktorým bol podávaný extrakt z mäty klasnatej, zlepšili učenie a pamäť, čo dokazuje ich výkon v teste v bludisku. Predchádzajúce štúdie na ľuďoch ukázali, že žuvanie žuvačky s príchuťou mäty môže zlepšiť pamäť. Neskoršie štúdie však jeho priaznivý účinok nepreukázali. V novšej štúdii zaznamenali starší dospelí s poruchou pamäti, ktorí dostávali výživový doplnok obsahujúci 900 mg extraktu z mäty klasnatej, 15 % zlepšenie pracovnej pamäte.

Dôkazy o pamäťových výhodách tohto typu mäty sú preto obmedzené, ale sľubné – najmä pre starších dospelých.

Niektoré štúdie preukázali výhody extraktu z mäty klasnatej na pamäť u starších dospelých, ale je potrebný ďalší výskum

4. Bojujte proti bakteriálnym infekciám

Mäta klasnatá je populárna príchuť v zubných pastách, cukríkoch na osvieženie dychu a žuvačkách.

Dokáže však viac než len osviežiť dych – má tiež antibakteriálne a antimikrobiálne vlastnosti, ktoré môžu pomôcť zabiť baktérie zápachu z úst vo vašich ústach.

Štúdie preukázali, že mäty klasnatej esenciálny olej je účinný proti niekoľkým typom škodlivých baktérií.

Okrem toho sa ukázalo, že alimentárne baktérie spôsobujúce choroby, vrátane E. coli a tiež pôsobí proti Listerii.

Mäta klasnatá je antibakteriálna proti rôznym škodlivým baktériám vrátane baktérií spôsobujúcich alimentárne ochorenia, ako je E. coli a Listeria

5. Môže pomôcť znížiť krvný tlak

Mäta klasnatá môže pomôcť znížiť vysoký krvný tlak.

Hoci štúdie na ľuďoch o tejto potenciálnej vlastnosti nie sú k dispozícii, niektoré vedecké dôkazy naznačujú, že táto bylina môže mať v tomto smere priaznivé účinky.

Zlúčenina nazývaná (-)-karvón, ktorá sa nachádza v mäte, pôsobí podobne ako blokátory vápnikových kanálov, lieky používané na liečbu vysokého krvného tlaku.

V štúdii na zvieratách sa zistilo, že (-)-karvón je 100-krát účinnejší pri znižovaní vazokonstrikcie ako verapamil, bežne používaný liek na krvný tlak.

Hoci dôkazy o účinkoch mäty klasnatej na krvný tlak sú obmedzené, štúdie ukázali, že funguje podobne ako bežné lieky na krvný tlak

Súhrn

Mäta klasnatá je lahodná mätová bylina, ktorá môže mať priaznivý vplyv na vaše zdravie.

Má vysoký obsah antioxidantov a iných prospešných rastlinných zlúčenín, ktoré môžu pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi a zlepšiť trávenie. Môže dokonca znížiť stres a zlepšiť pamäť.

Mäta klasnatá je celkovo skvelý doplnok.
Chcem mäty klasnatej esenciálny olej!

Zobrazenie:
Zmena objednávky:
Zobrazenie:
Zmena objednávky: