Čajovníkový esenciálny olej

Čajovník

14 každodenných použití oleja z čajovníka

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Tea tree oil môže zabiť určité baktérie a podporovať zdravie pokožky, ak sa používa podľa pokynov.

Výskum naznačuje, že esenciálne oleje majú zdravotné výhody. Pred začatím používania esenciálnych olejov je však dôležité porozprávať sa so zdravotníckym pracovníkom a vždy si pred vyskúšaním nového esenciálneho oleja urobiť náplasťový test.

Tea tree oil je esenciálny olej, ktorý možno použiť mnohými spôsobmi, vrátane udržiavania zdravej pokožky, vlasov a nechtov. Okrem jeho vedecky dokázaných výhod je čajovníkový olej lacný a bezpečný, ak sa používa podľa pokynov.

Čo je čajovníkový olej a ako funguje?

Čajovník Čajovník

Olej z čajovníka pochádza z listov Melaleuca alternifolia, malého stromu pochádzajúceho z Queenslandu a Nového Južného Walesu v Austrálii. Hoci je známy ako čajovník Melaleuca alternifolia, nemal by sa zamieňať s rastlinou, ktorej listy sa používajú na výrobu čierneho, zeleného a oolongového čaju.

Olej z čajovníka používali ako tradičný liek domorodí obyvatelia Austrálie po stáročia. Domorodí Austrálčania rozdrvia listy čajovníka, aby extrahovali olej, potom ho inhalujú na liečbu kašľa a prechladnutia alebo ho aplikujú priamo na pokožku na liečenie.

Tea tree oil obsahuje niekoľko zlúčenín, vrátane terpinén-4-olu, o ktorom bolo dokázané, že zabíja určité baktérie, vírusy a plesne. Zdá sa, že terpinén-4-ol zvyšuje aktivitu bielych krviniek, ktoré pomáhajú bojovať proti baktériám a iným cudzím útočníkom.

Tieto antibakteriálne vlastnosti robia z čajovníkového oleja cenný prírodný liek na liečbu bakteriálnych a plesňových ochorení kože, prevenciu infekcií a podporu hojenia.

1. Dezinfekčný prostriedok na ruky

Tea tree oil je ideálny prírodný dezinfekčný prostriedok na ruky.

Štúdie ukázali, že zabíja bežné baktérie a vírusy spôsobujúce choroby, vrátane E. coli, S. pneumoniae a H. chrípky.

V skutočnosti štúdia testujúca niekoľko dezinfekčných prostriedkov na ruky ukázala, že pridanie oleja z čajovníka do čistiacich prostriedkov zvýšilo ich E. colis účinnosťou.

Štúdie naďalej potvrdzujú, že dezinfekčné prostriedky na ruky s čajovníkovým olejom sú účinné pri dezinfekcii rúk a zabíjaní baktérií bez antibiotík.

Používanie oleja z čajovníka ako prírodného dezinfekčného prostriedku na ruky môže pomôcť zabiť mnohé baktérie zodpovedné za prechladnutie, chrípku a iné choroby

2. Repelent proti hmyzu

Tea tree oil môže pomôcť udržať otravný hmyz preč.

Jedna štúdia zistila, že 24 hodín po ošetrení olejom z čajovníka mali kravy o 61 % menej múch ako kravy, ktoré neboli ošetrené olejom z čajovníka.

Tea tree oil sa používa na ochranu mravcov od poľnohospodárskych produktov.

Tiež účinný repelent proti komárom. Štúdia v skúmavke ukázala, že čajovníkový olej odpudzuje komáre lepšie ako DEET, najbežnejšia aktívna zložka komerčných repelentov proti hmyzu.

Dokázalo sa, že olej z čajovníka zabíja alebo odpudzuje hmyz, v niektorých prípadoch rovnako účinný alebo účinnejší ako bežné insekticídy alebo repelenty

3. Prírodný deodorant

Antibakteriálny účinok oleja z čajovníka môže pomôcť kontrolovať zápach v podpazuší spojený s potením.

Samotný pot nemá zápach. Keď sa však sekréty potných žliaz zmiešajú s baktériami na koži, vytvorí sa mierny alebo silný zápach.

Oblasť podpazušia obsahuje vysokú koncentráciu týchto žliaz a je zodpovedná hlavne za jav známy ako telesný zápach. Vďaka svojim antibakteriálnym vlastnostiam je čajovníkový olej ideálnou prírodnou alternatívou k komerčne dostupným deodorantom a antiperspirantom.

Tea tree oil obsahuje zlúčeniny, ktoré sú účinné proti baktériám zodpovedným za telesný pach, takže ho možno použiť ako bezpečný a účinný deodorant

4. Dezinfekčný prostriedok na drobné rezné rany a škrabance

Poranenia kože uľahčujú baktériám vstup do krvného obehu, čo môže viesť k infekcii.

Tea tree olej možno použiť na ošetrenie a dezinfekciu drobných rezných rán a odrenín od S. aureusa iné baktérie.

Ak chcete dezinfikovať rezy alebo škrabance, postupujte podľa týchto krokov:

 1. Rez dôkladne očistite jemným mydlom a vodou
 2. Zmiešajte kvapku čajovníkového oleja s lyžičkou kokosového oleja
 3. Naneste malé množstvo zmesi na zranenie a prekryte obväzom
 4. Tento proces opakujte raz alebo dvakrát denne, kým sa nezačne chrasta

Použitie zmesi oleja z čajovníka a kokosového oleja môže pomôcť zabrániť infekcii drobných poranení a odrenín

5. Zlepšuje hojenie rán

Okrem prevencie pred infekciou rezných rán a odrenín môže čajovníkový olej tiež stimulovať hojenie rán. Výskum ukázal, že čajovníkový olej pomáha znižovať zápal a aktivuje činnosť bielych krviniek, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu v procese hojenia.

Tea tree oil má známe antibakteriálne, protiplesňové a antioxidačné vlastnosti, tieto účinky pomáhajú znižovať zápal a zlepšujú hojenie.

V malej štúdii 10 rán pridanie čajovníkového oleja do bežnej starostlivosti o rany skrátilo čas hojenia u všetkých účastníkov okrem jedného.

Pri každom priložení nového obväzu na ranu naneste na náplasť niekoľko kvapiek čajovníkového oleja.

Tea tree oil môže urýchliť hojenie rán znížením zápalu a zvýšením aktivity bielych krviniek

6. Bojujte proti akné

Tea tree oil môže byť účinnou zbraňou proti akné. Niekoľko štúdií ukázalo, že pomáha znižovať množstvo a celkovú závažnosť akné.

Niektoré akné spôsobujú baktérie, ktoré sa stali odolnými voči bežným antibiotikám. Vedecká štúdia oleja z čajovníka zistila, že jeho aplikácia nielen znižuje aktivitu baktérií, ale po 4-6 hodinách ich v laboratóriu aj ničí.

Iná štúdia zistila, že čajovníkový olej je rovnako účinný proti akné ako benzoylperoxid, najbežnejší liek na akné.

Môžete si vytvoriť vlastnú liečbu akné zmiešaním jedného dielu čajovníkového oleja s deviatimi dielmi vody a nanášaním zmesi na postihnuté miesta pomocou vatového tampónu raz alebo dvakrát denne podľa potreby.

Viaceré štúdie ukázali, že gély s obsahom oleja z čajovníka znižujú počet lézií a závažnosť akné

7. Zbavte sa plesne nechtov

Pliesňové infekcie nechtov sú celkom bežné. Hoci nie sú nebezpečné, môžu byť škaredé. Existujú lieky, ktoré dokážu liečiť plesne nechtov na nohách, no niektorí ľudia uprednostňujú prirodzenejší prístup.

Tea tree olej samotný alebo v kombinácii s inými prírodnými prostriedkami preukázateľne pomáha zbaviť sa plesní nechtov na nohách s menším počtom vedľajších účinkov ako bežné lieky.

V kontrolovanej štúdii ľudia s plesňou nechtov používali čajovníkový olej alebo antimykotikum počas 6 mesiacov. Na konci štúdie približne 60 % ľudí v každej skupine zažilo čiastočnú alebo úplnú elimináciu huby.

Môžete použiť niekoľko kvapiek oleja z čajovníka samostatne alebo ho zmiešať s rovnakým množstvom kokosového oleja a naniesť na postihnuté miesto. Ihneď po aplikácii si umyte ruky, aby ste zabránili šíreniu plesne do iných oblastí.

Tea tree oil sa zdá byť rovnako účinný proti plesňovým infekciám nechtov ako lokálne antimykotické lieky

8. Ústna voda bez chemikálií

Výskum naznačuje, že čajovníkový olej môže bojovať proti baktériám, ktoré spôsobujú zubný kaz a zápach z úst.

Jedna štúdia zistila, že čajovníkový olej je účinnejší proti baktériám spôsobujúcim zubný povlak ako chlórhexidín, bežný dezinfekčný prostriedok a ústna voda. Okrem toho sa zistilo, že jeho chuť je menej problematická.

Štúdia z roku 2020 zistila, že ústna voda s čajovníkovým olejom účinne znižuje zápal ďasien.

Ak si chcete vyrobiť vlastnú ústnu vodu bez chemikálií, jednoducho pridajte kvapku oleja z čajovníka do šálky teplej vody, dobre premiešajte a kloktajte 30 sekúnd.

Tak ako iné ústne vody, ani čajovníkový olej by ste nemali prehĺtať. Pri požití môže byť toxický.

Tea tree oil môže byť zriedený vodou, aby sa vytvorila ústna voda, táto zmes pomáha bojovať proti zápachu z úst a plaku

9. Univerzálny čistič

Tea tree oil je skvelý univerzálny čistič, ktorý zároveň dezinfikuje povrchy. A čo viac, robí to všetko bez zanechania stôp chemikálií, s ktorými nechcete, aby prišli do kontaktu vaši rodinní príslušníci alebo domáce zvieratá.

Tu je jednoduchý recept na prírodný a univerzálny čistič:

 1. V rozprašovači zmiešajte 20 kvapiek čajovníkového oleja, 3/4 šálky vody a 1/2 šálky jablčného octu
 2. Poriadne pretrepte, kým sa úplne nepremieša
 3. Nastriekajte priamo na povrchy a utrite suchou handričkou
 4. Pred každým použitím fľaštičku pretrepte, aby sa čajovníkový olej zmiešal s ostatnými ingredienciami

Zmiešaním čajovníkového oleja s vodou a octom si môžete vyrobiť univerzálny čistiaci prostriedok bez chemikálií pre váš domov

10. Zmierňuje zápaly kože

Tea tree oil môže pomôcť zmierniť zapálenú pokožku.

Bežnou formou podráždenia pokožky je kontaktná dermatitída, ku ktorej dochádza, keď sa pokožka dostane do kontaktu s alergénom, ako je nikel. Vystavenie alergénom môže spôsobiť začervenanie kože, svrbenie a niekedy aj bolestivú pokožku.

Výskumy na zvieratách aj na ľuďoch naznačujú, že používanie oleja z čajovníka môže znížiť závažnosť týchto príznakov.

V štúdii porovnávajúcej účinky rôznych spôsobov liečby kontaktnej dermatitídy znížil čajovníkový olej symptómy o 40 %, čo je výrazne viac, ako sa dá dosiahnuť štandardnými liekmi aplikovanými na kožu.

Okrem toho môže čajovníkový olej zmierniť reakciu na uštipnutie plošticou tým, že zníži svrbenie, začervenanie a opuch, ku ktorému dochádza, keď telo uvoľňuje histamín, aby sa chránilo pred slinami ploštice.

Jedna štúdia zistila, že olej z čajovníka aplikovaný ako gél na rosaceu znižuje zápal a začervenanie.

Blefaritída Demodex je zápal okolo očí a očných viečok spojený s roztočmi Demodex. Olej z čajovníka sa používa na celom svete na liečbu tohto dráždivého stavu a bolo preukázané, že znižuje počet roztočov a znižuje zápal.

Na zmiernenie zápalu pokožky použite tento recept:

 1. Zmiešajte 10 kvapiek oleja z čajovníka s 1 polievkovou lyžicou extra panenského olivového oleja a 1 polievkovou lyžicou roztopeného kokosového oleja
 2. Dôkladne premiešajte a skladujte v uzavretej nádobe
 3. Aplikujte na postihnutú oblasť až dvakrát denne, kým príznaky nezmiznú

Používanie zmesi čajovníkového oleja môže pomôcť v boji proti dermatitíde spôsobenej kontaktnou dermatitídou alebo bodnutím hmyzom

11. Kontroluje tvorbu lupín

Lupiny, t. j. biele šupinky odumretej kože, ktoré odpadávajú z pokožky hlavy, nie sú nebezpečné. Pre niektorých ľudí to však môže byť nepríjemné a zahanbujúce.

Pridanie oleja z čajovníka do šampónu znižuje lupiny. Predpokladá sa, že to súvisí s jeho antifungálnymi vlastnosťami. A keďže je o niečo kyslejší ako pokožka, pomáha odstraňovať lupiny.

Podľa štúdie šampóny s čajovníkovým olejom účinne znižujú rast Candida albicans (kvasinky), ktoré často prispievajú k tvorbe lupín.

Na zníženie lupín skúste pridať niekoľko kvapiek čajovníkového oleja do dávky šampónu, keď si umývate vlasy.

Potrebné sú ďalšie štúdie, ale protiplesňové vlastnosti oleja z čajovníka znižujú závažnosť a príznaky lupín

12. Liečba mykózy nôh

Plesne nechtov na nohách je nepríjemne ťažké kontrolovať.

Píseň nechtov na nohách, medicínsky známa ako tinea pedis, je nákazlivá plesňová infekcia na nohách, ktorá sa môže rozšíriť na nechty na nohách a rukách. Symptómy zahŕňajú olupovanie, praskanie, pľuzgiere a začervenanie.

Antifungálne lieky sa považujú za štandardnú liečbu mykózy nôh. Štúdie však naznačujú, že čajovníkový olej môže byť účinnou alternatívou na zmiernenie symptómov.

V kontrolovanej štúdii zahŕňajúcej 158 ľudí 72 % zo skupiny liečenej čajovníkovým olejom preukázalo významné klinické zlepšenie atletickej nohy v porovnaní s 39 % v skupine s placebom. Štúdia z roku 2020 zistila, že čajovníkový olej je účinný pri redukcii atletickej nohy, ale kombinácia tradičnej liečby a čajovníkového oleja ju môže liečiť rýchlejšie.

Tu je prírodná liečba na zmiernenie príznakov mykózy nôh:

 • Zmiešajte 1/4 šálky prášku z šípok, 1/4 šálky sódy bikarbóny a 20 – 25 kvapiek oleja z čajovníka
 • Zmiešajte a vložte do zakrytej nádoby
 • Aplikujte dvakrát denne na čisté a suché nohy

Protiplesňové vlastnosti oleja z čajovníka môžu pomôcť zmierniť príznaky mykózy nôh

13. Vyháňa plesne z ovocia a zeleniny

Čerstvé ovocie a zelenina sú nepopierateľne chutné a zdravé. Bohužiaľ sú tiež náchylné na rast sivej plesne známej ako Botrytis cinerea, najmä v horúcom a vlhkom podnebí.

Štúdie ukázali, že protiplesňové zlúčeniny oleja z čajovníka, terpinén-4-ol a 1,8-cineol, môžu pomôcť znížiť rast plesní na ovocí a zelenine.

Na ochranu pred plesňou pridajte 5 – 10 kvapiek oleja z čajovníka do vody a potom dôkladne opláchnite a osušte.

Tea tree oil obsahuje zlúčeniny, ktoré pomáhajú bojovať proti rastu plesní na ovocí a zelenine. Ak pridáte čajovníkový olej do vody pri oplachovaní produktu, môže produkt udržať bez plesní

14. Úľava od psoriázy

Psoriáza je autoimunitné ochorenie charakterizované červenou, svrbivou a olupujúcou sa kožou. Hoci lieky môžu zmierniť symptómy, samotný stav je chronický a nie je známy žiadny liek.

Tea tree oil obsahuje protizápalové zlúčeniny, o ktorých nedávne dôkazy naznačujú, že môžu byť užitočné pri liečbe symptómov psoriázy.

Na zmiernenie vzplanutia psoriázy zmiešajte 10-15 kvapiek oleja z čajovníka s 2 polievkovými lyžicami rozpusteného kokosového oleja. Aplikujte na postihnuté miesto 2-3 krát denne podľa potreby.

Použitie zmesi oleja z čajovníka a kokosového oleja môže pomôcť zmierniť príznaky psoriázy

Upozornenia pri používaní oleja z čajovníka

Výskum ukázal, že čajovníkový olej sa celkovo javí ako bezpečný. Pred použitím by ste si však mali uvedomiť niekoľko vecí.

Tea tree oil by sa nemal prehĺtať, pretože môže byť toxický pri požití. Uchovávajte mimo dosahu detí.

Pred prvým použitím oleja z čajovníka otestujte 1 alebo 2 kvapky na malej ploche pokožky a počkajte 24 hodín, aby ste zistili, či dôjde k reakcii. Je to dôležité, pretože ironicky sa u niektorých jedincov, ktorí používajú čajovníkový olej, vyvinie kontaktná dermatitída, čo je jedna podmienka, s ktorou môže liečba čajovníkovým olejom pomôcť.

Podobne môžu ľudia s citlivou pokožkou pociťovať podráždenie pri používaní neriedeného oleja z čajovníka. Ak máte citlivú pokožku, je najlepšie zmiešať čajovníkový olej s rovnakým alebo väčším množstvom olivového oleja, kokosového oleja alebo mandľového oleja.

Používanie oleja z čajovníka u domácich zvierat tiež nemusí byť bezpečné. Výskumníci uviedli, že viac ako 400 psov a mačiek vyvinulo triašku a iné neurologické problémy po podaní 0,1 až 85 ml oleja z čajovníka na kožu alebo do úst.

Aj keď je čajovníkový olej pri použití na pokožku dospelých vo všeobecnosti bezpečný, u niektorých ľudí sa môžu vyskytnúť alergické reakcie a čajovníkový olej nie je bezpečný pre malé deti a domáce zvieratá

Súhrn

Ako vidíte, čajovníkový olej môže byť užitočný z mnohých dôvodov.

Lacná prírodná alternatíva, okrem iného, ​​k chemickej starostlivosti o pleť a nechty, výrobkom osobnej starostlivosti a dezinfekčným prostriedkom.

Tea tree olej však nie je magická tabletka. V skutočnosti môžu niektorí ľudia po jeho použití pociťovať podráždenie pokožky alebo alergickú reakciu.

Celkovo má čajovníkový olej mnoho účelov a je užitočný.
Chcem esenciálny olej z čajovníka!

Zobrazenie:
Zmena objednávky:
Zobrazenie:
Zmena objednávky: