Geranium esenciálny olej

Geranium

Všetko, čo potrebujete vedieť o esenciálnom oleji z geranium

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Prehľad

Geranium Geranium

Esenciálny olej geranium (pelargónie) sa získava parnou destiláciou listov Pelargonium graveolens, rastliny pôvodom z Južnej Afriky. Podľa ľudovej tradície sa používal pri mnohých zdravotných problémoch.

Gerániový olej sa pestuje v mnohých regiónoch vrátane Európy a Ázie. Existuje mnoho odrôd a odrôd sviežeho ružového kvetu s kvetinovou vôňou. Jednotlivé druhy sa líšia vôňou, no zložením, benefitmi a použitím sú takmer totožné.

Gerániový olej je široko používaný ako prísada do parfumov a kozmetiky. Esenciálny olej sa používa aj v aromaterapii na liečbu mnohých zdravotných problémov. V aromaterapii sa esenciálne oleje inhalujú difuzérom, riedia sa nosnými olejmi a aplikujú sa na pokožku, majú upokojujúci účinok.

Výskumníci skúmali priaznivé účinky pelargónového esenciálneho oleja v mnohých pokusoch na ľuďoch a zvieratách. Existujú aj neoficiálne dôkazy o jeho výhodách. Predpokladá sa, že má antioxidačné, antibakteriálne, protizápalové, antimikrobiálne a adstringentné vlastnosti.

Výhody esenciálneho oleja z geranium

Esenciálny olej z geranium je dobre preskúmaný pre niektoré podmienky, ale menej pre iné. Pred použitím sa určite poraďte so svojím lekárom a nenahrádzajte pelargónový esenciálny olej za predpísané lieky alebo liečbu.

Gerániový olej môže byť užitočný pri nasledujúcich stavoch:

Akné, dermatitída a zápalové ochorenia kože.

Podľa prehľadu štúdií o esenciálnom oleji z geranium z roku 2017 je pri lokálnej aplikácii prospešný na zníženie akné, podráždenia kože a kožných infekcií vďaka svojim antibakteriálnym, antimikrobiálnym a antiseptickým vlastnostiam.

Protizápalové vlastnosti pelargónového esenciálneho oleja sú tiež prospešné pri mnohých zápalových stavoch vrátane tých, ktoré postihujú pokožku. Podľa jednej štúdie sa geránový esenciálny olej javí ako potenciálny protizápalový liek s malým počtom vedľajších účinkov.

Oedém

Podľa experimentu na zvieratách môžu mať protizápalové vlastnosti pelargónového esenciálneho oleja priaznivý vplyv na opuchy nôh a chodidiel spôsobené edémom.

Neoficiálne dôkazy naznačujú, že pridanie silice z geranium do vody do kúpeľa môže byť dobrým spôsobom na liečbu tohto stavu. Je potrebný ďalší výskum na preskúmanie účinku pelargónového esenciálneho oleja na opuchy.

Sinusitída

Nosová vestibulitída je nepríjemný stav spojený s liečbou rakoviny.

Malá pozorovacia štúdia a neoficiálne dôkazy naznačujú, že pelargónový esenciálny olej môže zmierniť nosové symptómy spôsobené týmto stavom, ako je krvácanie, zjazvenie, bolesť, suchosť a vredy. Na účely štúdie bol pelargónový esenciálny olej zmiešaný so sezamovým olejom a použitý ako nosový sprej u žien podstupujúcich chemoterapiu na rakovinu prsníka.

Infekcia

Niekoľko štúdií ukázalo, že pelargónový esenciálny olej bojuje proti bakteriálnym infekciám. Esenciálny olej z geranium má antimikrobiálne a antibakteriálne vlastnosti, takže je účinný proti niekoľkým kmeňom baktérií.

Jedna štúdia zistila, že pelargónový esenciálny olej je približne rovnako účinný ako amoxicilín v boji proti kmeňom baktérií, ako je Staphylococcus aureus. Tá istá štúdia zistila, že bol neúčinný proti Listeria monocytogenes, inému kmeňu baktérií.

Neurodegeneratívne ochorenie

Určité neurodegeneratívne ochorenia, ako je Alzheimerova choroba, roztrúsená skleróza, Parkinsonova choroba a amyotrofická laterálna skleróza (ALS), sú spojené s rôznymi stupňami neurozápalu.

Jedna štúdia zistila, že vysoké koncentrácie citronellolu, zložky pelargónového esenciálneho oleja, inhibujú produkciu oxidu dusnatého, čím znižujú zápal a bunkovú smrť v mozgu.

Výskumníci tvrdia, že esenciálny olej z geranium môže prospieť ľuďom s neurodegeneratívnymi ochoreniami, ktoré zahŕňajú neurozápaly.

Menopauza a perimenopauza

Jedna štúdia zistila, že aromaterapia s pelargónovým esenciálnym olejom priaznivo stimuluje sekréciu estrogénu v slinách.

Výskumníci sa domnievajú, že esenciálny olej z geranium môže byť cenný pre ženy, ktoré zápasia s príznakmi nízkej hladiny estrogénu a zdravia súvisiaceho s menopauzou a perimenopauzou.

Stres, úzkosť a depresia

Aromaterapia sa stáva čoraz bežnejšou aj v nemocničnom prostredí. V randomizovanom klinickom skúšaní žien pri pôrode sa prvýkrát zistilo, že inhalovaný pelargónový esenciálny olej má upokojujúci účinok a dokáže znížiť úzkosť spojenú s prvou pôrodnou dobou.

Neoficiálne dôkazy tiež naznačujú, že esenciálny olej z geranium môže podporiť relaxáciu a zmierniť depresívnu náladu. V pokuse na zvieratách na myšiach sa analyzovali upokojujúce a antidepresívne účinky kmeňa esenciálneho oleja z geranium Reunion (Pelargonium roseum willd) a zistilo sa, že je účinný pri znižovaní stresu.

Bolesť spôsobená pásovým oparom

Opar často vedie k postherpetickej neuralgii, veľmi bolestivému stavu, ktorý postihuje nervové vlákna a kožu, ktorá prebieha pozdĺž nervu.

Jedna štúdia zistila, že lokálna aplikácia pelargónového oleja výrazne znížila bolesť pri postherpetickej neuralgii v priebehu niekoľkých minút po aplikácii. Tieto účinky boli prechodné a vyžadovali si opätovnú aplikáciu podľa potreby.

Alergie

Podľa predbežnej štúdie môže byť pelargónový esenciálny olej potenciálne účinný pri znižovaní alergických reakcií vďaka obsahu citronelolu. Sú však potrebné ďalšie vyšetrovania.

Neoficiálne dôkazy naznačujú, že lokálna aplikácia môže znížiť svrbenie spôsobené alergickými reakciami. Je to spôsobené protizápalovým účinkom esenciálneho oleja.

Starostlivosť o rany

Neoficiálne dôkazy naznačujú, že esenciálny olej z geranium môže byť prospešný pri zastavení krvácania z menších rán. Robí to tak, že urýchľuje zrážanie a spôsobuje stiahnutie krvných ciev. Jeho antibakteriálne a antiseptické vlastnosti majú priaznivý vplyv aj na hojenie.

Cukrovka

Esenciálny olej z geranium sa v Tunisku dlho používa ako ľudový liek na zníženie hyperglykémie.

Štúdia na zvieratách zistila, že denné perorálne podávanie významne znížilo hladiny glukózy u potkanov. Výskumníci naznačili, že pelargónový esenciálny olej môže byť prospešný na zmiernenie vysokej hladiny cukru v krvi u ľudí s cukrovkou, ale tiež naznačili, že sú potrebné ďalšie štúdie.

Ľudia by nemali konzumovať pelargónový esenciálny olej. Ľudský výskum je stále potrebný, ale aromaterapia pridaná do difuzéra alebo aplikovaná lokálne môže mať rovnaký účinok.

Gerániový olej vs. olej z pelargónie

Esenciálny olej z geranium a esenciálny olej z pelargónie pochádzajú z rôznych druhov rastlín Pelargonium graveolens.

Ich zloženie a vlastnosti sú takmer totožné, preto majú rovnako priaznivý vplyv na zdravie. Esenciálny olej z pelargónie má o niečo viac kvetinovú vôňu, ktorá pripomína vôňu ruže.

Ako používať pelargónový olej

Esenciálny olej z geranium možno zriediť nosným olejom, ako je sezamový olej, a aplikovať lokálne na pokožku. Môžete ho použiť na bodové ošetrenie akné alebo svrbiacej pokožky alebo ako masážny olej.

Niektoré nosné oleje môžu pri aplikácii na pokožku spôsobiť alergickú reakciu. Pred použitím vykonajte test náplasti na malej ploche, aby ste sa uistili, že nespôsobuje reakciu.

Pri riedení esenciálnych olejov nosným olejom je dôležité dodržiavať nasledujúce pokyny na riedenie. Pre dospelých začnite zmiešaním 2 čajových lyžičiek nosného oleja s 5 kvapkami esenciálneho oleja. To zodpovedá 2,5 percentnému zriedeniu. Pre deti je bezpečné množstvo 1-2 kvapky esenciálneho oleja na 2 čajové lyžičky nosného oleja.

Ako aromaterapeutické ošetrenie môžete pelargónový olej nakvapkať aj na papierovú utierku alebo na oblečenie, ktoré nie je ovplyvnené zafarbením. Môžete ho použiť aj do izbového difuzéra na prevoňanie väčšieho priestoru. Existujú aj difuzéry na osobné použitie, ako napríklad tyčinky na inhalovanie arómy, ktoré môžete naplniť olejom a inhalovať na cestách.

Esenciálne oleje by sa nikdy nemali prehĺtať.

Vedľajšie účinky pelargónového oleja

Pri správnom používaní sa pelargónový olej považuje za bezpečný pre väčšinu ľudí. Niektorí ľudia môžu pociťovať vyrážku alebo pocit pálenia pri použití na koži. Nikdy nepoužívajte na pokožku žiadny esenciálny olej, pokiaľ nie je zriedený nosným olejom.

Do pečiva sa niekedy pridáva malé množstvo pelargónového oleja, malé množstvo sa dá ľahko prehltnúť. Účinky požitia veľkého množstva pelargónového oleja nie sú známe.

Súhrn

Esenciálny olej z geranium sa po stáročia používa na liečbu zdravotných problémov. Vedecké údaje naznačujú, že môže byť prospešný pri mnohých stavoch, ako je úzkosť, depresia, infekcie a úľava od bolesti. Predpokladá sa, že má antibakteriálne, antioxidačné a protizápalové vlastnosti.

Pred použitím esenciálnych olejov sa vždy poraďte so svojím lekárom a nenahrádzajte predpísanú liečbu esenciálnymi olejmi.
Chcem esenciálny olej z geranium!

Zobrazenie:
Zmena objednávky:
Zobrazenie:
Zmena objednávky: