Citronelový esenciálny olej

Citronella

Čo potrebujete vedieť o esenciálnom oleji z citronely

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Citronelový olej je esenciálny olej vyrábaný parnou destiláciou ázijskej byliny rodu Cymbopogon. Táto voňavá bylinka dostala svoj názov z francúzskeho slova „citrónový balzam“ vďaka svojej kvetinovej, citrusovej aróme.

Ako mnoho esenciálnych olejov, aj citronelový olej má určité výhody. V Číne a Indonézii sa používa po stáročia na liečbu vyrážok, infekcií a iných zdravotných stavov.

Dnes je citronelový olej pravdepodobne najznámejší ako prírodný repelent proti hmyzu, ale jeho použitie a výhody presahujú rámec toho, aby sa zabránilo hmyzu.

Aké sú výhody citronelového oleja?

Citronella Citronella

Citronella sa po stáročia používa na rôzne účely vrátane

 • ako odpudzovač hmyzu
 • ako antimykotikum
 • na liečbu parazitárnych infekcií
 • na podporu hojenia rán
 • na zlepšenie nálady alebo na prekonanie únavy
 • v parfumoch alebo ako aróma v potravinách

Podporuje však vedecký výskum tieto použitia? Zatiaľ čo výskum citronely a iných esenciálnych olejov pokračuje, existujú určité dôkazy, že citronelový olej má určité zdravotné výhody.

Repelent proti hmyzu

Revízia 11 štúdií z roku 2011 skúmala účinnosť rôznych prípravkov z citronely pri prevencii uštipnutí komármi. Dospel k záveru, že kombinované použitie citronelového oleja a vanilínu vo vanilkovom struku poskytuje ochranu proti komárom až na tri hodiny. Štúdia tiež zistila, že DEET (najbežnejšia aktívna zložka v repelentoch proti hmyzu) poskytuje oveľa dlhšiu ochranu ako samotný citronelový olej.

Štúdia z roku 2015 porovnávala repelentnosť DEET, citronelového oleja a feniklového oleja proti komárom. Vedci zistili, že ochrana poskytovaná DEET bola viac ako 90 percent počas šiestich hodín. Citronella a feniklový olej vykazovali približne 57 a 47 percentnú ochranu už po dvoch hodinách.

Iná štúdia hodnotila účinnosť niekoľkých repelentov proti komárom a dospela k záveru, že citronelové sviečky sú málo použiteľné ako repelenty proti komárom.

Citronella sa musí často opakovať, aby bola účinným repelentom proti komárom. V kombinácii s vanilínom však dokáže poskytnúť ochranu až na tri hodiny. Štúdie ukazujú, že pri odpudzovaní komárov nie je taký účinný ako DEET.

Protiplesňové činidlo

Niekoľko štúdií ukázalo, že citronelový olej má určité protiplesňové vlastnosti, ktoré môžu pomôcť oslabiť alebo zabiť určité druhy húb, ktoré môžu spôsobiť zdravotné problémy.

Štúdia z roku 2013 hodnotila antifungálnu aktivitu citronelového oleja proti kmeňu huby známej ako Aspergillus niger. Predpokladá sa, že táto bežná huba spôsobuje infekcie pľúc a dutín u ľudí s oslabeným imunitným systémom. Štúdia zistila, že citronelový olej môže zničiť bunkovú stenu húb a organizmy vo vnútri bunky, ktoré môžu spôsobiť infekciu. To viedlo výskumníkov k názoru, že citronelový olej možno použiť ako bezpečný a ekologický fungicíd.

Predchádzajúca štúdia skúmala antibakteriálne a protiplesňové účinky desiatich esenciálnych olejov a zistila, že citronelový olej bol účinný proti všetkým 12 testovaným hubám. Rovnaká štúdia zistila, že citronelový olej bol schopný inhibovať 15 z 22 baktérií, zatiaľ čo eukalyptový, citrónový, mätový a pomarančový olej boli účinné proti všetkým 22 kmeňom baktérií.

V publikácii z roku 2016 sa skúmala účinnosť citronely a škoricového oleja v boji proti Candida albicans, ktorá môže spôsobiť plesňové infekcie v ústach a iných častiach tela. Oba éterické oleje spočiatku znižovali počet životaschopných mikroorganizmov. Po 48 hodinách však účinok nebol významný. Autori naznačujú, že denná aplikácia roztoku ktoréhokoľvek oleja môže byť účinná proti tejto hube.

Citronelový olej sa javí ako účinné antimykotikum. V niektorých prípadoch môže byť potrebné opakovanú aplikáciu denne, aby sa kvasinkové infekcie udržali pod kontrolou. Má tiež antibakteriálne vlastnosti, ale nie je taký účinný pri ničení baktérií ako niektoré iné esenciálne oleje.

Hojenie rán

Podľa najnovších výskumov dokáže citronelový olej urýchliť hojenie rán. To môže byť obzvlášť dôležité pre ľudí s cukrovkou, pretože rany sa pri tomto stave hoja pomalšie.

V štúdii na zvieratách z roku 2016 výskumníci skúmali účinok citronelového oleja na hojenie rán infikovaných Candidou u diabetických myší. Citronelový olej mal aj protiplesňové a protizápalové účinky. Výskumníci naznačili, že kombinácia týchto dvoch faktorov urýchlila hojenie rán.

Protiplesňové a protizápalové vlastnosti citrónového oleja môžu pomôcť urýchliť hojenie rán. Výskum v tejto oblasti je však obmedzený a na určenie jeho účinnosti je potrebných viac ľudských štúdií.

Úbytok hmotnosti

Štúdia z roku 2015 na potkanoch hodnotila vplyv inhalovania určitých zložiek citronelového oleja na telesnú hmotnosť. Vedci zistili, že vdychovanie zložiek citronelového oleja znižuje hlad, znižuje hladinu cholesterolu a spomaľuje priberanie.

Obmedzený výskum ukázal, že inhalácia citronely viedla u potkanov k zníženiu hmotnosti a zníženiu hladiny cholesterolu. Na určenie účinnosti chudnutia u ľudí sú potrebné ďalšie štúdie.

Fyziologické účinky vdýchnutia

Štúdia z roku 2001 skúmala účinky vdychovania esenciálnych olejov z citronely, levandule a rozmarínu. Zistilo sa, že levanduľa má relaxačný a rozmarín stimulujúci účinok na mozog. Citronella mala na druhej strane komplexnejší medziúčinok. Autori naznačujú, že účinky citronely sa môžu líšiť od jednotlivca k jednotlivcovi.

Pri inhalácii môže mať citronela na niektorých ľudí relaxačný účinok a na iných stimulujúci účinok.

Ako ho používať

Citronelový olej možno použiť niekoľkými spôsobmi. Tu je niekoľko návrhov.

Sprej

Používanie spreja môže byť dobré na osvieženie vzduchu v miestnosti alebo ho možno aplikovať na pokožku ako repelent proti hmyzu. Príprava citronelového oleja v spreji:

 1. Pridajte 30 – 50 kvapiek citronelového oleja do polovice 100 ml vody a naplňte rozprašovač
 2. Voliteľný krok: éterické oleje sa nerozpúšťajú vo vode, preto zvážte pridanie dispergačného činidla, napríklad solubolu, do roztoku
 3. Pred striekaním fľaštičku dôkladne pretrepte

Keďže citronelový olej má kratšiu životnosť ako repelenty ako DEET, pri použití ako repelentu proti hmyzu ho budete musieť aplikovať častejšie.

Difúzor

Na distribúciu vône v miestnosti možno použiť aj difuzér. Rovnako ako pri postreku, aj túto metódu môžete použiť na odpudzovanie hmyzu alebo jeho ovoňanie.

Difúzory sa zvyčajne dodávajú s návodom na použitie. Ak chcete bezpečne používať citronelový olej v difúzore, postupujte podľa pokynov k produktu.

Masážne oleje a krémy

Citronelový olej možno pridať do olejov a krémov na lokálne použitie. Použitie citronelového oleja týmto spôsobom môže pomôcť zabiť baktérie a plesne na koži a pomôcť pri hojení rán.

Esenciálne oleje pred aplikáciou na pokožku vždy rozrieďte v nosnom oleji.

Príprava masážneho oleja:

 • Zrieďte citronelový olej v nosnom oleji, ako je olivový olej, jojobový olej alebo kokosový olej
 • Pre 2,5-percentné riedenie sa odporúča pridať 50 kvapiek esenciálneho oleja do 100 ml nosného oleja.
 • V prípade citlivej pokožky sa oplatí použiť jednopercentný roztok (20 kvapiek nosného oleja/100 ml)

Príprava krému alebo telového mlieka:

 • Zrieďte citronelový olej v neparfumovanom kréme alebo telovom mlieku
 • S 1-2,5 percentným riedením pre normálnu pleť (20-50 kvapiek/100 ml) alebo s 0,5-1 percentným riedením pre citlivú pleť (10-20 kvapiek/100 ml)

Bezpečnostné rady

Postupujte podľa týchto tipov na bezpečné používanie citronelového oleja:

 • Vždy pred použitím riadne rozrieďte citronelový olej. Nikdy nepoužívajte neriedený citronelový olej na pokožku.
 • Esenciálne oleje sú veľmi koncentrované a pri konzumácii môžu byť toxické. Uchovávajte citronelový olej mimo dosahu detí a domácich zvierat.
 • Neužívajte citronelový olej vnútorne.
 • Ak používate citronelový olej na aromaterapiu, uistite sa, že miestnosť, v ktorej sa nachádzate, je dobre vetraná. Zvážte deti a domáce zvieratá, ktoré môžu inhalovať aromaterapiu. Niektoré éterické oleje sú nebezpečné.
 • Ak ste tehotná, dojčíte alebo užívate akékoľvek lieky na predpis, pred použitím citronelového oleja sa poraďte so svojím lekárom.

Majú nejaké vedľajšie účinky?

Citronelový olej môže spôsobiť podráždenie pokožky alebo alergie. Keď k tomu dôjde, oblasť môže byť červená, škvrnitá, svrbivá alebo opuchnutá.

Ak máte obavy z možnej kožnej reakcie, vyskúšajte zriedený citronelový olej na malej ploche pokožky pred jeho lokálnym použitím. Ak dôjde k reakcii, vyhnite sa použitiu citronelového oleja alebo produktov, ktoré ho obsahujú.

Aj keď anafylaxia, závažná alergická reakcia, nebola v dôsledku citronelového oleja zdokumentovaná, je dobré poznať jej príznaky, pretože ide o zdravotnú pohotovosť. Patria medzi ne: ťažkosti s dýchaním, sipot alebo kašeľ, opuch hrdla, červená vyrážka, tlak na hrudníku, nevoľnosť, hnačka

Ako kúpiť citronelový olej

Citronelový olej nájdete v obchodoch s prírodnými potravinami alebo online.

Ak chcete nájsť kvalitný olej, majte na pamäti nasledujúce tipy:

 • Na štítku vyhľadajte vedecký názov - Cymbopogon nardus alebo Cymbopogon winterianus. TheC. "Cejlónsky typ" pre nardus, C. winterianusmôže byť tiež označovaný ako "jávsky typ".
 • Všimnite si, že citrónová tráva (Cymbopogon citratus) je ďalší esenciálny olej, ale má podobný vedecký názov. Ak hľadáte citronellu, nemýľte si ich.
 • Uistite sa, že olej je vo fľaštičke tmavej farby, pretože svetlo môže esenciálne oleje poškodiť.
 • Ak je to možné, pred kúpou si olej privoňajte. Citronella má zvláštnu vôňu. Ak nevonia ako citronela, nekupujte to.
 • Buďte opatrní pri akýchkoľvek tvrdeniach, že produkt lieči konkrétny stav.
 • Skontrolujte vyhlásenie o čistote na štítku. Ak výrobok nie je 100-percentný esenciálny olej, musí to byť uvedené na etikete.

Súhrn

Citronelový olej sa často používa ako repelent proti hmyzu, hoci výskum ukázal, že môže mať aj protiplesňové vlastnosti a pomáha pri hojení rán.

Môžete použiť citronelový olej v difuzéri alebo spreji, alebo ho pred nanesením na pokožku rozriediť v oleji alebo primiešať do krémov.

Ak máte otázky alebo obavy týkajúce sa citronelového oleja, pred jeho použitím sa poraďte so svojím lekárom.
Chcem esenciálny olej z citronely!

Zobrazenie:
Zmena objednávky:
Zobrazenie:
Zmena objednávky: