Konjac glukomanán

Konjac glukomanán

Čo je konjac?

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Konjac je koreňová zelenina, ktorá rastie v niektorých častiach Ázie. Je známy svojou škrobovou hľuzou, hľuzovitou časťou stonky, ktorá sa vyvíja pod zemou. Z hľúz sa vyrába bohatý zdroj rozpustnej vlákniny známy ako glukomanán.

Ľudia používajú konjac ako tradičný liek a zdroj potravy na výrobu cestovín a občerstvenia.

V západnom svete sa používa ako potravinová prísada a doplnok stravy na zníženie hladiny cholesterolu v plazme, zlepšenie metabolizmu sacharidov a podporu funkcie čriev.

V súčasnosti ho nájdete ako rezance shirataki v obchodoch s potravinami.

Výhody konjacu

Kvetina Konjac Kvet konjacu

Vysoký obsah vlákniny v konjacu poskytuje mnoho zdravotných výhod.

Rozpustná vláknina pomáha znižovať hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Strava s vysokým obsahom vlákniny môže pomôcť regulovať pohyby čriev, predchádzať hemoroidom a divertikulárnej chorobe.

Konjac a zápcha

Štúdia z roku 2008 zistila, že glukomanán môže pomôcť predchádzať zápche. Štúdia ukázala, že pridanie glukomanánu do stravy s nízkym obsahom vlákniny zvýšilo množstvo probiotických baktérií v stolici.

Okrem toho zvýšila funkciu čriev o 30 percent.

Konjac a chudnutie

Vláknina sa zapĺňa. Pravidelná konzumácia pomáha udržať si pocit sýtosti dlhšie, takže je menej pravdepodobné, že sa budete prejedať alebo maškrtiť medzi jedlami. Konjac sa v žalúdku rozširuje, takže vám pomáha cítiť sa sýto.

Štúdia z roku 2005 zistila, že pridanie vlákninového doplnku glukomanánu k vyváženej strave s 1 200 kalóriami viedlo k väčšej strate hmotnosti ako diéta s 1 200 kalóriami plus placebo. Pridanie ďalších doplnkov vlákniny (guarová guma alebo alginát) nemalo žiadny účinok.

Konjac a cholesterol

Systematický prehľad z roku 2008 zistil, že konjac môže pomôcť znížiť celkový cholesterol, LDL („zlý“) cholesterol a triglyceridy. Konjac tiež znížil telesnú hmotnosť a hladinu cukru v krvi nalačno.

Výskumníci dospeli k záveru, že glukomanán by mohol byť doplnkovou terapiou pre pacientov s cukrovkou a vysokým cholesterolom.

Následná štúdia zistila, že konjac znižuje hladinu LDL cholesterolu a odporučila jeho použitie na zníženie rizika kardiovaskulárnych ochorení.

Konjac a zdravie pokožky

Štúdia z roku 2013 zistila, že konjac môže znížiť akné a zlepšiť zdravie pokožky. Predpokladá sa, že znižuje alergickú reakciu a zlepšuje hojenie rán.

Ako používať konjac

Konjac môžete použiť ako strúhanku do vyprážaných jedál a ako prášok do pečiva a omáčok.

Doplnky Konjac sú dostupné online alebo vo väčšine obchodov s prírodným zdravím. Najlepšie je kupovať doplnky konjac len od renomovaných výrobcov.

Užite konjac s veľkým množstvom vody, najlepšie pred jedlom. Neexistuje žiadna schválená štandardizovaná dávka konjacu. Odporúčané dávkovanie sa líši podľa výrobcu a v závislosti od zamýšľaného použitia konjacu.

Uistite sa, že dodržiavate pokyny výrobcu na dávkovanie alebo sa poraďte so svojím lekárom alebo kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

Riziká, preventívne opatrenia a vedľajšie účinky lieku Konjac

Glukomanán je vo všeobecnosti dobre tolerovaný. Ako všetky produkty s vysokým obsahom vlákniny však môže spôsobiť tráviace problémy, ako je nadúvanie, hnačka alebo riedka stolica, bolesti brucha, plynatosť, nevoľnosť.

Doplnky Konjac môžu tiež spôsobiť rozšírenie a upchatie pažeráka alebo čreva. Riziko je vyššie, ak užívate konjac tablety, konzumujete konjac v akejkoľvek forme bez vody, ste starší alebo máte problémy s prehĺtaním.

Používanie konjacu bolo v niekoľkých krajinách zakázané z dôvodu vysokého výskytu obštrukcie čriev alebo hrdla. Deti a tehotné alebo dojčiace osoby by nemali užívať doplnky konjacu.

Prestaňte užívať konjac a vyhľadajte lekársku pomoc, ak sa u vás objavia príznaky alergickej reakcie, ako sú ťažkosti s dýchaním, žihľavka alebo vyrážka, svrbenie kože, zrýchlený tep, opuch.

Preukázalo sa, že Konjac znižuje hladinu cukru v krvi. Dokáže spomaliť vstrebávanie cukru, preto by si diabetici mali pozornejšie sledovať hladinu cukru v krvi. Ak užívate inzulín alebo iné lieky na cukrovku, pred použitím konjacu sa poraďte so svojím lekárom.

Súhrn

Konjac je rastlina, ktorá sa po stáročia používa v Ázii ako potravina a v tradičnej medicíne. Výskum ukázal, že môže pomôcť zmierniť zápchu a znížiť hladinu cholesterolu.

Konjac môže tiež podporovať chudnutie, ale sú potrebné ďalšie štúdie. Najlepším receptom na chudnutie je stále zdravá strava a pravidelné cvičenie.




Glukomanán – účinný doplnok na chudnutie?

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Chudnutie nie je vždy jednoduché a dlhodobý úspech si vyžaduje odhodlanie a vytrvalosť. Nespočetné množstvo doplnkov a diétnych plánov sa propaguje ako účinné stratégie na chudnutie, ktoré uľahčujú prácu.

Jedným z nich je glukomanán, prírodná vláknina propagovaná ako účinný doplnok na chudnutie. Tento článok podrobne skúma vedu, ktorá stojí za glukomanánom a či by ste ho mali užívať.

Čo je glukomanán?

Glukomanán je prírodná, vo vode rozpustná vláknina extrahovaná z koreňa slonieho yamu, známeho tiež ako konjac.

Je dostupný ako doplnok stravy, v nápojových zmesiach a pridáva sa do potravín, ako sú cestoviny a múka. Je tiež hlavnou zložkou rezancov shirataki.

Glukomanán tvorí 40 % suchej hmotnosti slonieho yamu, pôvodne z juhovýchodnej Ázie. Už dlho sa používa v bylinných zmesiach a v tradičných potravinách, ako je tofu, cestoviny a konjac želé.

Okrem toho, že sa predáva ako doplnok stravy, používa sa aj ako prídavná látka v potravinách – ako emulgátor a zahusťovadlo, označené číslom E E425-ii.

Glukomanán má výnimočnú schopnosť absorbovať vodu, vďaka čomu je jednou z najviskóznejších známych potravinových vláknin.

Absorpuje toľko tekutiny, že malé množstvo glukomanánu pridané do pohára vody premení celý obsah na gél. Predpokladá sa, že tieto jedinečné vlastnosti podporujú jeho účinok na chudnutie.

Glukomanán je vo vode rozpustná vláknina extrahovaná z koreňa slonieho yamu. Získal značnú pozornosť ako doplnok stravy na chudnutie.

Ako pomáha glukomanán pri chudnutí?

Glukomanán je vo vode rozpustná potravinová vláknina.

Podobne ako iná rozpustná vláknina, predpokladá sa, že podporuje chudnutie niekoľkými spôsobmi:

  • Má veľmi nízky obsah kalórií.
  • Vypĺňa priestor v žalúdku a podporuje pocit plnosti, čím znižuje príjem potravy pri nasledujúcich jedlách.
  • Odďaľuje vyprázdňovanie žalúdka a pomáha zvyšovať sýtosť.
  • Rovnako ako iná rozpustná vláknina znižuje vstrebávanie bielkovín a tukov.

Vyživuje tiež priateľské baktérie v črevách, ktoré ho premieňajú na mastné kyseliny s krátkym reťazcom, ako je butyrát, ktorý podľa niektorých štúdií na zvieratách chráni pred hromadením tuku.

Kŕmenie črevných baktérií môže mať aj iné výhody. Niektoré štúdie preukázali koreláciu medzi zmenenými črevnými baktériami a telesnou hmotnosťou.

Glukomanán sa líši od väčšiny ostatných rozpustných vlákien tým, že je vysoko viskózny, vďaka čomu je obzvlášť účinný pri chudnutí.

Tak ako iná rozpustná vláknina, aj glukomanán absorbuje vodu v žalúdku a prispieva k pocitu plnosti. Môže tiež podporovať znížený príjem kalórií a chudnutie inými spôsobmi.

Naozaj to funguje?

Účinok glukomanánu na chudnutie bol skúmaný v mnohých randomizovaných kontrolovaných štúdiách. Tieto typy štúdií sú zlatým štandardom pre vedecký výskum na ľuďoch.

V najväčšej štúdii bolo 176 zdravým ľuďom s nadváhou na nízkokalorickej diéte náhodne podávaný buď doplnok glukomanánu alebo placebo. Boli testované tri rôzne doplnky glukomanánu v rôznych dávkach. Niektoré obsahovali aj iné vlákna.

Úbytok hmotnosti bol výrazne vyšší u tých, ktorí dostávali glukomanán. S týmito zisteniami súhlasí niekoľko ďalších štúdií. Glukomanán spôsobil mierny úbytok hmotnosti u jedincov s nadváhou a obezitou, keď sa užíval pravidelne pred jedlom.

Je obzvlášť účinný v kombinácii s diétou na chudnutie. To isté platí pre všetky metódy chudnutia – najlepšie fungujú v kombinácii.

Keď sa glukomanán užije pred jedlom, môže u jedincov s nadváhou viesť k miernemu úbytku hmotnosti, predovšetkým vytváraním pocitu plnosti a znížením kalorického príjmu.

Ďalšie zdravotné prínosy

Okrem podpory chudnutia môže glukomanán zlepšiť určité rizikové faktory srdcových chorôb.

Systematický prehľad 14 štúdií zistil, že glukomanán môže znížiť:

  • Hladina celkového cholesterolu 19 mg/dl (0,5 mmol/l)
  • "Zlý" LDL-cholesterol s 16 mg/dl (0,4 mmol/l)
  • Triglyceridy s 11 mg/dl (0,12 mmol/l)
  • Hladina cukru v krvi nalačno je 7,4 mg/dl (0,4 mmol/l)

Znižuje predovšetkým hladinu cholesterolu v krvi znížením absorpcie cholesterolu v čreve.

Podľa tohto výskumu môže zahrnutie glukomanánu do stravy potenciálne znížiť riziko vzniku srdcových chorôb a cukrovky 2. typu.

Glukomanán sa ako vo vode rozpustná vláknina úspešne používa aj na liečbu zápchy.

Glukomanán môže zlepšiť niekoľko dôležitých rizikových faktorov srdcových chorôb vrátane celkového cholesterolu, „zlého“ LDL cholesterolu, triglyceridov a cukru v krvi nalačno.

Dávkovanie a vedľajšie účinky

Dávka 1 gram 3-krát denne sa považuje za dostatočnú na zníženie hmotnosti. Po zmiešaní s vodou glukomanán expanduje a môže absorbovať až 50-násobok svojej hmotnosti. Preto je odporúčaná dávka glukomanánu nižšia v porovnaní s inými doplnkami vlákniny.

Glukomanán nemá žiadny vplyv na chudnutie, pokiaľ sa neužije pred jedlom. Odporúčané načasovanie sa pohybuje od 15 minút do 1 hodiny pred jedlom.

Glukomanán je dobre tolerovaný a všeobecne považovaný za bezpečný.

Ak sa však glukomanán rozšíri skôr, ako sa dostane do žalúdka, môže spôsobiť dusenie alebo upchatie hrdla a pažeráka. Aby ste tomu zabránili, opláchnite aspoň 2 pohármi vody alebo inej tekutiny.

U niektorých ľudí sa môžu vyskytnúť mierne vedľajšie účinky, ako je nadúvanie, riedka stolica alebo hnačka, ale tieto negatívne účinky sú zriedkavé.

Glukomanán môže tiež znížiť absorpciu perorálnych liekov, ako je sulfonylmočovina, antidiabetikum. Tomuto sa dá vyhnúť, ak sa liek užije najmenej štyri hodiny po užití glukomanánu alebo jednu hodinu predtým.

Glukomanán sa vo všeobecnosti považuje za bezpečný. Odporúčaná dávka je 1 gram užívaná trikrát denne s vodou. Určite si ho dajte pred jedlom, pretože inak nebude mať žiadny vplyv na chudnutie.

Súhrn

Na základe dôkazov je glukomanán účinným doplnkom na chudnutie. Ale ako každá stratégia na chudnutie nefunguje sama o sebe.

Jediný známy dlhodobý spôsob, ako schudnúť, je natrvalo zmeniť svoj životný štýl.

Glukomanán to môže uľahčiť, ale sám o sebe zázraky neurobí.




Chcem Konjac Glucomannan!

Zobrazenie:
Zmena objednávky:
Zobrazenie:
Zmena objednávky: